Dług wekslowy — co to jest?
Dług wekslowy jest zobowiązaniem powstałym w wyniku podpisania weksla. Za dłużnika wekslowego uznaje się wystawcę weksla, trasanta, oraz trasata. Dług wekslowy cechuje jego łatwiejsze dochodzenie w sądzie. Jeżeli warunki weksla nie zostaną spełnione, wierzyciel może złożyć pozew w trybie postępowania nakazowego, dzięki czemu egzekucja należności jest znacznie szybsza. Wyróżniamy dwa rodzaje weksli:
- Weksel własny, w przypadku którego wystawca zobowiązuje się zapłacić określoną kwotę remitentowi w wyznaczonym czasie.
- Weksel trasowany, w którym trasat zobowiązuje się na życzenie trasanta do zapłaty wskazanej kwoty remitentowi będącemu osobą trzecią.
Jak sprawdzić stan zadłużenia wekslowego?
Sprawdzenie stanu zadłużenia wekslowego może wymagać kilku kroków. Kredyt zabezpieczony wekslem zostaje zgłoszony do baz dłużników. Wobec tego możemy wygenerować raport BIK na swój temat aby sprawdzić stan zadłużenia wekslowego. Raz na pół roku wywołanie raportu w większości baz jest darmowe, wystarczy powołać się na RODO. W przypadku pożyczek czy kredytów możemy również skontaktować się z bankiem lub pożyczkodawcą, aby poprosić go o sprawdzenie stanu naszego zobowiązania.
Odpowiedzialność za długi wekslowe
Odpowiedzialność za długi wekslowe jest ściśle określona przez prawo wekslowe. Prawo wekslowe jest bardzo formalne i rygorystyczne, co oznacza, że odpowiedzialność z tytułu weksla jest zazwyczaj bezwarunkowa i niezależna od podstawowych zobowiązań, które weksel reprezentuje.
Zależnie od rodzaju weksla, za długi odpowiada wystawca, trasant, oraz trasat. Dokumenty te cechuje zastosowanie bardzo konkretnego języka. W przypadku weksla własnego stosuje sformułowanie “zapłacę”, zaznaczając swoje zobowiązanie wobec remitenta. W przypadku weksla trasowanego, trasant posługuje się słownictwem “zapłaci Pan/Pani”, zobowiązując w umowie trasata do zapłaty określonej kwoty wybranemu odbiorcy. Przekazując prawa do weksla innej osobie, ich poprzedni właściciel staje się Indosantem, co również obarcza go odpowiedzialnością za dług.
Czy długi wekslowe ulegają przedawnieniu?
Tak, do przedawnienia długu wekslowego dochodzi po trzech latach od terminu płatności wobec akceptanta lub rok po upływie dniu płatności na rzecz indosanta, lub wystawcy. Wszystkie działania mające na celu dochodzenie długu przerywając cykl przedawnienia, rozpoczynając go na nowo.
Czy długi wekslowe można umorzyć?
Dług wekslowy może umorzyć jego wierzyciel na wniosek dłużnika. Umorzenie długu może nastąpić dobrowolnie lub w przypadku błędnego wypełniania weksla in Blanco. Jeśli zaszło nadużycie weksla in blanco, udowodnienie jego wypełnienia niezgodnie z zawartym porozumieniem jest odpowiedzialnością dłużnika.
Czy żona odpowiada za długi wekslowe męża?
Żona jest współodpowiedzialna za długi wekslowe męża, w przypadku których wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Małżonek może stworzyć zobowiązanie wekslowe bez informowania małżonki, w przypadku czego odpowiada za dług osobiście, a majątek jego drugiej połówki jest chroniony.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której małżonek zaciągnął zobowiązanie w celu zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. W takim wypadku za weksel, czyli długi partnera, odpowiada solidarnie z małżonką, nawet jeżeli nie była ona świadoma istnienia weksla i nie wyraziła zgody na jego utworzenie.
Jakie są konsekwencje posiadania długów wekslowych?
Konsekwencją posiadania długów wekslowych jest ograniczona zdolność kredytowa. Tak jak każde inne zobowiązanie, mogą one być zarejestrowane w bazach dłużników, dzięki czemu banki i pożyczkodawcy będą świadomi ograniczenia naszej zdolności kredytowej.
Ponadto długi wekslowe są dużo łatwiejsze w egzekucji od standardowych zobowiązań. Oznacza to, że konsekwencje zaległości w ich spłacie dotkną nas znacznie szybciej, niż przy typowej pożyczce bądź kredycie. Zobowiązania wekslowe należy rzetelnie spłacać.
Podsumowanie najważniejszych informacji na temat długów wekslowych
Długi wekslowe powstają w momencie utworzenia zobowiązania wekslowego. Naturalnie, do przekroczenia terminu realizacji weksla dług ten nie jest traktowany jako zaległość w spłacie. Weksle wykorzystywane są jako zabezpieczenie zobowiązań, ponieważ ich egzekucja jest prostsza od typowego kredytu.
Komentarze