kształt

Prowizja za udzielenie kredytu – co wpływa na jej wysokość?

Jaka jest prowizja za udzielenie kredytu?
Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt musisz zdawać sobie sprawę, że bank za udzielenie zobowiązania finansowego będzie wymagał uregulowania specjalnej prowizji. W naszym artykule wyjaśniamy, czym jest prowizja kredytu, jakie są jej rodzaje oraz z jakimi kosztami się wiąże. Miłej lektury!
 1. Prowizja za udzielenie kredytu w popularnych bankach
 2. Banki mogą ustalać prowizję w dowolny sposób
 3. Jakie są rodzaje prowizji bankowych?
 4. Prowizja od kredytu hipotecznego – co trzeba wiedzieć?
 5. Przy wcześniejszej spłacie kredytu bank powinien oddać prowizję

Prowizja za udzielenie kredytu to jednorazowa opłata, jaką pobierają banki. Jej wysokość zależy od tego, jak duży został zaciągnięty kredyt – im wyższy kredyt, tym większa będzie prowizja. Dlatego taka opłata może w znaczący sposób wpływać na całkowity koszt kredytu. Bank może ją obniżyć, ale tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na uzyskanie dodatkowe produktów np. konto osobiste lub kartę kredytową.

Prowizja za udzielenie kredytu w popularnych bankach

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tzw. ustawie antylichwiarskiej, która została znowelizowana 11 marca 2016 roku. Od tej pory obowiązuje dwustopniowy limit dla rzeczonych kosztów, które nie mogą wynosić więcej niż 25 proc. kwoty podstawowej zobowiązania finansowego oraz 30 proc. całego kapitału kredytu, który zaciągnęliśmy w danym banku.

Nie należy mylić prowizji z marżą kredytu, która jest głównym kosztem i zyskiem dla banku.

Większość instytucji finansowych niestety nie udostępnia klientom dokładnych danych na temat wysokości prowizji za udzielenie kredytu. W jakich bankach można dowiedzieć się, ile wynosi taka opłata? Poniżej przygotowaliśmy specjalną tabelkę, w której znajdują się wszystkie informacje na ten temat.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że ustawa antylichwiarska oprócz kredytów dotyczy również całego rynku pożyczek online. Nowy projekt tej ustawy gwarantuje zdecydowanie większą ochronę przed ewentualną nieuczciwością niektórych podmiotów oferujących różne produkty finansowe.

Banki mogą ustalać prowizję w dowolny sposób

Każdy bank będzie wymagać uregulowania prowizji w sytuacji, gdy po zawarciu umowy kredytowej zostaną uruchomione środki, czyli kredyt. Niezwykle ważną kwestią w kontekście prowizji jest to, że stanowi procent od kwoty kredytu, jego wysokość w głównej mierze zależy od tego, na jak duże zobowiązanie się zdecydujemy. Prowizja może też zależeć od tego, czy zdecydujemy się na szybką pożyczkę bez zaświadczeń, czy kredyt z zaświadczeniem w placówce banku. Ta pierwsza opcja jest zazwyczaj dużo szybsza, ale nieco droższa. Wynika to z większego ryzyka ponoszonego przez bank.

W tym miejscu należy jeszcze raz wspomnieć o tym, że bank koszt kredytu nalicza jednorazowo. Jeżeli będziemy mieli problem z uregulowaniem takiej opłaty zawsze możemy ją doliczyć do całkowitego kosztu kredytu i rozłożyć jej płatność na raty.

Obecnie nie obowiązują żadne przepisy prawne, które regulowałby wysokość prowizji od udzielonego kredytu. Z tego względu każdy bank może określać taką opłatę w dowolny sposób, nie oznacza to jednak, że instytucje mogą przekroczyć limity, jakie nakłada tzw. ustawa antylichwiarska.

Ważne – bank poprzez pobieranie prowizji od klientów rekompensuje sobie koszty, jakie ponosi w związku z uruchomieniem kredytu.

Jakie są rodzaje prowizji bankowych?

W powyższych akapitach scharakteryzowaliśmy w szczegółowy sposób prowizję, jaką pobierają banki za udzielenie np. kredytu gotówkowego. Warto wiedzieć, że oprócz takiej opłaty w instytucjach finansowych obowiązuje jeszcze kilka innych prowizji. Poniżej wskazaliśmy je wszystkie.

 • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu,
 • prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego,
 • prowizja za podwyższenie kwoty kredytu,
 • prowizja za czynności upominawcze i windykacyjne,
 • prowizja za przewalutowanie kredytu,
 • prowizja za przyznanie linii kredytowej w przypadku kredytów odnawialnych.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, najpierw warto skontaktować się z konsultantem danej instytucji finansowej i dowiedzieć się, z jakimi opłatami i monitami wiąże się taki rodzaj zobowiązania finansowego. W zależności od tego, jaki bank wybierzemy, liczba prowizji może być większa lub mniejsza.

Prowizja od kredytu hipotecznego – co trzeba wiedzieć?

W przypadku kredytu hipotecznego również obowiązuje prowizja, którą można uregulować w całości w momencie podpisania umowy kredytowej z bankiem lub doliczyć ją do całkowitego kosztu zobowiązania finansowego, czyli miesięcznych rat kredytowych. Tylko od kredytobiorcy zależy, jak duża będzie to opłata, ponieważ na naszym rynku dostępnych jest dużo propozycji z kredytami hipotecznymi i można zdecydować się na najkorzystniejszą ofertę.

Zdarzają się też sytuacje, w których banki proponują kredyty bez konieczności uregulowania prowizji. W przypadku takich ofert banki zwykle wymagają od kredytobiorców spełnienia warunków tj. wnioskowanie o kredyt przez internet, pożyczenie ściśle określonej sumy pieniędzy czy zakup dodatkowego ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać!

Przy wcześniejszej spłacie kredytu bank powinien oddać prowizję

Jeżeli zdecydujemy się na wcześniejsze uregulowanie kredytu, wtedy bank będzie musiał oddać część kosztów dotyczących prowizji. Zwrot zwykle ma charakter proporcjonalny, oznacza to, że odnosi się wyłącznie do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty, która została określona w umowie.

Warto wiedzieć, że na naszym rynku dostępne są też kredyty z prowizją 0 proc. dla nowych klientów. Dzięki temu będziemy zobowiązani do oddania dokładnie takiej kwoty, jaką pożyczyliśmy od banku. Gdzie znaleźć oferty z kredytami bez prowizji? Najlepiej skorzystać z wybranej porównywarki finansowej – to narzędzie wskaże popularne oferty i wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kredytu.

Oferta:

Bank Weź kredyt Maks. kwota kredytu Okres spłaty Prowizja
PKO BP Weź kredyt 200 000 zł Do 96 miesięcy Ustalana indywidualnie
ING Bank  Śląski Weź kredyt 160 000 zł Do 96 miesięcy Do 7,99 proc.
Millennium Weź kredyt 150 000 zł Do 108 miesięcy Ustalana indywidualnie
Credit Agricole Weź kredyt 255 550 zł Do 120 miesięcy Do 25 proc.
Alior Bank Weź kredyt 200 000 zł Do 60 miesięcy Ustalana indywidualnie
BNP Paribas Weź kredyt 200 000 zł Do 120 miesięcy Do 19,90 proc.
Santander Consumer Bank Weź kredyt 50 000 zł Ustalany indywidualnie Do 15 proc.
Citi Handlowy Weź kredyt 150 000 zł Do 96 miesięcy Do 20 proc.

 

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments