Jak działa bankomat i ile to kosztuje?

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu – krok po kroku

Ab wypłacić pieniądze z bankomatu należy przejść przez 7 prostych kroków:

 1. Przygotuj kartę i włóż ją do otworu w bankomacie chipem do przodu.
 2. Wpisz numer PIN na klawiaturze.
 3. Wybierz opcję “wypłać gotówkę”
 4. Podaj kwotę, jaką chcesz wypłacić z konta.
 5. Automat wypuści kartę. Zabierz ją.
 6. Poczekaj, aż bankomat wyda pieniądze. Odbierzesz je ze specjalnej komory, która sama się otworzy.
 7. Po odebraniu środków bankomat sam powróci do początkowego stanu. Nie musisz już nic robić!

Niektóre bankomaty posiadają również technologię zbliżeniową. W takim wypadku nie trzeba wkładać karty do podajnika, a wystarczy przyłożyć ją do czytnika. Wpisując kod PIN do bankomatu, warto zachować ostrożność. Jeżeli są przy nas inne osoby w kolejce, dobrze jest zasłonić klawiaturę drugą ręką.

Korzystając z bankomatu, nie musisz się martwić o to, że wciśniesz coś źle. Jeżeli przypadkiem spróbujesz dokonać niemożliwej operacji, np. wypłacić więcej pieniędzy, niż masz na koncie, to bankomat poinformuje ci o błędzie. Jeżeli zwolni on przez to kartę, wystarczy ją wyjąć, a następnie włożyć ponownie, aby spróbować drugi raz.

Wypłacając środki, możemy czasem zobaczyć więcej niż jedną opcję ich wypłaty. Są to po prostu ustawienia skrótowe. Wciskając opcję “szybka wypłata 50 zł” po prostu dostaniesz tę kwotę z maszyny bez konieczności jej podawania z menu kwotowego.

Koszty korzystania z bankomatów

Koszty korzystania z bankomatów mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak bank, rodzaj konta bankowego, lokalizacja bankomatu oraz rodzaj transakcji. W ostatnich latach darmowe wypłaty z bankomatów stały się standardem usług bankowych, są jednak od tego wyjątki. Istnieje wiele globalnych sieci bankomatowych, z którymi banki podpisują umowę. Wypłacając z nich pieniądze lub z bankomatów zainstalowanych przez twój bank osobiście, nie poniesiesz kosztów. W tabeli opłat i prowizji twojego banku dowiesz się, z jakich maszyn możesz korzystać za darmo.

Jeżeli spróbujesz wypłacić środki z bankomatu innej sieci, bank lub operator bankomatu mogą obciążyć cię prowizją za jego wykorzystanie. Może być to opłata stała lub procent z wypłaconej kwoty, zależnie od polityki twojego banku. W większości wypadków jest to koszt ok. 5 zł.

Wypłacając środki z bankomatu za granicą, poniesiesz jeszcze wyższe koszta. Twój bank będzie musiał przewalutować środki na twoim koncie na walutę, którą wypłacasz z bankomatu. Wiąże się to z dodatkową prowizją nawet do kilku procent z wypłaconej kwoty.

Jak działa bankomat – ograniczenia techniczne

Bankomat działa jako urządzenie umożliwiające dostęp do konta bankowego i realizację różnych operacji finansowych. Bankomaty przechowują banknoty w specjalnych kasetach, z których podają je do wykładnika podczas wypłaty. W większości maszyn dostępne są nominały 10, 20, 50 i 100 zł; często dostaniemy również banknoty 200 i 500 zł, choć nie są one aż tak popularne.

Banknoty muszą być ręcznie zamieszczane w bankomacie przez obsługę, przez co okazjonalnie maszyna może nie mieć środków potrzebnych na wypłacenie naszej kwoty. Jeżeli do tego dojdzie, bankomat odmówi nam wypłaty proszonej kwoty.

Niestety bankomaty nie są precyzyjne. Gdy poprosimy o konkretną kwotę, wypłacą nam środki takimi banknotami, w jakich jest to najprostsze. Jeżeli więc poprosisz o 100 zł, dostaniesz je w jednym banknocie. Chcąc wyjąć dwie pięćdziesiątki, należy skorzystać z bankomatu dwukrotnie.

Większość banków posiada również limit kwotowy, jaki możemy wypłacić w ciągu jednego dnia. Jeżeli potrzebujesz większej kwoty w gotówce, możesz ją wypłacić na przestrzeni kilku dni, lub odwiedzić oddział banku i tam poprosić o wypłatę środków.

Jak szybko wypłacone pieniądze zostaną pobrane z konta?

Pieniądze wypłacone z bankomatu zostaną pobrane z twojego konta w ciągu godziny. Nawet przy problemach technicznych, na zaksięgowanie wypłaty zwykle nie czeka się dłużej niż dzień. Wyjątek może mieć miejsce w weekendy i święta, zależnie jak operuje system twojego banku. Nawet wtedy, wypłacone środki zostaną zablokowane. Nie ma więc możliwości przypadkowego wydania nie swoich pieniędzy.

Czy bankomat może się pomylić?

Tak, bankomat może się pomylić, mimo, że bankomaty są zazwyczaj bardzo precyzyjnymi i niezawodnymi urządzeniami, ale jak każda technologia, również mogą występować błędy lub problemy techniczne. Jeżeli bankomat zrobił coś niezgodnego z naszymi poleceniami, należy niezwłocznie zadzwonić do firmy, która go obsługuje. Jej numer będzie widoczny gdzieś na obudowie maszyny. Przykładowo, jeżeli poprosiliśmy o daną kwotę i widzimy, że została ona zabrana z naszego konta ale bankomat się pomylił i oddał mniej. Sprostowanie z operatorem pozwoli nam uzyskać zwrot nieotrzymanych pieniędzy.

Przyczyny tego typu usterek są różne, jednak zdarzają się niezwykle rzadko. Często powodem jest umieszczenie złego nominału w kasecie, przez co bankomat nie wypłacił pieniędzy, a pobrał z konta, bo myślał, że wydaje właściwie pieniądze, gdy tak nie było. W takiej sytuacji należy złożyć reklamację bankową

Najbardziej awaryjną sytuacją jest utrata samej karty. Okazjonalnie bankomat może ją pochłonąć i odmówić wydania. Zwykle ma to miejsce, jeśli karta była przedawniona, a my zwyczajnie nie zauważyliśmy terminu ważności. W takiej sytuacji zaloguj się więc do bankowości internetowej i sprawdź w niej, czy karta jest aktywna. Jeżeli jest i bankomat przechowuje ją niesłusznie, być może się zaciął. Najlepszym rozwiązaniem będzie niezwłoczne zablokowanie karty z poziomu bankowości mobilnej lub poprzez telefon do działu obsługi klienta w naszym banku. Następnie możemy zamówić nową w jej miejsce.

Jeżeli to rozwiązanie nam nie odpowiada, pozostaje nam zadzwonić na numer techniczny widoczny na bankomacie z nadzieją, że firma wyśle techników którzy odzyskają naszą kartę i będzie ona wciąż sprawna. Oznacza to jednak konieczność czekana na ich przyjazd pod samym bankomatem, co może potrwać nawet kilka godzin. Problemu nie wolno rozwiązywać na własną rękę, ponieważ wtedy odpowiadamy za potencjalne uszkodzenia, do jakich doprowadziliśmy.

Czy możliwa jest wypłata pieniędzy z bankomatu bez karty?

Tak, wypłata pieniędzy z bankomatu jest możliwa, coraz więcej banków umożliwia wypłatę środków z bankomatów również za pomocą kodu BLIK. Wykorzystując to rozwiązanie, potrzebujesz wyłącznie dostępu do swojego telefonu — kartę płatniczą możesz zostawić w domu. Zastosowanie tej metody jest niezwykle proste:

 1. Podejdź do bankomatu i wybierz opcję “wypłata BLIK”.
 2. Uruchom aplikację banku w telefonie i wybierz opcje “kod BLIK”.
 3. Przepisz kod do bankomatu.
 4. Potwierdź aktywację kodu bankomatowego w telefonie.
 5. Wybierz kwotę, jaką chcesz wypłacić.
 6. Odbierz pieniądze z bankomatu.

Oprócz wypłaty pieniędzy w bankomacie, mamy taką możliwość również w oddziałach banku. Wystarczy poprosić obsługę o wypłatę pieniędzy i potwierdzić swoją tożsamość. Wypłata środków w ten sposób wiąże się z prowizją do kilkunastu złotych.

Ostatnią popularną metodą, choć znów wymagającą karty płatniczej, jest wypłata środków cashback przy transakcji w sklepie. Robiąc zakupy, informujemy kasjera, że chcemy wypłacić środki, po czym płacimy za nie kartą. Sprzedawca wręczy nam banknoty osobiście z kasy sklepu. W ten sposób można wypłacić do tysiąca złotych przy jednym zakupie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5