kształt

Kredyt na budowę domu – skąd wziąć pieniądze na dom?

Kredyt na budowę domu, oferty.
Własne cztery kąty to marzenie niejednego z nas. Pytanie, skąd wziąć pieniądze na realizację planów? Możemy skorzystać z oferty banków i wziąć kredyt na budowę domu. Z jakimi formalnościami musimy się zmierzyć? W jakiej kolejności działać? Skąd wziąć kredyt na dom bez wkładu własnego, jeśli go nie mamy? Odpowiedź poniżej.
 1. Jaki kredyt na budowę domu?
 2. Kredyt na budowę domu – warunki
 3. Dokumenty potrzebne do kredytu na dom
 4. Jak uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu?
 5. Kredyt na dom bez wkładu własnego

Jaki kredyt na budowę domu?

Budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie. Skąd wziąć na nie pieniądze? Jedną z możliwości jest sięgnięcie po kredyt hipoteczny. Przyznawany jest on na wysokie kwoty. Aby go dostać, należy posiadać pozytywną zdolność kredytową i wkład własny. Musimy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny wymaga dopełniania dużej ilości formalności. Jeśli nie chcemy odwlekać w czasie remontu, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego. W ramach niego możemy uzyskać nawet 250 000 zł na dowolny cel. Niezbędna do uzyskania dodatkowej gotówki jest pozytywna historia kredytowa.

Poniżej zestawienie kilku atrakcyjnych ofert kredytu gotówkowego.

Nazwa firmyZłóż wniosekMaksymalna kwota kredytuOkres kredytowania
City HandlowyZłóż wniosek150 000 zł96 miesięcy
Alior BankZłóż wniosek200 000 zł60 miesięcy
mBankZłóż wniosek150 000 zł96 miesięcy
Santander Consumer BankZłóż wniosek50 000 zł36 miesięcy
BNP ParibasZłóż wniosek200 000 zł120 miesięcy
PKOZłóż wniosek120 000 zł120 miesięcy
PekaoZłóż wniosek250 000 zł120 miesięcy
T-mobile Usługi BankoweZłóż wniosek200 000 zł120 miesięcy
EuroBankZłóż wniosek150 000 zł108 miesięcy
Credit AgricoleZłóż wniosek150 000 zł120 miesięcy

Kredyt na budowę domu – warunki

Istnieje wiele rodzajów kredytów. Na zakup działki, mieszkania czy budowę domu zwykle wybierany jest kredyt hipoteczny. Dlaczego właśnie taki kredyt na budowę domu? Pokryje on nasze wszelkie wydatki. Zanim jednak rozpoczniemy procedurę kredytową, musimy spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim powinniśmy kupić działkę. Bank nie wyda pozytywnej decyzji kredytowej, jeśli nie będziemy mieć miejsca na postawienie budynku. Pamiętajmy, że nie może to być przypadkowa działka. Musi ona posiadać status budowlanej. W określeniu jej rodzaju pomoże nam Urząd Powiatowy.

Konieczne jest również przedstawienie w banku projektu domu. Na jego podstawie instytucja określi, ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujemy pożyczyć. Do banku musimy dostarczyć:

 • cztery egzemplarze projektu budowy domu;
 • wypis z planu zagospodarowania przestrzennego;
 • ewentualnie decyzję o warunkach zabudowy i oświadczenie prawa do dysponowania nieruchomością;
 • kosztorys budowy.

Skąd będziemy wiedzieć, że gmina nie ma nic przeciwko budowie domu? Jeśli w przeciągu 30 dni od dnia dostarczenia dokumentacji nie wyda ona sprzeciwu, możemy dopełnić pozostałe formalności w związku z kredytem na dom.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, od którego zależy kredyt na budowę domu i zakup działki, jest zdolność kredytowa. Jest ona dokładnie analizowana przez bank na podstawie uzyskanych od nas informacji. Kredytodawcy najczęściej wymagają przedstawienia historii płatności z ostatnich 3 miesięcy.

Nie możemy zapominać również o wkładzie własnym. Musi on wynosić 20 proc. całości kwoty kredytu lub 10 proc. przy jego ubezpieczeniu. Te przy kredycie na budowę domu jest obowiązkowe. Kredytodawca wymaga także zabezpieczenia finansów w okresie od momentu otrzymania kredytu, do ustanowienia wpisu w księdze wieczystej. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko kredytowe.

Dokumenty potrzebne do kredytu na dom

Formalności związanych z kredytem na budowę domu jest dużo, jednak są one jednorazowe. Gdy już zgromadzimy komplet dokumentów i dostarczymy je do odpowiednich instytucji, możemy myśleć o realizacji naszego planu. Jakie dokumenty na pewno przydadzą nam się podczas aplikowania o kredyt na dom? Będą to:

 • dowód osobisty;
 • zaświadczenie o dochodach;
 • akt notarialny działki/nieruchomości;
 • pozwolenie na budowę domu;
 • odpis z księgi wieczystej;
 • warunki zabudowy i zagospodarowania terenu;
 • projekt domu;
 • kosztorys prac;
 • dziennik budowy.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu?

o kredyt na budowę domu nie jest trudne. Wystarczy, że dokładnie zastanowimy się, czego dokładnie potrzebujemy i ustalimy plan działania. W jakiej kolejności powinniśmy załatwiać formalności?

 1. Wybór działki pod budowę;
 2. Stworzenie projektu domu;
 3. Wybór kredytodawcy poprzez analizę dostępnych ofert;
 4. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu;
 5. Dostarczenie do banku niezbędnych dokumentów;
 6. Odbiór kolejnych transz kredytu.

Pamiętajmy o wkładzie własnym. Kredytodawca będzie wymagał przelania go na konto bankowe zwykle zaraz po wypłacie ostatniej części kredytu na dom. Warunki wypłaty kredytu mogą być różne w poszczególnych firmach.

Kredyt na dom bez wkładu własnego

Trudno powiedzieć, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt. Jednak im większe wynagrodzenie, tym większe szanse na jego przyznanie. Co zrobić, jeśli chcemy uzyskać kredyt na budowę domu i zakup działki, a nie posiadamy wkładu własnego? Możemy pomnożyć kapitał sięgając po pożyczkę np. w https://ofin.pl/ i ją inwestując.

Istnieje również możliwość wzięcia kredytu na dom bez wkładu własnego. Innymi słowy kredytu gotówkowego. Przyznawany jest on przez banki w oparciu o analizę naszych możliwości finansowych. Bank musi dokładnie sprawdzić, czy koszt kredytu nie przerośnie naszych możliwości. Ponadto weryfikuje on nasze dochody.

Kredyt na dom bez wkładu własnego dostępny jest dla wszystkich osób pełnoletnich. Jeśli więc zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na dom, warto przejrzeć zarówno oferty kredytu hipotecznego, jak i gotówkowego.

Czytaj także:

Zwrot prowizji bankowej – najważniejsze informacje

Ubiegając się o dowolny kredyt, możemy wnioskować o zwrot prowizji bankowej. Należy jednak wcześniej spełnić kilka warunków, np. dokonać wcześniejszej spłaty zadłużenia. Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej, do kogo go [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Podatek od pożyczki – kto musi płacić?

Nierozliczenie się z Urzędem Skarbowym za podatek od pożyczki grozi stosunkowo wysoka kara finansowa. Jaki rodzaj opodatkowania obowiązuje w przypadku zobowiązań finansowych? Czy każda pożyczka jest obarczona podatkiem PCC? Sprawdź, czy [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments