Kredyt hipoteczny na zakup działki
ofin.plKredyty hipoteczneKredyt na działkę budowlaną

Kredyt na działkę budowlaną

Kredyt to dobre rozwiązanie dla osób zastanawiających się nad zakupem działki. Co ważne, można dzięki niemu sfinansować nie tylko działkę budowlaną, ale też rekreacyjną czy nawet rolną. Do wniosku kredytowego należy dołączyć niezbędne dokumenty i poczekać na odpowiedź banku. Wysokość kredytu zależy m.in. od wartości danego gruntu. Jak krok po kroku zakupić działkę na kredyt?

Kredyt na zakup działki - co to takiego?

Kredyt na zakup działki to zobowiązanie zaciągane w sytuacji, kiedy chcemy zdobyć ziemię np. pod budowę domu. Kredyt pozwala więc uzyskać potrzebne do tego finansowanie i spełnić marzenia o własnym gruncie.

Jaki kredyt wziąć na zakup działki?

Na zakup działki można wziąć zarówno kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny. Korzystniej jest skorzystać z tej drugiej opcji. Kredyt gotówkowy jest co prawda łatwiej dostać i nie wymaga on długiego oczekiwania na weryfikację wniosku, jednak może on okazać się droższy. Wpływ ma na to przede wszystkich brak zabezpieczeń wymaganych przy kredycie hipotecznym. Ten z kolei pozwala uzyskać większe finansowanie, przez co można pozwolić sobie na wybór działki o większej powierzchni.

Jaki rodzaj działki można kupić za kredyt hipoteczny?

Za kredyt hipoteczny można kupić niemal każdego rodzaju działki. Każdy bank decyduje jednak o tym indywidualnie, dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego warto zapoznać się z różnymi ofertami. Na kredyt hipoteczny można kupić działki:

 • budowlane
 • inwestycyjne
 • rekreacyjne
 • rolne

Jakie są warunki otrzymania kredyt hipoteczny na zakup działki?

Warunki otrzymania kredytu hipoecznego na zakup działki są dokładnie takie same, jak przy kredycie hipotecznym na zakup domu. Należy wykazać odpowiednią zdolność kredytową, mieć stałe źródło dochodów, nienaganną historię kredytową oraz zadbać o wkład własny i zabezpieczenie.

Czy do zakupu działki konieczny jest wkład własny?

Tak, do zakupu działki konieczny jest wkład własny. Z reguły jest on nawet procentowo wyższy, niż w przypadku kredytu na zakup domu. Wynika to z tego, że samą działkę trudniej jest sprzedać niż inną nieruchomość. Trzeba więc przygotować odpowiednio wysoko wkład własny, proporcjonalnie do wartości działki.

Jakie dokumenty są niezbędne do otrzymania kredytu hipotecznego na zakup działki?

Do otrzymania kredytu hipotecznego na zakup niezbędne będą takie dokumenty jak:

 • numeru księgi wieczystej działki
 • wypisu z ewidencji gruntów
 • poświadczenia o prawie własności sprzedającego
 • przedwstępnej umowy sprzedaży
 • zaświadczenia o zatrudnieniu
 • zaświadczenia o zarobkach

W przypadku działki budowlanej, mogą być również potrzebne projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Zwykle jest to wymagane w przypadku łączonego kredytu na zakup działki i budowę domu.

Jak banki zabezpieczają kredyty hipoteczne na zakup działki?

Banki zabezpieczają kredyty hipoteczne na zakup działki na kilka sposobów. Najbardziej podstawowym z nich oczywiście hipoteka umowna. Inne formy zabezpieczenia to np. zastaw, poręczenie, weksel czy wreszcie ubezpieczenie.

Czy konieczne jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego na zakup działki?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego na zakup działki nie jest konieczne, choć niektóre banki bez niego mogą nie udzielić finansowania. W praktyce może więc ono okazać się niezbędne. Ubezpieczenie ma tę zaletę, że może przy okazji pozwolić na uzyskanie lepszych warunków kredytu.

Od czego zależy koszt zakupu działki na kredyt?

Koszt zakupu działki na kredyt zależy przede wszystkim od samej działki i jej wartości. Na tej podstawie bowiem ustala się wysokość kredytu. Ważne jest też, czy kredyt jest gotówkowy czy hipoteczny oraz to, jakie warunki znalazły się ostatecznie w umowie kredytowej.

Jakie banki oferują kredyt na zakup działki?

Ofertę kredytu na zakup działki znajdziemy niemal w każdym banku. Mogą się one jednak między sobą nieco różnić. Tak prezentuje się oferta poszczególnych banków:

 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w PKO BP - bank oferuje finansowanie zakupu m.in. działki budowlanej z zaledwie 10 proc. wkładem własnym. Wymaga jednak przy tym dodatkowego ubezpieczenia.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w Santander - minimalna kwota kredytu to 100 tys. zł, zaś minimalny wkład własny to 10 proc.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w mBanku - proponowana minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł, również przy 10 proc. wkładzie własnym.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w ING Banku Śląskim - minimalna kwota kredytu wynosi 70 tys. zł. Bank oczekuje przy tym 20 proc. wkładu własnego.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w Pekao - w ofercie znajduje się kredyt hipoteczny w wysokości co najmniej 20 tys. zł przy 10 proc. wkładzie własnym.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w Credit Agricole - wysokość kredytu wynosi co najmniej 40 tys. zł. Bank proponuje 20 proc. wkład własny.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w BNP Paribas - minimalna kwota kredytu to 100 tys. zł przy wkładzie własnym wynoszącym co najmniej 20 proc.
 • Kredyt hipoteczny na zakup działki w Banku Pocztowym - kredyt udzielany jest na kwotę minimum 50 tys. zł przy 20 proc. wkładzie własnym.

Proces zakupu działki finansowanej kredytem hipotecznym w 6 krokach

Proces zakupu działki finansowanej kredytem hipotecznym przebiega w 6 krokach:

 1. Wybór działki - na tym etapie należy zdecydować się na konkretny teren, na którym nam zależy;
 2. Wycena - konieczne jest oszacowanie kosztów działki i potencjalnej kwoty kredytu;
 3. Złożenie wniosku kredytowego - kompletny wniosek ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami należy złożyć w wybranym przez siebie banku;
 4. Podpisanie przedwstępnej umowy zakupu - to ważne, by już na tym etapie mieć zapewnienie możliwości kupna działki;
 5. Podpisanie umowy kredytowej - po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej należy podpisać umowę z bankiem;
 6. Poczekać na uruchomienie kredytu - bank przeleje środki na konto kredytobiorcy

Czy zakup działki budowlanej i budowa domu mogą być sfinansowane jednym kredytem hipotecznym?

Tak, zakup działki budowlanej i budowa domu mogą być sfinansowane jednym kredytem hipotecznym, ale tylko w określonych sytuacjach. Starając się o kredyt na dom, bank wymaga pozwolenia na budowę. By je uzyskać, trzeba być właścicielem działki. Dlatego czasem konieczne jest wzięcie dwóch osobnych kredytów. Można to jednak obejść, np. w sytuacji, kiedy obecny właściciel działki ma już odpowiednie dokumenty. W takiej sytuacji bank powinien udzielić finansowania zarówno na zakup działki, jak i na budowę.

Jest jeszcze jedna możliwość - niektóre banki wypłacają środki w dwóch transzach - pierwszą przy zakupie działki, a drugą przy budowie domu. Ta opcja zależy jednak od woli banku.

Jak wygląda spłata kredytu na zakup działki?

Spłata kredytu na zakup działki wygląda tak samo jak jak spłata kredytu hipotecznego na dom czy mieszkanie. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciąga się najczęściej na wiele lat. Bank ustala wysokość raty, którą należy w tym czasie spłacać. Okres kredytowania ma znaczenie, bo wpływa na koszt kredytu. 

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat zakupu ziemi na kredyt

Kredyt hipoteczny to dobry sposób na uzyskanie finansowania na zakup działki. Warunki są podobne jak w przypadku kredytu na dom, jednak bank może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Istnieje też możliwość wzięcia kredytu łączonego, za który można sfinansować i zakup działki i budowę domu. Jest to jednak możliwe w określonych warunkach.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5