Wniosek o kredyt hipoteczny najważniejsze informacje
ofin.plKredyty hipoteczneWniosek o kredyt hipoteczny - co warto wiedzieć?

Wniosek o kredyt hipoteczny - co warto wiedzieć?

Wniosek kredytowy to podstawowy dokument potrzebny do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Można go złożyć przez internet, za pośrednictwem infolinii lub podczas osobistej wizyty w oddziale banku. Powinien zawierać m.in. podstawowe informacje o kredytobiorcy oraz kwotę i okres spłaty. Należy do niego dołączyć wymagane przez bank dokumenty. Jak poprawnie go wypełnić i co zrobić, jeśli zostanie odrzucony? W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku?

Wniosek kredytowy - co to takiego?

Wniosek kredytowy to dokument niezbędny do ubiegania się o finansowanie. Warto więc zadbać o jego poprawne wypełnienie. bo to właśnie na podstawie informacji w nim zawartych bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. Natomiast sam kredyt hipoteczny to zobowiązanie, najczęściej długoterminowe, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Tego typu kredyt zazwyczaj zaciągany jest na zakup lub budowę nieruchomości.

Jakie informacje trzeba podać we wniosku o kredyt hipoteczny?

We wniosku o kredyt hipoteczny trzeba podać takie informacje jak:

  • dane osobowe, w tym imię, nazwisko, PESEL, numer i serię dowodu osobistego
  • dane kontaktowe, w tym adres, adres e-mail, numer telefonu
  • kwotę kredytu i okres spłaty
  • informacje o nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie
  • wysokość dochodów i formę zatrudnienia
  • miesięczne koszty utrzymania
  • obecne zobowiązania, np. już zaciągnięte kredyty i pożyczki

Jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny?

By złożyć wniosek o kredyt hipoteczny będzie potrzebny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Bank będzie wymagał także dokumentów potwierdzających deklarowane dochody, jak np. zaświadczenie o zatrudnieniu. Poza tym, niezbędne będą te związane z celem kredytu.

W przypadku kupna nieruchomości, najczęściej wystarczy odpis księgi wieczystej i przedwstępna umowa ze sprzedającym. Konieczny może być też dokument potwierdzający, że sprzedający jest właścicielem nieruchomości. W przypadku rynku wtórnego, dobrze jest pamiętać o aktualnej wycenie. Jeśli zaś chodzi o rynek pierwotny, potrzebne będą decyzja o zakończeniu budowy, wypis z ewidencji gruntów czy KRS dewelopera.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu na budowę domu. Tutaj poza odpisem księgi wieczystej potrzebna m.in. aktu notarialnego świadczącego o własności działki, projektu budowlanego wraz z kosztorysem, decyzji o pozwoleniu na budowę, a nawet zawartych z wykonawcami umów. Warto jednak mieć na uwadze, że bank może poprosić także o inne dokumenty, jak np. harmonogram prac. Dobrze jest więc zapytać o to w banku jeszcze przed złożeniem wniosku.

Jak poprawnie wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny?

Od poprawnego wypełnienia wniosku zależy to, czy bank zdecyduje się na udzielenie kredytu. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, czy wszystkie informacje wpisało się poprawnie. To ważne, by wszystko co wpisuje się we wniosku, było zgodne z prawdą. Nawet drobny, nieświadomie popełniony błąd może zadecydować o odmownej decyzji banku. Dobrze jest skorzystać z pomocy np. doradcy kredytowego.

Sposoby składania wniosku o kredyt hipoteczny

Wniosek o kredyt hipoteczny można złożyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest osobista wizyta w banku i wypełnienie go na miejscu. To o tyle dobre rozwiązanie, że w razie problemów można poprosić o pomoc pracownika banku. Wniosek można złożyć również przez internet, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie banku, lub przez infolinię, rozmawiając z pracownikiem banku telefonicznie. Jest jeszcze czwarta możliwość - przejście przez proces składania wniosku za pomocą aplikacji bankowej.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku kredytowego o kredyt hipoteczny?

Rozpatrywanie wniosku o kredyt hipoteczny może potrwać do 21 dni kalendarzowych. Decyzja o przyznaniu kredytu może zostać wydana wcześniej, jednak bank nie może tego terminu przekroczyć. Czas liczony jest od momentu dostarczenia do banku wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeśli więc czegoś we wniosku zabraknie, realny czas oczekiwania na decyzję może być nieco dłuższy.

Jak zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego?

Decyzja o udzieleniu kredytu zależy od zdolności kredytowej. Dlatego chcąc mieć większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, należy zadbać o to, by była ona jak największa. Dobrym sposobem na poprawę sytuacji jest zwiększenie różnicy między dochodami a wydatkami. Nie zawsze jest to jednak możliwe i trzeba szukać innych rozwiązań.

Większą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku może dać np. ubieganie się o kredyt wraz z inną osobą. Współkredytobiorca jest bowiem dodatkowym gwarantem spłaty. Ubieganie się o kredyt hipoteczny bez ślubu jest proste, a dodatkowy kredytobiorca zwiększa szansę na pozytywną decyzję kredytową. Innym sposobem jest rozłożenie kredytu na więcej lat. Płaci się wtedy mniejsze miesięczne raty, co również zwiększa prawdopodobieństwo, że kredyt zostanie spłacony. Dobrym rozwiązaniem w przypadku starania się o finansowanie jest też zwiększenie wkładu własnego. Banki przychylniej patrzą na klientów, którzy są gotowi wyłożyć więcej z własnej kieszeni.

Co zrobić jeśli wniosek kredytowy zostanie odrzucony?

Jeśli wniosek kredytowy zostanie odrzucony, warto sprawdzić co było tego powodem. W tym celu należy zwrócić się do banku z prośbą o uzasadnienie decyzji. To z kolei daje możliwość wyeliminowania przyczyn, które spowodowały odrzucenie wniosku. Może okazać się, że wystarczy spłacić część obecnych zobowiązań. W innych przypadkach konieczna może być poprawa warunków zatrudnienia lub zmniejszenie kwoty kredytu, np. poprzez rezygnację z danej nieruchomości na rzecz innej, tańszej. Po wyeliminowaniu powodów odrzucenia pierwszego wniosku o kredyt można złożyć kolejny.

Co zrobić jeśli we wniosku popełniliśmy błąd?

Błędy we wniosku kredytowym co do zasady można poprawić. Ważne jednak, by zrobić to przed wydaniem decyzji kredytowej przez bank. W przeciwnym razie, błędna informacja może skutkować odmową udzielenia kredytu.

Czy można wycofać wniosek o kredyt hipoteczny?

Wycofanie wniosku o kredyt hipoteczny jest możliwe na każdym etapie jego procedowania. Ważne jednak, by stało się to przed podpisaniem umowy.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat wniosku o kredyt hipoteczny

Wniosek o kredyt hipoteczny jest potrzebny, by otrzymać finansowanie z banku. Należy wypełnić go rzetelnie i zgodnie z prawdą. Dobrze jest przy tym skorzystać z pomocy doradcy kredytowego - pozwoli to rozwiać ewentualne wątpliwości. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić, czy można w jakiś sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową. Pomoże to w uzyskaniu pozytywnej decyzji ze strony banku.

Często zadawane pytania

Czy lista dokumentów do wniosku o kredyt hipoteczny jest taka sama w każdym banku?
Tak, lista dokumentów do wniosku o kredyt hipoteczny jest w większości banków taka sama.Czasem jednak bank może poprosić o dodatkowe dokumenty.
Czy wniosek o kredyt jest wiążący?
Nie, wniosek o kredyt można wycofać w każdej chwili przed podpisaniem umowy.
Co grozi za podanie fałszywych danych we wniosku o kredyt hipoteczny?
Za podanie fałszywych informacji we wniosku kredytowym może grozić od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia.
Ile razy można składać wniosek o kredyt hipoteczny?
Nie ma limitów, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża liczba wniosków może utrudnić ich pozytywne rozpatrzenie.
Czy można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku bankach w tym samym czasie?
Tak, złożenie wniosku o kredyt w kilku bankach jednocześnie jest możliwe.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5