KBIG - najważniejsze informacje
ofin.plRejestry dłużnikówKBIG - najważniejsze informacje o bazie

KBIG - najważniejsze informacje o bazie

KBIG, czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej to jedna z działających w Polsce baz dłużników. Wchodzi w skład grupy CRIF i monitoruje informacje gospodarcze oraz kredytowe, które napływają do bazy. Za pośrednictwem KBIG możemy zweryfikować kontrahentów pod kątem rzetelności i wypłacalności, aby uniknąć potencjalnie niefortunnych współpracy.

Co to jest KBIG?

KBIG to jedna z działających w Polsce baz dłużników, wchodząca w skład grupy CRIF. KBIG zbiera dane podmiotów gospodarczych oraz osób prywatnych na temat ich sytuacji kredytowej oraz gospodarczej. KBIG zapewnia stronom transakcji jednakową możliwość dostępu do informacji o kontrahencie. Dzięki KBIG dowiemy się, czy druga strona jest rzetelnym płatnikiem, czy nie posiada długów, czy nie trzyma terminów spłaty. KBIG zapewnia możliwie najświeższe dane, dbając o ich aktualizację.

Jak sprawdzić swój status w KBIG?

Aby skorzystać z usług KBIG nie trzeba zakładać konta. W pierwszej kolejności na stronie “Dla konsumenta” w zakładce “Dokumenty” należy odnaleźć “Wniosek zgłoszeniowy pytającego - Konsument”. Wniosek należy wypełnić i złożyć osobiście w biurze KBIG lub online. Raz na 6 miesięcy można złożyć taki wniosek i uzyskać go nieodpłatnie. Jeśli jednak planujemy częstszą weryfikację swojego statusu w KBIGu, musimy liczyć się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty.

Ile kosztuje raport w KBIG?

Raport generowany raz na 6 miesięcy możemy pobrać bezpłatnie. Nie ma konieczności wnoszenia opłaty za raport, jeśli nie składamy zapytania częściej niż co 6 miesięcy. Jednak chcąc uzyskać raport w okresie krótszym, konieczne będzie uiszczenie stosownej opłaty za każdy jeden raport, a koszt to 10 złotych od raportu.

Jak sprawdzić dłużników w KBIG?

Aby sprawdzić w KBIG dłuzników wystarczy odnalezienie w serwisie stosownych formularzy, które należy wysłać w celu uzyskania raportu. Formularze składamy osobiście w siedzibie KBIG lub online. W zależności od tego, kogo chcemy sprawdzić w bazie KBIG, musimy złożyć odpowiedni formularz. W przypadku, gdy chcemy sprawdzić samych siebie, należy wysłać “Wniosek zgłoszeniowy pytającego - Konsument” lub “Wniosek Konsumenta o ujawnienie informacji gospodarczej o sobie lub z rejestru zapytań”. W przypadku, jeśli chcemy sprawdzić jakąś instytucję, z która mamy podjąć jakąkolwiek formę współpracy, należy sięgnąć po “Wniosek Konsumenta o ujawnienie informacji gospodarczej”. Wygenerowanie każdego takiego raportu w okresie dłuższym niż 6 miesięcy jest darmowe. Jeśli jednak planujemy generować raport częściej, trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia każdorazowo opłaty za taki raport w wysokości 10 złotych.

Jak podać dłużnika do KBIG?

Do KBIG dłużników podają instytucje, które na danej współpracy poniosły swoisty uszczerbek. PRzede wszystkim źródłem danych są banki i firmy pożyczkowe, które nierzetelnych, zadłużonych klientów podają do bazy KBIG. Wypełniają oni specjalny wniosek, w którym podają dane nierzetelnego kontrahenta oraz jego potencjalne przewinienia. Opóźnienia w płatnościach, zaległości, niespłacone długi. To są informacje, za które instytucja może podać dłużnika do KBIG.

Jak usunąć wpis z KBIG?

Usunięcie wpisu w KBIG zależne jest od instytucji, która ten wpis umieściła. Jeśli wpis dotyczy nas, nie mamy bezpośredniej możliwości pozbyć się go z bazy KBIG. Dopiero po unormowaniu swojej sytuacji z daną instytucją, co najczęściej oznacza po prostu spłatę zadłużenia, wpis może zostać usunięty. Firma - wierzyciel, z którą się rozliczymy i wyjdziemy na przysłowiowe zero ma obowiązek usunąć niefortunne informacje na nasz temat. Firma ma na to 14 dni od momentu spłaty zadłużenia. Jeśli nie zrobią tego w określonym w ustawą czasie, narażają się na kary finansowe nawet rzędu 30 000 złotych.

KBIG - podsumowanie

Misją KBIG jest dostarczenie możliwie świeżych i rzetelnych informacji kredytowych i gospodarczych o różnych podmiotach gospodarczych oraz osobach fizycznych. Niewypłacalni dłużnicy, nieterminowi płatnicy, to oni przede wszystkim widnieją w bazach KBIG, aby przestrzec potencjalnych kontrahentów, przed podjęciem współpracy. Dzięki KBIG można zweryfikować firmę, czy konsumenta pod kątem ich wypłacalności, aby nie podjąć współpracy o niefortunnych skutkach.

Często zadawane pytania

Ile trzeba czekać na raport w KBIG?
Raport KBIG otrzymamy w ciągu maksymalnie miesiąca od daty przyjęcia wniosku o wydanie raportu.
Czy można uzyskać kredyt bez KBIG?
Tak, istnieją instytucje, które nie weryfikują klienta w KBIG.
Jakie informacje są zawarte w bazie KBIG i skąd pochodzą?
Informacje w KBIG to prócz danych osobowych, czy danych firmy, informacje kredytowe oraz gospodarcze o potencjalnych długach i poślizgach w terminowych spłatach.
Czy istnieje możliwość usunięcia profilu z bazy KBIG?
Nie, nie mamy możliwośc całkowicie usunąć swoich danych z KBIG jeśli już raz tam trafiły.
Ile czasu widoczny jest wpis w KBIG?
Wpisy w KBIG widoczne są do 5 lat, lub do momentu uregulowania istniejących długów. W momencie spłaty zadłużenia, wierzyciel ma obowiązek usunąć negatywny wpis w ciągu 14 dni od daty spłaty.
Czy KBIG umożliwia monitorowanie informacji na temat konkretnych firm?
Tak, korzystając z usług KBIG można dostać cykliczne informacje na temat konkretnych firm, instytucji i pojedynczych konsumentów.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5