kształt

Restrukturyzacja kredytu – czym jest i jak o nią wnioskować?

Czym jest restrukturyzacja kredytu?
Jeśli mamy problem z terminową spłatą zobowiązania, możemy wnioskować o zmianę warunków kredytu. Jak to zrobić? Wystarczy, że złożymy u naszego wierzyciela wniosek o restrukturyzację kredytu. W dokumencie powinny znaleźć się dane dotyczące naszego długu oraz wyjaśnienie, dlaczego nie możemy go spłacić na czas. Kto powinien skorzystać z restrukturyzacji zadłużenia?

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Ubiegając się o kredyt warto być świadomym konsekwencji braku jego płatności. Spirala kredytowa to jedno ze zjawisk, które towarzyszy konsumentowi w momencie, gdy ma on problem z terminową spłatą długu i zaciąga kolejne pożyczki na spłatę wcześniejszych.

Restrukturyzacja długu to zmiana warunków podpisanej z kredytodawcą umowy. Zasady spłaty długu zmieniają się na naszą korzyść i pozytywnie wpływają na naszą historię płatności. Musimy jednak pamiętać, aby w porę złożyć u naszego kredytodawcy wniosek o restrukturyzację. Jeśli przekroczymy okres kredytowania zawarty w umowie, zostaną nam naliczone odsetki. Co więcej, otrzymamy od naszego wierzyciela wezwanie do zapłaty.

Musimy wiedzieć również, że na interwencję u wierzyciela mamy tylko 14 dni po upływie terminu z umowy. Jeśli go przekroczymy, możemy nie otrzymać zgody na restrukturyzację kredytu.

Kto powinien skorzystać z restrukturyzacji długu?

Restrukturyzacja długu to opcja dla osób, które z różnych powodów nie poradziły sobie z terminową spłatą rat kredytu. Przyczyną braku płatności mogą być:

 • tymczasowa niezdolność do pracy spowodowana np. chorobą;
 • całkowita niezdolność do pracy będąca wynikiem wypadku;
 • wystąpienie nieprzewidzianych wydatków w domowym budżecie;
 • całkowita utrata pracy.

Jeśli koszt kredytu nas przerósł, warto skorzystać z pomocy i doświadczenia pracowników banku. Po naszym zgłoszeniu pomogą nam oni dopasować nowe warunki regulacji płatności tak, aby nasza zdolność kredytowa była pozytywna.

Pamiętajmy, że zaciągając kredyt warto jest sprawdzić jego parametry. Szczególną uwagę należy poświęcić wskaźnikowi RRSO. To rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która wyznacza całkowity koszt kredytu. Dzięki temu od razu będziemy mogli oszacować, kto oferuje najtańszy kredyt gotówkowy i ile musimy przeznaczyć na jego spłatę.

Rodzaje restrukturyzacji kredytu

Klienci instytucji finansowych powinni być świadomi możliwości, które mają korzystając z różnego rodzaju produktów, np. rachunków bankowych czy kredytów gotówkowych. Tak samo w przypadku podjęcia decyzji o restrukturyzacji zadłużenia, powinni być oni świadomi jego form.

Wyróżnia się następujące rodzaje restrukturyzacji kredytu:

 • zmiana terminu spłaty kredytu – najczęściej wybierana forma restrukturyzacji długu. Polega ona na wydłużeniu okresu kredytowania, tym samym obniżeniu miesięcznej raty zadłużenia;
 • obniżenie kosztów dodatkowych związanych z kredytem (opłaty, o których mowa, to np. prowizja czy oprocentowanie). Warunkiem obniżenia opłat jest wciąż istniejąca zła sytuacja finansowa klienta;
 • wakacje kredytowe – to odłożenie w czasie płatności. Możliwe jest ono na okres kilku miesięcy. Pamiętajmy jednak, że po ustaniu wakacji kredytowych będziemy musieli uiścić wyższą płatność za czas wakacji. Możliwe jest także wydłużenie okresu płatności przy zachowaniu wcześniejszej wysokości rat kredytu;
 • wybór rat balonowych kredytu – decydując się na tę opcję sprawimy, że początkowe raty kredytu będą małe (pozbawione części odsetkowej). Dopiero kolejne będą obejmowały zarówno spłatę kapitału, jak i odsetki.

Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu?

Aby wnioskować o zmianę warunków umowy kredytowej, należy złożyć u swojego wierzyciela specjalny dokument. Jak napisać wniosek o restrukturyzację kredytu? Jego wzór jest dostępny online. Gotowy formularz należy jedynie uzupełnić. Jakie dane w nim podać:

 1. Niezbędne jest wskazanie swojego imienia i nazwiska;
 2. Kluczowe jest także podanie daty i miejsca sporządzenia dokumentu;
 3. Warto podać również pełną nazwę banku, w którym wzięliśmy kredyt oraz jego parametry, czyli np. data zaciągnięcia;
 4. Musimy wpisać w specjalne miejsce formę restrukturyzacji kredytu, np. wydłużenie okresu kredytowania czy wakacje kredytowe;
 5. Bardzo ważne jest to, aby we wniosku o restrukturyzację kredytu ją uzasadnić, czyli poinformować, dlaczego wnioskujemy o zmianę warunków kredytowych;<//li>
 6. Na koniec należy podpisać dokument.

Pamiętajmy, że wraz ze złożeniem wniosku musimy przekazać kredytodawcy dokumenty, które potwierdzą naszą złą sytuację finansową. Tylko wtedy wierzyciel oceni ryzyko kredytowe i rozpatrzy wniosek o restrukturyzację kredytu.

Czytaj także:

Pożyczki i chwilówki dostępne od ręki

Pożyczka od ręki bez zaświadczeń to szybki sposób na zyskanie dodatkowych pieniędzy. Możemy je przeznaczyć na dowolny cel, bez przedstawiania zaświadczeń o [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Pożyczki długoterminowe – sprawdź oferty pożyczek na 12, 24, 36 i 48 miesięcy

Pożyczka długoterminowa to świetna alternatywa dla kredytu gotówkowego. Można ją zaciągnąć na wysoką kwotę i spłacić w okresie nawet do 48 miesięcy. Więcej informacji znajdziesz w naszym [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments