kształt

Kredyt na działkę budowlaną

Kredyt na działkę budowlaną.
Planujesz zakup działki budowlanej i jednocześnie nie masz wystarczającej kwoty, aby ją sfinansować? W tej sytuacji warto zainteresować się kredytem! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym charakteryzuje się kredyt na działkę, do jakich warunków musi się zastosować wnioskujący oraz jakich dokumentów w przypadku tego kredytu będzie wymagał bank.

Kredyt na zakup działki budowlanej – podstawowe informacje

Kredyt na działkę budowlaną w zasadzie nie różni się w dużym stopniu od zwykłego kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że można go wykorzystać przede wszystkim do uregulowania kwoty za grunty, które są przygotowane pod budowę np. domu jednorodzinnego czy budynku usługowego. Banki pozwalają sfinansować też inne rodzaje działek, poniżej wskazaliśmy, które z nich są akceptowane.

 • przemysłowe – dla usług, które mogą negatywnie wpływać na otoczenie,
 • rekreacyjne – grunty pod budowę domków letniskowe,
 • siedliskowe – przeznaczone pod zabudowę budynków gospodarczych,
 • rolne – przeznaczone pod uprawę,
 • leśne – które cieszą się najmniejszą popularnością wśród kredytobiorców, ponieważ ciężko jest je wykorzystać i co najważniejsze, zarobić na nich.

Pamiętaj, że są specjalne kredyty na budowę domu jednorodzinnego, które niekiedy wymagają posiadania nieruchomości. Niektóre z nich mogą pokryć zakup działki, ale tylko budowlanej w mieście.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że kredyt na zakup działki podobnie, jak tradycyjny kredyt hipoteczny wiąże się z przekazaniem wkładu własnego bankowi w wysokości minimum 20 proc. kwoty kredytu. Istnieje też opcja uregulowania tylko 10 proc. jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy resztę pieniędzy pokryje firma ubezpieczeniowa. Ponadto wkład własny może różne formy, do których możemy zaliczyć np. zabezpieczenie w formie nieruchomości.

Jak warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt na działkę?

Jeżeli wybierzemy już konkretne grunty, na których będziemy chcieli postawić dom lub inny nieduży budynek oraz zdecydujemy się na ofertę kredytu od konkretnego banku, wtedy musimy przygotować się na spełnienie określonych warunków. To normalna procedura, która dotyczy większości produktów finansowych oferowanych zarówno przez instytucje z sektora bankowego, jak i pozabankowego. Wymogi, do jakich trzeba będzie się zastosować w przypadku tego kredytu w zasadzie nie różnią od tych, jakie występują przy zwykłym kredycie hipotecznym.

Do najważniejszych warunków, które wnioskujący powinien spełnić, należą:

 • kredytobiorca powinien mieć ukończone przynajmniej 21 lat,
 • wiek kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej nie powinien przekraczać 80 lat,
 • wysoka zdolność kredytowa,
 • stałe źródło dochodów.

Trzeba też wspomnieć o tym, że żaden bank nie udzieli kredytu na zakup działki budowlanej, jeżeli mamy nieuregulowane zobowiązania finansowego względem różnych kredytodawców i pożyczkodawców i w konsekwencji posiadamy negatywną historię kredytową w bazach dłużników.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas ubiegania się o kredyt na zakup działki?

Po spełnieniu warunków dotyczących uzyskania kredytu na zakup działki budowlanej czekają nas kolejne procedury, tym razem będą dotyczyły przedstawienia różnych dokumentów. Jakich formalności będzie wymagał bank? Przede wszystkim wniosku kredytowego, dowodu osobistego wraz z drugim dokumentem potwierdzającym oraz skrócony odpis aktu małżeństwa – w razie braku ślubu nie jest to konieczne.

Dokonaj kalkulacji przy pomocy kalkulatora kredytu i wybierz najtańsza ofertę.

Kolejne dokumenty będą dotyczyły naszej sytuacji finansowej, którą będzie chciał przeanalizować każdy bank w celu wyeliminowania ryzyka związanego z problemami ze spłatą kredytu przez wnioskującego. W tym przypadku należy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu, pełny wyciąg z konta bankowego i zeznanie podatkowe za ubiegły rok.

Ponadto musimy przygotować dokumenty o gruntach i nieruchomościach, możemy do nich zaliczyć m.in.:

 • status działki,
 • dokumenty z informacjami o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania przestrzennego,
 • aktualny wypis z rejestru gruntów,
 • akt notarialny potwierdzający prawo własności zbywającego,
 • odpis z Księgi Wieczystej,

Jak znaleźć najlepszy kredyt na działkę budowlaną?

Na naszym rynku dostępnych jest mnóstwo ofert z kredytami hipotecznymi, które wyróżniają się wieloma korzyściami i komfortowymi warunkami spłaty. Dlatego tak trudnym zadaniem jest wybraniem jednego, konkretnego kredytu na zakup działki. Co zrobić w tej sytuacji?

Na pewno warto skorzystać z internetowych porównywarek kredytów, na których można znaleźć wiele ciekawych informacji o tych produktach finansowych i sprawdzić, jakie oferty cieszą dużą popularnością wśród klientów oraz zweryfikować swoją zdolność kredytową. Dzięki tym narzędziom podejmiesz najlepszą decyzję w kwestii wyboru kredytu na działkę!

Ostatnią kwestią, jaką chcielibyśmy poruszyć w tym artykule jest zaciągnięcie dwóch kredytów: na zakup gruntów i budowę nieruchomości. Niestety, nie będzie to możliwe, ponieważ większość banków obawia się, że kredytobiorcy nie poradzą sobie ze spłatą tak dużych zobowiązań finansowych.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments