Płatności HCE - czym dokładnie są i jak działają?
ofin.plPłatnościPłatności HCE - czym dokładnie są i jak działają?

Płatności HCE - czym dokładnie są i jak działają?

Płatności HCE to płatności zbliżeniowe, dzięki którym telefon z modułem NFC służy nam jak karta płatnicza. Jest to wyjątkowo prosty i wygodny sposób płacenia za zakupy przy terminalu. Telefon pobiera dane karty zapisane w chmurze i dokonuje transakcji. Wystarczy mieć włączony moduł NFC i odpowiednią aplikację na urządzeniu. Aby zapłacić za zakupy zbliżamy wybudzony telefon do terminalu i tyle. W przypadku kwot przekraczających limit będziemy zmuszeni odblokować urządzenie. Jest to jednak niezwykle bezpieczna metoda płacenia za zakupy. Największym ryzykiem związanym z używaniem HCE jest utrata telefonu. Banki monitorują transakcje HCE jak transakcje standardową kartą, dzięki czemu zostaniemy poinformowani o podejrzanej aktywności. Podepnij swoją kartę płatniczą do specjalnej aplikacji i już możesz płacić telefonem.

HCE - co to takiego?

HCE, czyli Host Card Emulation, to forma płatności zbliżeniowej, która wykorzystuje wbudowany w urządzeniach moduł NFC, a działa praktycznie tak samo, jak karta płatnicza. Płatności HCE bardzo szybko zyskały popularność, mimo iż wykorzystują technologię NFC, która samodzielnie nie była tak chętnie wykorzystywana. Dziś już prawie każdy bank oferuje płatności w trybie HCE, a także powstały aplikacje, które jeszcze bardziej ułatwiły i spopularyzowały płatności HCE.

Jak działają płatności HCE?

Płatności HCE działają dzięki wykorzystaniu modułu NFC oraz cyfrowego obrazu karty zapisanego w chmurze. Moduł NFC konieczny jest do komunikacji między dwoma urządzeniami - najczęściej terminalem i telefonem. Pozwala on na skomunikowanie właśnie tych dwóch urządzeń i ustanowienie połączenia. Tymczasem system HCE pobierze dane naszej karty bankowej zapisane w chmurze i wykorzysta je do jednorazowej transakcji. Wykorzystując ten cyfrowy obraz, telefon imituje kartę płatniczą i na dokładnie takiej samej zasadzie przeprowadza transakcję.

Zastosowanie HCE

HCE ma swoje zastosowanie jedynie przy płatnościach zbliżeniowych. Nie wykorzystuje się HCE do innych celów. Z początku HCE, które do działania wykorzystuje moduł NFC, dostępne było tylko dla posiadaczy telefonów z tą opcją. Gdy w moduł NFC wyposażony został również zegarek, także płatności HCE można nim wykonywać. Podsumowując, HCE wykorzystywane jest do płatności zegarkiem oraz telefonem.

Jak włączyć HCE?

Aby skorzystać z płatności HCE musimy mieć telefon z łączonym modułem NFC oraz stosowną aplikację. Część banków oferuje aplikacje obsługujące płatności zbliżeniowe w standardzie HCE. W innym wypadku można skorzystać z wirtualnych portfeli. Aplikacją, która pozwala na korzystanie z płatności HCE jest przykładowo Google Pay czy Apple Pay. Po zainstalowaniu tej aplikacji będziemy musieli podpiąć do niej swoją kartę płatniczą, której obraz cyfrowy zostanie zapisany w chmurze. Nam pozostaje tylko użyć urządzenia przy terminalu.

Jak płacić przy pomocy HCE?

Użycie HCE do płatności jest bardzo proste. Jeśli telefon ma włączony moduł NFC oraz posiada odpowiednią aplikację z przypisaną do niej kartą, z urządzenia korzystamy jak z karty. Aby zapłacić za zakupy wystarczy zbliżyć urządzenie do terminalu. Telefon działa jak karta. Za zakupy do 50 złotych zapłacimy bez problemu. Warto jednak mieć na uwadze, że część aplikacji oczekiwać będzie wybudzenia telefonu (wystarczy podświetlenie ekranu). Z kolei za zakupy powyżej 50 złotych, lub 100 złotych, w zależności od ustalonych limitów, zapłacimy pod warunkiem, że telefon odblokujemy. Inną opcja będzie konieczność wprowadzenia kodu PIN do karty płatniczej na klawiaturze terminalu. Bez względu na wszystko, płacenie telefonem z wykorzystaniem HCE nie różni się zbytnio od płacenia kartą.

Bezpieczeństwo HCE

Płatności HCE są wyjątkowo bezpieczne. Transakcja ustanawiania jest na krótkim dystansie między jedynie dwoma urządzeniami, dzięki wykorzystaniu modułu NFC. Zapłacić przy użyciu HCE możemy jedynie zbliżeniowo, więc nie istnieje np. ryzyko wycieku danych przy transakcji online. Co więcej wszystkie transakcje są standardowo monitorowane przez bank, jak w przypadku transakcji kartą. Wszelka podejrzana aktywność jest natychmiast wychwycona. Istotne również jest to, że transakcje powyżej 50 złotych wymagają autoryzacji. Może to być konieczność podania kodu PIN, albo odblokowanie telefonu, co takżę daje dodatkowy komfort i bezpieczeństwo. W przypadku utraty telefonu należy zgłosić to w swoim banku, co zaowocuje niezwłoczną blokadą ewentualnych transakcji.

Korzyści i zagrożenia HCE

Płatności HCE są wyjątkowo prostym, wygodnym i bezpiecznym sposobem płacenia swoich zakupów. Krótkie połączenie między dwoma urządzeniami i szybki odczyt danych karty sprawiają, że transakcje są nie do przechwycenia. Podstawa to jednak wygoda. Mało który telefon już w tej chwili nie ma modułu NFC, więc HCE staje się coraz bardziej dostępne i powszechne. Co więcej, telefon mamy prawie zawsze przy sobie, więc automatycznie wygląda to tak, jakbyśmy nosili stale kartę płatniczą. Tak naprawdę jedyne zagrożenie, jakie niosą ze sobą płatności HCE wynikać będzie z zaniedbań użytkownika. Brak blokady telefonu w przypadku zagubienia lub kradzieży urządzenia to ułatwienie pracy złodziei. Tak więc, jeśli już decydujemy się na korzystanie z HCE i płacenie telefonem, zabezpieczmy go chociaż prostym PINem lub wzorem odblokowania.

Podsumowanie najważniejszych informacji o HCE

HCE to prosta i bezpieczna metoda płacenia za zakupy przy terminalu. Telefon wyposażony w moduł NFC i stosowną aplikację służy jak karta płatnicza. W ten sposób zapłacimy tylko zbliżeniowo, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo korzystania z HCE. Wybudzony telefon wystarczy zbliżyć do terminalu. W przypadku kwot powyżej ustalonego limitu, urządzenie będzie trzeba dodatkowo odblokować, lub wprowadzić kod PIN na klawiaturze. Transakcje wykonywane przy użyciu metody HCE są monitorowane przez bank tak samo, jak transakcje kartą, co również wpływa na bezpieczeństwo tego rozwiązania. Jest to rozwiązanie wygodne dzięki temu, że telefon mamy prawie zawsze przy sobie.

Często zadawane pytania

Czy HCE działa bez karty SIM?
Tak, HCE działa także bez karty SIM.
Czy HCE działa bez dostępu do internetu?
Tak, HCE działa nawet przy braku połączenia z internetem.
Czy HCE jest darmowy?
Tak, płatności HCE są darmowe.
Jak sprawdzić czy mam HCE w telefonie?
Aby telefon obsłużył standard płatności HCE musi być wyposażony w moduł NFC oraz mieć zainstalowaną stosowną aplikację. Jeśli posiadamy moduł NFC, to po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji będziemy mogli korzystać z HCE.
Jak sprawdzić czy HCE jest włączone?
Aby mieć pewność, że płatności HCE będą działać, wystarczy upewnić się, że moduł NFC w telefonie jest aktywny.
Czy HCE w telefonie wpływa na jego czas pracy?
Nie stwierdzono, aby HCE w jakikolwiek sposób wpływał na czas działania telefonu.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5