Karta wielowalutowa
ofin.plKartaKarta wielowalutowa - jak działa?

Karta wielowalutowa - jak działa?

Karta wielowalutowa to wygodne narzędzie umożliwiające płatności za granicą w odpowiedniej walucie, bez kosztów przewalutowania. Działa automatycznie, pobierając środki z właściwego konta walutowego. Możesz nią płacić w sklepach, online i wypłacać gotówkę z bankomatów. Założenie wymaga otwarcia rachunku i złożenia wniosku o kartę. Korzystanie z niej pozwala uniknąć opłat i prowizji związanych z przewalutowaniem. Ograniczeniem jest dostępność tylko kilku głównych walut.

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa jest po prostu kartą płatniczą, która daje możliwość posiadaczowi dokonywania różnych transakcji za granicą w obowiązującej walucie. W przypadku tej karty nie dochodzi do przewalutowania złotówek na inną walutę np. funt brytyjski. Oznacza to, że, jeśli będziemy w Londynie i zrobimy jakieś zakupy, wtedy z naszego konta zniknie dokładnie taka sama kwota jakiej zażyczył sobie sklep - w tym przypadku płatność zostanie rozliczona w funtach. Kartą wielowalutową zapłacimy nie tylko za zakupy w sklepach stacjonarnych, ale również przez internet, ponadto możemy ją wykorzystać do wypłacenia pieniędzy z bankomatu. W tym miejscu należy podkreślić, że do takiej karty mogą być przypisane konta bankowe prowadzone w kilku walutach, do których możemy najczęściej zaliczyć złotówki, euro, dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego czy funta brytyjskiego.

Jaka działa karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa działa jako narzędzie płatnicze, które pozwala użytkownikowi dokonywać transakcji w różnych walutach, a także przeprowadzać wypłaty gotówki z bankomatów w tych walutach. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z karty wielowalutowej zyskamy dostęp do środków znajdujących się na kilku kontach walutowych. Posługując się taką kartą za granicą będziemy mogli dokonywać szybkich płatności w euro, funtach czy dolarach bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Największą zaletą tego produktu bankowego jest to, że podczas transakcji rozpoznaje,w jakiej walucie płacimy i automatycznie pobiera pieniądze z właściwego konta np. ze środkami w euro. We wcześniejszych akapitach wspomnieliśmy, że korzystanie z karty wielowalutowej za granicą nie wiąże się żadnymi dodatkowymi opłatami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku, gdy będziemy np. w Szwajcarii i jednocześnie na koncie walutowym nie posiadamy pieniędzy we frankach szwajcarskich, wtedy za każdą transakcję zapłacimy z rachunku złotówkowego - w tej sytuacji nastąpi przewalutowanie, za które trzeba będzie uregulować dodatkowe koszty. Warto o tym pamiętać! Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie – czy do założenia karty wielowalutowej potrzebny jest konto walutowe? Nie jest to konieczne, ponieważ taką kartę możemy aktywować kartę i również podpiąć ją również pod zwykły rachunek. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta.

Jak uzyskać kartę wielowalutową w banku?

Aby uzyskać kartę wielowalutową w banku wystarczy przejść przez 3 proste kroki:

  • Najpierw trzeba otworzyć rachunek osobisty lub walutowy w walucie, w której będziemy później dokonywali różnych transakcji.
  • Następnie należy założyć kartę wielowalutową, która zostanie podpięta do konta walutowego. Warto wiedzieć, że w wielu bankach istnieje również opcja uruchomienia usługi wielowalutowej na karcie debetowej.
  • Po wykonaniu tych czynności zyskamy możliwość przeprowadzania płatności w obcych walutach. To wszystko!

Zalety i wady karty wielowalutowej


Zalety karty wielowalutowej:

  • posiadając kartę wielowalutową zaoszczędzimy pieniądze poprzez uniknięcie prowizji i podwójnego przewalutowania przy każdej transakcji,
  • karta może być podpięta do rachunków walutowych, dzięki temu nie będziemy musieli mieć przy sobie kilku kart płatniczych w portfelu,
  • posiadając kartę wielowalutową nie ma konieczności wożenia ze sobą za granicę gotówki w obcej walucie,
  • w innym kraju nie musimy szukać lokalnego kantoru i wymieniać pieniędzy po niekorzystnych kursach.

Wady karty wielowalutowej:

  • ograniczona liczba walut, z których możemy korzystać. Banki zwykle gwarantują tylko waluty tj. euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski.

Przed podjęciem decyzji o założeniu karty wielowalutowej, najpierw warto się jeszcze przeanalizować jej wszystkie pozytywne i negatywne strony. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze wady i zalety tego produktu bankowego. Sprawdź i przekonaj się, czy spełni twoje oczekiwania!

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5