Kredyt budowlany 2024
ofin.plKredyty hipoteczneKredyt na budowę domu - oferty hipoteczne na dom

Kredyt na budowę domu - oferty hipoteczne na dom

Budowa domu to złożony i kosztowny proces, który często wymaga wsparcia finansowego w postaci kredytu. Opcji jest kilka, z kredytem hipotecznym i kredytem gotówkowym na czele. Kredyt hipoteczny oferuje wyższe sumy, ale wymaga spełnienia wielu formalności, w tym posiadania wkładu własnego i zdolności kredytowej. Kredyt gotówkowy jest łatwiejszy do uzyskania, ale oferuje niższe kwoty. Ważne jest także, na jakim gruncie zamierzamy budować - nie każdy rodzaj działki kwalifikuje się pod kredyt hipoteczny. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na swoją historię kredytową i dokładnie przeanalizować oferty różnych banków. W przypadku braku wkładu własnego, niektóre instytucje oferują kredyty bez tego wymogu, jednak zwykle są one droższe.

Jaki kredyt na budowę domu?

Budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego przygotowania. Jedną z możliwości jest sięgnięcie po kredyt hipoteczny. Banki przyznają go na bardzo duże sumy, jednak aby go otrzymać, należy nie tylko posiadać stosunkowo wysoką zdolność kredytową, ale też wkład własny. Do tego dochodzi szereg formalności, które musimy spełnić. Cały proces jest dość skomplikowany i z pewnością zajmie trochę czasu. Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu finansowania, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego. Dostępne kwoty będą niższe, ale powinny wystarczyć lub w dużej mierze pomóc w stworzeniu własnego miejsca do życia. Przy takim kredycie na dom istnieje możliwość uzyskania nawet 300 000 zł. Co ważne, banku nie będzie interesowało, na jaki cel przeznaczymy pieniądze – środkami możemy dysponować dowolnie, bez przedstawiania kosztorysów, harmonogramów prac itd. Przed wzięciem kredytu na dom warto zbudować swoją historię kredytową, ponieważ ma ona duży wpływ na ostateczną decyzję banku. Poniżej przedstawiamy wybrane oferty dostępnych obecnie na rynku kredytów gotówkowych na budowę domu.

Kredyt na budowę domu – warunki i dokumenty

Istnieje wiele rodzajów kredytów. Na zakup działki, mieszkania czy budowę domu zwykle wybierany jest kredyt hipoteczny, przede wszystkim ze względu na całkowite pokrycie kosztów związanych z nieruchomością. Pierwszym krokiem będzie kupno działki, np. z kredytu na działkę budowlaną. Jeśli jej wcześniej nie kupiliśmy bądź nie mieliśmy, musimy to zrobić – w przypadku kredytu na budowę domu zabezpieczonego hipoteką to podstawowy warunek. Bez tego bank nie wyda pozytywnej decyzji. Użyj kalkulatora kredytu hipotecznego i poznaj wysokość miesięcznej raty. Konieczne będzie też przedstawienie kredytodawcy kompletu dokumentów do kredytu hipotecznego, gdzie wyróżnia się m.in. projekty budowy domu czy kosztorys. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, od którego zależy kredyt na budowę domu, jest zdolność kredytowa, dokładnie analizowana przez bank na podstawie uzyskanych od nas informacji. Nie możemy zapominać również o wkładzie własnym, który w ostatnim czasie niestety wzrósł. Nie zawsze jest obowiązkowy, choć przy kredycie na budowę domu nie da się już go ominąć. Przy kredycie na budowę domu kredytodawca wymaga także zabezpieczenia finansów w okresie od momentu otrzymania finansowania do ustanowienia wpisu w księdze wieczystej. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko kredytowe.

Kredyt na budowę domu na działce rolnej, siedliskowej i rekreacyjnej

Zasadniczo do kredytu na dom posiadana przez nas działka musi mieć status budowlanej. Do określenia charakteru nieruchomości pomoże nam Urząd Powiatowy. Co jeśli mamy inny typ działki? W przypadku działek rolnych, jeśli gospodarstwo ma odpowiednią wielkość dla danej gminy, to można wybudować na niej dom. Budowa musi jednak mieć miejsce w zabudowie zagrodowej. Oznacza to, że razem z budynkiem mieszkalnym stawiane będą budynki gospodarcze. Istnieje także możliwość otrzymania kredytu na dom na działce siedliskowej pod pewnymi warunkami np. posiadanie sąsiedztwa czy lokalizacja w terenie umożliwiającym dojazd do niej drogą. Ponadto możemy wziąć kredyt na domek letniskowy i działkę rekreacyjną. Warto jednak pamiętać, że jeśli wybieramy finansowanie zabezpieczone hipoteką, to taki dom musi być całoroczny (związany z gruntem i posiadający podstawowe instalacje). W innym wypadku wystarczy wcześniej wspomniany kredyt gotówkowy, gdzie pierwsze skrzypce odgrywa nasza zdolność kredytowa.

Jak uzyskać kredyt na budowę domu pod hipotekę?

Otrzymanie kredytu hipotecznego wymaga nieco wysiłku, jednak nie jest to trudne. Wystarczy, że dokładnie zastanowimy się, czego dokładnie potrzebujemy i ustalimy plan działania. Pamiętajmy o przelaniu kwoty wkładu własnego na wskazane konto bankowe, zwykle po wypłacie ostatniej części kredytu na budowę domu. W uproszczeniu, cały proces kredytowy można sprowadzić do dosłownie kilku punktów:

  1. Wybór działki pod budowę;
  2. Stworzenie projektu domu;
  3. Wybór kredytodawcy poprzez analizę dostępnych ofert;
  4. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu;
  5. Dostarczenie do banku niezbędnych dokumentów;
  6. Odbiór kolejnych transz kredytu.

Jeśli chcemy, możemy dodatkowo zabezpieczyć się poprzez zakup promesy kredytowej, zanim jeszcze dopełnimy formalności związane z nieruchomością. Dzięki temu zyskamy pewność, że otrzymamy pieniądze na takich samych warunkach, jakie zostały nam przedstawione po analizie naszej zdolności kredytowej.

Kredyt na dom bez wkładu własnego

Trudno powiedzieć, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt. Jednak im większe wynagrodzenie, tym większe szanse na jego przyznanie. Przeszkodę może też stanowić sam wkład własny – nie każdy posiada fundusze do pokrycia np. 20 proc. wartości nieruchomości. W takim wypadku są dwie możliwości – albo czekamy z kredytem na budowę domu do momentu uzbierania wystarczającej sumy, albo wybieramy inny produkt bankowy. W przypadku drugiej opcji na pierwszy plan wysuwa się kredyt na dom bez wkładu własnego. Przyznawany jest on przez banki w oparciu o analizę naszych możliwości finansowych i weryfikację dochodów. Kredyt na dom bez wkładu własnego dostępny jest dla wszystkich osób pełnoletnich. Jeśli więc zastanawiamy się, skąd wziąć pieniądze na budowę, może to być korzystną alternatywą, Pamiętajmy tylko o dokładnym sprawdzeniu całkowitego kosztu przed podpisaniem warunków umowy kredytu z bankiem. Oferta kredytów na budowę domu:

Nazwa firmy Złóż wniosek Maksymalna kwota Okres kredytowania RRSO
Citi Handlowy Weź pożyczkę 150 000 zł 96 miesięcy 9,65 proc.
Credit Agricole Weź pożyczkę 100 000 zł 120 miesięcy 14,75 proc.
T-Mobile Usługi Bankowe Weź pożyczkę 200 000 zł 120 miesięcy 16,53 proc.
Santander Bank Polska Weź pożyczkę 300 000 zł 120 miesięcy 11,13 proc.
Bank Pekao S.A. Weź pożyczkę 150 000 zł 120 miesięcy 13,27 proc.
Getin Bank Weź pożyczkę 100 000 zł 120 miesięcy 9,3 proc.
Alior Bank Weź pożyczkę 150 000 zł 120 miesięcy 9,86 proc.
BNP Paribas Weź pożyczkę 200 000 zł 120 miesięcy 11,38 proc.
PKO BP Weź pożyczkę 200 000 zł 96 miesięcy 10,79 proc.

 

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5