Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca
ofin.plKredyty hipoteczneKredyt hipoteczny dla obcokrajowca. Warunki uzyskania i potrzebne dokumenty

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca. Warunki uzyskania i potrzebne dokumenty

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemców w Polsce wymaga spełnienia określonych warunków i formalności. Wymagane dokumenty obejmują dowód wkładu własnego, paszport, zdolność kredytową oraz zaświadczenie o dochodach w polskiej walucie. Udowodnienie związku z Polską, takie jak karta pobytu, stały pobyt lub akty ślubu z Polakiem, może być pomocne. Wymagany wkład własny wynosi przynajmniej 20%, choć w niektórych przypadkach może to być 10% z dodatkowym ubezpieczeniem. Banki mogą wymagać dodatkowej dokumentacji, a kredytobiorca nie może być dłużnikiem z zajęciami komorniczymi ani niepełnoletni. Nie wszyscy cudzoziemcy mogą uzyskać kredyt hipoteczny, na przykład ci, którzy chcą nabyć nieruchomość w strefie przygranicznej, muszą uzyskać zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Posiadanie stałego lub formalnego związku oraz dobrej historii finansowej zwiększa szanse na uzyskanie kredytu. Ostatecznie, kredyt hipoteczny dla cudzoziemców w Polsce jest dostępny w większości banków i można go uzyskać poprzez przestrzeganie wymaganych procedur i dokumentacji.

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemców w Polsce - warunki uzyskania

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemców w Polsce może wziąć praktycznie każdy, niezależnie od narodowości, trzeba jednak spełnić szereg wymagań oraz wyznaczone formalności. W przypadku warunków stawianych cudzoziemcom chodzi przede wszystkim o:

  • posiadanie wkładu własnego,
  • posiadanie paszportu,
  • dobrej zdolności kredytowej,
  • zaświadczenia o dochodach/innego dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków w polskiej walucie,
  • udowodnienie swojego związku z Polską - okazanie karty czasowego, a najlepiej stałego pobytu. Bardzo pomocny będzie akty ślubu z Polką lub Polakiem.

Wkład własny, tak jak w przypadku Polaków, musi wynosić minimum 20 proc. całości kredytu. W niektórych przypadkach może to być 10 proc. jeśli wykupimy dodatkowo ubezpieczenie niskiego wkładu. Kredyt bez wkładu własnego jest niemożliwy. Ważne! To są podstawowe wymagania, które zawsze pojawiają się względem obcokrajowców. Jednak każdy bank może zażądać jeszcze dodatkowej dokumentacji, m.in. wyciągu z rachunku bankowego z ostatnich trzech miesięcy. Kredytobiorca nigdy nie może być dłużnikiem z zajęciami komorniczymi oraz nie może być niepełnoletni.

Kiedy obcokrajowiec nie uzyska kredytu hipotecznego?

Obcokrajowiec nie uzyska kredyt hipotecznego, gdy składa wniosek kredytowy, ponieważ chce wybudować dom lub kupić jakąś nieruchomość w strefie przygranicznej, to może to być powód do odrzucenia wniosku. W tej sytuacji kredytobiorca musi najpierw uzyskać zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto jeśli pojawi się zagrożenie, że cudzoziemiec przebywa w Polsce nielegalnie, to na pewno nie otrzyma zobowiązania.

Kredyt hipoteczny uzyskają natomiast pary żyjące w związkach formalnych i nieformalnych oraz osoby samotne z odpowiednią zdolnością kredytową. Większość banków traktuje cudzoziemców tak samo jak innych klientów, tj. nie wymaga od niego więcej dokumentacji, niż jest to przewidziane w przepisach ogólnych. A jednak nie każdy dostanie kredyt hipoteczny na nieruchomość w Polsce, choć są to rzadkie przypadki. 

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego dla obcokrajowca?

Dokumenty do kredytu hipotecznego dla obcokrajowca to:

  • wniosek kredytowy - najlepiej wypełnić go w banku z pomocą konsultanta,
  • zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, najlepiej pochodzące z umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • karta stałego/czasowego pobytu,
  • odpis aktu małżeństwa (jeśli jest w formalnym związku).

Wymagane przez bank dokumenty do kredytu hipotecznego dla Polaków będą inne niż te w przypadku obcokrajowców. Wynika to z faktu, że polskie instytucje muszą dokładnie sprawdzić swoich potencjalnych kredytobiorców. 

Potrzebne będą także wszelkie dokumenty dotyczące kupowanej nieruchomości. Będą to m.in. odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający, że nieruchomość jest własnością zbywcy czy zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, że na nieruchomości nie ciążą zaległe opłaty (to akurat dotyczy tylko rynku wtórnego).

Jak wziąć kredyt na mieszkanie - poradnik dla cudzoziemców

Wzięcie kredytu na mieszkanie zostało w ostatnich latach uproszczone do naprawdę małej ilości formalności. Kiedy już zbierzemy wymagane dokumenty i jesteśmy pewni, że spełniamy wszystkie wymagania, możemy zacząć rozglądać się za atrakcyjnymi dla nas ofertami. Warto wiedzieć, że niektóre banki posiadają specjalne oferty kredytów hipotecznych dla Ukraińców. Wynika to z faktu, że właśnie tych obcokrajowców jest najwięcej w Polsce. Banki idą im więc na rękę i proponują im obsługę, a także wypełnianie dokumentów w ich ojczystym języku. Zanim jednak udamy się do banku, możemy przejrzeć ranking kredytów hipotecznych i orientacyjnie sprawdzić, czy któraś z ofert wydaje się dla nas idealna. Po złożeniu wniosku kredytowego bank sprawdza zdolność kredytową wnioskującego. W przypadku obcokrajowców może trwać to nieco dłużej, ponieważ trzeba wtedy ściągnąć raport kredytowy z kraju pochodzenia danej osoby. Po kilku dniach bank daje odpowiedź - jeśli wszystko jest ok, zaczyna się wewnętrzny proces bankowy, a klient spokojnie czeka na wypłacanie poszczególnych transz zobowiązania, a następnie płaci je deweloperowi lub prywatnemu sprzedawcy. Ważne! Jeśli słabo znasz język polski, po kredyt warto udać się z tłumaczem. Najlepiej, aby była to zaufana osoba. W ten sposób unikniesz podpisania niekorzystnej dla siebie umowy. Obecnie kredyty hipoteczne dla obcokrajowców w Polsce oferują prawie wszystkie banki.

Co zwiększa szansę na kredyt hipoteczny dla obcokrajowców?

Im dłużej cudzoziemiec przebywa w Polsce, tym większa szansa na kredyt hipoteczny dla obcokrajowca. Banki zawsze będą pytań o powód zamieszkania w obcym kraju. Najlepiej widziane są takie powody, jak wyjazd w celu stworzenia formalnego związku (małżeństwo) oraz wyjazd z powodu zdobycia pracy w danym miejscu. Można także poprosić o zabezpieczenie kredytu Polaka - przyjaciela, członka rodziny itp. Wtedy taka osoba zostanie żyrantem. Poza tym wystarczy zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które zwiększają szansę na uzyskanie kredytu także w przypadku Polaków. Im wyższe zarobki i niższe wydatki, tym lepiej. Najlepiej jest, kiedy nie posiadamy żadnych zobowiązań, ale braliśmy już wcześniej kredyt albo pożyczkę w Polsce. Jeżeli została ona spłacona na czas albo wręcz miała nadpłaty, to nasza ocena punktowa BIK zapewne dobrze się prezentuje. Ponadto umowa o pracę na czas nieokreślony zawsze jest mocnym argumentem do przyznania kredytu hipotecznego. Taki kredyt można oczywiście dostać na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, ale wtedy można otrzymać nieco gorsze warunki, ponieważ forma zatrudnienia przy kredycie hipotecznym ma ogromne znaczenie. Można wtedy otrzymać warunek obowiązkowego wzięcia ubezpieczenia kredytu hipotecznego. To co prawda zwiększa ogólny koszt zobowiązania, ale za to chroni kredytobiorcę i bank w losowych sytuacjach.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5