kształt

Zwrot prowizji bankowej – najważniejsze informacje

Zwrot prowizji bankowej
Ubiegając się o dowolny kredyt, możemy wnioskować o zwrot prowizji bankowej. Należy jednak wcześniej spełnić kilka warunków, np. dokonać wcześniejszej spłaty zadłużenia. Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej, do kogo go skierować i gdzie się odwołać, jeśli nie zostanie on pozytywnie rozpatrzony? Odpowiadamy!

Zwrot prowizji bankowej przy wcześniejszej spłacie kredytu

Gdy sięgamy po kredyt gotówkowy czy hipoteczny, podpisujemy umowę. Tym samym akceptujemy określone warunki i opłaty. W ich skład wchodzi m.in. oprocentowanie czy odsetki. Te dotyczą przede wszystkim braku spłaty zobowiązania. Często wysokim kosztem, który musimy ponieść, jest prowizja.

To opłata pobierana przez bank, za udzielenie finansowania. Może mieć różną wysokość w zależności od instytucji finansowej. Istnieje możliwość jej obniżenia, poprzez skorzystanie z dodatkowych ofert takich, jak konta bankowe czy ubezpieczenie. Pobierana jest jednorazowo, a stanowi procentową wartość otrzymanej sumy. W określonych sytuacjach możemy jednak uzyskać zwrot prowizji bankowej.

Kiedy jest możliwy zwrot prowizji od kredytu?

Według ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 r. każdy, kto spłacił kredyt przed terminem, ma prawo do otrzymania zwrotu części prowizji. Jednocześnie uzyskana kwota powinna być proporcjonalna w stosunku do czasu pozostałego do końca umowy kredytu.

Do pewnego momentu instytucje finansowe były zdania, że prowizja bankowa nie ma związku z okresem kredytowania, ponieważ jest opłatą jednorazową. Na szczęście dla konsumentów, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący tej sprawy. Zgodnie z orzeczeniem TSUE C-383/18 z 11 września 2019 r. prawo do obniżki kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu obejmuje wszelkie należności, które banki nałożyły na konsumenta. Oznacza to, że w przypadku kredytów konsumenckich otrzymamy zwrot prowizji – mamy na to 6 lat od chwili wcześniejszej opłaty.

Kolejna sprawa dotyczy daty, od której zaczyna obowiązywać wcześniej wspomniane orzeczenie. Niektóre banki komercyjne zwracają prowizję wobec zobowiązań zawartych po 11 września 2019 r. W rzeczywistości wyrok TSUE wyraźnie wskazuje na to, że zwrot takiej opłaty przysługuje każdemu konsumentowi od momentu obowiązywania ustawy o kredycie konsumenckim.

Wniosek o zwrot prowizji bankowej – wzór

Aby móc ubiegać się o zwrot prowizji bankowej, trzeba złożyć do banku odpowiedni wniosek – im zrobimy to szybciej, tym wcześniej otrzymamy daną kwotę i dzięki temu obniżymy całkowity koszt zobowiązania. W dokumencie muszą znaleźć się najważniejsze informacje o naszej sprawie. Są to:

  • dane kredytobiorcy;
  • numer i data podpisania umowy kredytowej;
  • numer rachunku bankowego, na który bank ma dokonać zwrotu;
  • prośbę o zwrot prowizji w związku z całkowitą spłatą kredytu z powołaniem się m.in. na art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim (interpretacja Rzecznika Finansowego i Prezesa UOKiK) oraz wyrok TSUE C-383/18 z 11 września 2019 r.

Przykładowy wzór pisma o zwrot prowizji bankowej

Nie możemy oczywiście zapominać o dołączeniu do wniosku dowodu na wcześniejszą spłatę kredytu. Brak tego dokumentu może utrudnić potwierdzenie, czy spłaciliśmy lub nadpłaciliśmy kredyt.

Zwrot prowizji bankowej – ile trzeba czekać?

Po dostarczeniu pisma instytucja finansowa ma 30 dni na jego rozpatrzenie, co gwarantuje odpowiedni akt prawny (m.in. ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego.

Jeśli jednak sporządzony przez nas dokument został napisany prawidłowo, to zwykle otrzymamy należne nam pieniądze po około dwóch tygodniach od momentu jego złożenia. Przed dostarczeniem wniosku powinniśmy się upewnić, że dany rodzaj kredytu upoważnia nas do ubiegania się o zwrot prowizji z banku.

Zwrot prowizji bankowej od kredytu hipotecznego

W przypadku kredytu hipotecznego koszt prowizji jest zwykle znaczny. Jak już wcześniej wspomniano, jej zwrot dotyczy finansowania o charakterze konsumenckim. Warto jednak wiedzieć, że bank może oddać nam należności z tytułu wcześniejszej spłaty, jeśli zaciągnęliśmy zobowiązanie hipoteczne po 22 lipca 2017 r. i spłaciliśmy je po 11 września 2019 roku.

Konsolidacja kredytu a zwrot prowizji bankowej

Gdy zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny, to w tym przypadku także możliwe jest odzyskanie kwoty prowizji. Takie zobowiązanie musi jednak spełniać cechy kredytu konsumenckiego, czyli jego wartości nie może przekraczać ustawowych 255 550 złotych, a uzyskanej kwoty nie wykorzystaliśmy na cele zawodowe lub związane z działalnością gospodarczą.

Który kredyt z możliwością wcześniejszej spłaty?

Jeśli nasza zdolność kredytowa jest wysoka, w teorii możemy sięgnąć po dowolny rodzaj kredytu – ma ona duże znaczenie dla kredytodawców, ponieważ jest głównym wyznacznikiem tego, że będziemy spłacać zaciągnięte zobowiązanie w terminie.

Decyzja instytucji finansowej w sprawie wnioskowania o pieniądze zależy także od warunków narzuconych przez kredytodawcę oraz historii kredytowej. Podczas każdej aplikacji o dodatkową gotówkę, jest ona dokładnie weryfikowana. Tak samo sprawdzana jest w momencie, gdy ubiegamy się o zwrot prowizji za niewykorzystany okres kredytowania.

Warto wiedzieć, że nie każdy bank przystanie od razu na naszą prośbę. Od każdej decyzji możemy się jednak odwołać, kierując sprawę do sądu. Istnieje także możliwość wybrania oferty kredytu bez prowizji.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzychu
Krzychu
3 lat temu

Banki nie są chętne do oddawania żadnej kasy! Im nie jest na rękę wczesniejsza spłata kredytu.

Witek
Witek
3 lat temu

Właśnie j 12/XII/2019 dostałe z BP PARIBAS trzystronicowe pismo, że nie zwrócą prowizji od wcześnie spłaconego kredytu . A więc iść się sądzić ? A może jakaś „siła” zmusi ten i inne banki do wypłaty nienależnych im pieniędzy, najlepiej z odsetkami liczonymi wg stosownych przepisów.

Witek

Ania
Ania
3 lat temu
Reply to  Witek

Zgłoś sprawę do rzecznika finansowego.

Witek
Witek
2 lat temu
Reply to  Witek

Dziękuję Aniu,
Zgłosiłem w lutym 2020 sprawę do rzecznika finansowego, po jego interwencji (pismo około 6 stron) w dniu 2020/06/23 BNP PARIBAS zwrócił prowizję w części od wcześniej spłaconego kredytu. Warto walczyć. Wniosek wraz ze skanami dokumentów można składać via internet. Załatwianie trochę trochę trwa. Formalnie należą mi się jeszcze odsetki ustawowe od bezumownego korzystania przez bank z moich pieniędzy.

Joanna
Joanna
3 lat temu

Witam. Po siedmiu dniach od złożenia reklamacji w mBanku dostałam zwrot prowizji z jednego kredytu. Z drugiego nie bo podobno jest po decyzji tsue więc się nie należy a z tego co czytałam to bank po de yzji UE ma automatycznie oddawać prowizję w nowych kredytach. Bank Santander consumer już 20 dni trzyma moje pismo i zastanawiam się jaki mają cel. Czy skierowanie pisma do rzecznika jest płatne?

Monika
Monika
3 lat temu

Witam.jeśli nie posiadam potwierdzenia wcześniejszej spłaty kredytu to oznacza że mi się nie należy?

Michał
Michał
3 lat temu
Reply to  Monika

Składaj wniosek.
Jeżeli się nie należy, to Tobie odpiszą że się nie należy

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

To są wasze pieniądze, nikt sobie ustawy nie wyssał z palca, jednoznacznie mówi o tym wyrok TSUE z 11 września 2019 r. Banki są wręcz zmuszone przestrzegać tego wyrku. Jeżeli spełniasz wszystkie kryteria. Jeżeli przez banki będą negatywnie rozpatrywane reklamacje, nie pozostawiajcie tego bez odzewu. Walczyć o swoje pieniądze!