Antywindykacja - co to takiego?
Antywindykacja to zbiór działań i strategii mających na celu obronę dłużników przed działaniami firm windykacyjnych, które próbują odzyskać niespłacone zobowiązania. Często termin ten jest używany w kontekście usług oferowanych przez firmy lub prawników, którzy specjalizują się w doradztwie dłużnikom w zakresie prawnych i praktycznych aspektów długu. Antywindykacja to swoiste odwrócenie działania firm windykacyjnych. Celem antywindykacji jest zadbanie o dłużnika i poszanowanie jego praw. Dłużnik stanowi równorzędną stronę względem wierzyciela, o czym firmy windykacyjne zapominają. Antywindykacja zadba o interesy dłużnika, pilnując i nie dopuszczając do nadużyć ze strony windykacji. Nękanie telefoniczne, nachodzenie w domu, ponaglenie do zapłaty są nadużyciem, do którego nie dopuści kancelaria antywindykacyjna, a do tego zapewni wsparcie nawet w procesie sądowym, czy przy samej egzekucji komorniczej.
Antywindykacja narodziła się w 2015 roku i coraz prężniej się rozwija. Do powstania antywindykacji przyczyniły się 3 zdarzenia, które miały miejsce w 2015 roku, a są to:
- Wprowadzenie 1 stycznia 2015 roku nowelizacji do ustawy o upadłości konsumenckiej,
- Uwolnienie kursu franka szwajcarskiego, czyli tzw. Czarny Czwartek (15 stycznia 2015 roku), który pokazał niechęć rządu do pomocy “frankowiczom”, których było około 1,5mln w całym kraju i pozostawienie ich samych sobie,
- Delegalizacja Bankowego Tytułu Egzekucyjnego z dniem 27 listopada 2015 roku.
Antywindykacja w 3 etapach
W przypadku działań antywindykacyjnych można mówić o 3 etapach, na których antywindykacja będzie mogła się wykazać. Do tych etapów zaliczyć można Windykację, Postępowanie sądowe, a finalnie Egzekucję Komorniczą, jeśli do niej dojdzie. Antywindykacja nie ma żadnego szczególnego sposobu działania. Oczywiście im wcześniej, będąc dłużnikiem, sięgniemy po pomoc kancelarii specjalizującej się w antywindykacji, tym lepiej, gdy już od wczesnego etapu działań ze strony wierzyciela, można dopilnować właściwego biegu zdarzeń i działań w zgodzie z literą prawa, co niejednokrotnie windykatorzy ignorują.
- Windykacja - podstawowa forma działań przeciwko dłużnikowi. Windykator nie ma zbyt wielu praw i możliwości, a i tak pozwala sobie niejednokrotnie na nadużycia. Prawa windykacji ograniczają się do przypomnienia o długu czy prośby o uregulowanie należności. Windykacja powinna być swoistą mediacją między wierzycielem a dłużnikiem, podczas gdy wielokrotnie mówi się o nagabywaniu, nachodzeniu, namawianiu, a nawet zastraszaniu, czy o próbach wymuszenia spłaty należności. Antywindykacja podejmuje kroki przeciw niestosownym i bezprawnemu traktowaniu dłużników przez windykatorów,
- Postępowanie sądowe - nie zawsze uda się doprowadzić do polubownego załatwienia problemów zadłużeniowych. Dłużnicy sięgają po antywindykację zbyt późno, lub w ogóle unikają windykacji i po antywindykację zgłaszają się już na etapie postępowania sądowego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że postępowanie sądowe również nie jest przesądzone. Antywindykator zabezpieczy interesu dłużnika i nie dopuści do stosowania niestosownych praktyk przez wierzycieli. W sądach często wykorzystuje się różne luki prawne i kruczki, których w naszym prawie finansowym jest wyjątkowo dużo. Antywindykator ma na celu zminimalizować takie praktyki u wierzyciela, jednak będzie sam stosował tego typu zabiegi w ochronie klienta. Antywindykacja zna się doskonale na działaniach windykacji i skutecznie będzie im przeciwdziałać,
- Egzekucja komornicza - jeśli nie doszło do konsensusu w trakcie działań windykacji, a w następstwie tego postępowanie sądowe również skończyło się dla nas niekorzystnie, nie oznacza to jednak końca działania antywindykacji. Również na tym etapie postępowania wobec dłużnika można doszukać się niedociągnięć czy nadużyć. Wantywindykacja dopilnuje, aby nawet w wyniku postępowania egzekucyjnego, klient był jak najmniej poszkodowany. Dopilnują by proces wyceny i egzekucji przebiegł prawidłowo i nie doszło do zaniżenia wyceny majątku, w celu szybkiego spieniężenia. Antywindykacja dopilnuje również, żeby komornik nie położył rąk na ruchomościach, których nie ma prawa sprzedać w celu egzekucji należności, czy żeby nie została zajęta nazbyt duża część naszego wynagrodzenia. Ogółem antywindykacja ma za zadanie zminimalizowanie szkód powstałych w wyniku naszego beztroskiego popadania w długi.
Kiedy warto skorzystać z pomocy kancelarii antywindykacyjnej?
Z pomocy kancelarii antywindykacyjnej warto skorzystać na każdym etapie potyczki pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Bez względu na to, czy póki co jeszcze mamy do czynienia z natrętnym i upierdliwym windykatorem, czy walczymy z bankiem lub inną instytucją finansową w banku, czy jesteśmy już na etapie wyceny majątku do poddania go egzekucji komorniczej. Na każdym etapie wsparcie antywindykacyjne może okazać się nieocenioną pomocą, która złagodzi skutki naszego zadłużenia. Antywindykacja doskonale zna praktyki, jakich chwyta się windykacja i przeciwdziała im z wyjątkową skutecznością. Oczywiście im szybciej skorzystamy z pomocy kancelarii antywindykacyjnej, tym mniej dotkliwa może być walka z wierzycielem.
Korzyści antywindykacji
Dla antywindykatora nie ma sytuacji bez wyjścia, co stanowi podstawową i największą korzyść tej profesji. Antywindykator nie poddaje się po potknięciu, czy upadku, ale szuka rozwiązań w innym miejscu. Bez względu na etap potyczek z wierzycielem, czy na poziom skomplikowania sytuacji, antywindykacja nie ustępuje pola. Znajac doskonale praktyki, jakimi posługuje się windykacja oraz wierzyciele, wie jak im zapobiegać, czy z nimi walczyć. Miejmy świadomość, że antywindykacja to przede wszystkim prewencja, czyli dbałość o to, by na dłużniku nie stosować niedozwolonych zagrywek - nagabywać, nachodzić, zastraszać, przymuszać. Jednak antywindykacja stanie również z nami w przypadku postępowania sądowego, czy egzekucji komorniczej. Antywindykator nawet etap egzekucji zadłużenia jest w stanie załagodzić, jeśli tylko będzie miał ku temu jakiekolwiek możliwości. Na każdym etapie starcia pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem, antywindykacja jest w stanie pomóc, czy złagodzić skutki tych potyczek.
Ryzyka antywindykacji
Największym ryzykiem antywindykacji jest fakt, że nie zawsze będzie ona skuteczna. Pamiętajmy, że stopień skomplikowania niektórych spraw zadłużeniowych jest straszny i choć skorzystamy z pomocy antywindykacji, pomoc ta może okazać się nieskuteczna lub niewystarczająca. Antywindykacja to przede wszystkim ochrona dłużnika, przed stosowaniem na nim niedozwolonych praktyk, czy wykorzystywanie luk prawnych. Antywindykacja robi dokładnie to samo, ale przeciwko wierzycielowi. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą skuteczni i w każdej sytuacji pomogą nam wyjść obronną ręką. Przykładowo na etapie egzekucji komorniczej antywindykator postara się zminimalizować nasze straty, ale nie ma szans, aby już w tym momencie do samej egzekucji nie dopuścić. Oznacza to, że i tak do niej dojdzie, ale z pomocą antywindykacji, nie musi oznaczać naszego końca.
Największym zagrożeniem dla nas może się okazać sama kancelaria antywindykacyjna. Od 2015 roku antywindykacja się coraz bardziej rozwija i coraz więcej kancelarii zajmuje się działalnością antywindykacyjną. Jednak na rynku jest cała masa oszustów, którzy mają znikome lub wcale nie posiadają doświadczenia w walce z wierzycielem. Firmy same będą nam oferować swoje wsparcie za odpowiednie wynagrodzenie, ale nie mamy pewności, że ich autopromocja ma jakiekolwiek znaczenie. Warto dlatego sięgać po kancelarie antywindykacyjne samemu, rozpoznając się wcześniej w ich dokonaniach, czy choćby stażu na rynku. Uważajmy na nieuczciwe firmy, które obiecują umorzenie długów, czy zminimalizowanie skutków egzekucji, ale nie mają na rynku żadnego doświadczenia.
Podsumowanie najważniejszych informacji na temat antywindykacji
Anywindykacja opiera się głównie o prewencję. Ma ona nie dopuścić do stosowania bezprawnych zagrywek przez wierzycieli i windykatorów. Antywindykacja ma na celu bronienie interesów dłużnika na każdym etapie walki z wierzycielem. Zadaniem antywindykacji jest niedopuszczenie do porażki dłużnika, lub możliwie największe zminimalizowanie skutków takiej porażki. Do kancelarii antywindykacyjnej można udać się po pomoc na każdym etapie potyczek między dłużnikiem a wierzycielem. Antywindykacja pozwoli chronić się przed niestosownymi działaniami windykacji, pomoże wygrać postępowanie sądowe, a w najgorszym wypadku zminimalizuje szkody egzekucji komorniczej.
Komentarze