ROR – co oznacza ten skrót?
ROR jest jednym z rodzajów kont bankowych i oznacza rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Choć z tym skrótem można się spotkać nadal, zdecydowanie częściej stosuje się nazwy takie, jak np. konto osobiste, konto indywidualne itd. Pierwotnie takie konto było używane do gromadzenia środków, realizowania transferów pieniężnych i oszczędzania (w oparciu o zysk z ustalonego oprocentowania). Dziś działa to na trochę innej zasadzie – dzięki posiadaniu ROR, możemy podpiąć do niego konto oszczędnościowe, które funkcjonuje jako subkonto i to właśnie na nim odkładać pieniądze. Sam rachunek wykorzystujemy wtedy do przelewów czy wypłat. Konto ROR jest prowadzone w oparciu o umowę o prowadzenie rachunku. Co ważne, ten produkt bankowy jest dostępny już od 13. roku życia – wtedy nastolatek uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych i może samodzielnie dysponować kontem. Warto dodać, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę aktywnych ROR-ów dla danej osoby. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może też działać jako wspólne konto bankowe.
Cechy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego
ROR, jak każdy produkt bankowy, ma charakterystyczne cechy. Jest bardzo podobny do podstawowego rachunku płatniczego (porównanie znajduje się w dalszej części artykułu). Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może posiadać następujące funkcje:
- gromadzenie i przechowywanie środków,
- zlecanie przelewów standardowych,
- wpłata i wypłata gotówki z bankomatów oraz wpłatomatów,
- dokonywanie niestandardowych transferów pieniężnych (przelewy natychmiastowe, walutowe, przelewy zagraniczne, SORBNET, Express Elixir itd.),
- płatności telefonem przez aplikację mobilną,
- możliwość założenia Profilu Zaufanego (ePUAP),
Bardzo ważną kwestią jest tu też dostępność innych produktów w ramach prowadzenia konta ROR. Jeśli posiadamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, to bardzo prawdopodobne, że możemy skorzystać z różnych rodzajów finansowania, np. kredytów gotówkowych czy limitów odnawialnych. Do tego dochodzi wspomniana wcześniej opcja podpięcia konta oszczędnościowego czy nawet konta walutowego (spora część banków proponuje wtedy karty wielowalutowe). Warto dodać, że często też osoby posiadające już ROR i starające się o kredyt, zdecydowanie szybciej i łatwiej mogą otrzymać pieniądze przez internet – banki w oparciu o wpływy na rachunek mogą automatycznie określić naszą zdolność kredytową i przedstawić indywidualną ofertę. W dodatku takie produkty są też często bardziej korzystne pod kątem całkowitych kosztów kredytu.
W jakim banku wybrać ROR?
Przy szukaniu najlepszego dla nas ROR najpierw powinniśmy wiedzieć, czego oczekujemy od takiego produktu, a dopiero potem przeglądać dostępne konta bankowe. Gdy stworzymy pewien szablon, będziemy mogli łatwo dopasować ofertę do konkretnych potrzeb, a przy okazji zaoszczędzimy masę czasu i nerwów. Jak to zrobić? Z początku liczba funkcji dostępnych na rynku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych może przytłaczać. W rzeczywistości jest to prostsze, niż się wydaje. Po pierwsze musisz ustalić, do czego tak naprawdę będzie służył ROR. W przypadku chęci posiadania konta głównie do płacenia w sklepach internetowych wybierz taką ofertę, która posiada najbardziej zaawansowaną aplikację mobilną, wraz z szerokim wachlarzem płatności internetowych. Z drugiej strony, gdy chcesz wziąć atrakcyjny limit odnawialny czy kredyt w rachunku, wybierz taki ROR, który to umożliwia. Może często wymieniasz waluty? W takim wypadku zainteresuje Cię rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w bankach, które mają kantory internetowe. Dla większości podstawowym wyznacznikiem będą jednak koszty. Oczywiście obecnie istnieje wiele ROR-ów bez opłat, choć tylko niektóre nie wymagają spełnienia określonych warunków. Przeważnie aby nie płacić, trzeba np. wykonać ustaloną liczbę transakcji lub dokonać transferów na kwotę np. 300 zł na miesiąc. To w zasadzie dobre wyjście, gdy możemy zapewnić regularne wpływy na rachunek. W zamian otrzymujemy np. darmowe transakcje w bankomatach i wpłatomatach w całej Polsce czy przelewy Express Elixir za 0 zł.
ROR a podstawowy rachunek płatniczy
Zarówno w przypadku konta ROR i podstawowego rachunku płatniczego możemy je wykorzystać do otrzymania pożyczki przez internet na konto. Zasadnicze różnice są widoczne w możliwościach, jakie dają te dwa produkty i warunkach, które należy spełnić, aby móc je założyć. Nie ma ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę założonych przez nas kont ROR. W przypadku podstawowych rachunków płatniczych możemy mieć aktywny tylko jeden taki produkt i do tego pod warunkiem, że nigdy wcześniej nie posiadaliśmy konta bankowego. W dodatku nie będziemy mogli go dzielić z inną osobą, choć upoważnienie do konta jest już możliwe. ROR to szansa na uzyskanie pożyczki na promocyjnych warunkach czy aktywowania karty kredytowej, wykonywania niestandardowych przelewów i korzystania z konta walutowego. Aktywując podstawowy rachunek płatniczy ryzykujemy, że dostęp do takich opcji będzie po prostu zablokowany. Rolą takiego konta jest spełnienie podstawowych zadań związanych z zarządzaniem własnymi finansami, w maksymalnie okrojonej wersji.
Czy ROR jest oprocentowany?
Rachunek ROR z definicji powinien być oprocentowany. I tak w rzeczywistości jest – tyle, że najczęściej wynosi ono...0 proc. Dziś zamiast tego posiadacze takich kont mogą założyć dodatkowe konto oszczędnościowe, często ze stosunkowo wysokim oprocentowaniem. Różne banki mają odmienne oferty. Gdy zależy nam na porządnym produkcie do oszczędzania, czasem warto zamknąć konto w banku i otworzyć nowe z lepszą opcją oszczędzania. W ostateczności można poszukać konta oszczędnościowego bez ROR. Jednak bardzo prawdopodobne, że oprocentowanie nie będzie już takie atrakcyjne.
Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy a biała lista VAT
Biała lista została stworzona po to, aby móc lepiej zidentyfikować podatnika w kontekście obowiązującego go podatku VAT. Znajdują się na niej rachunki rozliczeniowe i prowadzone dla nich rachunki VAT, a także rachunki imienne założone przez przedsiębiorcę w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Od tej reguły nie ma wyjątku. Oznacza to, że konto ROR nie znajdzie się na białej liście. Dotyczy to też rachunków osobistych, powierniczych, lokat terminowych, kont oszczędnościowych czy zagranicznych. Z drugiej strony ROR pozwoli nam m.in. składanie wniosków do ZUS czy zarejestrowanie działalności gospodarczej przez internet, o ile bank daje możliwość założenia profilu zaufanego.
Komentarze