Kiedy przyjdzie przelew Elixir
ofin.plPłatnościSesji Elixir - o której godzinie przyjdzie przelew?

Sesji Elixir - o której godzinie przyjdzie przelew?

Sesje wychodzące i przychodzące Elixir stanowią kluczowy element funkcjonowania przelewów międzybankowych. W większości banków istnieją trzy sesje elixir, których godziny są istotne dla czasu realizacji przelewów. Warto zwrócić uwagę, że sesje przychodzące i wychodzące różnią się w poszczególnych bankach, a także uwzględnić godziny sesji KIR, które wpływają na zaksięgowanie przelewów. Przelew elixir może wymagać znacznie więcej czasu niż sugerują sesje, z uwagi na dodatkowe procesy przetwarzania w systemie. W przypadku natychmiastowych transakcji istnieją alternatywne systemy, takie jak SORBNET, BlueCash, czy transakcje kartą płatniczą, które umożliwiają szybsze przekazywanie środków między bankami.

Kalkulator ELIXIR - sprawdz kiedy przyjdzie przelew

Przelew ELIXIR — co to takiego?

Przelewy ELIXIR to standardowy model transferu środków między bankami używany w Polsce. System ELIXIR został utworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 1994 roku. Zadaniem KIR było stworzenie sprawnego i unormowanego modelu transakcji w Polsce, który zapewniłby możliwość bezgotówkowej wymiany środków w bezpieczny sposób. Od ich wprowadzenia, przelewy ELIXIR stanowią najbardziej podstawową i najczęściej używaną formę transferu środków w Polsce.

System ELIXIR posiada w Polsce status systemowo ważnego systemu płatności SIPS. Wyróżnienie to oznacza, że nieprzerwane funkcjonowanie systemu jest kluczowe dla funkcjonowania gospodarki w kraju. Przelewy w systemie międzybankowym ELIXIR odbywają się trzy razy dziennie podczas tzw. sesji rozliczeniowych.

Jakie są rodzaje przelewów ELIXIR?

Wyróżniamy dwa rodzaje przelewów ELIXIR:

  • Przelew standardowy ELIXIR
  • Przelew Express ELIXIR

Standardowe przelewy realizowane są trzy razy dziennie w dni robocze. Przelewy typu Express ELIXIR realizowane są 24/7, niemal natychmiastowo w momencie zlecenia. Aby to umożliwić, środki do rozliczenia płatności przechowywane są na koncie powierniczym NBP. Należy mieć na uwadze, że banki mogą nie udostępniać opcji ekspresowej lub nie obsługiwać jej w weekendy.

Ile kosztuje przelew ELIXIR?

Standardowy przelew ELIXIR jest darmowy. Nadawca przelewu zapłaci wyłącznie w przypadku zlecenia przelewu natychmiastowego Express ELIXIR. Jest to koszt około 5 zł dla rachunku osobistego. Koszt ten będzie wyższy dla rachunków oszczędnościowych i walutowych, zwykle w przedziale od 10 do 20 zł.

Jak realizowane są przelewy ELIXIR?

Przelewy ELIXIR realizowane są w dni robocze podczas trzech sesji rozliczeniowych. Nasz przelew zostanie realizowany podczas najbliższej sesji. Ich godziny są różne dla sesji wychodzących (zleconych przelewów) oraz przychodzących (kiedy to my otrzymujemy środki). Wiążą się one z koniecznością zaksięgowania przelewów przez NBP.

Przykładowo, Alior Bank ma swoją pierwszą sesję rozliczeniową przelewów wychodzących ELIXIR o godzinie 9:30. Wobec tego, jeśli zlecisz przelew o ósmej rano, na jego realizację poczekasz półtorej godziny.

Czas księgowania przelewów nie dotyczy transakcji na inne konto w tym samym banku. Np. od jednego klienta mBanku do drugiego. Wtedy mówimy o przelewie wewnętrznym: ponieważ pieniędzmi nadawcy oraz adresata zarządza bank, może on samodzielnie przenieść je z jednego konta na drugie.

Jak zrobić przelew ELIXIR w 5 krokach?

Przelew ELIXIR można zrobić w pięciu krokach:

  1. Zaloguj się do bankowości internetowej.
  2. Wybierz opcję “wykonaj przelew”.
  3. Jako typ przelewu wybierz “przelew zwykły”
  4. Wypełnij formularz przelewu, wprowadzając nazwę i numer konta odbiorcy oraz kwotę przelewu.
  5. Zatwierdź i potwierdź przelew.

Proces ten jest bardzo szybki i oczywisty. Opcja wykonania przelewu jest dostępna w bankowości internetowej i mobilnej każdego banku. Przycisk do niej znajduje się zwykle w górnym lub bocznym panelu profilu. W formularzu przelewowym wybierzesz adresata oraz kwotę. Zdecydujesz też, czy przelew ma być standardowy, czy natychmiastowy. Tytuł i opis przelewu są polami nieobowiązkowymi.

Co zrobić, jeśli przelew ELIXIR nie dotarł?

Przelew ELIXIR nastąpi w najbliższej sesji bankowej. Oznacza to, że nie zostanie on zrealizowany w weekend — jedynym wyjątkiem są tu przelewy natychmiastowe. Jeżeli jesteś tym niezadowolony lub źle wypełniłeś formularz przelewu, możesz go anulować. Polecenie anulowania przelewu dostępne jest w bankowości internetowej na liście przelewów oczekujących na realizację. Możesz również zadzwonić w tej sprawie na infolinię.

Jeżeli przelew nie powiedzie się z winy banków: nie zostanie przetworzony lub odrzuci go bank odbiorcy, pieniądze automatycznie wrócą na twoje konto. Musisz wyłącznie poczekać, aż cały proces zostanie przetworzony.

Alternatywne rozwiązania dla przelewów ELIXIR?

Poza przelewami ELIXIR, w Polsce dostępne są dwa inne rozwiązania:

  • Przelewy SORBNET
  • Przelewy BlueCash

Przelewy SORBNET wykorzystywane są do transakcji wysokokwotowych, przekraczających milion złotych. Przelewy tego typu są realizowane błyskawicznie mimo ogromnych kwot, niestety nie pomogą nam ze standardową wymianą środków. W tym celu lepiej sprawdzi się BlueCash.

Przelew BlueCash pozwala na natychmiastową wymianę środków między klientami w większości Polskich banków. Przelewy międzybankowe są powolne, ponieważ muszą zostać zaksięgowane przez NBP. Przelewy wewnątrz bankowe — odbywające się między dwoma klientami tego samego banku — odbywają się od razu, ponieważ system banku przeprowadza je samodzielnie.

System BlueCash wykorzystuje tę zależność, realizując nasz przelew jako dwa przelewy wewnętrzne. Powiedzmy, że klient Nest Bank chce wysłać pieniądze na konto w banku ING za pomocą BlueCash. Jego pieniądze trafią na konto BlueCash wewnątrz banku Nest Bank. Firma zanotuje kwotę transakcji, a później wykona przelew z konta BlueCash w banku ING na konto odbiorcy. Rozwiązanie to jest w pełni zintegrowane przez banki, dzięki czemu jest w pełni bezpieczne.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat przelewów ELIXIR

Przelewy ELIXIR to podstawowa forma przelewów w Polskich bankach. Czas wykonania przelewu zależy od sesji NBP, przez co są realizowane trzy razy dziennie. System ten stworzony jest przede wszystkim do transakcji między kontami bankowymi w Polsce i może być wykonany tylko do transakcji w PLN.

Często zadawane pytania

Czy do zrobienia przelewu ELIXIR potrzebny jest numer IBAN odbiorcy?
Nie. Numer IBAN jest potrzebny tylko do transakcji międzynarodowych.
Czy za odbiór przelewu ELIXIR się płaci?
Nie. Odbiór przelewu jest darmowy.
Czy istnieje limit przelewów ELIXIR?
Nie, ilość przelewów nie jest ograniczona. Ze względów bezpieczeństwa, bank może jednak ustalić maksymalną łączną kwotę przelewów na dany dzień.
Jaka jest maksymalna kwota przelewu ELIXIR?
Maksymalną kwotę ustalają indywidualnie pojedyncze banki. Dla standardowych przelewów może to być nawet 100 000 zł.
Czy istnieje minimalna kwota przelewu ELIXIR?
Jest to jeden grosz.
Jak sprawdzić, czy przelew ELIXIR dotarł do odbiorcy?
Zaloguj się do bankowości internetowej i wejdź w historię płatności. Z tego menu możesz pobrać potwierdzenie wykonania przelewu dla interesującej cię transakcji. Jeżeli nie jest ono dostępne, przelew wciąż czeka na realizację.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5