Wpłatomat
ofin.plKonta osobisteJak działa wpłatomat i ile to kosztuje?

Jak działa wpłatomat i ile to kosztuje?

Korzystanie z wpłatomatu jest proste i przypomina obsługę tradycyjnego bankomatu. Wprowadź kartę, podaj PIN, wybierz opcję wpłaty, przygotuj i włoż banknoty, a następnie potwierdź transakcję. Wielu banków oferuje wpłaty bez użycia karty, korzystając z BLIK-a w aplikacji bankowej. Ważne jest również, aby pamiętać, że nie wszystkie bankomaty mają funkcję wpłatomatu. Opłaty za korzystanie z wpłatomatów są zwykle niższe niż w kasie bankowej, ale warto sprawdzić szczegóły w ofercie swojego banku. Wpłatomaty przyjmują różne nominały banknotów, a liczba przyjmowanych banknotów może się różnić w zależności od banku i modelu maszyny. Gdy wpłatomat popełni błąd, ważne jest, aby zachować potwierdzenie i skontaktować się z bankiem. Jeśli maszyna nie zwróci pieniędzy lub jeśli kwota wpłaty nie pojawi się na koncie w oczekiwanym czasie, warto zgłosić to problem bankowi.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu - krok po kroku

Proces wpłacania pieniędzy do wpłatomatu - krok po kroku, przedstawia się w następujący sposób:

 1. Włóż kartę do maszyny i podaj swój PIN.
 2. Wybierz opcję wpłaty pieniędzy.
 3. Policz i przygotuj bankomaty do wpłaty - muszą być ułożone równo i nie być zniszczone.
 4. Umieść banknoty w otworze maszyny (powinien się otworzyć dopiero w tym momencie).
 5. Wpłatomat rozpozna ilość i kwotę banknotów i zapyta czy potwierdzasz transakcję.
 6. Odbierz potwierdzenie wpłaty, które wydrukuje wpłatomat.
 7. Pieniądze za chwilę pojawią się na twoim koncie!

Korzystanie z wpłatomatu nie jest trudniejsze od obsługi zwykłego bankomatu. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na ekranie.  Banknotów nie trzeba układać według nominałów, ani wkładać pojedynczo. Jednorazowo można włożyć liczbę banknotów odpowiadającą danemu urządzeniu. Informacja o przyjmowanych nominała i liczbie banknotów powinna pojawić się na ekranie. Uwaga! Zależnie od maszyny należy niekiedy wybrać język maszyny, podać PIN w miejscu innym niż podano w instrukcji, podać wpłacaną kwotę, czy wybrać opcję z potwierdzeniem wypłaty lub bez potwierdzenia. Ogólna zasada działania wpłatomatu pozostaje jednak taka sama. Podczas operacji można wybrać na jaki rachunek dołączony do karty płatniczej ma zostać zaksięgowana wpłata. Może to być np. rachunek oszczędnościowy czy konto walutowe, choć wpłatomaty obsługują wyłącznie złotówki. W przypadku gdy do karty przypisane jest wiele rachunków, tak jak na karcie wielowalutowej należy wybrać ten właściwy (zazwyczaj - konto osobiste w złotówkach).

Koszty korzystania z wpłatomatów

Zasadniczo koszt korzystania z wpłatomatów jest niski. Pomimo, że obsługa maszyn nie jest darmowa, to i tak jest tańsza od pracy kasjera bankowego. Dlatego np. Pekao swego czasu wprowadził zasadę, że za wpłatę gotówkową w kasie w placówkach, gdzie jest również wpłatomat, obowiązują dodatkowe opłaty. Co ciekawe niewiele z banków podaje koszt wpłaty we wpłatomatach obcych. Prawdopodobnie wpłatomat obcej sieci po włożeniu do niego karty takiego banku odmówi wykonania transakcji. To, czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku zależy więc od banku, w którym mamy konto. Pamiętajmy też, że nie każdy bankomat posiada funkcję wpłatomatu. Od jakiegoś czasu na mocy ustawy wszystkie polskie banki muszą posiadać w swojej ofercie podstawowy rachunek płatniczy. Pozwala on na dokonywanie za darmo podstawowych operacji na koncie. W zamian jego funkcjonalność jest bardzo ograniczona i musi to być nasz jedyny rachunek bankowy. W ramach darmowych operacji posiadacze takiego rachunku mają 5 darmowych wpłat we wszystkich wpłatomatach w Polsce i nielimitowane wpłaty we wpłatach własnych banku. Podane koszty dotyczą najpopularniejszych kont w danych bankach, a więc z wyłączeniem np. konto do 26 roku życia, kont walutowych, czy kont typu prestige. W ich przypadku, oraz na niektórych kartach płatniczych mogą obowiązywać inne opłaty. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj na kontach dla młodych osób i kontach typu prestige opłaty za wszelkie operacje są niższe.

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat działa jako automatyczny terminal bankowy, który umożliwia klientom dokonywanie wpłat gotówkowych na swoje konta bankowe. Klient wprowadza gotówkę do urządzenia, które automatycznie liczy i uwzględnia tę kwotę na koncie bankowym, co sprawia, że proces wpłaty jest szybki i wygodny. Liczba bankomatów, którą może przyjąć wpłatomat zależy od rodzaju maszyny z którą mamy do czynienia. Dolny limit liczby banknotów wynosi 40 sztuk, a maksymalny nawet 300 banknotów. Limity liczby banknotów przedstawiają się w następujący sposób:

 • ING - 100.
 • PKO BP - od 40 do 200.
 • Credit Agricole - od 40 do 200.
 • Pekao - 50.
 • mBank - od 50 do 200.
 • Santander Bank Polska - od 50 do 200.
 • Euronet - od 50 do 300.
 • Planet Cash - 200.

Typy dostępnych maszyn stale zmieniają się, dlatego podane informacje nie są całkowicie pewne. Nowsze maszyny obsługują większe liczby banknotów, dlatego można założyć, że dostępność maszyn z obsługą wyższej liczby stale się zwiększa. Zależnie od maszyny wpłatomaty przyjmują maksymalnie nominały do 500 lub 200 zł. Większość maszyn przyjmuje maksymalnie banknoty 200 złotowe. Łatwo więc policzyć, że w typowym wpłatomacie wpłacimy jednorazowo 200x50 = 10 000 zł. Operację można oczywiście dowolnie powtarzać, aż do limitu wpłat w maszynie, czy limitu wpłat ustalonego przez nasz bank. W niektórych bankach obowiązuje kwotowy limit wpłat do wpłatomatów, który typowo wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ewentualne limity są związane z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. Teoretycznie, we wpłatomatach obsługujących banknoty 500 złotowe i 300 sztuk banknotów jednorazowo można wpłacić nawet 150 000 zł. Najniższy banknot, jaki obsługują wpłatomaty to 10 zł. Najmniej można więc wpłacić do nich 10 zł. Żadna z maszyn nie obsługuje monet. By wpłacić na rachunek bankowy monety należy udać się do kasy banku.

Jak szybko wpłacone pieniądze pojawią się na koncie?

Wpłacone pieniądze pojawią się na koncie natychmiast. Większość banków deklaruje, że czas realizacji wpłaty jest natychmiastowy, szczególnie jeśli dokonamy jej w maszynie własnej instytucji. Wpłata w sieci nienależącej do banku (np. Planet Cash, Euronet) może zająć około godziny. Przykładowo mBank deklaruje, że wpłaty pojawiają się na koncie w czasie maksymalnie 4 godzin. Wpłata może się opóźnić, jeśli dokonamy jej w święto, niedzielę, albo w nocy. Powinna wtedy pojawić się na koncie z rana następnego dnia roboczego. Żaden z wpłatomatów nie podaje, że czas oczekiwania jest dłuższy, niż jeden dzień roboczy. Jeśli wpłata opóźnia się o dłuższy czas, to powinno to wzbudzić nasz niepokój.

Czy wpłatomat może się pomylić?

Tak, wpłatomat, tak samo jak człowiek, może się pomylić. Pomyłki wpłatomatów zdarzają się coraz rzadziej, wraz z modernizacją maszyn i stosowaniem doskonalszych procedur, ale nie jest to niemożliwe. W każdym przypadku, gdy wpłacamy pieniądze wpłatomat informuje nas o kwocie którą policzył i oferuje możliwość odzyskania włożonych do niego banknotów. Zdarzyły jednak przypadki, gdy ten mechanizm zawiódł i bankomat nie oddał nawet włożonej do niego kwoty. Kolejną sytuacją kiedy wpłatomat może ‘oszukać’, jest brak pojawienia się środków na koncie pomimo zaksięgowanej wpłaty. Oprócz błędu wpłatomat zatrzyma też pieniądze, jeśli rozpozna je jako fałszywe. Zostaną one wtedy poddane analizie przez pracowników banku. Jeśli podejrzenie okaże się niesłuszne, to pieniądze trafią na nasze konto bankowe po dłuższym czasie. W sytuacji, gdy wpłatomat nie zadziałał ze względu na błąd należy po pierwsze skontaktować się z bankiem, który jest wystawcą karty. Należy wtedy bezwzględnie zachować wydruk z wpłatomatu. Zazwyczaj wystarczy zwykła rozmowa telefoniczna i potwierdzenie wpłaty. Można też spróbować skontaktować się z organizacją płatniczą (Visa lub Mastercard) i spróbować przeprowadzić operację chargeback. Jeśli bank nie uzna reklamacji bankowej, to należy zwrócić się do rzecznika klienta w danej instytucji. Dalsza droga odwoławcza to Bankowy Arbitraż Konsumencki, skarga do Rzecznika Finansowego czy UOKiK. W ostateczności bankowi można wytoczyć proces cywilny. Tryb postępowania jest więc dokładnie taki sam jak w przypadku, gdy bankomat nie wypłaci pieniędzy.

Czy możliwa jest wpłata pieniędzy do wpłatomatu bez karty?

Tak, wpłata pieniędzy do wpłatomatu bez karty jest możliwa. W ostatnim czasie część z banków udostępnia opcję wpłaty pieniędzy bez karty, np. jest to możliwe za pomocą aplikacji bankowej z BLIK-iem na telefonie. Banki, które pozwalają na takie wpłaty to ING, Millennium, Pekao S.A., BNP Paribas oraz Getin i Noble Bank. To logiczna kontynuacja wprowadzenia możliwości płacenia telefonem zamiast kartą. Skoro można dokonać transakcji płatności telefonem, to czemu nie wpłaty albo wypłaty z bankomatu? Gdybyśmy chcieli skorzystać z wpłaty bez karty, to wystarczy wybrać odpowiednią opcję we wpłatomacie i podać kod BLIK. Operacje płatnicze przez BLIK posiadają większe ograniczenia kwotowe od tych dokonywanych kartą płatniczą, czyli prawdopodobnie nie wpłacimy w ten sposób aż tak dużej kwoty pieniędzy jak kartą płatniczą. Kolejnym sposobem, kiedy np. nie możemy wpłacić pieniędzy we wpłatomacie, jest tradycyjna wpłata w kasie oddziału banku. W większości banków wpłata w taki sposób jest całkowicie darmowa. W kasie mamy też pewność, że maszyna się nie pomyli i nie policzy prawidłowo banknotów, a pieniądze pojawią się jak najszybciej na koncie. Z drugiej strony, co zrozumiałe, dostępność kas jest bardziej ograniczona. Działają tylko w godzinach pracy oddziału i nie wszystkie placówki prowadzą obsługę kasową. Pieniądze na konto można wpłacać też w placówkach Poczty Polskiej czy innych operatorów płatności. Wiąże się to z dodatkowymi prowizjami za transakcję. Cennik usług:

Bank Załóż konto Opłata za wpłatomat własny Prowizja za wpłatomat innego banku
PKO BP Wypełnij wniosek 0 zł b/d - prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
Millennium Wypełnij wniosek 0 zł b/d - prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
Credit Agricole Wypełnij wniosek 5 zł b/d - prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
mBank Wypełnij wniosek 0 zł - wpłatomaty własne, Planet Cash i Cashline 0,2 proc., min. 2 zł.
Santander (BZ WBK) Wypełnij wniosek 0 zł b/d - prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
ING Wypełnij wniosek 0 zł wpłatomaty własne i wpłatomaty Planet Cash b/d - prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
Alior Bank Wypełnij wniosek 0,2 proc. kwoty, min. 1 zł - w oddziałach Alior Bank 0,35 proc. kwoty, min. 1 zł - w sieci Planet Cash 0,6 proc. kwoty, min. 1 zł
Pekao S.A. Wypełnij wniosek 0 zł b/d - prawdopodobnie nie ma możliwości wpłaty
BNP Paribas Wypełnij wniosek 0 zł Planet Cash - 0,5 proc., min. 10zł Euronet - 0,5 proc. min. 10 zł
Getin Bank Wypełnij wniosek 0 zł 0,6 proc., min 1zł

 

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5