Płatności zegarkiem
ofin.plPłatnościPłatność zegarkiem - najważniejsze informacje

Płatność zegarkiem - najważniejsze informacje

Płatność zegarkiem jest jednym z wygodniejszych rozwiązań płatniczych. Polega na zbliżeniu smartwatcha z aktywną funkcją NFC do terminalu płatniczego. Aplikacja płatności w zegarku realizuje następnie polecenie zapłaty za pomocą przypisanej do niej karty. Jest to równie bezpieczny i wygodny sposób na zapłatę za zakupy, co płatności zbliżeniowe telefonem.

Płatności zegarkiem — co to takiego?

Płatność zegarkiem to forma płatności zbliżeniowej dostępna w nowoczesnych smartwatchach. Technologia pędzi do przodu, a nasze zegarki nie są wolne od postępu czasu. Coraz więcej firm przekształca swoje nadgarstkowe zegarki w podręczne komputery i elektroniczne organizery. Jedną z funkcji jaką zaczęto coraz częściej w nich implementować, jest możliwość płatność zbliżeniowej oparta o funkcjonalność NFC, znaną chociażby z telefonów komórkowych.

Jak działa płatność zbliżeniowa?

Płatność zbliżeniowa wykorzystuje technologię NFC (near field communication) aby połączyć się z automatem płatniczym. Odebrane polecenie zapłaty zostaje zrealizowane przez program płatniczy zainstalowanym na smartwatchu. Wykorzystuje on kartę płatniczą przypisaną do aplikacji, pobierając środki ze związanego z nią konta.

Jak wykonać płatność zbliżeniową przy pomocy zegarka?

Aby wykonać płatność zbliżeniową przy pomocy zegarka:

 1. Wybierz płatność kartą w sklepie.
 2. Odblokuj zegarek.
 3. Przybliż zegarek do terminala płatniczego. Zapłacone!

Jakimi zegarkami można dokonywać płatności zbliżeniowych?

Płatności zbliżeniowe możemy wykonać dowolnym zegarkiem wyposażonym w technologię NFC. Do najpopularniejszych marek należą:

 • Apple pay
 • Google Fitbit
 • Garmin pay
 • Xiayomi pay
 • Hauwei pro
 • Samsung galaxy

Jak skonfigurować zegarek by móc nim płacić?

Aby skonfigurować zegarek, by móc nim płacić należy:

 1. Aktywować funkcję NFC
 2. Wgrać program płatniczy na zegarek.

Aktywacja NFC dostępna jest na ekranie zegarków większości modeli. Jeżeli masz problem z jej znalezieniem, sprawdź załączoną do niego instrukcję. Przeczytasz w niej również jak instalować aplikację na zegarek, jeżeli ten nie posiada jeszcze wbudowanego programu płatniczego. Najczęściej wykorzystywane aplikacje płatnicze to Apple pay i Google pay. Wystarczy dodać do programu kartę płatniczą, a będziesz mógł z niej korzystać za pomocą zegarka.

Jak dodać kartę do zegarka?

Aby dodać kartę do zegarka uruchom aplikację płatniczą i przypisz do niej swoją kartę. Będziesz musiał w tym celu podać znajdujące się na niej dane oraz zatwierdzić jej dodanie. Instrukcja pojawi się na ekranie. Będzie ona się nieco różnić zależnie od wybranego programu płatniczego.

Jak płacić zegarkiem, gdy korzystamy z kilku kart?

Aby zapłacić konkretną kratą należy wybrać ją w aplikacji płatniczej przed zbliżeniem zegarka do terminala. Zegarek za każdym razem zapłaci z karty ustawionej jako domyślną, jeśli nie wskażemy mu innej. Do programów płatniczych możemy przypisać dowolną ilość kart.

Czy płacenie zegarkiem jest bezpieczne?

Tak, płacenie zegarkiem jest bezpieczne. Płacenie zegarkiem jest jedną z bezpieczniejszych form płatności. Urządzenie nie może zrealizować płatności dopóki nie zostanie odblokowane. Ponadto NFC, czyli komunikacja krótkiego zasięgu, wysyła fale radiowe które mogą zostać odczytane tylko na bardzo krótki dystans (około 20 cm!). Z tych powodów nie grozi nam przypadkowa aktywacja płatności. W odróżnieniu od płacenia samą kartą płatniczą, telefon nie prezentuje naszych danych jak numer czy termin ważności karty, a w przypadku kradzieży złodziej wciąż musi go odblokować.

Korzyści i ryzyka związane z płaceniem zegarkiem

Korzyści związane z płaceniem zegarkiem to szybkość i wygodna. Rozwiązanie to pozwala nam wejść i wyjść ze sklepu bez konieczności grzebania po kieszeniach za kartą czy telefonem. Wygoda tego rozwiązania zgrywa się szczególnie dobrze z kasami samoobsługowymi, dzięki którym naprawdę szybko możemy rozwiązać problem codziennych zakupów.

Szczęśliwie zegarki płatnicze nie wiążą się ze szczególnym ryzykiem. Hakerom trudno jest wykorzystać tego typu oprogramowanie. Musimy tylko pamiętać, że jak każda technologia zegarek musi mieć naładowane baterie. Jeżeli nie chcemy nosić ze sobą karty płatniczej, musimy pamiętać o regularnym zasilaniu naszych urządzeń.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat płacenia przy pomocy zegarka

Płacenie zegarkiem to rozwiązanie nieróżniące się od płatności zbliżeniowych telefonem. Choć może wydawać się niepotrzebne, jest zdecydowanie wygodne. Jeżeli posiadamy już smartwatch, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z wygodą wykorzystywać go również w sklepach.

.

Często zadawane pytania

Jakie banki pozwalają na płatności zegarkiem?
Banki, które pozwalają na płatności zegarkiem to PKO BP, mBank, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Credit Agricole, Pekao, PKO, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Citibank Handlowy, oraz wszystkie inne banki, które udostępniają funkcję płatności zbliżeniowych.
Czy można płacić rozładowanym zegarkiem?
Niestety nie. Zegarek musi być załadowany, aby mógł uruchomić aplikację płatniczą.
Czy do płacenia zegarkiem trzeba mieć przy sobie telefon?
Nie. Oprogramowanie w zegarku wystarczy do wykonania płatności.
Czy aby płacić zegarkiem telefon musi być z nim sparowany?
Nie. Kartę przypisujemy do aplikacji płatniczej w zegarku, przez co nie musimy łączyć go z telefonem.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5