Raport BIK - czy można go pobrać za darmo w 2024?
ofin.plKredyty hipoteczneRaport BIK – jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Raport BIK – jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Raport BIK jest dokumentem zawierającym informacje na temat historii zobowiązań finansowych i kredytowych konkretnej osoby. Umożliwia ocenę zdolności kredytowej oraz ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Informacje zawarte w raporcie pochodzą z BIG InfoMonitor oraz BIK InfoMonitor. Na podstawie raportu BIK można sprawdzić, czy osoba posiada jakieś opóźnienia w spłacie zobowiązań oraz poznać jej scoring, czyli punktową ocenę kredytową. Ocena punktowa jest wyliczana na podstawie specjalnej formuły matematycznej, a jej wysokość zależy od porównania z innymi klientami o zbliżonym profilu kredytowym. Jeśli chodzi o pobranie raportu BIK, wymaga to rejestracji w systemie Biura Informacji Kredytowej, procesu weryfikacyjnego oraz opłaty, chyba że skorzystamy z praw do darmowego raportu na podstawie RODO raz na pół roku. Warto skorzystać z raportów BIK, aby monitorować swoją historię kredytową, zwłaszcza przed większymi zobowiązaniami kredytowymi. Informacje w bazie BIK pochodzą głównie od instytucji finansowych, które współpracują z BIK. Baza ta zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje kredytowe, co umożliwia instytucjom finansowym szybsze i dokładniejsze ocenienie ryzyka kredytowego potencjalnego klienta.

Raport BIK - co to jest?

Raport BIK to dokument zawierający informacje na temat historii kredytowej danej osoby lub firmy w Polsce. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja działająca na terenie Polski, która gromadzi i udostępnia informacje dotyczące zobowiązań finansowych konsumentów oraz firm. Jej głównym celem jest wspomaganie procesów kredytowych i oceny ryzyka kredytowego przez instytucje finansowe, takie jak banki, kredytodawcy, czy firmy leasingowe. Raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań finansowych z BIG InfoMonitor oraz zobowiązań kredytowych z BIK w odniesieniu do konkretnej osoby. W raporcie BIK znajdziemy również informacje pochodzące z BIK InfoMonitor m.in. nazwę wierzyciela, kwotę zaległości, datę wezwania do zapłaty. W raporcie został również zawarty wskaźnik sytuacji płatniczej konsumenta. Raport pozwala na sprawdzenie tego, czy nie posiadamy opóźnień w regulowaniu zaciągniętych zobowiązań. W Raporcie BIK znajduje się również ocena punktowa BIK, czyli scoring.

Czym jest scoring BIK?

Scoring BIK, znany również jako punktacja BIK, to system oceny kredytowej stosowany przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w Polsce. Ocena punktowa, tzw. scoring BIK pomaga instytucjom finansowym ocenić ryzyko kredytowe. Do wyliczenia oceny punktowej wykorzystywana jest specjalna formuła matematyczna. Scoring BIK opiera się na analizie różnych czynników, a jego dokładny algorytm jest strzeżoną tajemnicą BIK. Scoring jaki posiadamy jest określany w porównaniu do wyników klientów o zbliżonym profilu kredytowym - im bardziej nasz wynik jest podobny do tego najlepszego (osoby, która spłaca swoje zobowiązania w terminie), tym wyższa będzie nasza ocena.

Jak pobrać raport BIK?

BIK, podobnie jak inne biura informacji gospodarczej, takie jak BIG InfoMonitor czy ERIF, umożliwia zainteresowanym podmiotom sprawdzenie informacji o historii kredytowej i stanie zadłużenia w rozbudowanej bazie danych. Jak pobrać Raport BIK? Pobranie Raportu BIK wiąże się z zarejestrowaniem w systemie Biura Informacji Kredytowej. Jak to zrobić? Potrzebne będą dokument tożsamości, telefon komórkowy, adres e-mail oraz konto bankowe, którym potwierdzimy dane za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Rejestracja wymaga zrealizowania kilku prostych kroków:

  1. Wypełnij formularz odpowiednimi danymi z wykorzystaniem paszportu, dowodu osobistego lub karty pobytu.
  2. Wykonaj przelew weryfikacyjny za pomocą BlueMedia w wysokości 1 zł.
  3. Otwórz e-mail z linkiem aktywacyjnym do konta.
  4. Odbierz SMS z kodem autoryzacyjnym i wprowadź go w odpowiednie miejsce.
  5. Ustaw login oraz hasło.
  6. Zatwierdź ofertę i wygeneruj Raport BIK.

Ile kosztują Raporty w Biurze Informacji Kredytowej oraz inne usługi BIK? 

 Ofertę dostępnych Raportów w Biurze Informacji Kredytowej oraz inne usługi BIK, prezentujemy w tabeli poniżej:

Usługa Korzyści rozwiązania Cena i okres ważności
Pojedynczy Raport BIK weryfikacja historii kredytowej, szczegóły posiadanych zobowiązań finansowych 39 zł/1 raport
Pakiet 3 Raportów BIK dostęp do trzech raportów możliwych do wykorzystania w przeciągu roku, zawierających: wskaźnik scoringu BIK, alerty BIK, możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości 78 zł/rok
Pakiet 6 Raportów BIK dostęp do sześciu raportów możliwych do wykorzystania w przeciągu roku, zawierających: wskaźnik scoringu BIK, alerty BIK, możliwość zastrzegania dokumentów tożsamości 99 zł/rok
Alerty o Kontrahencie wiadomości SMS i e-mail w momencie wpisania obserwowanej firmy do rejestru dłużników, możliwość uniknięcia współpracy z dłużnikiem, sprawdzenia kto i kiedy sprawdza rzetelność wybranych firm 29 zł/rok
Raport o Kontrahencie sprawdzenie wiarygodności firmy, czy jest wypłacalna i czy płaci bez opóźnień, informacja na temat statusu zobowiązania 24 zł/1 raport
Wskaźnik o Kontrahencie sprawdzenie sytuacji płatniczej dostawcy, ocena wiarygodności firmy 24 zł/rok
Alerty BIK ochrona przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane, informacja o próbie uzyskania pożyczki wysyłana SMS-em i na adres e-mail 24 zł/rok
Pojedynczy Raport BIK Moja Firma szczegółowa historia zobowiązań kredytowych, wskaźnik kondycji finansowej firmy 39 zł/1 raport
Raport BIK Moja Firma-Raport w Pakiecie 6 raportów o Twojej firmie do wykorzystania w rok, możliwość pobrania 3 raportów o innych firmach, dostęp do alertów BIK o Twojej firmie i o 3 wybranych przedsiębiorstwach, dostęp do wskaźnika BIK firmy 199 zł/rok

Wniosek powołując się na rozporządzenie RODO. Dzięki temu, raz na 6 miesięcy można uzyskać darmowy raport BIK. Raport w postaci kopii danych BIK otrzymamy w formie papierowej. Dokument ten zawiera informacje o zobowiązaniach przekazanych do bazy danych, wskazujących informację o zobowiązaniu:

  • nazwę podmiotu, którego dotyczą dane,
  • datę zaciągnięcia pożyczki,
  • podstawę zobowiązania,
  • pierwotną kwotę zobowiązania,
  • pozostającą do spłaty kwotę do zwrotu,
  • fakt wystąpienia opóźnienia w spłacie,
  • udzieleniu zgody indywidualnej na udostępnienie danych po zakończeniu trwania zobowiązania.

Wniosek o bezpłatny raport BIK możemy złożyć składając go osobiście w Centrum Obsługi Klientów, poprzez formularz kontaktu z profilu konta w serwisie BIK oraz przesyłając wniosek pocztą lub e-mailem potwierdzony podpisem kwalifikowanym. Należy się liczyć ze stosunkowo długim czasem rozpatrywania wniosku, który może trwać nawet do 30 dni. W przypadku, gdy zależy nam na czasie, lepiej skorzystać z płatnego raportu jednorazowego i uzyskać raport nawet w kilka minut.

Czy warto korzystać z raportów BIK?

Warto korzystać z raportów BIK, w szczególności przed złożeniem wniosku o kredyt. Cena za pojedynczy raport BIK to dość niska opłata za dostęp do wszystkich danych na temat naszej historii kredytowej. Jest to świetna szansa na skontrolowanie naszych zobowiązań, zdobycie wiedzy na temat zalegania ze spłatą i możliwość sprawdzenia prawidłowości wpisów. Jest to szczególnie ważne, w przypadku, gdy ubiegamy się o poważniejszą pożyczkę, np. kredyt hipoteczny, kiedy każdy wpis ma znaczenie. Dodatkowym plusem jest możliwość uzyskania darmowego raportu BIK, dwa razy do roku, jednakże otrzymamy go dopiero po blisko miesiącu oczekiwania. Główna zaleta płatnego raportu BIK to właśnie krótki czas udzielenia dostępu. Dzięki temu możesz lepiej przygotować się do rozmowy z bankiem czy też doradcą kredytowym. Pakiet raportów to dostęp do alertów BIK, dzięki którym dowiesz się o próbach zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane. Dostęp do profilu konta BIK to również możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego online.

Skąd pochodzą informacje w bazie BIK? 

Informacje w bazie BIK pochodzą od instytucji finansowych. To na ich podstawie tworzony jest Raport BIK. Nasze dane są przesyłane za każdym razem, gdy składamy wniosek o pożyczkę w firmie, która współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Dane na temat uzyskanego zobowiązania spływają do BIK regularnie, informując o tym jak spłacamy kredyt - w terminie czy z opóźnieniami. Aktualizacja danych trwa do 7 dni od wystąpienia zdarzenia związanego z pożyczką.

Jakie informacje zbiera BIK?

BIK zbiera różnego rodzaju informacje dotyczące kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych osób fizycznych oraz firm. Celem działania BIK jest zapewnienie stałego dostępu do informacji kredytowych dla wszystkich użytkowników rynku finansowego. W tej bazie danych znajdziemy informacje:

  • pozytywne - dane o zobowiązaniach spłaconych w terminie tworzące historię, która może pomóc w uzyskaniu kredytu,
  • negatywne - dane związane z opóźnieniami w spłacie pożyczek lub braku opłat, o podjętych działaniach windykacyjnych oraz egzekucji należności.

W praktyce pozwala to na szybsze rozpatrywanie wniosków kredytowych. Dodatkowym zadaniem BIK jest edukacja uczestników rynku kredytowego, nauka brania odpowiedzialności za swoje działania, gdyż każda nieterminowość w spłacie wiąże się z odpowiednim wpisem w raporcie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5