KRD - najważniejsze informacje
ofin.plRejestry dłużnikówKRD - najważniejsze informacje o bazie

KRD - najważniejsze informacje o bazie

KRD to jedno z podstawowych źródeł informacji wykorzystywanych przez instytucje finansowe. Krajowy Rejestr Długów gromadzi dane dotyczące zadłużenia przedsiębiorstw i osób fizycznych. Negatywny wpis w KRD może skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić wzięcie kredytu lub pożyczki online, skorzystaniem z zakupów na raty czy zawarciem umowy abonamentowej. W praktyce oznacza to problem z założeniem internetu i telewizji kablowej, trudności z zawarciem umowy wynajmu i leasingu, a nawet ograniczenie naszej wiarygodności w oczach przyszłych kontrahentów. Sprawdź kto i za co może nas wpisać na listę dłużników oraz jak sprawdzić i usunąć dane na swój temat z rejestru.

Co to jest KRD?

Krajowy Rejestr Dłużników został stworzony, by chronić zarówno przedsiębiorców jak i osoby prywatne. To dzięki informacjom zgromadzony w KRD można uniknąć oszustów wyłudzających pożyczki na dowód, nierzetelnych wierzycieli i niewiarygodnych firm. Dzięki monitorowaniu danych na swój temat nie tylko dowiemy się o niespłaconych zobowiązaniach, ale także upewnimy się, że nikt nie wziął na nas pożyczki.

Jak sprawdzić swój status w KRD?

KRD jest rejestrem jawnym, jednak dostęp do informacji dla osób prywatnych jest ograniczony. Konsumenci indywidualni mogą w KRD:

 • sprawdzić siebie i swoją firmę,
 • sprawdzić dowolne inne firmy i przedsiębiorstwa,
 • sprawdzić kto i kiedy pobierał raport na nasz temat,
 • monitorować kontrahentów,
 • dopisać dłużnika do rejestru.

KRD posiada także szereg płatnych usług dodatkowych, takich jak:

 • powiadomienia o dopisaniu do listy dłużników wysyłane pocztą,
 • dostęp do raportu SCHUFA,
 • dostęp do raportu Bisnode D&B,
 • pieczęć prewencyjna w automacie stemplarskim,
 • pobranie zaktualizowanego raportu Verdict,
 • program Rzetelna Firma,
 • windykacja na koszt dłużnika.

Ile kosztuje raport w KRD?

Aby skorzystać z usług KRD należy poświęcić kilka chwil i założyć swój profil. Weryfikacji danych możemy dokonać poprzez dowód osobisty lub przelewem weryfikacyjnym na kwotę 1 złotówki. Po zarejestrowaniu swojego profilu z raportów generowanych przez KRD można korzystać nieodpłatnie.

Jak sprawdzić dłużników w KRD?

Sprawdzenie rejestrów KRD wymaga założenia konta w serwisie www.krd.pl. Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularzu rejestracyjnego. Wymagane dane to imię, nazwisko, telefon komórkowy, adres e-mail, kod pocztowy, login (PESEL) i hasło. Potwierdzenie tożsamości może się odbyć przez przelew weryfikacyjny w wysokości 1 grosza lub przez zeskanowanie swojego dowodu osobistego w zakładce “Panel Klienta”.

Czas oczekiwania na zatwierdzenie naszych danych przez pracownika KRD to około 24 godzin, jednak w przypadku przelewu na 1 zł, trwa to kilka minut. Po wykonaniu tych czynności można korzystać z wybranych usług. W celu sprawdzenia danych o sobie należy wybrać opcję “Sprawdź mój PESEL”. Raport powinien być gotowy w kilka minut. Raz na 6 miesięcy możemy go pobrać za darmo. Jeśli chcemy monitorować dane częściej, warto zdecydować się na płatny abonament KRD. To rozwiązanie przydatne szczególnie dla osób często biorących pożyczki przez internet.

Jak podać dłużnika do KRD?

Wpis do Krajowego Rejestru Długów odbiera anonimowość osobom zadłużonym. Jest to informacja znacznie obniżająca ich wiarygodność i historię kredytową. Wielu dłużników zaczyna regulować zaległe zobowiązania dopiero po otrzymaniu wpisu do KRD. Z tego powodu zgłaszanie nierzetelnych klientów jest stosowane jako forma ochrony interesów firm, instytucji i osób prywatnych. Do rejestru KRD wpisać można także długi przedawnione, które nie zostały dotąd spłacone. W takiej sytuacji dłużnik ma prawo wnieść sprzeciw do wierzyciela. Jeśli ten nie zostanie uwzględniony, dłużnik ma prawo rozpocząć postępowanie reklamacyjne.

Wpisu dłużnika do KRD mogą dokonać:

 • przedsiębiorcy,
 • osoby fizyczne,
 • gminy,
 • wierzyciele wtórni,
 • banki,
 • firmy pożyczkowe,
 • towarzystwa ubezpieczeniowe,
 • dostawcy mediów,
 • firmy windykacyjne.

Jeśli dodaniem dłużnika jest zainteresowana osoba fizyczna, musi ona posiadać sądowy tytuł wykonawczy nakazujący uregulowanie zobowiązania. Jeśli podstawą wpisu jest wyrok sądowy, może on nastąpić już po 14 dniach. W innych przypadkach wpisu można dokonać po miesiącu od wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty.

Co istotne, nie ma znaczenia czy dłużnik wezwanie odbierze. Zdarzają się sytuacje gdzie wierzyciel wpisuje do KRD nieistniejący dług lub wierzytelność sporną, której nie chcemy uznać. Dlatego tak istotne jest informowanie instytucji finansowych o zmianie adresu zamieszkania i innych danych kontaktowych.

Jak usunąć wpis z KRD?

Jedynym sposobem na usunięcie swoich danych z KRD jest spłata zadłużenia. W momencie kiedy dłużnik całkowicie lub częściowo ureguluje swoje zobowiązanie, wierzyciel ma obowiązek zgłosić ten fakt do KRD w ciągu maksymalnie 14 dni. Tylko na jego wniosek dane dłużnika zostaną usunięte z rejestru. Krajowy Rejestr Długów usunie dłużnika z listy po upływie maksymalnie 7 dni od zgłoszenia od wierzyciela. Wtedy też poprawia się jego scoring BIK – nie zmienia to faktu, że jeśli scoring wiąż jest zły, można poszukać pożyczek bez BIK.

Jeśli pomimo spłacenia zobowiązania, wierzyciel nie zaktualizował naszych danych, dłużnik ma prawo złożyć zarzut do KRD. Wtedy biuro przesyła wierzycielowi nakaz ustosunkowania się do postawionego mu zarzutu. Jeśli nie zareaguje on w ciągu 14 dni, wpis automatycznie zostanie usunięty. Wierzyciela, który nie zgłosi do KRD informacji o otrzymanej spłacie, mogą czekać dotkliwe sankcje w postaci grzywny sięgającej nawet 30 000 złotych.

Wpis do KRD może też zostać usunięty w wyniku zbycia wierzytelności przez wierzyciela lub przedawnienia. Dane dłużników KRD są usuwane z rejestru po upływie 3 lat od ostatniej aktualizacji i nie później niż po 10 latach od zgłoszenia długu przez wierzyciela. Przez cały ten czas dane są widoczne dla instytucji finansowych, dlatego mogą obniżać nasze szanse na kredyt. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być być pożyczki bez baz, jednak takich ofert jest na rynku zaledwie kilka.

KRD - podsumowanie

KRD, czyli KRajowy Rejestr Dłużników to jedna z wielu baz dłużników, które działają w Polsce. W odróżnieniu od innych platform, KRD jest bezpłatnym serwisem, generowanie raportów nie jest związane z kosztami. Z usług KRD może skorzystać każdy, kto chciałby sprawdzić osobę fizyczną lub instytucję pod kątem wiarygodności, a przede wszystkim wypłacalności. KRD zbiera dane dłużników i udostępnia je do wglądu choćby bankom, które często korzystają z KRD w celu weryfikacji swoich potencjalnych klientów.

Często zadawane pytania

Ile trzeba czekać na raport w KRD?
Raport KRD generowany jest praktycznie natychmiast. W ciągu kilku minut od złożenia dyspozycji, dostaniemy do wglądu gotowy raport.
Czy można uzyskać kredyt bez KRD?
Wszystko zależy od polityki firmy mającej być pożyczkodawcą. Jeśli firma nie uzyskuje informacji w KRD, to istnieje możliwość uzyskać w takiej firmie środki.
Jakie informacje są zawarte w bazie KRD i skąd pochodzą?
Informacje w KRD dodawane są przede wszystkim przez wierzycieli, którzy mają problem z odzyskanie swoich pieniędzy. Dane gromadzone przez KRD to dane osobowe, teleadresowe, ale także dane gospodarcze i finansowe.
Czy istnieje możliwość usunięcia profilu z bazy KRD?
Informacje z KRD powinny zostać usunięte przez wierzyciela, nie później niż w okresie 14 dni od odzyskania długu. Normuje to treść ustawy. Pozostawienie danych w KRD powyżej 14 dni od daty spłaty zadłużenia przez dłużnika może wiązać się z kara finansową rzędu nawet 30 000 złotych.
Ile czasu widoczny jest wpis w KRD?
Wpis w KRD w przypadku braku spłaty zadłużenia widnieć może nawet 10 lat od daty jego zamieszczenia. W przypadku spłaty zobowiązań, wpis powinien zniknąć maksymalnie w ciągu 14 dni.
Czy KRD umożliwia monitorowanie informacji na temat konkretnych firm?
Tak, znając istotne dane osoby fizycznej lub firmy można bez przeszkód odszukać odpowiednie wpisy w KRD jeśli w ogóle zostały tam zamieszczone.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5