- Czym jest Biuro Informacji Kredytowej – BIK?
- Jakie informacje zbiera BIK?
- Jak sprawdzić czy jestem w BIK?
- Cennik ofert BIK
- Jak sprawdzić firmę w BIK?
- Jak usunąć dane z BIK?
- Czy warto korzystać z raportów BIK?
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej – BIK?
Biuro Informacji Kredytowej jest jedną z głównych baz danych zbierających informacje kredytowe i gospodarcze na temat osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Zbierane dane dotyczą przebiegu płatności zobowiązań, a ich gromadzenie i udostępnianie wymaga wyrażenie odpowiedniej zgody osoby, której informacje dotyczą.
Instytucja BIK została powołana na mocy art. 105 ust. 4 ustawy prawa bankowego. Posiada więc ustawowe prawo do przetwarzania danych objętych tajemnicą bankową, w celu wspomagania instytucji finansowych: banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów przy ocenie zdolności kredytowej klientów.
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej – BIK?
Informacje w bazie BIK pochodzą od instytucji finansowych. Nasze dane są przesyłane za każdym razem, gdy składamy wniosek o pożyczkę w firmie, która współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Dane na temat uzyskanego zobowiązania spływają do BIK regularnie, informując o tym jak spłacamy kredyt – w terminie czy z opóźnieniami. Aktualizacja danych trwa do 7 dni od wystąpienia zdarzenia związanego z pożyczką.
Jakie informacje zbiera BIK?
Celem działania BIK jest zapewnienie stałego dostępu do informacji kredytowych dla wszystkich użytkowników rynku finansowego. W tej bazie danych znajdziemy informacje:
- pozytywne – dane o zobowiązaniach spłaconych w terminie tworzące historię, która może pomóc w uzyskaniu kredytu,
- negatywne – dane związane z opóźnieniami w spłacie pożyczek lub braku opłat, o podjętych działaniach windykacyjnych oraz egzekucji należności.
W praktyce pozwala to na szybsze rozpatrywanie wniosków kredytowych. Dodatkowym zadaniem BIK jest edukacja uczestników rynku kredytowego, nauka brania odpowiedzialności za swoje działania, gdyż każda nieterminowość w spłacie wiąże się z odpowiednim wpisem w raporcie.
Co to jest raport BIK?
Raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań finansowych z BIG InfoMonitor oraz zobowiązań kredytowych z BIK w odniesieniu do konkretnej osoby. W raporcie BIK znajdziemy również informacje pochodzące z BIK InfoMonitor m.in. nazwę wierzyciela, kwotę zaległości, datę wezwania do zapłaty. W raporcie został również zawarty wskaźnik sytuacji płatniczej konsumenta. Raport pozwala na sprawdzenie tego, czy nie posiadamy opóźnień w regulowaniu zaciągniętych zobowiązań. W Raporcie BIK znajduje się również ocena punktowa BIK, czyli scoring.
Jak wyliczany jest scoring BIK?
Ocena punktowa, tzw. scoring BIK pomaga instytucjom finansowym ocenić ryzyko kredytowe. Do wyliczenia oceny punktowej wykorzystywana jest specjalna formuła matematyczna. Scoring jaki posiadamy jest określany w porównaniu do wyników klientów o zbliżonym profilu kredytowym – im bardziej nasz wynik jest podobny do tego najlepszego (osoby, która spłaca swoje zobowiązania w terminie), tym wyższa będzie nasza ocena.
Jak sprawdzić czy jestem w BIK?
BIK, podobnie jak inne biura informacji gospodarczej, takie jak BIG InfoMonitor czy ERIF, umożliwia zainteresowanym podmiotom sprawdzenie informacji o historii kredytowej i stanie zadłużenia w rozbudowanej bazie danych. Jak sprawdzić siebie w BIK? Wystarczy pobrać Raport BIK.
Pobranie Raportu BIK wiąże się z zarejestrowaniem w systemie Biura Informacji Kredytowej. Jak to zrobić? Potrzebne będą dokument tożsamości, telefon komórkowy, adres e-mail oraz konto bankowe, którym potwierdzimy dane za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Rejestracja wymaga zrealizowania kilku prostych kroków:
- Wypełnij formularz odpowiednimi danymi z wykorzystaniem paszportu, dowodu osobistego lub karty pobytu.
- Wykonaj przelew weryfikacyjny za pomocą BlueMedia w wysokości 1 zł.
- Otwórz e-mail z linkiem aktywacyjnym do konta.
- Odbierz SMS z kodem autoryzacyjnym i wprowadź go w odpowiednie miejsce.
- Ustaw login oraz hasło.
- Zatwierdź ofertę i wygeneruj Raport BIK.
Cennik ofert BIK
Raporty, które można wygenerować w Biurze Informacji Kredytowej, są dostępne w różnych pakietach. Jak prezentują się one pod względem opłat ponoszonych przez osoby fizyczne bądź przedsiębiorców? Ofertę dostępnych raportów BIK, prezentujemy w tabeli poniżej:
Usługa | Korzyści rozwiązania | Cena i okres ważności |
---|---|---|
Pojedynczy Raport BIK | weryfikacja historii kredytowej, szczegóły posiadanych zobowiązań finansowych | 39 zł/1 raport |
Pakiet 3 Raportów BIK | dostęp do trzech raportów możliwych do wykorzystania w przeciągu roku, zawierających: wskaźnik scoringu BIK, alerty BIK, możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości | 78 zł/rok |
Pakiet 6 Raportów BIK | dostęp do sześciu raportów możliwych do wykorzystania w przeciągu roku, zawierających: wskaźnik scoringu BIK, alerty BIK, możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości | 99 zł/rok |
Alerty o Kontrahencie | wiadomości SMS i e-mail w momencie wpisania obserwowanej firmy do rejestru dłużników, możliwość uniknięcia współpracy z dłużnikiem, sprawdzenia kto i kiedy sprawdza rzetelność wybranych firm | 29 zł/rok |
Raport o Kontrahencie | sprawdzenie wiarygodności firmy, czy jest wypłacalna i czy płaci bez opóźnień, informacja na temat statusu zobowiązania | 24 zł/1 raport |
Wskaźnik o Kontrahencie | sprawdzenie sytuacji płatniczej dostawcy, ocena wiarygodności firmy | 24 zł/rok |
Alerty BIK | ochrona przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane, informacja o próbie uzyskania pożyczki wysyłana SMS-em i na adres e-mail | 24 zł/rok |
Pojedynczy Raport
BIK Moja Firma |
szczegółowa historia zobowiązań kredytowych, wskaźnik kondycji finansowej firmy | 39 zł/1 raport |
Raport BIK
Moja Firma-Raport w Pakiecie |
6 raportów o Twojej firmie do wykorzystania w rok, możliwość pobrania 3 raportów o innych firmach, dostęp do alertów BIK o Twojej firmie i o 3 wybranych przedsiębiorstwach, dostęp do wskaźnika BIK firmy | 199 zł/rok |
niosek powołując się na rozporządzenie RODO. Dzięki temu, raz na 6 miesięcy można uzyskać darmowy raport BIK. Raport w postaci kopii danych BIK otrzymamy w formie papierowej. Dokument ten zawiera informacje o zobowiązaniach przekazanych do bazy danych, wskazujących informację o zobowiązaniu:
- nazwę podmiotu, którego dotyczą dane,
- datę zaciągnięcia pożyczki,
- podstawę zobowiązania,
- pierwotną kwotę zobowiązania,
- pozostającą do spłaty kwotę do zwrotu,
- fakt wystąpienia opóźnienia w spłacie,
- udzieleniu zgody indywidualnej na udostępnienie danych po zakończeniu trwania zobowiązania.
Wniosek o bezpłatny raport BIK możemy złożyć składając go osobiście w Centrum Obsługi Klientów, poprzez formularz kontaktu z profilu konta w serwisie BIK oraz przesyłając wniosek pocztą lub e-mailem potwierdzony podpisem kwalifikowanym. Należy się liczyć ze stosunkowo długim czasem rozpatrywania wniosku, który może trwać nawet do 30 dni. W przypadku, gdy zależy nam na czasie, lepiej skorzystać z płatnego raportu jednorazowego i uzyskać raport nawet w kilka minut.
Jak sprawdzić firmę w BIK?
Rejestr dłużników, którym jest Biuro Informacji Kredytowej, umożliwia zainteresowanym pobranie Raportu BIK Moja Firma. Dzięki niemu, przedsiębiorcy mają możliwość sprawdzenia czy nie zalegają z płatnościami lub jak prezentuje się ich sytuacja na tle innych firm na podstawie scoringu BIK. Mogą również dowiedzieć się, jakie szanse na kredyt ma prowadzona przez nich działalność.
Raport BIK Moja Firma umożliwia także sprawdzenie tego, czy ktoś nie wyłudził zobowiązania finansowego na dane konkretnego przedsiębiorstwa. Dokument można pobrać w kilku prostych etapach. Proces ten przebiega w podobny sposób, jak ma to miejsce przy Raporcie BIK dla osób fizycznych. W formularzu rejestracyjnym, oprócz dowodu tożsamości i numeru PESEL, będzie również potrzebny numer NIP firmy.
Jak usunąć dane z BIK?
BIK nie modyfikuje informacji, które gromadzi. Pełni jedynie funkcję ich administratora. Usunięcie danych, które gromadzi i przechowuje Biuro Informacji Kredytowej, jest możliwe w kilku przypadkach regulowanych przez przepisy prawne. Zaliczyć do nich można trzy następujące sytuacje:
- odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania przez osobę, której dotyczą,
- upływ 5-letniego terminu przetwarzania informacji dotyczących danego podmiotu bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania,
- w systemie BIK znajdowały się błędne bądź nieaktualne dane.
Jeśli nie możemy usunąć negatywnych danych na swój temat z biura, a potrzebujemy zastrzyku gotówki, to możemy sprawdzić oferty pożyczek bez BIK. Niekiedy oznacza to, że pożyczkodawcy naprawdę nie sprawdzają BIK, a w innych sytuacjach może to oznaczać, że mimo sprawdzenia nie przywiązują aż tak wielkiej wagi do scoringu.
Czy warto korzystać z raportów BIK?
Cena za pojedynczy raport BIK to dość niska opłata za dostęp do wszystkich danych na temat naszej historii kredytowej. Jest to świetna szansa na skontrolowanie naszych zobowiązań, zdobycie wiedzy na temat zalegania ze spłatą i możliwość sprawdzenia prawidłowości wpisów. Jest to szczególnie ważne, w przypadku, gdy ubiegamy się o poważniejszą pożyczkę, np. kredyt hipoteczny, kiedy każdy wpis ma znaczenie.
Dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania darmowego raportu BIK, dwa razy do roku, jednakże otrzymamy go dopiero po blisko miesiącu oczekiwania. Główna zaleta płatnego raportu BIK to właśnie krótki czas udzielenia dostępu. Dzięki temu możesz lepiej przygotować się do rozmowy z bankiem czy też doradcą kredytowym. Pakiet raportów to dostęp do alertów BIK, dzięki którym dowiesz się o próbach zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane. Dostęp do profilu konta BIK to również możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego online.