Przeglądając oferty różnych banków można trafić na wiele różnych propozycji kont bankowych: osobiste, firmowe, oszczędnościowe, walutowe i wiele więcej. Pomijając nazewnictwo stosowane przez banki, oferta każdej z instytucji opiera się o jeden schemat dyktowany prawem bankowym. W naszym artykule przedstawiamy wszystkie rodzaje kont bankowych dostępne dla klientów indywidualnych oraz firm! Sprawdź czego potrzebujesz!
Dlaczego i czym różnią się różne rodzaje konta bankowe?
Konto bankowe pełni rolę podstawowego narzędzia w dysponowaniu pieniędzmi. Podstawowym przeznaczeniem rachunku jest przechowywanie pieniędzy z gwarancją bezpieczeństwa. Wraz z postępem technologicznym banki znacznie rozszerzyły ofertę o specjalistyczne rachunki konkretnym grupom klientów.
Konta posiadają wiele funkcji, których zakres jest przypisany do poszczególnych rodzajów. Do funkcji tych zaliczamy:
- autoryzacja działań przez porównanie danych tożsamości np. logowanie na portale GOV, składanie wniosku o pożyczkę,
- rozmnażanie oszczędności pod wpływem oprocentowania,
- transfer pieniędzy za pomocą przelewów,
- realizacja transakcji bezgotówkowych,
- wymiana walut,
- korzystanie z pożyczek i kredytów,
- obsługa limitu kredytowego.
Różne rodzaje kont zapewniają dostęp do różnych funkcji, jednak nie stanowi to problemu, gdyż wszystkie konta można obsługiwać w bardzo prosty sposób za pomocą bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnych.
Zasady działania konta bankowego
Ustawa Prawa bankowego z dnia 29 sierpnia 1997 r. dokładnie określa podstawowe rodzaje rachunków, które banki mogą prowadzić dla swoich klientów. Są to:
- rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe - ROR, czyli podstawowe konto osobiste,
- rachunki oszczędnościowe,
- rachunki lokat terminowych,
- rachunki rozliczeniowe: bieżące i pomocnicze - konto dla firm,
- rachunki powiernicze.
Powyższe rodzaje rachunków są dostępne dla klientów fizycznych oraz biznesowych. Już po nazwach można rozpoznać dla kogo są przeznaczone i jakie mają podstawowe zadanie. Konto może otworzyć każda osoba pełnoletnia, uruchamiając rachunek dla siebie oraz dla swoich dzieci.
Rodzaje kont w bankach
Bank stosują dokładniejszy podział i nazewnictwo kont, kierując je do konkretnych grup odbiorców. W ofercie niemal każdego banku znajdziemy następujące rodzaje kont:
- konta osobiste,
- konta dla dzieci,
- konta młodzieżowe,
- konta firmowe,
- rachunki bieżące,
- rachunki pomocnicze,
- konta oszczędnościowe,
- konta walutowe.
Konto osobiste
Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, tzw. ROR, najczęściej nazywa się kontami osobistymi lub nawet w bardzo dużym uproszczeniu kontem bankowym.
Jest to rachunek osobisty przeznaczony dla klientów indywidualnych, służący do przechowywania oraz zarządzania zgromadzonymi pieniędzmi - przelewy, płatności, itp. Gotówkę można wpłacać na konto z pomocą przelewów oraz wpłatomatów.
Do obsługi konta osobistego najczęściej wykorzystywana jest bankowość elektroniczna: przez internetowy serwis transakcyjny oraz aplikację mobilną banku. Oczywiście z rachunku można korzystać w tradycyjny sposób składając dyspozycję bezpośrednio w placówce lub przez telefon, jednak banki naliczają coraz wyższe opłaty za taki standard obsługi.
Konto dla dziecka
Banki oferują również konta osobiste dedykowane dzieciom w różnym wieku - nawet od 0 do 13 lat. Różne banki przedstawiają różne oferty konta dla najmłodszych. W niektórych instytucjach, rachunek ten pełni funkcję skarbonki. W innych jest to mocno ograniczone konto, zarządzane przez dorosłego opiekuna, służące do nauki samodzielnego zarządzania finansami.
Ten rodzaj konta staje się coraz bardziej popularny. Wynika to z faktu, że rachunek jest praktycznie zawsze darmowy i zmienia się wraz z wiekiem dziecka, najpierw w konto młodzieżowe, a następnie w pełnoprawne konto osobiste. Zakres funkcji jest różny zależnie od oferty banku. Dodatkowo rodzic może ustanowić: z jakich funkcji może korzystać dziecko, do jakich limitów oraz w jakich sytuacjach.
Konto młodzieżowe
Jest to rachunek bankowy dla nastolatków. W ramach takiego konta, użytkownik zyskuje szerszy zakres możliwości w postaci nowych funkcji rachunku. Jest to świetna metoda na wdrożenie w świat finansów - przede wszystkim szansa na rozwijanie umiejętności planowania i zarządzania posiadanym budżetem. W sytuacjach awaryjnych, gdy zabraknie środków na koncie można skorzystać z funkcji prośby o przelew do rodzica. Co więcej, rachunek również jest darmowy!
Konto firmowe
Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub spółki handlowe powinny posiadać oddzielny rachunek służący do przeprowadzania rozliczeń: przyjmować środki z tytułu prowadzonej działalności: za towary i usługi oraz realizować przelewy za faktury, opłacać podatki, wypłacać wynagrodzenie oraz regulować inne zobowiązania. Taki rachunek często nazywa się rachunkiem bieżącym firmy.
Dodatkowym rodzajem konta dedykowanym przedsiębiorcom są rachunki pomocnicze. Te służą do realizowania transakcji w innych bankach np. w ramach obsługi kredytu lub innych dokładnie określonych operacji - przeprowadzania szybkich rozliczeń z wybranym klientem.
Konto oszczędnościowe
Jest to oprocentowany rachunek bankowy, który umożliwia powolne i systematyczne pomnażanie pieniędzy. Takie konto zapewnia bezpieczne miejsce, w którym można odkładać pieniądze na określony lub nieokreślony cel i korzystać z oprocentowania. Pieniądze z rachunku można wypłacić w dowolnym momencie bez utraty odsetek.
Konto walutowe
Rachunek prowadzony w obcej walucie - zależnie od banku dostępnych jest nawet kilkanaście różnych walut. Każdy bank umożliwia założenie rachunku w trzech głównych walutach USD, EUR i GBP. Konto walutowe największy sens ma jako rachunek dodatkowy do rachunku głównego. Z pomocą kantoru online można wymienić swoje pieniądze i przechowywać je na odpowiednim rachunku, a z niego realizować płatności w formie przelewów i płatności.
Opłaty za prowadzenie konta w banku
Za prowadzenie i obsługę różnych rodzajów kont banki naliczają opłaty. W większości przypadków rachunki mogą być darmowe pod bardzo prostymi warunkami. Zazwyczaj wystarczy aktywnie korzystać z funkcji konta lub skorzystać z produktów dodatkowych.
Przykłady jak można zapewnić darmowe konto bankowe, zależnie od rodzaju:
- konto osobiste będzie darmowe, gdy zapewnimy odpowiednie miesięczne wpływy i zrealizujemy kilka transakcji kartą,
- konto walutowe będzie darmowe, gdy posiadamy rachunek osobisty oraz aktywować funkcję wielowalutową karty,
- konto firmowe będzie darmowe pod warunkiem wykonania jednego przelewu do ZUS lub US na określoną kwotę.
Podsumowanie najważniejszych informacji na temat kont bankowych
Konta bankowe jest w dzisiejszych czasach niemal niezbędne do życia. Z pomocą wymienionych powyżej rachunków można samodzielnie i sprawnie zarządzać swoimi finansami oraz korzystać z produktów dodatkowych banku.
Podstawowym i pierwszym rachunkiem jaki należy otworzyć jest konto osobiste. Z nim uzyskamy dostęp do bankowości elektronicznej, a dzięki niej skorzystać z wszystkich rachunków dodatkowych, a co za tym idzie do wszystkich usług banku!