Numer CVV i CVC
ofin.plKartaCo to jest CVV i CVC?

Co to jest CVV i CVC?

Kod CVV/CVC na karcie płatniczej to specjalne zabezpieczenie przy płatnościach zdalnych. To trzycyfrowy kod na odwrocie karty, weryfikujący autentyczność podczas transakcji online. Chronić go przed osobami trzecimi. Oznaczenia CVV/CVC różnią się między kartami VISA i MasterCard. Te kody gwarantują bezpieczeństwo finansowe, a w przypadku nadużyć można ubiegać się o zwrot środków. Oprócz kodów, karta zawiera numer, chip, hologram i pasek magnetyczny, stanowiące kolejne elementy zabezpieczeń.

Kod CVV/CVC na karcie płatniczej - czym jest?

Kod CVV/CVC na karcie płatniczej jest specjalnym zabezpieczeniem karty przy wykonywaniu płatności zdalnych, podczas których nie będziemy mogli dokonać fizycznej płatności kartą. Oznaczenie w postaci trzycyfrowej liczby znajdziemy na odwrocie karty płatniczej bliżej prawej krawędzi. Przykładowo podczas płacenia kartą przez internet za zakupy, poprzez kod CVV/CVC zostanie zweryfikowana autentyczność karty, z której korzystamy. W tym miejscu należy podkreślić, że taki rodzaj oznaczenia musimy chronić w sposób szczególny i pod żadnym względem nie możemy go podawać osobom trzecim. Warto również wiedzieć, że kod CVV/CVC jest przypisany do naszej karty debetowej na stałe i nie można go zmienić. Ważną informacją w kontekście tego oznaczenia jest to, że nie występuje na kartach przeznaczonych do transakcji internetowych tj. Mastercard Cirrus Maestro, MasterCard Electronic czy VISA Electron.

Jaka jest różnica jaka występuje między kodami CVV i CVC?

Podstawową różnicą jaka występuje między kodami CVV i CVC oznaczeniami jest to, że w przypadku karty VISA używa się kodu CVV, natomiast karta MasterCard zawiera oznaczenie CVC. Skróty CVV i CVC, są wartościami weryfikacji karty płatniczej. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tych kodach? Poniżej wskazaliśmy najważniejsze informacje na ich temat.

  • jeżeli posiadamy kartę z kodami CVV1/CVC1, wtedy nie będziemy mogli dokonywać płatności internetowych,
  • tylko kody CVV2/CVC2 dają możliwość ustalenia, czy właścicielem karty jest osoba, która chce przeprowadzić transakcję online wykorzystując swoje środki z konta bankowego,

W zależności od instytucji finansowej, można wyróżnić różne zapisy kodu CVV2/CVC2. Jeżeli posiadamy kartę, która zawiera oznaczenie CVV1/CVC1, wtedy nie będziemy mogli dokonywać płatności przez internet lub w sklepach online. Tylko kody CVV2/CVC2 pozwalają ustalić, czy właścicielem karty jest osoba, która chce przeprowadzić transakcję internetową. Taki kod bezpieczeństwa zagwarantuje nam ochronę przed potencjalnymi oszustwami finansowymi. W zależności od instytucji finansowej, można wyróżnić różne zapisy oznaczeń CVV2/CVC2. Warto też wspomnieć o tym, że kody bezpieczeństwa występują w przynajmniej kilku rodzajach kart płatniczych.

Czy kody CVV/CVC zwiększają bezpieczeństwo naszych kart płatniczych?

Kody CVV/CVC zwiększają bezpieczeństwo naszych kart płatniczych. Banki chcąc zapobiec nadużyć finansowych na ich klientach wprowadziły skuteczne zabezpieczenie kart płatniczych w postaci oznaczeń CVV/CVC. Kody stanowi pewnego rodzaju barierę dla oszustów, którzy będą chcieli przeprowadzić transakcję poprzez wykorzystanie naszych pieniędzy. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie jest naprawdę skuteczne i zagwarantuje duże bezpieczeństwo naszej karcie płatniczej. W sytuacji, gdy oszuści uzyskają dostęp do kodów CVV/CVC, zdobędą resztę danych znajdujących się na karcie i dokonają transakcji pieniężnej, wtedy będziemy mogli ubiegać o tzw. chargeback, czyli zwrot środków na kartę debetową. Niestety czasami bywa tak, że instytucje nie pozwalają swoim klientom na skorzystanie z tej opcji - warto o tym pamiętać!

Jakie inne elementy znajdują się na karcie płatniczej?

Na karcie płatniczej znajdują się też inne elementy, mimo, iż kod bezpieczeństwa CVV/CVC jest najważniejszym oznaczeniem na karcie, należą do nich:

  • Numer karty płatniczej, który składa się z ciągu 16 cyfr - pierwsza z nich oznacza identyfikator branżowy, następne pięć są numerem identyfikacyjnym wystawcy, kolejne dziewięć wskazuje numer identyfikacyjny właściciela karty, natomiast ostatnia jest liczbą kontrolną.
  • Chip w kształcie prostokąta o złotym kolorze, który jest jednym z najważniejszych oznaczeń na naszej karcie.
  • Hologram, czyli jednorazowo nałożone oznaczenie o metalicznym odcieniu, którego zadaniem jest ochrona przed nielegalnymi działaniami oszustów.
  • Pasek magnetyczny zawierający informacje na nasz temat. Zadaniem tego elementu jest pobieranie danych dotyczących konta bankowego czy kodu PIN.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5