Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
ofin.plKredyty hipoteczneKredyt bez wkładu własnego

Kredyt bez wkładu własnego

Zmieniające się regulacje dotyczące kredytów hipotecznych w Polsce sprawiły, że obecnie wkład własny stał się nieodzownym elementem procesu kredytowego. Kilka lat temu możliwe było uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego w większości banków. Jednak po wprowadzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji S w 2014 roku, klientom wymaga się wkładu własnego, który obecnie wynosi nawet 20% wartości nieruchomości. Mimo to, niektóre banki oferują kredyty z niższym wkładem własnym, pod warunkiem wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Wielu klientów nie jest świadomych, że oprócz gotówki, istnieje wiele innych form wkładu własnego, takich jak darowizna od rodziny, zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością czy zawyżenie wartości nieruchomości. Ponadto, środki zgromadzone na koncie emerytalnym oraz rządowe programy dopłat mogą pomóc w zgromadzeniu wymaganej kwoty wkładu. Dla tych, którzy mają trudności z uzyskaniem tradycyjnego kredytu hipotecznego, dostępne są również kredyty gotówkowe i pożyczki online, które mogą służyć jako wkład własny. Kluczowe banki, które oferują kredyty z 10% wkładem własnym to m.in. Alior Bank, Eurobank, Santander, PKO BP, Credit Agricole i Bank Millennium. Każdy z tych banków oferuje także dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość zawieszenia spłat czy wcześniejszej spłaty bez prowizji.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jaki bank?

Żaden bank nie udzieli kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Jeszcze 5 lat temu kredyt bez wkładu własnego na budowę, zakup lub remont własnej nieruchomości był możliwy w każdym banku, dzisiaj jest zupełnie inaczej. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S, dotyczącą „dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi finansującymi nieruchomości oraz zabezpieczonymi hipotecznie”. Zgodnie z zapisami dokumentu, każdy klient starający się o kredyt hipoteczny musi zaangażować własne środki. Ile trzeba mieć wkładu własnego na mieszkanie? Początkowo było to 5 proc. wartości mieszkania. Obecnie wysokość wkładu własnego osiągnęła maksymalny poziom wskazany przez KNF i wynosi 20 proc. Niektóre banki dają możliwość skorzystania z oferty kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym. Warunkiem jest wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu. Gdzie złożyć wniosek? Prezentujemy oferty kredytu hipotecznego z wkładem własnym w wysokości 10 proc. Sprawdź, gdzie najłatwiej dostać kredyt! Banki oferują nie tylko niski wkład własny, ale zapewniają również dodatkowe korzyści, takie jak wakacje kredytowe czy brak prowizji. Wejdź na stronę banku i poznaj szczegóły!

Co może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym?

Wkładem własnym przy kredycie hipotecznym może być:

  • darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania,
  • zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością,
  • zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie,
  • środki zgromadzone na koncie emerytalnym,
  • rządowa dopłata do mieszkania.

Choć banki nie udzielają kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, nie każdy wie, że gotówka jest tylko jedną z dopuszczalnych form własnego wkładu finansowego. Jeśli nie udało nam się zgromadzić wymaganej kwoty, nadal mamy szansę na kredyt. 

Darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania

Darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania może być korzystną opcją finansową dla osoby, która planuje nabyć nieruchomość, a nie mają wkładu własnego. Młodzi ludzie niejednokrotnie korzystają z pomocy rodziców, którzy przekazują im darowiznę pieniężną. Środki z darowizny mogą uzupełnić brakujący wkład własny i otwierać drogę do kredytu. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, każda darowizna powinna zostać udokumentowana. Umowy nie trzeba spisywać w obecności notariusza. Należy jednak zawrzeć w niej zapis o przekazaniu pieniędzy na zakup mieszkania przez rodziców oraz przyjęciu tych środków przez dziecko. Po drugie, od darowizny przekazanej od najbliższej rodziny nie trzeba płacić podatku. Warunkiem jest potwierdzenie darowizny umową i zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. W tym celu wypełniamy druk SD-Z2 przed upływem 6 miesięcy od dnia przekazania środków. Zerowa grupa podatkowa obejmuje najbliższych członków rodziny, czyli: małżonka, wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz pasierbów. Po trzecie, ze zwolnienia z podatku od darowizny można skorzystać jedynie wtedy, jeśli nie sprzedamy mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zakupu! Jeśli to zrobimy, będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości wynoszący 19 proc. dochodu. Warto mieć to na względzie!

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością, niż ta, którą nabywasz za pożyczoną kwotę, jest znane jako "hipoteka krzyżowa" lub "hipoteka łączoną". Chcąc zaciągnąć wniosek o kredyt hipoteczny na działkę bez wkładu, możemy zaproponować bankowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością, również działką pod budowę domu. Czy bank wyrazi na to zgodę? Tak, o ile wartość nieruchomości nie jest niższa niż kwota wymaganego wkładu własnego. Zobacz oferty kredytów na budowę domu i wybierz ten z minimalnym wkładem własnym. Ważne! Nieruchomość nie musi być naszą własnością, może należeć do osób trzecich, które muszą wyrazić swoją zgodę. Ponadto nieruchomość nie może być obciążona żadnymi innymi kredytami.

Zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie

Zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie jest kolejnym sposobem na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Jeżeli właściciel sprzeda nam lokal za ceną niższą, niż sugeruje rynkowa wartość nieruchomości, bank może zaakceptować tę różnicę jako wkład własny. Wyceny nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy.

Środki zgromadzone na koncie emerytalnym

Środki zgromadzonena koncie emerytalnym IKE i IKZE również mogą być wkładem własnym na mieszkanie, podobnie jak środki gromadzone w gramach PPK. W przypadku IKE i IKZE, nie trzeba nawet wypłacać pieniędzy – bank samodzielnie zabezpieczy wymaganą kwotę. Pracownicze plany kapitałowe również pozwalają przeznaczyć oszczędności na cele mieszkaniowe. Co istotne, wcześniejsza wypłata środków nie jest opodatkowana ani oprocentowana, ale wypłacone pieniądze będziemy musieli zwrócić. Mamy na to maksymalnie 20 lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Rządowa dopłata do mieszkania

Rządowa dopłata do mieszkania to forma wsparcia finansowego udzielana przez rząd lub organy publiczne w celu pomocy obywatelom w zakupie mieszkania. Choć skończyły się już środki z rządowego programu dopłat z MdM, PSL chce wprowadzić program „Własny kąt”, zapewniający dopłatę 50 tys. na wkład własny. Byłaby to ogromna pomoc dla osób, które mają trudności z odłożeniem wymaganej kwoty, a alternatywne formy wkładu własnego nie są dla nich rozwiązaniem. Rządowa pomoc często okazuje się ostatnią deską ratunku dla osób chcących mieć własne mieszkania. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać. Trzeba spełnić określone warunki. Jakie? Niedługo się przekonamy, o ile program uda się wdrożyć.

Pożyczka na wkład własny

Pożyczka na wkład własny to rodzaj kredytu lub pożyczki, którą można wykorzystać do sfinansowania wymaganego wkładu własnego podczas zakupu nieruchomości. Droga do kredytu hipotecznego nie zawsze jest usłana różami, ale w końcu większości z nas udaje się otrzymać finansowanie od banku. Potwierdzają to wyniki badań, które przytoczyliśmy na wstępie. Na różne sposoby możemy przekonać bank, że jesteśmy wiarygodnymi klientami. Nawet bez oferowania innej nieruchomości pod zastaw lub angażowania środków z IKZE i IKZE. Pomóc mogą inne rodzaje kredytów, a mianowicie kredyt gotówkowy lub pożyczka online. Kredyt i pożyczka na wkład własny są świetnym sposobem na zgromadzenie potrzebnego kapitału. Jeśli potrzebujemy większej kwoty, korzystajmy z kredytów gotówkowych. Przy mniejszych sumach wystarczy pożyczka online. Zwłaszcza darmowa chwilówka, charakteryzująca się brakiem kosztów. Najlepsze oferty czekają w rankingu chwilówek online. Warto być na bieżąco! Bez wkładu własnego:

Bank Weź kredyt Min. wkład własny RRSO Dodatkowe udogodnienia
Alior Bank Wypełnij wniosek 10% 5,52% Wakacje kredytowe do 6 miesięcy w roku
Eurobank Wypełnij wniosek 10% 4,57% Dodatkowe środki na remont
Santander Bank Polska Wypełnij wniosek 10% 4,26% Nawet do 30% kredytu można przeznaczyć na dowolny cel
PKO BP Wypełnij wniosek 10% 4,37% Wakacje kredytowe, zawieszenie spłaty jednej raty w roku
Credit Agricole Wypełnij wniosek 10% 4,45% Wakacje kredytowe raz w roku i wcześniejsza spłata bez prowizji
Bank Millennium Wypełnij wniosek 10% 4,55% Wakacje kredytowe raz w roku i wcześniejsza spłata bez prowizji

 

Komentarze

a
Opinia od:
arczik

Czy opinia była przydatna?

0
Ale umówmy sie to ze bank daje kredyt bez wkladu wlasnego to co to nam pomoze? chodzi przeciez tez o to, zeby jednak miec cokolwiek na starcie, zeby pozniej placic mniejsze odsetki. Dlatego teraz ludzie żyja coraz czesciej w wynajmowanych mieszkaniach do momentu az sami odloza kase na wklad wlasny czy na lokatach czy z ppk2019-12-07 15:21:40
K
Opinia od:
Kordi

Czy opinia była przydatna?

0
Banków, które dają kredyt bez własnego wkładu to jedno, ale ich cennik i warunki to drugie! Jednak cenowo wychodzi lepiej jak się ma własny wkład.2019-09-22 14:41:48
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5