kształt

Ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie pomostowe - co to jest?
Każda oferta kredytu hipotecznego wiąże się z dodatkowymi kosztami, do których można zaliczyć m.in. ubezpieczenie pomostowe. Czym jest ta polisa i czy kredytobiorcy muszą ją wykupić? Z jakimi opłatami wiąże się tzw. pomostówka? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule, przeczytaj i dowiedz się!
  1. Czym jest ubezpieczenie pomostowe?
  2. Od kiedy trzeba płacić za pomostówkę?
  3. Czy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?
  4. Koszty ubezpieczenia pomostowego
  5. Jak obliczyć ubezpieczenie pomostowe?
  6. Czy bank zwraca koszty za ubezpieczenie pomostowe?

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny i sfinansować budowę domu jednorodzinnego lub zakup nowego mieszkania w mieście? Musisz wiedzieć, że bank zanim udzieli ci tak dużych pieniędzy, najpierw będzie wymagał wykupienia ubezpieczenia pomostowego, które stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie dla kredytu na czas wpisania hipoteki do księgi wieczystej.

Banki poprzez taką polisę mogą zabezpieczyć się w razie, gdyby kredytobiorca przestał wywiązywać się z regularnej spłaty rat kredytowych. Ubezpieczenie pomostowe daje instytucjom finansowym gwarancję odszkodowania w przypadku ewentualnego zaprzestania regulowania kredytu przez klienta i utraty praw do hipoteki.

W tym miejscu należy podkreślić, że ustanowienie hipoteki to proces który nie jest prosty i może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – w głównej mierze spowodowane jest to skomplikowaną procedurą urzędową. Co ciekawe, w przypadku kredytu na budowę ten czas może być być jeszcze dłuższy. Z tego względu musimy przygotować się na to, że opłacanie składek za ubezpieczenie pomostowe może trochę potrwać i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Ważne – banki nie wymagają wykupienia ubezpieczenia pomostowego, jeżeli będziemy chcieli zaciągnąć kredyt gotówkowy.

Od kiedy trzeba płacić za pomostówkę?

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego będziemy zobowiązani do uregulowania opłat za ubezpieczenie kredytu hipotecznego tuż po wypłaceniu pieniędzy przez bank. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, wtedy za polisę należy zacząć płacić od momentu wypłaty pierwszej transzy kredytu.

Czy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?

To pytanie z pewnością zadaje sobie większość osób chcących uzyskać kredyt hipoteczny, dlatego postanowiliśmy pokrótce wyjaśnić tę kwestię. Trzeba wiedzieć, że w zasadzie w każdym przypadku bank będzie wymagał od wnioskującego zakupu ubezpieczenia kredytu. Dlaczego polisa pomostowa jest obowiązkowa?

Powód wskazaliśmy już na początku naszego artykułu, banki stawiają taki warunek, ponieważ obawiają się, że klient, który uzyska kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie może nagle stracić płynność finansową np. z powodu utraty pracy i zaprzestać regulowania rat zobowiązania finansowego. Na szczęście jest to tylko ubezpieczenie czasowe i nie trzeba go mieć przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego.

Koszty ubezpieczenia pomostowego

Mówiąc najprościej, koszty za ubezpieczenie pomostowe przyjmują postać zwiększonej marży kredytu hipotecznego. Jaka jest jej wysokość? Zwykle od 1 do 2 proc. jednak każdy bank ustala ją indywidualnie. W poniższej tabelce wskazaliśmy, jakich opłat związanych z polisą wymagają najpopularniejsze banki w naszym kraju, zapoznaj się!

Bank Stawki ubezpieczenia pomostowego
PKO Bank Polski Marża wyższa 0,9 proc.
mbank Marża wyższa o 1 proc.
Millennium Marża wyższa o 1 proc.
Santander Bank Polska Marża wyższa o 1 proc.
Alior Bank Marża wyższa o 2.5 proc.
Bnp Paribas Marża wyższa  o 1.25 proc.
Getin Bank Marża wyższa o 2 proc.
Bank Pekao Marża wyższa o 1 proc.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach banki zastępują marżę jednorazową opłatą w postaci wyznaczonych odsetek kwoty kredytu hipotecznego. W tej sytuacji, ta kwota będzie dla instytucji gwarancją bezpieczeństwa w razie utraty wypłacalności przez klienta.

Jak obliczyć ubezpieczenie pomostowe?Jak obliczyć wysokość kosztów za ubezpieczenie pomostowe przy kredycie hipotecznym? To naprawdę proste, wystarczy, że skorzystamy ze specjalnego kalkulatora kredytowego, który można znaleźć zarówno na stronach banków, jak i w serwisach internetowych zajmujących się tematyką finansową.Obliczenie kosztów związanych z polisą pomostową za pomocą takiego kalkulatora nie powinno sprawić nam żadnych problemów, wystarczy, że wpiszemy wszystkie potrzebne dane potrzebne do zweryfikowania wysokości raty kredytowej. Po uzyskaniu informacji o racie wystarczy doliczyć powiększą marżę np. o 1 proc. To wszystko!Czy bank zwraca pieniądze za ubezpieczenie pomostowe?Jeżeli instytucja pobierała opłaty związane z ubezpieczeniem pomostowym po wpisaniu nieruchomości do księgi wieczystej, wtedy jej obowiązkiem jest zwrócenie kosztów klientowi. Jak odzyskać pieniądze? Wystarczy, że zastosujesz do kilku prostych wskazówek, które wskazaliśmy poniżej, sprawdź!

  • Po pierwsze trzeba znaleźć w interencie wzór wniosku o zwrot należności za pomostówkę,
  • następnie wypełniamy wniosek i sprawdzamy, czy wpisane informacje są poprawne,
  • gotowy dokument należy złożyć w najbliższym oddziale bankowym,Ważne – zwrot pieniędzy na nasze konto bankowe powinien nastąpić dość szybko, w razie braku przelewu możemy skierować tę sprawę do sądu.

Czytaj także:

Pożyczki pozabankowe – wszystkie rodzaje

Postaraliśmy się wymienić wszystkie z typów pożyczek pozabankowych. Może istnieją pożyczki, których nawet nie wiesz, a idealnie pasują do twoich potrzeb finansowych? Sprawdź, jakie produkty udało się wymyślić finansistom. Jest ich [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Pożyczki online w 15 minut – na dowód, bez zaświadczeń, od 18 lat

Pożyczki online w 15 minut to pewność błyskawicznego przelewu na konto! Chwilówki od ręki nie wymagają zaświadczenia o zarobkach i są dostępne już od 18 roku życia. Na szybki kredyt online można liczyć również w bankach. Pożyczanie [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments