Kredyt hipoteczny dla singla - co to takiego?
ofin.plKredyty hipoteczneKredyt hipoteczny dla singla - co to takiego?

Kredyt hipoteczny dla singla - co to takiego?

Kredyt hipoteczny pozwala spełnić marzenia o własnym lokum, choć na drodze do jego uzyskania mogą pojawić się przeszkody. Jednak nawet będąc singlem można otrzymać potrzebne finansowanie. Co więcej, kredyt na siebie można otrzymać nawet będąc w związku małżeńskim. Warunkiem jest jednak spełnienie wszystkich wymagań, o co może być nieco trudniej jednemu kredytobiorcy. Trzeba wykazać odpowiednią zdolność kredytową, mieć wkład własny, a także zadbać o dodatkowe zabezpieczenia. Jakie są koszty kredytu hipotecznego dla singla i jak dostać go krok po kroku?

Kredyt hipoteczny dla singla - co to takiego?

Kredyt hipoteczny dla singla nie różni się prawie niczym od kredytu zaciąganego przez parę. Udzielenie finansowania przez bank może być jednak nieco trudniejsze, z uwagi na fakt, że o taki kredyt z definicji stara się jedna osoba. Oznacza to, że zdolność kredytowa będzie nieco mniejsza, bowiem w grę wchodzi tylko jedna pensja. Choć bank może bardziej przychylnie patrzeć na dwójkę współkredytobiorców, to singiel jak najbardziej może kredyt otrzymać.

Czy będąc w związku małżeńskim dostanę kredyt tylko na siebie?

Tak, dostanie kredytu tylko przez jednego małżonka jest możliwe. Nie ma przy tym obowiązku intercyzy czy rozdzielności majątkowej. Będąc w związku małżeńskim można wnioskować o kredyt zarówno wspólnie, jak i samodzielnie.

Jakie są wymagania aby otrzymać kredyt hipoteczny dla singla?

Kredyt hipoteczny dla singla nie ma żadnych specjalnych wymagań. Proces jego przyznawania jest dokładnie taki sam, jak w przypadku gdy o kredyt hipoteczny stara się np. małżeństwo. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by ubiegać się o niego w pojedynkę. Jedyną trudnością może okazać się zdolność kredytowa, którą łatwiej osiągnąć parze niż singlowi. Potrzebny jest też odpowiedni wkład własny oraz zabezpieczenie.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa singla?

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej bierze się pod uwagę wysokość zarobków, ale też ich źródło - chodzi o to, czy dana osoba jest zatrudniona na umowie o pracę, zlecenie czy dzieło. Zobacz jak forma zatrudnienia wpływa na kredyt. Znaczenie ma nawet to, czy umowa o pracę zawarta jest na czas określony czy nieokreślony. Poza tym uwzględniane są też miesięczne koszty utrzymania, co w przypadku singla może być zaletą, bo nie ma on innych osób na utrzymaniu.

Bank sprawdza też historię kredytową oraz czy w przeszłości zdarzały się problemy ze spłatą zadłużenia. Pod uwagę brane są także obecne zobowiązania. Jeśli klient spłaca już obecnie jakiś kredyt, to ma mniejszą szansę na otrzymanie kolejnego. Nie bez znaczenia jest również wiek kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego młodsze osoby mają większą szansę na jego otrzymanie. Na zdolność kredytową wpływ ma także wysokość wkładu własnego.

Czy kredyt hipoteczny dla singla wymaga dodatkowych zabezpieczeń?

W większości przypadków przy kredycie hipotecznym dla singla banki będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń. Wynika to właśnie z tego, że za spłatę zobowiązania odpowiedzialna jest tylko jedna osoba.

Czy kredyt hipoteczny dla singla może być poręczony przez rodziców?

Rodzice mogą poręczyć kredyt hipoteczny dla singla. Może tak się stać właśnie w przypadku, kiedy bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia. W przypadku poręczenia przez rodziców, biorą oni odpowiedzialność za kredyt, jeśli przestanie on być spłacany przez dziecko.

Czy konieczne jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego dla singla?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego teoretycznie nie jest obowiązkowe. W praktyce jednak bank może nie udzielić kredytu bez niego, zwłaszcza w przypadku, gdy o finansowanie stara się tylko jedna osoba. Z drugiej strony, ubezpieczenie może przyczynić się do wynegocjowania lepszych warunków kredytu.

Jakiego wkładu własnego wymagają banki przy kredycie hipotecznym dla singla?

Wkład własny jest niezbędny w przypadku kredytu hipotecznego dla singla. Warto wiedzieć, że im większy wkład własny, tym większa zdolność kredytowa. Obecnie banki wymagają najczęściej 20 proc. wkładu własnego lub - przy dodatkowych zabezpieczeniach - 10 proc.

Jaki jest koszt kredytu hipotecznego dla singla?

Wysokość kosztu kredytu hipotecznego dla singla zależy od jego warunków. Pod uwagę brane są m.in. oprocentowanie, okres spłaty i prowizja. Co więcej, w każdym banku koszt kredytu może być inny, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami. Ostateczny koszt kredytu zależeć będzie od indywidualnych negocjacji z bankiem.

Jakie banki oferują kredyt hipoteczny dla singla?

Co do zasady o kredyt hipoteczny dla singla można ubiegać się niemal w każdym banku. Większość z nich posiada bowiem w ofercie takie rozwiązania. W teorii nie ma więc większego znaczenia, w którym konkretnie banku chce się wziąć kredyt. Różnice pojawiają się jednak w warunkach, a te każdy bank ustala indywidualnie. Dlatego nosząc się z zamiarem wzięcia kredytu, warto zapoznać się z jak najszerszą ofertą, by ostatecznie móc zdecydować się na tę najlepszą.

Proces zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny dla singla w pięciu krokach?

Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny, należy przede wszystkim wybrać nieruchomość, na której nam zależy. W dalszej kolejności trzeba wykonać kolejno następujące kroki:

  • Złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w wybranym banku. Warto pamiętać o tym, by był wypełniony poprawnie oraz o dołączeniu do niego wszystkich niezbędnych dokumentów. Przed złożeniem wniosku dobrze jest sprawdzić swoją zdolność kredytową, by upewnić się, że nic nie stanie na przeszkodzie.
  • Podpisać umowę przedwstępną zakupu nieruchomości. To ważne, bo taka umowa jest zabezpieczeniem sytuacji, w której np. deweloper nie chciałby sprzedać kredytobiorcy wcześniej umówionego mieszkania. Umowa przedwstępna daje w takiej sytuacji pole do dochodzenia swoich roszczeń.
  • Podpisać umowę kredytową. Bank po zweryfikowaniu wniosku wydaje decyzję kredytową. Po niej klient może zapoznać się z proponowaną mu przez bank umową. Jeśli zgodzi się na jej warunki, dochodzi do podpisania umowy.
  • Dokonać przeniesienia własności. Mając już pewne finansowanie, można formalnie wejść w posiadanie nieruchomości. W przypadku tych z rynku pierwotnego kredytobiorca otrzyma akt własności. Natomiast kupując nieruchomość na rynku wtórnym, trzeba zawrzeć odpowiednią umowę z jej dotychczasowym właścicielem u notariusza.

Uruchomienie kredytu. W dalszej kolejności należy udać się do banku, a ten uruchomi kredyt i ustalone wcześniej środki trafią na konto.

Jak wygląda spłata kredytu hipotecznego dla singla

Kredyt hipoteczny dla singla spłaca się dokładnie tak, jak każdy inny. Każdego miesiąca przez cały okres kredytowania spłaca się ustaloną z bankiem ratę, aż do momentu wywiązania się z umowy. Finalnie oddaje się większą kwotę, niż się dostało - wynika to m.in. z oprocentowania i prowizji banku.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat zakupu nieruchomości na kredyt przez singla

Zasady kredytu hipotecznego dla singla są niemal takie same, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego. Poza koniecznością wykazania zdolności kredytowej mogą jednak pojawić się dodatkowe warunki, jak np. zabezpieczenie. W niektórych przypadkach można skorzystać z możliwości poręczenia przez rodziców. Przed wzięciem kredytu hipotecznego dla singla warto porównać oferty różnych banków, by finalnie wybrać najlepszą z nich.

 

Często zadawane pytania

Ile musi zarabiać singiel, by otrzymać kredyt hipoteczny?
Minimalne zarobki dla kredytu hipotecznego dla singla są trudne do ustalenia. Wynika to z różnic w cenach nieruchomości i w ofertach banków. Zarobki singla wpływają bezpośrednio na jego zdolność kredytową. Im wyższa, tym lepiej.
Jak duży kredyt hipoteczny może otrzymać singiel?
Nie da się jednoznacznie sprecyzować kwoty, jaką można otrzymać w ramach kredytu hipotecznego. Jest to zależne m.in. od warunków kredytu.
Czy bank sprawdza historię kredytową przy kredycie hipotecznym dla singla?
Tak, bank sprawdza historię kredytową przy każdym wniosku o kredyt hipoteczny.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5