kształt

Pożyczki pod weksel bez przedpłat

Prywatne pożyczki pod weksel bez przedpłat – czy to się opłaca?
Część osób, którym zależy na uzyskaniu szybkiego zobowiązania finansowego, zastanawia się nad zaciągnięciem tzw. pożyczki prywatnej pod weksel. Z pewnością pozwala to uniknąć szeregu formalności, związanych np. z przedstawianiem swojego źródła dochodu lub weryfikacją w bazach dłużników. Czy jest to jednak bezpieczne i opłacalne rozwiązanie?

Prywatne pożyczki pod weksel – sprawdź jak to działa

Weksel jest papierem wartościowym, pełniącym cztery podstawowe funkcje, związane z obiegiem pieniądza:

  • Płatniczą;
  • Kredytową;
  • Gwarancyjną;
  • Refinansową i obiegową.

Jego historia sięga XII wieku, czyli czasów kiedy północ Włoch była podzielona na małe, w dużej części niezależne państewka – wszystkie z nich posiadały odmienną walutę. Weksle zdecydowanie ułatwiały dokonywanie transakcji pieniężnych w bankach, które znajdowały się na różnych terytoriach. Raz wykupiony weksel można było zrealizować na terenie całych Włoch, bez konieczności posiadania miejscowej waluty.

Obecnie, weksle stanowią jedne z najpopularniejszych zabezpieczeń pożyczek bez zaświadczeń. Przyspieszają one cały proces zaciągnięcia zobowiązania – biorąc prywatną pożyczkę pod weksel, zwykle nie musimy już podpisywać dodatkowej umowy cywilno-prawnej. Weksel stanowi bowiem swoistą gwarancję dla obu stron transakcji. To dobre rozwiązanie dla osób, które ubiegają się o pożyczkę dla bezrobotnych – lub osób bez dochodów.

Decydując się na taki rodzaj pożyczki, trzeba pamiętać, aby dokładnie przestudiować i wypełnić dokument – w innym przypadku mogą nas czekać nieprzyjemne konsekwencje. Nie można również zapomnieć o wpisaniu kwoty pożyczki – jej brak umożliwia pożyczkodawcy samodzielne ustalenie kwoty zobowiązania, bez zgody klienta. Umowa pożyczki pod weksel powinna zawierać przede wszystkim:

  • Dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy;
  • Czas i miejsce spłaty zobowiązania;
  • Miejsce i datę podpisania zobowiązania;
  • Wyraźny podpis pożyczkobiorcy.

Pożyczki od osób prywatnych pod weksel – nawet dla zadłużonych

Z uwagi na charakter pożyczek prywatnych, zobowiązanie często będą mogły otrzymać osoby zadłużone lub mające do spłacenia należności w banku lub instytucjach finansowych spoza sektora bankowego. Prywatni pożyczkodawcy zwykle nie sprawdzają naszej historii kredytowej i nie biorą pod uwagę obecności w rejestrach dłużników – dlatego są określane mianem pożyczki dla każdego.

W internecie można znaleźć całą masę ogłoszeń, dotyczących zobowiązań udzielanych indywidualnie. Duża część osób proponuje nawet pożyczki prywatne do domu klienta i nie wymaga przy tym żadnych zaświadczeń o dochodach, ani weryfikacji konta bankowego. Podstawą zaciągnięcia należności jest właśnie weksel, stanowiący wystarczające zabezpieczenie pożyczki dla większości osób prywatnych.

Prywatne pożyczki pod zastaw samochodu – alternatywa dla weksla

Ciekawą alternatywą dla pożyczek pod weksel, są zobowiązania pod zastaw samochodu. Należność jest wtedy udzielana na tzw. przewłaszczenie. Polega ono na tym, iż własność rzeczy jest przenoszona na pożyczkodawcę w momencie, w którym klient staje się niewypłacalny.

Podobny rodzaj zobowiązania można zwykle uzyskać na większe sumy, niż w przypadku pożyczki na weksel. Taki wariant transakcji wymaga jednak podpisania dodatkowej umowy, stwarzającej podstawy do żądania wydania ruchomości.

Pożyczki pozabankowe pod weksel

Pożyczki od osób prywatnych pod weksel to dobre rozwiązanie dla osób, które mają zaufanych wierzycieli wśród znajomych, przyjaciół i rodziny. W innej sytuacji należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju transakcji, mamy bardzo ograniczoną możliwość weryfikacji pożyczkodawcy. Niejednokrotnie zdarzało się bowiem, że nieuczciwi kontrahenci próbowali wyłudzić dodatkowe pieniądze od klientów, np. w oparciu o błędnie wypełniony weksel.

Bardziej bezpiecznym (i zwykle tańszym) rozwiązaniem z pewnością okaże się zaciągnięcie ratalnej pożyczki bądź chwilówki w jednej z instytucji spoza sektora bankowego. Wynika to m. in. z faktu, że od 22 lipca 2017 roku, każda firma udzielająca zobowiązań finansowych, musi się znaleźć w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego[1].

Należy też pamiętać, że pożyczka pozabankowa nie jest objęta gwarancją prawa bankowego. Z tego względu, konsekwencje niespłacenia należności mogą się okazać dużo bardziej dotkliwe, niż ma to miejsce przy standardowej pożyczce na dowód online. Ponadto, maksymalne całkowite koszty zobowiązania RRSO w przypadku pożyczek pozabankowych są ustalane prawnie i nie mogą przekroczyć określonej sumy. Z tego względu, zaciągnięcie należności u osoby prywatnej zwykle będzie zauważalnie droższe, gdyż żadne limity dotyczące kosztów nie są nakładane.

Ponadto, zaciągając zobowiązanie w instytucji pozabankowej, zwykle będziemy mogli uniknąć części kosztów – np. w sytuacji, w której należność oddajemy przed czasem. Co więcej, duża część firm udziela pożyczek całkowicie za darmo, jeżeli o pieniądze wnioskujemy po raz pierwszy. Warto również podkreślić, że od standardowej umowy pożyczki możemy odstąpić w ciągu 14 dni od podpisania zobowiązania.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments