ofin.plPłatnościNFC - wszystko co należy wiedzieć

NFC - wszystko co należy wiedzieć

Technologia NFC to technologia umożliwiająca płatności zbliżeniowe między dwoma urządzeniami na krótkiej odległości do 20 cm. Aby NFC zadziałało, jedno z urządzeń może być w trybie pasywnym, a i tak odbierze sygnał. NFC znalazło zastosowanie w płatnościach zbliżeniowych, ale również przesyłaniu danych, czy plików niewielkiego rozmiaru. Aby NFC zadziałało, wystarczy w opcjach urządzenia aktywować moduł NFC. Do płatności zbliżeniowych, wystarczy telefon z aktywnym NFC przysunąć na niewielka odległość do terminalu. Jest to wyjątkowo bezpieczna metoda, ze względu na krótki czas ustanowionego połączenia oraz wyjątkowo niewielki zasięg między urządzeniami. Nikt takiej transakcji nie zdoła nawet namierzyć. NFC jest coraz popularniejsze i dzięki niemu rozwijają się inne sposoby płatności zbliżeniowych. NFC jest bardzo wygodne i bezpieczne. Aby dowiedzieć się wszystkiego na temat NFC zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

NFC - co to takiego?

NFC, czyli z angielskiego Near-Field Communication, to sposób komunikacji bezprzewodowej na bardzo niewielką odległość, dochodzącą do maksymalnie 20 cm. Istnieją dwa tryby działania NFC - pasywny i aktywny. Dzięki NFC możemy płacić zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem, ale także parować urządzenia, odczytywać tagi NFC, czy karty dostępowe. NFC działa jedynie między dwoma sparowanymi urządzeniami, może działać bez zasilania, a nawet jeśli to wymaga go znikomą ilość - jedno urządzenie może zasilić drugie. NFC działa na bardzo niewielką odległość i jest wyjątkowo bezpieczną formą płacenia zbliżeniowego.

Jak działają płatności NFC?

Działanie płatności NFC opiera się o protokoły RFID, czyli system komunikacji radiowej. Moduł NFC działa zarówno jako nadajnik, jak i odbiornik. Oznacza to, że każde urządzenie posiadające NFC może sygnał wysłać jak i odebrać. NFC działa na niewielką odległość, do maksymalnie 20 cm. Połączenie NFC może być aktywne i pasywne. W trybie pasywnym, tylko jedno urządzenie musi być podłączone do źródła zasilania, natomiast drugie aktywuje się w zasięgu pola elektromagnetycznego generowanego przez urządzenie podłączone do sieci. W trybie aktywnym oba urządzenia posiadają swoje zasilanie i emitują sygnał. Dodatkowym atutem działania NFC jest szybkość nawiązania i zerwania połączenia, które utrzymywane jest w polu indukcji magnetycznej, między tylko dwoma urządzeniami. Sygnał wędruje szybkimi impulsami i bardzo szybko zamyka połączenie po wykonaniu zadania - przykładowo płacenia telefonem przy terminalu. Dzięki szybkości działania i krótkiemu dystansowi połączenia, wzrasta bezpieczeństwo, co również przemawia na korzyść NFC.

Zastosowanie NFC

Zastosowanie NFC jest coraz szersze i powszechniejsze. Dziś już praktycznie każdy smartfon posiada protokół NFC, który coraz chętniej wykorzystywany. Podstawowe zastosowanie NFC to płatności zbliżeniowe. Jeśli z czymś kojarzymy ten skrót, to najczęściej z możliwością płacenia zbliżeniowo telefonem lub smartwatchem przy terminalu. Jednak nie jest to jedyne wykorzystanie funkcjonalności NFC. Jednym z pierwszych sposobów użycia NFC było odczytywanie tzw. tagów NFC, czyli naklejek, które posiadają zaprogramowane funkcje. Skanowanie tych tagów telefonem może włączyć lub wyłączyć dodatkowe funkcje. NFC można wykorzystać również w szybkim uwierzytelnianiu, zamiast podawania kodów, haseł, PINów, czy biometrii, można skorzystać z połączenia NFC. Ten sam moduł, choć oparty o inne technologie, może również służyć jako połączenie parujące dwa moduły Bluetooth w dwóch urządzeniach. Finalnie oczywiście zastosowanie NFC służy zwykłemu przesyłaniu plików między dwoma urządzeniami.

Jak włączyć NFC?

Włączenie modułu NFC w telefonie, czy zegarku jest wyjątkowo łatwe. Zarówno w jednym jak i drugim urządzeniu należy znaleźć szybkie ustawienia, szybkie opcje, w stylu włączania lokalizacji, przyciemniania i rozjaśniania wyświetlacza, czy połączenia internetowego. Pośród tych opcji powinniśmy znaleźć również opcję nazwana po prost NFC lub Modul NFC. Wystarczy go aktywować, a ten jest gotowy do użycia w każdej chwili.

Jak płacić przy pomocy NFC?

Aby płacić przy pomocy NFC, musimy mieć dostęp do aplikacji, która na płatności z wykorzystaniem modułu NFC pozwala. Niektóre banki oferują aplikacje mobilne, które obsługują płatności zbliżeniowe w standardzie NFC. Jeśli aplikacja bankowa obsługuje standard NFC i pozwala płacić zbliżeniowo z jego zastosowaniem, to wystarczy zwykle odblokować ekran telefonu i upewnić się, że moduł NFC jest aktywny. Wtedy zbliżając telefon do terminala, zapłacimy za zakupy dokładnie tak samo, jakbyśmy w ręku trzymali kartę płatniczą.

Jeśli jednak bank nie oferuje aplikacji mobilnej z opcją wykorzystania NFC, konieczne będzie skorzystanie z jakiegoś e-portfela, lub aplikacji przeznaczonej do płacenia zbliżeniowego wykorzystującego NFC. Do takich aplikacji, wirtualnych portfeli zaliczyć można chociażby Google Pay, czy ApplePay. Po zainstalowaniu takiej aplikacji, będziemy musieli do niej przypiąć swoją kartę debetową. Pozostałe działanie wygląda tak samo. Musimy upewnić się, że NFC jest włączone, a do zapłacenia za zakupy wystarczy zwykle odblokować ekran.

Bezpieczeństwo NFC

Płatności z wykorzystaniem NFC są wyjątkowo bezpieczną formą. Pierwszym atutem takiej płatności jest fakt, że w jej ramach łączą się tylko dwa urządzenia - nadajnik i odbiornik, czyli przykładowo telefon i terminal. Kolejnym plusem jest samo połączenie, które ustanawiane jest na stosunkowo niewielkim dystansie do maksymalnie 20 cm. Minimalizuje to ryzyko połączenia się z innym, przypadkowym urządzeniem. Połączenie również nawiązywane jest na bardzo krótko, co także podnosi bezpieczeństwo. Krótkie połączenie trudniej jest przechwycić, a połączenie w standardzie NFC nawiązywane jest na naprawdę krótką chwilę. NFC jest jednym z najbezpieczniejszych, jeśli nie najbezpieczniejszym sposobem płacenia zbliżeniowo. Mało prawdopodobne jest, żeby taka transakcja została wyśledzona i przekierowana nawet przez najbardziej wprawionych internetowych oszustów. Oczywiście, jeżeli my, jako użytkownicy nie będziemy dodatkowo ostrożni, nawet najbezpieczniejszy sposób płacenia może zawieść.

Korzyści i zagrożenia NFC

Płatności z wykorzystaniem modułu NFC są niezwykle proste i szybkie. Jak jednak wygląda kwestia korzyści płynących ze stosowania NFC i jakie zagrożenia na nas czyhają, to osobna kwestia. Można jednak uznać, że stosowanie NFC nie niesie ze sobą zbytniego ryzyka. Krótkie, bezpośrednie połączenie dwóch urządzeń na niewielką odległość do maksymalnie 20 cm wydaje się być wszystkim, czego potrzeba do przeprowadzenia bezpiecznej transakcji. I tak też w sumie jest. Korzystanie z płatności przy pomocy NFC nie jest niczym niebezpiecznym, ani skomplikowanym. Trudno tutaj popełnić błąd krytyczny, który będzie opłakany w skutkach, ponieważ doprowadzi do utraty środków.

Podsumowanie najważniejszych informacji o NFC

NFC, czyli NEar-Field Communication, komunikacja bliskiego zasięgu. Maksymalny zasięg połączenia pomiędzy modułami NFC to nie więcej niż 20 cm. Urządzenia z NFC mogą łączyć się w trybie aktywnym - oba urządzenia nadają sygnał, lub pasywnym - tylko jedno z urządzeń jest podłączone do źródła zasilania i emituje sygnał, aktywując drugi moduł. NFC ma szerokie zastosowanie, ale głównie wykorzystywany jest do wykonywania płatności zbliżeniowych za pomocą zegarka lub telefonu. Jest to prosta i wyjątkowo bezpieczna metoda opłacania transakcji. Korzystanie z NFC nie niesie ze sobą praktycznie żadnych zagrożeń, a do tego użycie jest banalne. Wystarczy pamiętać o tym, że urządzenie musi mieć włączony moduł NFC.

Często zadawane pytania

Czy NFC działa bez karty SIM?
Tak, NFC może działać bez wykorzystania karty SIM.
Czy NFC działa bez dostępu do internetu?
Tak, NFC może działać bez dostępu do internetu.
Czy NFC jest darmowy?
Tak, korzystanie z NFC jest całkowicie darmowe.
Jak sprawdzić czy mam NFC w telefonie?
Wystarczy wejść w aplikację ustawień na urządzeniu i sprawdzić, czy wśród opcji widnieje NFC lub Moduł NFC. Telefony wyposażone w NFC posiadają również charakterystyczny znaczek z tyłu obudowy.
Jak sprawdzić czy NFC jest włączone?
Wystarczy wejść w aplikację ustawień i sprawdzić, czy moduł NFC jest włączony czy wyłączony. Jeśli jest wyłączony, bez trudu można go włączyć jednym kliknięciem.
Czy NFC w telefonie wpływa na jego czas pracy?
Moduł NFC w telefonie i korzystanie z tego modułu praktycznie nie wpływa na czas pracy urządzenia.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5