Płatności w internecie: Karta debetowa, karta kredytowa, karta prepaid i karta wirtualna
Płatności w internecie umożliwiają cztery rodzaje kart płatniczych, a procedura jest podobna we wszystkich przypadkach. Do wyboru mamy:
Za zakupy online najczęściej płacimy szybkim przelewem, ale nie jest to jedyna możliwa opcja. Coraz bardziej popularne staje się płacenie kartą przez internet, co jest rozwiązaniem o wiele szybszym niż zwykły przelew. Płatność kartą jest księgowana od razu, również w niedziele i święta. Dodatkowo za tego rodzaju płatności możemy zdobywać punkty oraz korzystać z promocji czy programów partnerskich. Płatność kartą online to zagadnienie, które nadal budzi wiele pytań. Czy tylko kartą debetową można płacić przez internet? Jak płacić kartą VISA przez internet, a jak wygląda płatność kartą przez internet w przypadku kart Mastercard?
Płacenie kartą przez internet wymaga jednorazowego zarejestrowania danych karty na wybranej stronie online. Co ważne, nie wszystkie karty mają aktywną funkcję płatności online. Jak to sprawdzić? Jeśli przy próbie finalizacji zakupów online otrzymamy komunikat, że na naszym koncie nie można włączyć usługi płatności mobilnych, będziemy musieli skontaktować się z bankiem i aktywować tę funkcję karty.
Płacenie kartą online - instrukcja krok po kroku
Aby płacić kartą online musimy przejść przez 4 kroki:
- Zaznacz produkt, który zamierzasz kupić na stronie online.
- Wybierz wariant płatności - w tym miejscu zamiast opcji “przelew” wybieramy opcję płatności kartą, po czym klikamy w zakładkę z logo Visa lub Mastercard.
- Wpisz dane karty w formularz płatności. Niezbędne będą: imię i nazwisko posiadacza karty, 16-cyfrowy numer karty, data ważności karty (widoczna jest pod numerem karty), kod zabezpieczający karty CVC (dla kart Mastercard) lub CVV (dla kart Visa) - są to 3 cyfry na rewersie karty.
- Zatwierdź transakcję przyciskiem “płacę”.
Płatność kartą online zajmuje mniej czasu niż przelew bankowy. W ten sposób możemy również wygodnie płacić za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, bez wiedzy jak zrobić przelew zagraniczny SEPA i SWIFT. Zanim zdecydujemy się na płacenie kartą online, warto sprawdzić, jakie karty akceptuje dany serwis.
Dla nas to koniec formalności. Do naszego banku automatycznie wysyłane jest zapytanie, czy posiadamy odpowiednie środki na koncie lub rachunku karty. Jeśli tak jest, w czasie kilkunastu sekund następuje rozliczenie i zaksięgowanie transakcji.
Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?
Tak, płacenie kartą przez internet jest bezpieczne, ale tylko jeśli przestrzegamy podstawowych zasad. System płatności online zazwyczaj wykrywa budzące wątpliwość transakcje kartą, szczególnie jeśli są one liczne i realizowane w krótkich odstępach czasu. W takim wypadku bank może zadzwonić do właściciela karty i poprosić o telefoniczną autoryzację płatności. Sami też możemy zrobić wiele, by ograniczyć prawdopodobieństwo kradzieży. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach możesz płacić również swoim telefonem i aplikacjami. Nie musi być to karta debetowa czy kredytowa.
- Przede wszystkim zakupy należy dokonywać wyłącznie portalach internetowych, które posiadają bezpieczny protokół transmisji danych. Rozpoznamy go po ikonce zamkniętej kłódce oraz przedrostku "https://", które poprzedzają adres internetowy danej strony.
- Przy płatnościach kartą, podobnie jak przy logowaniu na swoje konto bankowe, lepiej nie korzystać z publicznych komputerów czy publicznej sieci WIFI. Na własnych komputerach warto natomiast zainstalować oprogramowanie wykrywające i blokujące próby wykrywania danych.
- Pod żadnym pozorem nie należy nikomu podawać numeru PIN karty. Ale czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej? To zależy. Jeśli korzystamy z zaufanych stron online i aplikacji mobilnych, to wpisanie numeru karty nie narazi nas na atak złodziei. Powinniśmy jednak zwracać uwagę, czy transakcja jest szyfrowana (protokół SSL) i posiada odpowiednie zabezpieczenia i certyfikaty.
- Każda karta, którą wykorzystujemy do płatności internetowych ma jedną podstawową wadę. By nas okraść, złodziej nie musi mieć naszej karty płatniczej w ręku, wystarczą jej dane. Dlatego właśnie nie należy nikomu pożyczać karty, wysyłać jej zdjęcia czy skanu.
- Swoją kartę kredytową oraz kartę debetową warto zabezpieczyć systemem 3D Secure. Jest to dodatkowa weryfikacja płatności kartą. Do autoryzacji przelewu konieczne jest podanie jednorazowego hasła, które właściciel karty otrzyma SMS-em na swój numer telefonu.
Jeśli z naszej karty zaczną w niewyjaśniony sposób “znikać” środki lub będziemy mieć problem z otrzymaniem zakupionego towaru, mamy prawo skorzystać z usługi chargeback, czyli reklamacji bankowej płatności kartą. Jest to wygodna procedura, dzięki której mamy możliwość odzyskania swoich pieniędzy.
Komentarze
Weronika
Czy opinia była przydatna?
Stefa
Czy opinia była przydatna?