Kredyt odnawialny
ofin.plKonta osobisteKredyt odnawialny - najważniejsze informacje

Kredyt odnawialny - najważniejsze informacje

Kredyt odnawialny, inaczej linia kredytowa czy kredyt rewolwingowy, jest związany z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) klienta. To forma kredytu gotówkowego, z którym klient może wielokrotnie korzystać w określonym czasie, zwykle przez rok. Warunkiem jest regularna spłata zobowiązania. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do dodatkowych środków na koncie, które można swobodnie wykorzystywać. Różni się od zwykłego debetu, który ma krótszy okres spłaty. Koszty kredytu odnawialnego obejmują głównie odsetki i prowizje. Należy pamiętać, że odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty kredytu. Spłata kredytu odnawialnego odbywa się automatycznie po zasilaniu konta. W porównaniu z kredytem gotówkowym, kredyt odnawialny ma zazwyczaj niższe oprocentowanie. Niemal wszystkie banki w Polsce oferują kredyty odnawialne. Decyzja o przyznaniu kredytu odnawialnego bazuje na ocenie zdolności kredytowej klienta przez bank.

Czym jest i jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest produktem ściśle związanym z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) klienta. Kredyt odnawialny znany jest też jako limit w ROR, limit odnawialny, linia kredytowa czy kredyt rewolwingowy.  Jest to jeden z typów kredytu gotówkowego, który pozwala na wielokrotne korzystanie z udzielonego przez bank kredytu przez określony czas. Zazwyczaj umowa kredytu odnawialnego zawierana jest na 12 miesięcy. Jedynym warunkiem jest regularna spłata całości lub części zobowiązania w trakcie trwania umowy kredytowej. Kredyt odnawialny zwiększa saldo dostępnych środków na naszym koncie osobistym. Oznacza to, że z gotówki możemy swobodnie korzystać wykonując przelew, wypłacając gotówkę w bankomatach kartą wydaną do rachunku, dokonując transakcji bezgotówkowych w sklepach czy płacąc online. Dodatkowo, dzięki bankowości internetowej możemy na bieżąco monitorować stan naszego kredytu. Kredyt odnawialny oferowany jest dla firm i osób fizycznych, które posiadają wystarczająco wysoką zdolność kredytową. Główną zaletą linii kredytowej jest jej elastyczność. To od nas zależy kiedy i w jaki sposób będziemy korzystać z kredytu. Jeśli przyznana nam kwota kredytu okaże się niewystarczająca, możemy złożyć wniosek o podwyższenie limitu.

Kredyt odnawialny a debet na koncie

Co odróżnia kredyt odnawialny a zwykły debet na koncie? Debet jest usługą dostępną dla wszystkich osób posiadających konta osobiste w banku. Chęć skorzystania z debetu możemy zgłosić online lub podczas rozmowy z konsultantem banku. W przypadku wnioskowania o kredyt odnawialny, konieczne będzie podpisanie umowy kredytowej, przedstawienie zaświadczeń o dochodach etc. Zobacz najnowszy ranking kredytów gotówkowych dla firm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Termin spłaty debetu wynosi 30 dni, a umowa kredytu odnawialnego zawierana jest na rok z możliwością przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Pozwala to na wygodniejsze i bardziej elastyczne korzystanie z przyznanych środków.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Spłacanie kredytu odnawialnego jest procesem, który wymaga odpowiedniego zarządzania finansami. Opłaty związane z kredytem odnawialnym do przede wszystkim odsetki, jednorazowa prowizja za udzielenie kredytu oraz opłaty za podwyższenie limitu i odnowienie umowy z bankiem (prowizja wyniesie 1-2 proc. udzielonego limitu). Po uruchomieniu kredytu, będziemy mogli korzystać z niego przez określony czas. Pieniądze są w tym okresie dostępne na naszym koncie, a odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty i wyłącznie za dni, w których korzystaliśmy z kredytu. Oznacza to, że wnioskując o kredyt odnawialny nie czeka nas comiesięczna spłata w ratach, jak to ma miejsce przy innych rodzajach kredytów bankowych. Dla lepszego wytłumaczenia jak działa kredyt odnawialny, posłużmy się przykładem. Jeśli posiadamy na koncie 4 000 zł własnych środków i 2 000 zł kredytu odnawialnego, to będziemy mogli korzystać z łącznej kwoty 6 000 zł. Naliczanie odsetek od kredytu zaczyna się wyłącznie, gdy na naszym koncie zostaje mniej niż wskazuje wysokość kredytu, czyli w tym przypadku 2 000 zł. Jeśli zatem z dostępnych 6 000 zł wydamy 5500 zł, zapłacimy odsetki kredytowe naliczane od kwoty 1 500 zł, ponieważ właśnie taką kwotę limitu kredytowego wykorzystaliśmy. Jeśli w danym miesiącu nie korzystamy z kredytu odnawialnego, bank nie naliczy nam żadnych odsetek. Warto zaznaczyć, że to opcja kredytu na oświadczenie bowiem banki mają dostęp do konta i widzą czy firma posiada dochody i jakiej są wielkości. To ułatwia podjęcie decyzji kredytowej. Spłata kredytu odnawialnego odbywa się automatycznie za każdym razem, gdy zasilimy nasze konto osobiste gotówką. Możemy również pobrać całą kwotę kredytu odnawialnego na raz, a spłacić wraz z odsetkami dopiero ostatniego dnia umowy. Mogą to być dochody z umowy o pracę, stypendium, emerytury etc. Wtedy limit kredytowy zostaje odnowiony, a my będziemy mogli wielokrotnie korzystać z pełnej sumy. Po upływie okresu umowy, będziemy mogli ją odnowić bez dodatkowych formalności.

Kredyt odnawialny czy gotówkowy - co wybrać?

Wybór między kredytem odnawialnym a kredytem gotówkowym zależy od twojej sytuacji finansowej, potrzeb i preferencji. Otwarta linia kredytowa na koncie może zastąpić oferowane przez banki kredyty bez zaświadczeń, ale wyłącznie w przypadku, gdy zależy nam na drobnym wsparciu finansowym. Kredyt odnawialny udzielany jest na znacznie niższe kwoty, ale ma zdecydowanie niższe oprocentowanie. Szczególnie, że odsetki płacimy tylko od wydanej kwoty limitu. Niektóre banki nie pobierają żadnych odsetek, jeśli spłata limitu nastąpi w ciągu 7 dni od skorzystania z niego. Wymagania wobec kredytobiorców są podobne przy obu produktach finansowych. Jeśli zależy nam na stałym dostępie do dodatkowej gotówki, alternatywą dla kredytu odnawialnego może być również karta kredytowa. Różnica polega na tym, że cała kwota limitu odnawialnego jest oprocentowana, gdzie w przypadku karty kredytowej możemy korzystać z okresu bezodsetkowego przez ponad 50 dni i płacimy głównie za wypłaty gotówki z bankomatów i przelewy z karty na konto osobiste. Opłat za korzystanie z karty możemy uniknąć, jeśli uda się nam spełnić określone warunki banku dotyczące wartości lub liczby transakcji płatniczych w miesiącu. Z kredytu odnawialnego korzystamy wyłącznie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gdzie znaleźć konto z kredytem odnawialnym?

Konto z kredytem odnawialnym można znaleźć w ofercie niemal wszystkich działające w Polsce banków komercyjnych. Dostępny limit kredytu odnawialnego dla danego klienta może się różnić w zależności od wybranego banku. Zazwyczaj wysokość kredytów odnawialnych nie przekracza sześciokrotności miesięcznych wpływów na konto kredytobiorcy. Znaczenie ma tu również długa i pozytywna historia rachunku bankowego i bezproblemowa współpraca klienta z bankiem. Prowizja za otwarcie linii kredytowej waha się od 0,5 do 2 proc. Warto zaznaczyć, że kredyt odnawialny może być idealnym kredytem konsolidacyjnym aby spłacić inne pożyczki lub wierzycieli.

Dla kogo dostępna jest linia kredytowa?

Linia kredytowa dostępna jest dla obecnych klientów banku lub osób, które dopiero chcą założyć w nim konto osobiste. Przyznanie kredytu odnawialnego oraz wysokość limitu uzależniona jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez bank. Wymagany wiek kredytobiorców to zazwyczaj 18-80 lat. Warunki uzyskania kredytu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą to m.in.:

 • posiadanie konta w danym banku od co najmniej kilku miesięcy,
 • regularne wpływy na powiązany rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w określonej wysokości,
 • stałe zatrudnienie oraz zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy,
 • w niektórych przypadkach konieczne może być ubezpieczenie kredytu odnawialnego na wypadek śmierci klienta lub nagłego pogorszenia jego sytuacji materialnej - zakres ubezpieczenia może obejmować spłatę całego zadłużenia lub spłatę odsetek za 6 miesięcy.

Wniosek o przyznanie limitu można złożyć w oddziale lub przez bankowość internetową. Znaczenie ma tu przede wszystkim pozytywna historia rachunku.  

Jak wnioskować o kredyt odnawialny?

Aby wnioskować o kredyt odnawialny, musisz przejść przez kilka kroków.

 1. Wybór instytucji finansowej. Zdecyduj, w którym banku chcesz złożyć wniosek o kredyt odnawialny.
 2. Przygotowanie dokumentów. Zbierz niezbędne dokumenty, mogą się one różnić w zależności od banku, będą one obejmować:
  • Dowód tożsamości
  • Dokument potwierdzający źródło dochodów (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, umowę o pracę, zeznanie podatkowe)
  • Informacje dotyczące innych zobowiązań finansowych
 3. Wypełnienie wniosku. Wniosek może być dostępny online lub w formie papierowej.
 4. Zapoznaj się z warunkami. Przed złożeniem wniosku dokładnie przeczytaj warunki: oprocentowanie, opłaty, limit kredytowy i inne warunki umowy.
 5. Przejdź weryfikację zdolności kredytowej.
 6. Poczekaj na decyzję kredytową.
 7. Podpisz umowę, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany.
 8. Korzystaj z kredytu:

Komentarze

M
Opinia od:
Monia

Czy opinia była przydatna?

0
kredyt odnawialny to wynalazek na miare internetu i telefonu komorkowego. Najlepsze rozwiazanie ever.2019-10-07 22:40:30
S
Opinia od:
Szczepan

Czy opinia była przydatna?

0
Jak tylko pojawiły się kredyty odnawialne była to dla mnie czysta magia! Jak się zapoznałem z tematem okazało się to dla nas rozwiązaniem idealnym. Oczywiście- ile ludzi tyle opinii, a każdy z nas jest różny i nasze potrzeby też się różnią dlatego nie namawiam- za to polecam zapoznac się z ideą i a nóż okaże się to również rozwiązanie dla Ciebie.2019-10-03 22:23:19
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5