Co to jest profil zaufany?
Profil zaufany jest metodą potwierdzania tożsamości w systemach komputerowych administracji publicznej. Można go porównać do konta na portalu internetowym, z tym, że poświadcza on faktyczną tożsamość użytkownika. Innym dobrym porównaniem jest dowód osobisty. W przeciwieństwie do fizycznego dowodu profil zaufany ma wyłącznie formę elektroniczną, a potwierdzenie przez niego tożsamości online jest tak samo skuteczne jak posłużenie się fizycznym dokumentem. Samo użycie dowodu osobistego w sieci nie jest wystarczającym dowodem na tożsamość. Z tego powodu np. do zaciągnięcia pożyczki na dowód online konieczne jest potwierdzenie tożsamości w jeszcze inny sposób, np. przez przelew.
Funkcje profilu zaufanego
Co daje profil zaufany? Przede wszystkim dostęp do wszelkich operacji i usług w przestrzeni administracji publicznej, których da się dokonać online. Są to m.in.:
- Wszelkie usługi wyborcze, takie jak głosowanie korespondencyjne czy zmiana miejsca głosowania.
- Platforma Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli wnioski do ZUS-u.
- Internetowe Konto Pacjenta - m.in. eRecepty.
- Uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu).
- Krajowy Rejestr Karny - zaświadczenie o niekaralności.
- Rejestracja, zawieszenie czy likwidacja działalności gospodarczej w bazie CEiDG.
- Złożenie wniosku o dowód osobisty.
- eSkrzynka - odbieraj w domu listy polecone online.
- Zdalne podpisywanie dokumentów.
- Rozliczenie podatku PIT w Urzędzie Skarbowym.
- Podpis JPK_VAT,
- mTożsamość - dowód osobisty oraz legitymacja szkolna i studencka w telefonie.
- Sprawdź, czy paszport jest gotowy.
- Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- Wnioski o świadczenia socjalne takie jak 500+.</li.
- I wiele innych.
Wraz z upływem czasu lista dostępnych usług będzie się prawdopodobnie rozszerzała, aż do punktu, w którym wizyta w przeróżnych urzędach stanie się całkowicie zbędna. Dzięki cyfryzacji administracji publicznej wszelkie usługi urzędowe będą przebiegały sprawniej, choćby ze względu na przynajmniej częściową automatyzację urzędów.
Jak uzyskać profil zaufany?
Profil zaufany można założyć już w około 5 minut. Jeśli mamy szczęście, czyli posiadamy odpowiednie narzędzia, to sprawa jest bardzo prosta. Jeśli mamy pecha, to czeka nas niestety wizyta w urzędzie. Sam wniosek o założenie profilu zaufanego jest bardzo prosty. Jego funkcją jest jedynie potwierdzenie na 100 proc. naszej tożsamości. Sposobów na założenie profilu zaufanego jest co najmniej kilka - zobacz na czym polegają.
Przez bank
Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na założenie profilu zaufanego jest skorzystanie z usług tzw. dostawcy tożsamości. Są to banki, które posiadają uprawnienia konieczne do potwierdzania tożsamości w ramach Profilu Zaufanego. W celu założenia Profilu Zaufanego w taki sposób wystarczy wejść na stronę www.gov.pl → załóż profil zaufany, albo stronę pz.gov.pl → załóż profil zaufany online i kliknąć odpowiedniego dostawcę usługi. Następnie logujemy się na swoje konto w swojej instytucji finansowej. To wszystko. Należy jedynie pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze przy takiej metodzie potwierdzenia tożsamości już zawsze będziemy logować się za pośrednictwem banku. Dlatego do potwierdzenia tożsamości w taki sposób nie wystarczy podstawowy rachunek płatniczy, który nie zawsze daje dostęp do bankowości elektronicznej. Po drugie, bank musi osobiście potwierdzić naszą tożsamość. Nie jest możliwe założenie profilu zaufanego na koncie założonym za pośrednictwem kuriera czy w inny zdalny sposób. W takim przypadku należy jeszcze dodatkowo odwiedzić placówkę banku, gdzie pracownik instytucji jeszcze raz potwierdzi naszą tożsamość. Lista banków, za pomocą których można założyć Profil Zaufany:
- T-Mobile Usługi Bankowe
- PKO BP
- Inteligo
- Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)
- Pekao
- mBank
- ING
- Bank Pocztowy (Envelo - nie jest konieczne posiadanie konta w banku pocztowym, a jedynie w platformie usług pocztowych)
- Millennium
- Alior Bank
Przez dowód osobisty
Swoją tożsamość do profilu zaufanego można potwierdzić przez dowód z warstwą elektroniczną. Taką funkcję posiadają wszystkie dowody, o wydanie których złożono wniosek od 4 marca 2019 roku. W takim przypadku wystarczy posiadać smartfon z funkcją NFC (czyli taką, która umożliwia płacenie telefonem w sklepie) lub specjalny czytnik NFC. Jak założyć Profil Zaufany przez smartfon?
- Wejdź na stronę profilu zaufanego (pz.gov.pl) i wybierz założenie profilu online przez e-dowód → smartfon.
- Pobierz na telefon aplikację eDO App i otwórz ją.
- Zeskanuj kod QR ze strony internetowej.
- Postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie telefonu.
- Telefon zeskanuje dowód i tym samym potwierdzi twoją tożsamość.
Jak założyć Profil Zaufany przez czytnik NFC?
- Wejdź na stronę profilu zaufanego (pz.gov.pl) i wybierz założenie profilu online przez e-dowód → czytnik NFC.
- Pobierz i zainstaluj oprogramowanie do e-dowodu.
- Podłącz czytnik NFC do komputera.
- Umieść dowód na czytniku.
- Wpisz numer CAN (z dołu awersu dowodu) i kliknij dalej.
- Kliknij zaloguj się→kliknij OK na oknie z certyfikatem.
- Podaj swój kod PIN do dowodu osobistego.
- Zalogowałeś się do profilu zaufanego z e-dowodem osobistym!
Uwaga! Do założenia Profilu Zaufanego zarówno przez telefon jak i czytnik NFC konieczne jest posiadanie numeru PIN do dowodu. Zazwyczaj ustala się go podczas odbierania dowodu w urzędzie gminy. Jeśli go nie masz, to nadaj go w najbliższym urzędzie gminy (usługa dostępna od ręki). Warstwa elektroniczna w dowodzie osobistym działa w taki sam sposób jak np. w karcie kredytowej. Jest to zakodowana informacja elektroniczna umożliwiająca zdalną identyfikację karty lub dowodu.
Podpis elektroniczny, rozmowa online i w punkcie potwierdzającym
Kolejną opcją, która jest nieco mniej wygodna od powyższych, jest założenie profilu przez specjalny formularz online. W celu złożenia formularza wystarczy wejść na rządową stronę Profilu Zaufanego, wybrać opcję ‘wniosek online’ i wypełnić formularz. Po rejestracji mamy do wyboru dwie opcje na potwierdzenie swojej tożsamości. Pierwszą z nich jest wizyta w punkcie potwierdzającym. Podczas wypełniania wniosku podajemy w jakim punkcie chcemy potwierdzić tożsamość. są to miejsca takie jak urzędy miast, oddziały NFZ, ZUS, Urzędy Skarbowe czy Urzędy Wojewódzkie. Wniosek będzie na nas czekał w wybranym punkcie, gdzie naszą tożsamość potwierdzi osobiście urzędnik. Drugi sposób to potwierdzenie wniosku przez kwalifikowany podpis elektroniczny. Jeśli posiadasz taki podpis, to wystarczy go użyć do podpisania formularza. Ostatnią możliwością na założenie Profilu Zaufanego jest rozmowa online z urzędnikiem. Jest to opcja podobna do założenia konta bankowego przez internet. Niestety, w takim przypadku będzie to jedynie tymczasowy Profil Zaufany, który należy co jakiś czas odnawiać. By móc potwierdzić swoją tożsamość w taki sposób należy mieć konto w aplikacji Microsoft Teams. Usługa ta jest całkowicie darmowa. By skorzystać z tej możliwości wchodzimy na stronę internetową Profilu Zaufanego i wybieramy rejestrację za pomocą rozmowy wideo z urzędnikiem. Po podaniu dogodnej dla nas daty i czasu rozmowy urzędnik zadzwoni w wybranym czasie i po zadaniu kilku pytań potwierdzi naszą tożsamość.
Komentarze