Historia kredytowa do hipoteki w 2025 roku
ofin.plKredyty hipoteczneHistoria kredytowa - gdzie sprawdzić? Jak zbudować?

Historia kredytowa - gdzie sprawdzić? Jak zbudować?

Historia kredytowa to chronologiczny zapis zobowiązań pożyczkowych osoby i procesu ich spłaty, będący świadectwem jej zdolności do regulowania długów. Dobra historia kredytowa jest kluczowa dla banków podczas oceny zdolności kredytowej klienta i może wpłynąć na decyzje o udzieleniu pożyczki, a także na warunki kredytu, takie jak marża. Oszczędności wynikające z dobrej historii kredytowej mogą być znaczące, zwłaszcza w przypadku wieloletnich kredytów hipotecznych. Sprawdzenie własnej historii kredytowej jest proste dzięki bezpłatnym raportom dostępnym w biurach informacji gospodarczej, takich jak BIK, KRD czy ERIF. Jeśli chodzi o budowanie dobrej historii kredytowej, kluczowe jest terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań finansowych oraz zaciąganie różnorodnych kredytów w celu demonstrowania umiejętności zarządzania długami. W przypadku zniszczonej historii kredytowej możliwe jest jej stopniowe odbudowywanie. Chociaż negatywne wpisy nie mogą być całkowicie usunięte, po pewnym czasie i odpowiednim postępowaniu można je zminimalizować, co pozwoli na korzystanie z lepszych warunków kredytowych w przyszłości.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest chronologicznym zapisem naszych zobowiązań pożyczkowych oraz procesu ich spłaty. To pełen rejestr naszych problemów z oddawaniem instytucjom finansowym długów lub wręcz przeciwnie - świadectwo doskonałego radzenia sobie z regulowaniem zobowiązań. I właśnie do tego służy historia kredytowa, która stanowi dla banku wyznacznik naszej solidności lub jej braku. To jeden z czynników, na bazie których kredytodawcy decydują o udzieleniu pożyczki. Posiadanie dobrej historii kredytowej ma nieco większe znaczenie niż tylko wpływ na decyzję o przyznaniu lub nieprzyznaniu pożyczki. W przypadku wielu banków scoring (o nim więcej za chwilę) decyduje o wysokości marży, która mimo niewielkiego współczynnika procentowego może przekładać się na spore kwoty, szczególnie przy braniu wieloletniego kredytu hipotecznego na duże sumy. Tak właśnie bywa z kredytami hipotecznymi, w przypadku których oszczędności uzyskane dzięki dobrej historii kredytowej sięgać mogą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć nie jest już możliwe otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, dobry scoring znacząco zwiększa nasze szanse na dogadanie się z bankiem również w tej kwestii. Na całe szczęście budowanie historii kredytowej nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami czy pomocą kosztownych specjalistów. Sprawdzenie naszego scoringu w BIK oraz podejmowanie działań mających na celu poprawę historii wymaga od nas przede wszystkim zaangażowania czasowego oraz finansowej solidności. Jak tego dokonać?

Budowanie historii zacznij od jej analizy

Jeżeli nie interesowaliśmy się nigdy wcześniej swoją sytuacją finansową, budowanie historii kredytowej warto rozpocząć od jej dokładnego przeanalizowania. Nawet jeśli wydaje nam się, że nigdy nie mieliśmy do czynienia z pożyczkami czy zakupem jakichkolwiek sprzętów na raty, i tak należy tego dokonać - do historii zaliczają się również takie zobowiązania jak karta kredytowa czy jednorazowe otwarcie limitu debetowego. Jak sprawdzić zdolność kredytową na podstawie zaciąganych dotychczas pożyczek? Najłatwiej będzie to zrobić przy pomocy generowanego bezpłatnie raportu BIK lub innego tego typu biura informacji gospodarczej jak (KRD, ERIF, BIG InfoMonitor). Na mocy ustawy o działalności takich instytucji swoją historię sprawdzić możemy za darmo raz na pół roku, a daje nam to znacznie więcej niż tylko proste spojrzenie na dotychczasowe zobowiązania. Dzięki wglądowi w informacje przesyłane do biur jesteśmy w stanie zweryfikować informacje o spłacaniu wcześniejszych pożyczek (udzielający mógł popełnić błąd przy ich wprowadzaniu do bazy) i sprawdzić zapytania o nasze dane ze strony banków i doradców finansowych. Proces pobierania raportu jest prosty. Wystarczy zarejestrować się w serwisie internetowym danego biura informacji gospodarczej, potwierdzić tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego na konto kwoty 1 zł, po czym wygenerować raport. Jak zostało już wspomniane, raz w roku możemy to zrobić bezpłatnie. W przypadku częstszych zapytań liczyć musimy się z kosztami, jednak nie przekraczają one zazwyczaj kilkudziesięciu złotych za opcję wielokrotnego dostępu do swoich danych. Przy okazji wykupić możemy także dodatkowe usługi takie jak alerty, czyli informacje o próbie wyłudzenia kredytu.

Jak budować dobrą historię kredytową?

Budowanie dobrej historii kredytowej opiera się na kilku zasadach. Najważniejszą z nich jest terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań finansowych, co daje przyszłemu kredytodawcy pewność, że jesteśmy solidnymi pożyczkobiorcami i nie mamy kłopotu ze spłatą długów na czas. Masz problem ze swoją historią kredytową w KRD i BIK? Sprawdź ofertę pożyczki bez BIK udzielanej przez firmy pozabankowe. Kiedy mamy już wszelkie możliwe dane na temat naszej historii kredytowej, warto podjąć dalsze kroki do jej poprawienia. Równie istotne jak terminowe spłacanie kredytów jest ich zaciąganie. Nie biorąc nigdy wcześniej pożyczki, stajemy się dla banku niewidzialni. Instytucje finansowe chcą mieć potwierdzenie, że jesteśmy w stanie dobrze zarządzać regulowaniem zobowiązań. Z tego powodu niezwykle istotne jest posiadanie w historii kredytowej zaciągniętych różnego rodzaju kredytów. Nie muszą być one duże, ponieważ liczy się sam fakt regularnego oddawania pożyczonej kwoty. Żeby budować swoją solidność w oczach banku wystarczy więc spłacana regularnie karta kredytowa (dzięki terminowi bezodsetkowemu nic nas nie kosztuje), sprzęt codziennego użytku kupiony na popularne i wszechobecne raty zero procent czy w końcu otwarcie limitu debetowego na standardowym koncie. Są to proste sposoby na “bezpieczne zadłużanie” - kontrola i spłata tego typu pożyczek nie jest trudna, a ich odpowiednia ilość wpływa na naszą historię kredytową bardzo pozytywnie.

Czy da się odbudować złą historię kredytową?

Tak, da się odbudować złą historię kredytową, ale wymaga to czasu, dyscypliny finansowej i podejmowania odpowiednich działań. Chociaż nie jest możliwe wyczyszczenie historii kredytowej w BIK ani Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej, kłopoty ze spłatą kredytu gotówkowego nie muszą plamić zapisu naszych zobowiązań na wieczność. Instytucje te są tylko administratorami danych, które muszą być przechowywane zgodnie z prawem. To zaś stanowi, iż przetwarzanie bez naszej zgody danych o niespłacanym kredycie potrwać może zaledwie pięć lat po ostatecznej spłacie. Jeżeli w naszej historii kredytowej znajdują się informacje o dawno nieaktualnych kłopotach z regulowaniem zobowiązań finansowych, powinniśmy zwrócić się do instytucji udzielającej nam tamtej pożyczki i cofnąć zgodę na dalsze udostępnianie danych. Na uzasadniony wniosek Krajowego Rejestru Długów - KRD, wprowadza odpowiednie zmiany. W ten właśnie powolny sposób, dbając jednocześnie o dobre nawyki związane z budowaniem historii kredytowej, zmieniać możemy swoją sytuację w oczach banku. Dzięki temu obniżymy koszty kredytu, dostaniemy go na lepszych warunkach i będziemy mogli korzystać z większych zasobów finansowych, inwestując w swoją przyszłość.

Często zadawane pytania

Jak szybko mogę zbudować historię kredytową "od zera", aby realnie myśleć o kredycie hipotecznym?
Budowanie historii kredytowej, która będzie pozytywnie oceniona przez bank przy wniosku hipotecznym, wymaga czasu. Absolutne minimum to 6-12 miesięcy regularnych i terminowych spłat niewielkich zobowiązań (np. karta kredytowa, zakupy na raty 0%, limit w koncie). Jednak banki często preferują dłuższą, co najmniej 2-letnią, stabilną historię. Im wcześniej zaczniesz świadomie budować pozytywne wpisy, tym większe szanse na korzystne warunki kredytu hipotecznego w przyszłości.
Co jest gorsze w oczach banku: całkowity brak historii kredytowej czy zła historia kredytowa?
Generalnie, dla banku gorsza jest zła historia kredytowa, zwłaszcza jeśli zawiera informacje o aktualnych, niespłaconych długach, windykacji czy egzekucji komorniczej. Świadczy to o realnych problemach ze spłatą zobowiązań w przeszłości. Całkowity brak historii oznacza dla banku niewiadomą – nie wie, czy jesteś rzetelnym dłużnikiem, co też jest pewnym ryzykiem. W obu przypadkach uzyskanie kredytu (szczególnie hipotecznego) jest trudniejsze niż przy dobrej historii, ale aktywna zła historia jest zazwyczaj większą przeszkodą.
Czy każde opóźnienie w spłacie raty wpływa na moją historię kredytową tak samo negatywnie?
Nie. Istotna jest długość opóźnienia. Krótkie, kilkudniowe poślizgi, jeśli zdarzają się incydentalnie, zazwyczaj mają niewielki wpływ lub są ignorowane przez scoring bankowy. Znaczenie mają opóźnienia przekraczające 30 dni, a szczególnie te trwające powyżej 60-90 dni. Najbardziej negatywnie wpływają długotrwałe zaległości, które doprowadziły do działań windykacyjnych lub zostały odnotowane jako niespłacone.
Jak często powinienem sprawdzać swoją historię kredytową, jeśli planuję wziąć większy kredyt w ciągu najbliższego roku?
W takiej sytuacji warto sprawdzić swój pełny raport (np. w BIK) co najmniej raz na 3-6 miesięcy. Pozwoli Ci to monitorować swoją sytuację, szybko wykryć ewentualne nieścisłości lub nowe zapytania, a przede wszystkim da czas na podjęcie działań naprawczych lub dalsze budowanie pozytywnej historii przed złożeniem właściwego wniosku kredytowego. Pamiętaj, że raz na 6 miesięcy możesz pobrać podstawowy raport BIK za darmo.
Co mogę zrobić, jeśli znajdę w raporcie BIK lub BIG informację, która jest moim zdaniem błędna lub nieaktualna?
W pierwszej kolejności skontaktuj się bezpośrednio z instytucją, która przekazała tę informację do biura (np. bankiem, firmą pożyczkową) i złóż formalną reklamację, żądając korekty danych i przedstawiając dowody na poparcie swojego stanowiska. Możesz również złożyć wniosek o korektę danych bezpośrednio w BIK lub danym BIG – przekażą oni sprawę do wyjaśnienia instytucji, która dokonała wpisu.
Czy historia kredytowa mojego współmałżonka lub partnera życiowego ma znaczenie, jeśli chcemy razem wziąć kredyt hipoteczny?
Tak, ma bardzo duże znaczenie. Gdy składasz wniosek o kredyt wspólnie z inną osobą (niezależnie czy jest to małżonek, czy partner w związku nieformalnym - sprawdź warunki kredytu dla par bez ślubu), bank analizuje sytuację finansową i historię kredytową wszystkich wnioskodawców. Negatywna historia kredytowa jednego z Was może znacząco obniżyć Waszą wspólną ocenę punktową (scoring) i w rezultacie utrudnić uzyskanie kredytu lub spowodować otrzymanie mniej korzystnych warunków (np. wyższej marży).
Czy częste korzystanie z chwilówek lub innych pożyczek pozabankowych, nawet spłacanych terminowo, może mi zaszkodzić przy staraniu się o kredyt w banku?
To złożona kwestia. Z jednej strony, terminowe spłacanie pożyczek pozabankowych (jeśli firma raportuje do BIK/BIG) może pomóc zbudować jakąkolwiek historię. Z drugiej strony, banki analizując Twoją sytuację, mogą interpretować częste lub nadmierne korzystanie z chwilówek jako sygnał potencjalnych problemów z płynnością finansową lub zarządzaniem budżetem, nawet jeśli były one spłacane na czas. Może to wpłynąć negatywnie na ocenę ryzyka i decyzję kredytową, szczególnie przy dużych kredytach jak hipoteczny.

Komentarze

S
Opinia od:
Szczepan

Czy opinia była przydatna?

0
problem z historia kredytowa jest poczatek. Jak ja zaczac. Trzeba wziac na cos na raty, splacic je na czas... tylko, że jak nie masz zadnej historii to robi sie kiepsko;/ i takie bledne kolo.2019-10-07 22:17:07
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5