kształt

Promesa kredytowa – co to jest?

Czym jest promesa kredytowa?
Jeżeli nie wiesz, czym jest promesa kredytowa, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! W tekście w szczegółowy sposób wskazaliśmy najważniejsze cechy tego rozwiązania bankowego, omówiliśmy, z czym się wiąże i wyjaśniliśmy, co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać oraz dlaczego instytucja finansowa może nam go nie przyznać!

Co to jest promesa kredytowa?

Promesa kredytowa to rodzaj dokumentu potwierdzającego, że mamy odpowiednią zdolność kredytową do skorzystania z kredytu w banku. Jeśli spełnisz określone warunki stawiane przez instytucję finansową, otrzymasz pieniądze. To zaświadczenie ważne jest zwykle przez 30 dni od momentu otrzymania promesy kredytu. Może być niekiedy przedłużone do nawet dwóch miesięcy. Nie należy mylić go z promesą zatrudnienia!

Ten dokument stosuje się najczęściej w przypadku kredytu hipotecznego, choć może występować w przypadku decyzji dotyczących innych rodzajów produktów kredytowych.

Co ciekawe, promesa kredytowa nie musi mieć charakteru wiążącego, a jedynie być deklaracją, rodzajem listu intencyjnego z szacunkowymi informacjami wyliczonymi na podstawie naszych danych. Jeśli w dokumencie będzie zaznaczone, że oferta została opracowana w oparciu o dostarczoną przez nas dokumentację, m.in. zaświadczenie o zarobkach i jest wiążąca, to bank nie może się już z niej wycofać. Gdy dostaniesz promesę np. na kredyt gotówkowy, zwróć na to uwagę!

Jak i gdzie uzyskać promesę kredytową?

Wiesz już, że promesa kredytu jest zazwyczaj potrzebna w przypadku skompletowania dokumentów do kredytu hipotecznego. Uzyskasz ją w banku, w którym starasz się o finansowanie. Musisz jednak udać się bezpośrednio do placówki i złożyć odpowiedni wniosek.

W dokumencie na pewno będzie trzeba zawrzeć informacje dotyczące sytuacji finansowej, historii kredytowej oraz warunków kredytu, który chcesz zaciągnąć i w zależności od rodzaju – celów, na które przeznaczysz otrzymane środki.

Wzór promesy kredytowej od banku

Wzór promesy do kredytu może różnić się nieco w zależności od instytucji finansowej. Nie zmienia to faktu, że muszą się w nim znaleźć następujące elementy:

  • pieczęć oddziału banku,
  • dane banku,
  • dane kredytobiorcy,
  • warunki i koszty kredytu, który ma zostać udzielony,
  • podstawa wystawienia promesy (np. w oparciu o wniosek),
  • w przypadku zabezpieczenia, jego formę i warunki,
  • miejscowość i data,
  • okres ważności promesy,
  • warunki unieważnienia promesy,
  • podpisy banku i wnioskodawcy,

Zwróć uwagę na część poświęconą podstawie udzielenia promesy oraz ewentualne okoliczności jej unieważnienia. Trzeba też upewnić się, że warunki zawarte w dokumencie pokrywają się z tymi dotyczącymi finansowania, o które wnioskujesz.

Czy promesa kredytu jest płatna i ile się na nią czeka?

Otrzymanie promesy kredytowej to dodatkowy koszt – niestety trzeba za nią zapłacić. Cena takiej deklaracji różni się w zależności od banków w Polsce. Może kosztować nawet kilkaset złotych. W zamian otrzymujesz pewność, że dostaniesz kredyt na przedstawionych przez kredytodawcę warunkach. Poniżej możesz sprawdzić orientacyjne koszty promesy kredytu w poszczególnych instytucjach finansowych.

Instytucja finansowa Koszt promesy kredytowej
Nest Bank 0,50 proc., min. 200 zł
Credit Agricole do negocjacji
ING Bank Śląski od 0 zł do 50 zł
Santander Consumer Bank do 300 zł
Citi Handlowy 0 zł
BOŚ Bank 200 zł
Santander Bank Polska 200 zł
Pekao S.A. 0 zł
Getin Bank 500 zł
Alior Bank 100 zł
Bank Millennium min. 0,5 proc. min. 100 zł
BNP Paribas min. 0,5 proc. min. 500 zł
PKO BP 0,5 proc.

Jednocześnie musisz uzbroić się w cierpliwość – wydanie promesy może potrwać nawet dwa tygodnie, choć zwykle zajmuje to kilka dni. Rzadziej zdarza się otrzymanie deklaracji w jeden dzień. Pamiętaj – nie zawsze musisz kupić zaświadczenie. Możesz skorzystać z usług doradcy kredytowego, który pomoże wybrać odpowiednią ofertę. Zdarza się też, że bank zwróci koszt promesy po udzieleniu kredytu!

Promesa kredytowa a kredyt hipoteczny

Każda instytucja finansowa, oprócz obliczenia zdolności kredytowej osoby starającej się o finansowanie pod hipotekę np. kredyt na budowę domu i przygotowania promesy, zleci jeszcze dokładną wycenę nieruchomości.

W przypadku, gdy wartość np. mieszkania zostanie oszacowana na poziomie niższym niż cena zakupu, wtedy bank na pewno nie podpisze z nami umowy kredytowej.

Promesa kredytowa a koszty uzyskania przychodu

Choć w przypadku wpisania pożyczki w koszt uzyskania przychodu sprawa jest stosunkowo prosta, przedsiębiorcy mogą zastanawiać się, jak wygląda ta kwestia przy kupnie promesy. Według interpretacji Dyrektora KIS i Ministerstwa Finansów jej otrzymanie jest związane z nabyciem środka trwałego.

W praktyce nie ma ona wpływu na początkową wartość. Oznacza to, że koszt promesy zalicza się do kosztów podatkowych, kiedy już poniesiesz taką opłatę. Jeśli cena zakupionego zaświadczenia była stosunkowo wysoka, warto zwrócić się do resortu finansów o zinterpretowanie naszego przypadku.

Promesa kredytowa na samochód

Deklaracja od banku dotycząca udzielenia kredytu może zostać też wykorzystana do kupna auta na raty. Po złożeniu zamówienia u dealera najczęściej otrzymuje się pro-formę, czyli rodzaj wstępnej faktury.

Trzeba udać się następnie do banku, z którym współpracuje dany salon samochodowy i tam wnioskować o kredyt. Gdy zostanie on udzielony, wystarczy przedstawić dealerowi promesę kredytową lub ostateczną decyzję kredytową. Deklaracja będzie dowodem na to, że praktycznie już otrzymaliśmy pieniądze na spłatę pojazdu.

Co zrobić, jeśli nie otrzymamy promesy do kredytu?

Bank może nie przyznać promesy w sytuacji, gdy uzna, że nasze zarobki do uzyskania kredytu nie są wystarczające i wpływają negatywnie na zdolność kredytową. Instytucje finansowe często też odmawiają przyznania deklaracji, jeżeli w niewłaściwy sposób dokonasz wyceny nieruchomości. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu i dokładnie sprawdzić, czy koszty za dom lub mieszkanie nie zostały zawyżone przez sprzedającego.

Zamiast ubiegania się o promesę kredytową, warto zastanowić się też nad prośbą o wydanie ostatecznej decyzji kredytowej. A jeśli szanse na kredyt w banku są skreślone, możesz poszukać produktów finansowych z innej kategorii, z pożyczkami ratalnymi na czele. Tutaj kwoty są już niższe, ale szanse na otrzymanie pieniędzy wzrastają znacznie.

Czytaj także:

Pożyczki pozabankowe – wszystkie rodzaje

Postaraliśmy się wymienić wszystkie z typów pożyczek pozabankowych. Może istnieją pożyczki, których nawet nie wiesz, a idealnie pasują do twoich potrzeb finansowych? Sprawdź, jakie produkty udało się wymyślić finansistom. Jest ich [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Pożyczki online w 15 minut – na dowód, bez zaświadczeń, od 18 lat

Pożyczki online w 15 minut to pewność błyskawicznego przelewu na konto! Chwilówki od ręki nie wymagają zaświadczenia o zarobkach i są dostępne już od 18 roku życia. Na szybki kredyt online można liczyć również w bankach. Pożyczanie [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments