kształt

Zwrot prowizji bankowej – najważniejsze informacje

Zwrot prowizji bankowej
Ubiegając się o dowolny kredyt, możemy wnioskować o zwrot prowizji bankowej. Należy jednak wcześniej spełnić kilka warunków, np. dokonać wcześniejszej spłaty zadłużenia. Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej, do kogo go skierować i gdzie się odwołać, jeśli nie zostanie on pozytywnie rozpatrzony? Odpowiadamy!

Zwrot prowizji bankowej przy wcześniejszej spłacie kredytu

Gdy sięgamy po kredyt gotówkowy czy hipoteczny, podpisujemy umowę. Tym samym akceptujemy określone warunki i opłaty. W ich skład wchodzi m.in. oprocentowanie czy odsetki. Te dotyczą przede wszystkim braku spłaty zobowiązania. Często wysokim kosztem, który musimy ponieść, jest prowizja. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o jej zwrot. Jak to możliwe?

Zgodnie z Ustawą z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, kredytobiorcy mają prawo ubiegać się o zwrot prowizji bankowej. Mówi o tym art. 49 ustawy: „W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”.

Oznacza to, że bank zobowiązany jest do zwrotu wszelkich kosztów, które ponieśliśmy za niewykorzystany okres kredytowania. W rzeczywistości banki zwracają jedynie prowizję (o ile nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony). Jednorazowe opłaty, takie jak opłata przygotowawcza czy opłaty administracyjne, nie wracają na nasz rachunek bankowy.

Warto pamiętać, że nie każda instytucja zgodzi się na zwrot prowizji bankowej. Wszystko zależy od polityki firmy, poprawności złożonego przez nas wniosku oraz naszej sytuacji finansowej. Jeśli o zwrot poniesionych kosztów będziemy ubiegać się po zakończeniu umowy kredytowej, nie otrzymamy z powrotem pieniędzy.

Zwrot prowizji bankowej – warunki

Część banków nadal błędnie interpretuje art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim i zwraca kredytobiorcom jedynie część wartości poniesionych opłat. Jakie warunki należy spełnić, aby móc się ubiegać o całkowity zwrot prowizji bankowej?

Kredytobiorcy, którzy aplikują o zwrot poniesionych kosztów w związku z różnymi rodzajami kredytu, powinni:

  • być właścicielami kredytu, którego wartość nie przekracza kwoty 255 550 zł lub równowartości tej kwoty;
  • zawrzeć umowę kredytową po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim (dokument obowiązuje od dnia 18.12.2011r.);
  • zapłacić prowizję od kredytu.

Najważniejszym warunkiem na drodze ubiegania się o zwrot prowizji bankowej, jest wcześniejsza spłata kredytu. Pozwala ona obniżyć całkowity koszt zobowiązania oraz szybciej wywiązać się z umowy. Jeśli spełniamy wszystkie powyższe warunki, możemy złożyć wniosek o zwrot prowizji bankowej.

Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej?

Aby otrzymać od banku zwrot poniesionych kosztów za niewykorzystany okres kredytowania, należy złożyć w instytucji właściwy dokument. Jak napisać wniosek o zwrot prowizji bankowej?

Najważniejsze jest to, że mimo, iż możemy, nie musimy robić tego samodzielnie. W sieci znajdziemy wiele gotowych wzorów podania. Muszą się w nim jednak znaleźć najważniejsze informacje o naszej sprawie. Są to:

  • dane kredytobiorcy;
  • numer i datę podpisania umowy kredytowej;
  • numer rachunku bankowego, na który bank ma dokonać zwrotu;
  • prośbę o zwrot prowizji w związku z całkowitą wcześniejszą spłatą kredytu, z powołaniem się na art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim oraz wspólną interpretację tego artykułu przyjętą przez Rzecznika Finansowego oraz Prezesa UOKiK.

Nie możemy zapominać o dołączeniu do wniosku potwierdzenia wcześniejsze spłaty kredytu. Brak tego dokumenty może utrudnić potwierdzenie, czy spłaciliśmy lub nadpłaciliśmy kredyt.

Który kredyt z możliwością wcześniejszej spłaty?

Jeśli nasza zdolność kredytowa jest wysoka, w teorii możemy sięgnąć po dowolny rodzaj kredytu. Wszystko zależy jednak od warunków narzuconych przez kredytodawcę oraz historii naszych płatności. Podczas każdej aplikacji o dodatkową gotówkę, historia kredytowa jest dokładnie weryfikowana. Tak samo sprawdzana jest w momencie, gdy ubiegamy się o zwrot prowizji za niewykorzystany okres kredytowania.

Warto wiedzieć, że kredyt z możliwością wcześniejszej spłaty to zarówno kredyt hipoteczny, gotówkowy, jak i konsolidacyjny. Zwrot prowizji przy konsolidacji wygląda następująco. Bierzemy kredyt w firmie A. Po czasie okazuje się, że firma B oferuje lepsze warunki. Ubiegamy się więc w tym przedsiębiorstwie o kredyt konsolidacyjny, z którego spłacamy nasze pierwsze zobowiązanie. Było ono zaciągnięte na 100 000 zł (okres kredytowania – 10 zł, prowizja – 10 proc.). Bank po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku o zwrot prowizji bankowej musi nam oddać 9 000 zł.

Ważne: nie każdy bank przystanie na naszą prośbę. Od każdej decyzji możemy się jednak odwołać, kierując sprawę do sądu.

Czytaj także:

Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice

Kredyt i pożyczka mają wiele cech wspólnych, jednak nie są tą samą formą finansowania. Sprawdź, które zapisy prawne je regulują. Dowiedz się, jakie są podobieństwa między kredytem a pożyczką i wybierz produkt finansowy dopasowany do [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Spłata karty kredytowej – jak uregulować zadłużenie?

Karta kredytowa to łatwy dostęp do dodatkowej gotówki w dowolnym momencie. Po wykorzystaniu dostępnych środków trzeba jednak uregulować zadłużenie. Poznaj dostępne metody spłaty karty kredytowej. Dowiedz się, czym jest spłata minimalna [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
7
Dodaj komentarz
avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MichałMateuszMonikaJoannaAniaRecent comment authors
  Powiadomienia  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Krzychu
Gość
Krzychu

Banki nie są chętne do oddawania żadnej kasy! Im nie jest na rękę wczesniejsza spłata kredytu.

Witek
Gość
Witek

Właśnie j 12/XII/2019 dostałe z BP PARIBAS trzystronicowe pismo, że nie zwrócą prowizji od wcześnie spłaconego kredytu . A więc iść się sądzić ? A może jakaś „siła” zmusi ten i inne banki do wypłaty nienależnych im pieniędzy, najlepiej z odsetkami liczonymi wg stosownych przepisów.

Witek

Ania
Gość
Ania

Zgłoś sprawę do rzecznika finansowego.

Joanna
Gość
Joanna

Witam. Po siedmiu dniach od złożenia reklamacji w mBanku dostałam zwrot prowizji z jednego kredytu. Z drugiego nie bo podobno jest po decyzji tsue więc się nie należy a z tego co czytałam to bank po de yzji UE ma automatycznie oddawać prowizję w nowych kredytach. Bank Santander consumer już 20 dni trzyma moje pismo i zastanawiam się jaki mają cel. Czy skierowanie pisma do rzecznika jest płatne?

Monika
Gość
Monika

Witam.jeśli nie posiadam potwierdzenia wcześniejszej spłaty kredytu to oznacza że mi się nie należy?

Michał
Gość
Michał

Składaj wniosek.
Jeżeli się nie należy, to Tobie odpiszą że się nie należy

Mateusz
Gość
Mateusz

To są wasze pieniądze, nikt sobie ustawy nie wyssał z palca, jednoznacznie mówi o tym wyrok TSUE z 11 września 2019 r. Banki są wręcz zmuszone przestrzegać tego wyrku. Jeżeli spełniasz wszystkie kryteria. Jeżeli przez banki będą negatywnie rozpatrywane reklamacje, nie pozostawiajcie tego bez odzewu. Walczyć o swoje pieniądze!