kształt

Kredyt bez wkładu własnego

Który bank udziela kredytów hipotecznych bez wkładu własnego?
Kredyt hipoteczny nie traci na popularności. Według danych BIK, już niemal 4 mln Polaków spłaca hipotekę. Ostatnich 20 lat pokazało olbrzymi wzrost zainteresowania kredytami na mieszkanie. W 1999 roku ich łączna kwota wynosiła około 6 mld zł. Dzisiaj, zgodnie z danymi NBP, wartość kredytów mieszkaniowych przekracza 430 mld zł. Jednym z warunków kupna mieszkania na kredyt jest wkład własny. Czy można pominąć ten wymóg i wnioskować o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Sprawdzamy!
 1. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jaki bank?
 2. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – co może być wkładem własnym?
 3. Darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania
 4. Zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością
 5. Zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie
 6. Rządowa dopłata do mieszkania

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jaki bank?

Jeszcze 5 lat temu kredyt hipoteczny bez wkładu własnego był możliwy w każdym banku udzielającym kredytu na budowę, zakup lub remont własnej nieruchomości. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła Rekomendację S, dotyczącą „dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi finansującymi nieruchomości oraz zabezpieczonymi hipotecznie”.

Zgodnie z zapisami dokumentu, każdy klient starający się o kredyt hipoteczny musi zaangażować własne środki. Ile trzeba mieć wkładu własnego na mieszkanie? Początkowo było to 5 proc. wartości mieszkania. Obecnie wysokość wkładu własnego osiągnęła maksymalny poziom wskazany przez KNF i wynosi 20 proc. Niektóre banki dają możliwość skorzystania z oferty kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym. Warunkiem jest wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu. Gdzie złożyć wniosek?

Prezentujemy oferty kredytu hipotecznego z wkładem własnym w wysokości 10 proc. Sprawdź, gdzie najłatwiej dostać kredyt!

Banki oferują nie tylko niski wkład własny, ale zapewniają również dodatkowe korzyści, takie jak wakacje kredytowe czy brak prowizji. Wejdź na stronę banku i poznaj szczegóły!

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – co może być wkładem własnym?

Choć banki nie udzielają kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, nie każdy wie, że gotówka jest tylko jedną z dopuszczalnych form własnego wkładu finansowego. Jeśli nie udało nam się zgromadzić wymaganej kwoty, nadal mamy szansę na kredyt.

Co może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym?

 • darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania,
 • zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością,
 • zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie,
 • środki zgromadzone na koncie emerytalnym,
 • rządowa dopłata do mieszkania.

Poznajmy szczegóły dzięki kalkulatorom kredytów hipotecznych.

Darowizna pieniężna od rodziców na zakup mieszkania

Młodzi ludzie niejednokrotnie korzystają z pomocy rodziców, którzy przekazują im darowiznę pieniężną. Środki z darowizny mogą uzupełnić brakujący wkład własny i otwierać drogę do kredytu. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze, każda darowizna powinna zostać udokumentowana. Umowy nie trzeba spisywać w obecności notariusza. Należy jednak zawrzeć w niej zapis o przekazaniu pieniędzy na zakup mieszkania przez rodziców oraz przyjęciu tych środków przez dziecko.

Po drugie, od darowizny przekazanej od najbliższej rodziny nie trzeba płacić podatku. Warunkiem jest potwierdzenie darowizny umową i zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. W tym celu wypełniamy druk SD-Z2 przed upływem 6 miesięcy od dnia przekazania środków. Zerowa grupa podatkowa obejmuje najbliższych członków rodziny, czyli: małżonka, wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz pasierbów.

Po trzecie, ze zwolnienia z podatku od darowizny można skorzystać jedynie wtedy, jeśli nie sprzedamy mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zakupu! Jeśli to zrobimy, będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości wynoszący 19 proc. dochodu. Warto mieć to na względzie!

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością

Chcąc zaciągnąć wniosek o kredyt hipoteczny na działkę bez wkładu, możemy zaproponować bankowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego inną nieruchomością, również działką pod budowę domu. Czy bank wyrazi na to zgodę? Tak, o ile wartość nieruchomości nie jest niższa niż kwota wymaganego wkładu własnego.

Zobacz oferty kredytów na budowę domu i wybierz ten z minimalnym wkładem własnym.

Ważne! Nieruchomość nie musi być naszą własnością, może należeć do osób trzecich, które muszą wyrazić swoją zgodę. Ponadto nieruchomość nie może być obciążona żadnymi innymi kredytami.

Zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie

Zawyżenie wartości nieruchomości przy kredycie jest kolejnym sposobem na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Jeżeli właściciel sprzeda nam lokal za ceną niższą, niż sugeruje rynkowa wartość nieruchomości, bank może zaakceptować tę różnicę jako wkład własny. Wyceny nieruchomości dokonuje rzeczoznawca majątkowy.

Środki zgromadzone na koncie emerytalnym

Środki na koncie emerytalnym IKE i IKZE również mogą być wkładem własnym na mieszkanie, podobnie jak środki gromadzone w gramach PPK. W przypadku IKE i IKZE, nie trzeba nawet wypłacać pieniędzy – bank samodzielnie zabezpieczy wymaganą kwotę.

Pracownicze plany kapitałowe również pozwalają przeznaczyć oszczędności na cele mieszkaniowe. Co istotne, wcześniejsza wypłata środków nie jest opodatkowana ani oprocentowana, ale wypłacone pieniądze będziemy musieli zwrócić. Mamy na to maksymalnie 20 lat od zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Rządowa dopłata do mieszkania

Choć skończyły się już środki z rządowego programu dopłat z MdM, PSL chce wprowadzić program „Własny kąt”, zapewniający dopłatę 50 tys. na wkład własny. Byłaby to ogromna pomoc dla osób, które mają trudności z odłożeniem wymaganej kwoty, a alternatywne formy wkładu własnego nie są dla nich rozwiązaniem.

Rządowa pomoc często okazuje się ostatnią deską ratunku dla osób chcących mieć własne mieszkania. Niestety, nie każdy może z niej skorzystać. Trzeba spełnić określone warunki. Jakie? Niedługo się przekonamy, o ile program uda się wdrożyć.

Pożyczka na wkład własny

Droga do kredytu hipotecznego nie zawsze jest usłana różami, ale w końcu większości z nas udaje się otrzymać finansowanie od banku. Potwierdzają to wyniki badań, które przytoczyliśmy na wstępie. Na różne sposoby możemy przekonać bank, że jesteśmy wiarygodnymi klientami. Nawet bez oferowania innej nieruchomości pod zastaw lub angażowania środków z IKZE i IKZE. Pomóc mogą inne rodzaje kredytów, a mianowicie kredyt gotówkowy lub pożyczka online.

Kredyt i pożyczka na wkład własny są świetnym sposobem na zgromadzenie potrzebnego kapitału. Jeśli potrzebujemy większej kwoty, korzystajmy z kredytów gotówkowych. Przy mniejszych sumach wystarczy pożyczka online. Zwłaszcza darmowa chwilówka, charakteryzująca się brakiem kosztów. Najlepsze oferty czekają w rankingu chwilówek online. Warto być na bieżąco!

Bez wkładu własnego:

Bank Weź kredyt Min. wkład własny RRSO Dodatkowe udogodnienia
Alior Bank Weź kredyt 10% 5,52% Wakacje kredytowe do 6 miesięcy w roku
Eurobank Weź kredyt 10% 4,57% Dodatkowe środki na remont
Santander Bank Polska Weź kredyt 10% 4,26% Nawet do 30% kredytu można przeznaczyć na dowolny cel
PKO BP Weź kredyt 10% 4,37% Wakacje kredytowe, zawieszenie spłaty jednej raty w roku
Credit Agricole Weź kredyt 10% 4,45% Wakacje kredytowe raz w roku i wcześniejsza spłata bez prowizji
Bank Millennium Weź kredyt 10% 4,55% Wakacje kredytowe raz w roku i wcześniejsza spłata bez prowizji

 

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kordi
Kordi
3 lat temu

Banków, które dają kredyt bez własnego wkładu to jedno, ale ich cennik i warunki to drugie! Jednak cenowo wychodzi lepiej jak się ma własny wkład.

arczik
arczik
3 lat temu

Ale umówmy sie to ze bank daje kredyt bez wkladu wlasnego to co to nam pomoze? chodzi przeciez tez o to, zeby jednak miec cokolwiek na starcie, zeby pozniej placic mniejsze odsetki. Dlatego teraz ludzie żyja coraz czesciej w wynajmowanych mieszkaniach do momentu az sami odloza kase na wklad wlasny czy na lokatach czy z ppk