cheaper alternative to retin a micro doxycycline cheap uk where can i buy periactin online purchase lipitor online
kształt

Promesa kredytowa – co to jest?

Czym jest promesa kredytowa?
Jeżeli nie wiesz, czym jest promesa kredytowa, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! W tekście w szczegółowy sposób wskazaliśmy najważniejsze cechy tego rozwiązania bankowego, omówiliśmy, z czym się wiąże i wyjaśniliśmy, co trzeba zrobić, aby z niego skorzystać oraz dlaczego instytucja finansowa może nam go nie przyznać!

Co to jest promesa kredytowa?

Dla wielu konsumentów pojęcie promesy kredytowej jest dość enigmatyczne, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić je w szczegółowy sposób. Mówiąc najprościej, to dokument, w którym bank informuje o tym, że kredytobiorca zawiera wystarczającą zdolność kredytową potrzebną do uzyskania kredytu hipotecznego. Ponadto w piśmie znajdziemy potwierdzenie banku dotyczące tego, że klient starający się o tak wysokie zobowiązanie finansowe będzie w stanie spełnić wszystkie wymagania zawarte w umowie kredytowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o promesie kredytowej? W przypadku zakupu mieszkania trzeba przedstawić ten dokument w biurze sprzedaży przed podpisaniem umowy przedwstępnej. W ten sposób podmiot sprzedający nieruchomość zyska pewność, że będziemy w stanie ją sfinansować.

Termin ważności promesy kredytowej najdłużej może wynosić 30 dni. Czasami jednak zdarza się, że banki zgadzają się na przedłużenie przyrzeczenia udzielenia kredytu do dwóch miesięcy. Warto o tym pamiętać!

Jak uzyskać promesę kredytową od banku?

Proces uzyskania promesy kredytowej jest naprawdę prosty i co najważniejsze, nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu! Wystarczy, że udamy się do wybranego oddziału banku na spotkanie z doradcą kredytowym, który poprosi nas o przedstawienie różnych formalności i wniosku kredytowego potrzebnych do wyliczenia zdolności kredytowej – taki proces występuje też podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy.

Na podstawie oceny zdolności kredytowej instytucja finansowa przygotuje promesę kredytową gwarantującą przyznanie kredytu hipotecznego na określoną kwotę pieniędzy. Ile trzeba będzie czekać na otrzymanie takiego dokumentu? W większości banków trwa to kilka dni, ale zdarza się, że w szczególnych przypadkach można go uzyskać nawet w jeden dzień – wiąże się to jednak ze spełnieniem kilku warunków.

Czy promesa stanowi gwarancję przyznania kredytu hipotecznego?

Każda instytucja finansowa oprócz obliczenia zdolności kredytowej osoby starającej się o kredyt hipoteczny i przygotowania promesy, zleci jeszcze dokładną wycenę nieruchomości. W przypadku, gdy wartość np. mieszkania zostanie oszacowana na poziomie niższym niż cena zakupu, wtedy bank pod żadnym względem nie podpisze z nami umowy kredytowej.

Trzeba wiedzieć, że promesa kredytowa nie jest w stanie w 100-procentach zagwarantować uzyskania kredytu hipotecznego. Ponadto warto zdawać sobie sprawę, że możliwość skorzystania z takiego rozwiązania nie jest darmowe, jego koszt może wynieść nawet kilkaset złotych!

Co zrobić, jeśli nie otrzymamy promesy od banku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię w szerszym kontekście. Przede wszystkim bank może nie przyznać promesy w sytuacji, gdy uzna, że nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca do tego, aby uzyskać kredyt hipoteczny. W tym przypadku warto zastanowić się np. nad zmianą pracy na lepiej płatną.

Ważne – brak odpowiedniej zdolności kredytowej przekreśla nasze szanse nie tylko podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny, dotyczy to również kredytów gotówkowych czy kart kredytowych.

Banki często odmawiają przyznania promesy kredytowej, jeżeli w niewłaściwy sposób dokonamy wyceny nieruchomości. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu i dokładnie sprawdzić, czy koszty za dom lub mieszkanie nie zostały zawyżone przez sprzedającego.

Zamiast ubiegania się o promesę kredytową warto zastanowić się też nad prośbą o wydanie ostatecznej decyzji kredytowej, która pozwoli uzyskać kredyt hipoteczny.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wybranej porównywarki kredytowej. Dzięki tym narzędziom możemy w szybki i prosty sposób dowiedzieć się, czym wyróżniają się najpopularniejsze oferty na rynku!

Czytaj także:

Przedawnienie długu – czy pożyczka się przedawnia?

Dłużniku, twój dług może zostać anulowany. Jeśli wierzyciel i windykator nie domagają się spłaty przez kilka lat, następuje przedawnienie długu i wierzyciel nie może już domagać się jego spłaty. Okresy przedawnienia różnią się [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Zwrot prowizji bankowej – najważniejsze informacje

Ubiegając się o dowolny kredyt, możemy wnioskować o zwrot prowizji bankowej. Należy jednak wcześniej spełnić kilka warunków, np. dokonać wcześniejszej spłaty zadłużenia. Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej, do kogo go [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments