Weryfikacja tożsamości

Weryfikacja tożsamości - co to takiego

Weryfikacja tożsamości jest procesem mającym potwierdzić, kim jest osoba ubiegająca się o skorzystanie z oferowanej jej usługi. Dzięki niej banki oraz instytucje pożyczkowe są pewne, że zawierają umowę z wnioskodawcą oraz to jemu wypłacają pieniądze. Konieczność weryfikowania klientów sektorze finansowym dyktuje artykuł 37 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z 1 marca, 2018 roku.

Dlaczego weryfikacja tożsamości klientów jest istotna dla instytucji finansowych?

Weryfikacja klientów ma ogromne znaczenie dla instytucji finansowych, ponieważ pozwala zapobiegać oszustwom i praniu pieniędzy. Dzięki niej banki i firmy pożyczkowe chronią klientów przed kradzieżą tożsamości. Proces ten pozwala również zapobiegać pomyłkom przy wnioskach internetowych. Jeżeli klient przypadkiem źle wprowadzi dane osobowe lub wykorzysta błędne konto bankowe, system weryfikacji tożsamości odrzuci jego wniosek.

Metody weryfikacji tożsamości klientów instytucji finansowych

Istnieje pięć popularnych metod weryfikacji tożsamości, które przedstawimy w tym artykule. Są nimi:

  • Przelew weryfikacyjny
  • Fotoweryfikacja
  • Kontomatik
  • Instantor
  • Wideorozmowa weryfikacyjna

Każda metoda weryfikacji ma na celu potwierdzenie tożsamości osoby korzystającej z serwisu. Różnią się one rodzajem informacji, jaką wykorzystują do potwierdzenia tożsamości. W wielu przypadkach będzie to zbieżność danych między podanymi przez użytkownika informacjami we wniosku a tymi przypisanymi do jego konta bankowego.

Weryfikacja tożsamości za pomocą przelewu weryfikacyjnego

Weryfikacja tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny polega na przesłaniu symbolicznej kwoty jednego grosza na adres bankowy wskazany przez firmę pożyczkową. Gdy firma otrzyma nasz przelew, dane które przeczyta we wniosku przelewowym, pozwolą jej na potwierdzenie, że to my przekazaliśmy środki.

Jest to najstarsze rozwiązanie weryfikacyjne w internetowych serwisach finansowych. Swoją popularność zawdzięcza swojej prostocie: firma z którą rozpoczynamy współprace, nie potrzebuje żadnego rozbudowanego systemu. Zamiast tego wykorzystuje narzędzia bankowe, które i tak są nam znane. Wadą tego rozwiązania jest długi czas weryfikacji, ponieważ musimy oczekiwać na realizację przelewu przez bank.

Weryfikacja tożsamości przy pomocy fotoweryfikacji

Jedną z nowszych metod weryfikacyjnych jest wykorzystanie tak zwanego zdjęcia selfie w ramach fotoweryfikacji. Klient wykorzystuje telefon ze specjalną aplikacją bankową. Zgodnie z instrukcjami tworzy on zdjęcia swojej twarzy oraz niezbędnych dokumentów osobistych. Aplikacja następnie wykorzystuje zdjęcia aby potwierdzić naszą tożsamość. Ta forma weryfikacji jest najczęściej wykorzystywana przy zakładaniu kont bankowych.

Weryfikacja tożsamości przy pomocy systemu Kontomatik

System Kontomatik to specjalny program, który automatycznie pobiera dane z naszego konta bankowego. Za pomocą aplikacji należy zalogować się na konto w banku. Następnie czekamy, aż aplikacja pobierze z niego informacje, potwierdzające naszą tożsamość.

Kontomatik działa zgodnie z przepisami RODO oraz dyrektywą PSD2. Jego uprawnienia są ograniczone do działania na prośbę klienta, której udzielamy, logując się do aplikacji i zaznaczając specjalne pola. Usługa dostępna jest od 2009 roku i cieszy się popularnością z uwagi na szybkość realizacji transakcji. Producenci z kolei zapewniają, że wszelkie dane są odpowiednio szyfrowane, a informacje pobrane z konta pozostają w bazie danych tylko przez dwa tygodnie.

Weryfikacja tożsamości przy pomocy systemu Instantor

Instantor jest alternatywą dla programu Kontomatik. Weryfikacja tożsamości przy pomocy Instantor przebiega niemal identycznie. Logujemy się na konto bankowe za pomocą aplikacji, a ta czyta dane z konta bankowego aby potwierdzić naszą tożsamość oraz ocenić zdolność kredytową. Pobierane dane są szyfrowane aby zapewnić ich bezpieczeństwo. Na ich podstawie aplikacja sporządza raport, który przedstawia pożyczkodawcy, aby ten mógł podjąć decyzję o przyznaniu dofinansowania.

Weryfikacja tożsamości przy pomocy wideorozmowy

Banki regularnie wykorzystują wideoweryfikacji celem weryfikacji klientów. Podczas zawierania umowy, klient łączy się przez aplikację lub stronę internetową z pracownikiem banku. Zadaje on pytania związane z ofertą i prosi o pokazanie dokumentów osobistych. Ten sposób weryfikacji uniemożliwia zajście pomyłek. Często jest on wykorzystywany przy zakładaniu konta w banku. Jego główną wadą są wymagania techniczne — nie każdy klient ma dostępną kamerę i mikrofon.

Kiedy weryfikowana jest tożsamość klienta?

Tożsamość klienta weryfikowana jest przy zawieraniu każdej formy umowy. Zwykle ma to miejsce pod koniec procesu wnioskowania. Wielu pożyczkodawców wykorzystuje weryfikacje jako mechanizm akceptacji samej umowy. W tym przypadku otrzymasz kopię umowy na adres e-mail, w której zawarta będzie oferowana kwota i czas spłaty. Jeżeli te warunki ci odpowiadają, weryfikujesz tożsamość, a pożyczkodawca przesyła ci obiecane środki.

Dla usprawnienia procesu weryfikacji, niektóre serwisy umożliwiają założenie konta przy pierwszym zawarciu umowy. Ponieważ samo konto było już weryfikowane, kolejne usługi oferowane są bez konieczności ponownego potwierdzenia tożsamości. Dlatego, gdy np. Korzystasz z produktów bankowych przez aplikację mobilną banku, często nie musisz podpisywać nowych wniosków. Konto należy już do ciebie i jesteś jedyną osobą z dostępem do niego, więc sam fakt składania wniosku za jego pośrednictwem jest wystarczającym dowodem tożsamości.

Technologie wspomagające proces weryfikacji tożsamości

Weryfikację technologii przez internet umożliwiają technologie kryptograficzne. Dzięki nim wprowadzane przez nas dane są szyfrowane i możliwie bezpiecznie przechowywane w bazach danych firm, z którymi współpracujemy.

W przyszłości możemy spotkać się z zastosowaniem innych rozwiązań. Często omawianym pomysłem są technologie blockchain. Dzięki mechanizmom konsensusu system może błyskawicznie sprawdzać poprawność informacji. Jednocześnie są one zabezpieczone przed kradzieżą i nadużyciem. Niestety system ten wymagałby stworzenia dokumentów tożsamości w technologii blockchain. Obecnie, nawet w przypadku pożyczek kryptowalutowych, proces weryfikacji przebiega standardowymi metodami.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat weryfikacji tożsamości klientów instytucji finansowych

Weryfikacja tożsamości jest prawnie wymaganą procedurą, która umożliwia ochronę klientów, jak i instytucji finansowych przed oszustwami. Ich zastosowanie chroni również klientów przed kradzieżą tożsamości, jednocześnie umożliwiając im korzystanie z umów i specjalnych usług przez internet.

Często zadawane pytania

Która metoda weryfikacji tożsamości jest najtańsza?
Wszystkie metody poza przelewem weryfikacyjnym są pozbawione opłat.
Która metoda weryfikacji jest najszybsza?
Aplikacje Kontomatik oraz Instantor potrzebują tylko kilku sekund.
Która metoda weryfikacji tożsamości jest najbezpieczniejsza?
Wideorozmowa pozwoli na najdokładniejszą i najbezpieczniejszą weryfikację.
Jakie dokumenty są wymagane do weryfikacji tożsamości?
Do weryfikacji tożsamości niezbędny jest dowód osobisty.
Czy instytucje finansowe mogą udostępnić moje dane tożsamościowe osobom trzecim?
Tylko, jeśli wyrazisz na to zgodę.
Jakie są ryzyka związane z nieprawidłową weryfikacją tożsamości?
Błędna weryfikacja jest pozbawiona ryzyka. Wniosek zostanie odrzucony, po czym możesz spróbować ponownie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5