Czy można wziąć wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu?
ofin.plKredyty hipoteczneCzy można wziąć wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu?

Czy można wziąć wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu?

Para bez ślubu może bez problemu ubiegać się o kredyt hipoteczny. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej i wkładu własnego, choć bank może też wymagać dodatkowych zabezpieczeń. Koszt kredytu dla pary nie różni się niczym od kosztu kredytu na takich samych warunkach dla pojedynczej osoby. Oboje współkredytobiorców jest tak samo zobowiązanych do spłaty kredytu, nawet po rozstaniu. Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny dla pary? Wyjaśniamy krok po kroku!

Kredyt hipoteczny bez ślubu - czy to możliwe?

Tak, wzięcie wspólnego kredytu hipotecznego bez ślubu jest jak najbardziej możliwe. Decydująca jest bowiem nie relacja między współkredytobiorcami, a ich zdolność kredytowa. Dla banku najważniejsze jest to, czy kredyt zostanie spłacony. Wnioskować o jego udzielenie mogą więc zarówno małżeństwa, jak i nieformalne pary.

Kto może ubiegać się o wspólny kredyt hipoteczny?

Nie ma sztywnych reguł co to tego, kto może ubiegać się o wspólny kredyt hipoteczny. W praktyce oznacza to, że starać się o niego mogą osoby spokrewnione (np. rodzic z pełnoletnim dzieckiem), małżonkowie, ale też takie, których nie łączy żadna formalna więź, jak znajomi czy właśnie pary.

Jakie są wymagania aby otrzymać kredyt hipoteczny dla par bez ślubu?

Jednym z podstawowych wymagań, aby otrzymać kredyt hipoteczny dla par bez ślubu jest zdolność kredytowa. W przypadku par jest to o tyle korzystne, że w przypadku gdy jedna osoba nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, może ją osiągnąć właśnie dzięki współkredytobiorcy.

W przypadku kredytu hipotecznego nie obejdzie się także bez odpowiedniego wkładu własnego. Dodatkowo, banki wymagają również zabezpieczenia, mającego dawać gwarancję spłaty zobowiązania.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa przy wspólnym kredycie hipotecznym?

Przy obliczaniu zdolności kredytowej pod uwagę brane są przede wszystkim wysokość i źródło dochodu. Znaczenie ma rodzaj umowy, na jakiej jesteśmy zatrudnieni i to, czy jest ona na czas określony czy nieokreślony. Dwójka współkredytobiorców może wykazać się większymi łącznymi zarobkami, dlatego może to być zaletą w przypadku kredytu hipotecznego dla par.

Innymi czynnikami wpływającymi na zdolność kredytową są liczba osób na utrzymaniu kredytobiorców oraz miesięczne koszty utrzymania. Znaczenie ma też wiek współkredytobiorców, bowiem banki są mniej chętne do udzielania kredytów hipotecznych osobom zbliżającym się do wieku emerytalnego. Tutaj rozwiązaniem może być właśnie wspólny kredyt, przy którym bierze się pod uwagę wiek młodszego z kredytobiorców.

Do oceny zdolności kredytowej banki sprawdzają również historię kredytową oraz obecnie zaciągnięte zobowiązania. Dlatego warto zadbać o to, by regularnie spłacać wszelkie kredyty i pożyczki. Historia kredytowa to coś, co buduje się latami.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego dla par bez ślubu

Podstawowym zabezpieczeniem przy kredycie hipotecznym jest nieruchomość, którą chcemy nabyć. Bank może jednak wymagać dodatkowych zabezpieczeń, takich jak np. ubezpieczenie kredytu hipotecznego czy poręczenie.

Jakiego wkładu własnego wymagają banki przy kredycie hipotecznym dla par bez ślubu?

Minimalna wysokość wkładu własnego najczęściej mieści się ona w przedziale 10-20% wartości nieruchomości, niezależnie od tego, czy kredyt brany jest przez jedną osobę, czy przez parę. Wysokość wkładu własnego może różnić się w zależności od banku.

Jaki jest koszt wspólnego kredytu hipotecznego?

Koszt wspólnego kredytu hipotecznego zależy przede wszystkim od jego warunków. W grę wchodzą wysokość kredytu, okres spłaty czy wysokość wkładu własnego. Kredyt hipoteczny dla pary sam w sobie nie różni się jednak niczym od kredytów udzielanych pojedynczym osobom. Wynegocjowane z bankiem warunki mogłyby być takie same w obu przypadkach. Kredytobiorcy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z faktem, że ubiegają się o wspólny kredyt hipoteczny.

Jakie banki oferują kredyty hipoteczne dla osób bez ślubu?

Każdy z banków bez problemu udzieli kredytu hipotecznego osobom bez ślubu, o ile mają odpowiednią zdolność i historię kredytową. W przeciwnym razie banki same odmawiałyby sobie klientów, odsyłając ich do konkurencji. Zasady w poszczególnych bankach są w miarę zbliżone. Po szczegółowe oferty warto skierować się bezpośrednio do banków i przed podjęciem decyzji porównać je tak, by wybrać tę dla siebie najlepszą.

Proces zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny dla par w 6 krokach

Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny dla par przebiega w 6 krokach:

  • Wybierzcie nieruchomość, która was interesuje. To podstawa do ubiegania się o kredyt hipoteczny.
  • Sprawdźcie możliwości finansowe. Tutaj przydaje się wycena nieruchomości, która pozwoli oszacować wysokość kredytu. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku porównać ją ze swoją zdolnością kredytową.
  • Złóżcie wniosek o kredyt hipoteczny w wybranym przez siebie banku. Upewnijcie się, że wszystkie dane we wniosku są wpisane poprawnie.
  • Podpiszcie umowę przedwstępną zakupu nieruchomości. Dla banku będzie to sygnał, że po udzieleniu kredytu nie będzie problemu z nabyciem nieruchomości przez kredytobiorców.
  • Jeśli bank wydał pozytywną decyzję kredytową, podpiszcie umowę kredytową. Przed złożeniem podpisów dokładnie zapoznajcie się z warunkami.

W kolejnym kroku umówione środki trafiają na wasze konto. Teraz możecie spełnić marzenia o własnym lokum.

Jak wygląda spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego z inną osobą?

Dla banku najważniejsze jest to, by kredyt hipoteczny był spłacany. Raty powinny być regularnie opłacane w odpowiedniej, ustalonej z bankiem wysokości. Dla banku nie ma znaczenia, czy współkredytobiorcy podzielą się zobowiązaniem po połowie, czy jeden z nich będzie wykładał więcej niż drugi. To zależy jedynie od indywidualnych ustaleń między kredytobiorcami.

Spłata kredytu hipotecznego dla par bez ślubu po rozstaniu

Dla banku nie ma znaczenia relacja między współkredytobiorcami. Dlatego też para po rozstaniu jest tak samo zobowiązana do spłaty kredytu, jak przed rozstaniem. Co więcej, taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku rozwodu małżonków ze wspólnym kredytem.

Są jednak pewne sposoby na rozwiązanie problemu, jakim jest wspólny kredyt po rozstaniu. Można na przykład dokonać cesji, czyli przeniesienia zobowiązania tak, by odpowiadała za nie tylko jedna osoba. Może ona wtedy nawet dobrać innego współkredytobiorcę. Warto mieć na uwadze, że na taką zmianę musi się zgodzić bank.

Podsumowanie najważniejszych informacji na temat zakupu nieruchomości na kredyt dla par bez ślubu

Oferty wspólnego kredytu hipotecznego można znaleźć niemal w każdym banku. Para bez ślubu może się o niego ubiegać mając odpowiednią zdolność kredytową. Potrzebny jest również wkład własny i zabezpieczenie. W przypadku rozstania każdy z kredytobiorców jest tak samo odpowiedzialny za spłatę. Można wtedy jednak dokonać przeniesienia zobowiązania na tylko jednego z kredytobiorców lub kogoś innego.

 

Często zadawane pytania

Czy banki mają specjalne oferty dla par bez ślubu na kredyt hipoteczny?
Banki nie różnicują ofert kredytów hipotecznych dla par w zależności od tego, czy są formalnie w związku małżeńskim, czy nie.
Czy po rozstaniu można przenieść kredyt hipoteczny na jednego z kredytobiorców?
Tak, możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego na jednego z kredytobiorców, jednak wymaga to zgody banku.
Czy kredyt hipoteczny bez ślubu wpływa na podział własności nieruchomości?
Podział własności nieruchomości jest ustalany przy zakupie i nie zależy od statusu związku kredytobiorców, lecz od ich wspólnych ustaleń.
Jakie są szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego, jeśli jeden z partnerów ma słabą historię kredytową?
Słaba historia kredytowa jednego z partnerów może obniżyć zdolność kredytową pary, ale wnioski rozpatrywane są indywidualnie przez banki.
Czy pary bez ślubu mogą mieć wspólne konto kredytowe?
Tak, pary mogą mieć wspólne konto kredytowe, jeśli zostaną uznane za współkredytobiorców przez bank.
Czy zabezpieczenia wymagane przy kredycie hipotecznym dla par bez ślubu różnią się od tych dla małżeństw?
Zabezpieczenia wymagane przez bank są takie same, niezależnie od tego, czy kredytobiorcy są małżeństwem, czy nie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5