kształt

Prywatne pożyczki pod weksel bez przedpłat – czy to się opłaca?

Prywatne pożyczki pod weksel bez przedpłat – czy to się opłaca?

Prywatne pożyczki pod weksel – sprawdź jak to działa Weksel jest papierem wartościowym, pełniącym cztery podstawowe funkcje, związane z obiegiem pieniądza: Płatniczą; Kredytową; Gwarancyjną; Refinansową i obiegową. Jego historia sięga XII wieku, czyli czasów kiedy północ Włoch była podzielona na małe, w dużej części niezależne państewka – wszystkie z nich posiadały odmienną walutę. Weksle zdecydowanie […]

Prywatne pożyczki pod weksel – sprawdź jak to działa

Weksel jest papierem wartościowym, pełniącym cztery podstawowe funkcje, związane z obiegiem pieniądza:

  • Płatniczą;
  • Kredytową;
  • Gwarancyjną;
  • Refinansową i obiegową.

Jego historia sięga XII wieku, czyli czasów kiedy północ Włoch była podzielona na małe, w dużej części niezależne państewka – wszystkie z nich posiadały odmienną walutę. Weksle zdecydowanie ułatwiały dokonywanie transakcji pieniężnych w bankach, które znajdowały się na różnych terytoriach. Raz wykupiony weksel można było zrealizować na terenie całych Włoch, bez konieczności posiadania miejscowej waluty.

Obecnie, weksle stanowią jedne z najpopularniejszych zabezpieczeń pożyczek prywatnych. Przyspieszają one cały proces zaciągnięcia zobowiązania – biorąc prywatną pożyczkę pod weksel, zwykle nie musimy już podpisywać dodatkowej umowy cywilno-prawnej. Weksel stanowi bowiem swoistą gwarancję dla obu stron transakcji.

Decydując się na taki rodzaj pożyczki, trzeba pamiętać, aby dokładnie przestudiować i wypełnić dokument – w innym przypadku mogą nas czekać nieprzyjemne konsekwencje. Nie można również zapomnieć o wpisaniu kwoty pożyczki – jej brak umożliwia pożyczkodawcy samodzielne ustalenie kwoty zobowiązania, bez zgody klienta. Umowa pożyczki pod weksel powinna zawierać przede wszystkim:

  • Dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy;
  • Czas i miejsce spłaty zobowiązania;
  • Miejsce i datę podpisania zobowiązania;
  • Wyraźny podpis pożyczkobiorcy.

Pożyczki od osób prywatnych pod weksel – nawet dla zadłużonych

Z uwagi na charakter pożyczek prywatnych, zobowiązanie często będą mogły otrzymać osoby zadłużone lub mające do spłacenia należności w banku lub instytucjach finansowych spoza sektora bankowego. Prywatni pożyczkodawcy zwykle nie sprawdzają naszej historii kredytowej i nie biorą pod uwagę obecności w rejestrach dłużników.

W internecie można znaleźć całą masę ogłoszeń, dotyczących zobowiązań udzielanych indywidualnie. Duża część osób proponuje nawet pożyczki prywatne do domu klienta i nie wymaga przy tym żadnych zaświadczeń o dochodach, ani weryfikacji konta bankowego. Podstawą zaciągnięcia należności jest właśnie weksel, stanowiący wystarczające zabezpieczenie pożyczki dla większości osób prywatnych.

Prywatne pożyczki pod zastaw samochodu – alternatywa dla weksla

Ciekawą alternatywą dla pożyczek pod weksel, są zobowiązania pod zastaw samochodu. Należność jest wtedy udzielana na tzw. przewłaszczenie. Polega ono na tym, iż własność rzeczy jest przenoszona na pożyczkodawcę w momencie, w którym klient staje się niewypłacalny.

Podobny rodzaj zobowiązania można zwykle uzyskać na większe sumy, niż w przypadku pożyczki na weksel. Taki wariant transakcji wymaga jednak podpisania dodatkowej umowy, stwarzającej podstawy do żądania wydania ruchomości.

Pożyczki pozabankowe na dowód

Pożyczki od osób prywatnych pod weksel to dobre rozwiązanie dla osób, które mają zaufanych wierzycieli wśród znajomych, przyjaciół i rodziny. W innej sytuacji należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju transakcji, mamy bardzo ograniczoną możliwość weryfikacji pożyczkodawcy. Niejednokrotnie zdarzało się bowiem, że nieuczciwi kontrahenci próbowali wyłudzić dodatkowe pieniądze od klientów, np. w oparciu o błędnie wypełniony weksel.

Bardziej bezpiecznym (i zwykle tańszym) rozwiązaniem z pewnością okaże się zaciągnięcie ratalnej pożyczki online bądź chwilówki w jednej z instytucji spoza sektora bankowego. Wynika to m. in. z faktu, że od 22 lipca 2017 roku, każda firma udzielająca zobowiązań finansowych, musi się znaleźć w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego[1].

Należy też pamiętać, że pożyczka pod weksel nie jest objęta gwarancją prawa bankowego. Z tego względu, konsekwencje niespłacenia należności mogą się okazać dużo bardziej dotkliwe, niż ma to miejsce przy standardowej pożyczce online. Ponadto, maksymalne całkowite koszty zobowiązania w przypadku pożyczek pozabankowych są ustalane prawnie i nie mogą przekroczyć określonej sumy. Z tego względu, zaciągnięcie należności u osoby prywatnej zwykle będzie zauważalnie droższe, gdyż żadne limity dotyczące kosztów nie są nakładane.

Ponadto, zaciągając zobowiązanie w instytucji pozabankowej, zwykle będziemy mogli uniknąć części kosztów – np. w sytuacji, w której należność oddajemy przed czasem. Co więcej, duża część firm udziela pożyczek całkowicie za darmo, jeżeli o pieniądze wnioskujemy po raz pierwszy. Warto również podkreślić, że od standardowej umowy pożyczki możemy odstąpić w ciągu 14 dni od podpisania zobowiązania.

Czytaj także:

Pożyczki dla zadłużonych – gdzie takie znaleźć?

Pożyczka dla zadłużonych to często ostatnia deska ratunku w kłopotach finansowych. Na szczęście na rynku finansowym istnieje sporo ofert pożyczek bez BIk i KRD, które są realną pomocą dla osób bez zdolności [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Odwrócony kredyt hipoteczny – dodatkowa emerytura pod zastaw domu

Posiadasz wartościową nieruchomość, ale brak ci pieniędzy? Rozwiązaniem może być odwrócony kredyt hipoteczny - produkt finansowy, który zapewni nam wypłacanie dożywotnich świadczeń pieniężnych w zamian za przekazanie bankowi prawa [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Dodaj komentarz
avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o