kształt

Zawezwanie do próby ugodowej – czym jest i jak je sporządzić?

Jak napisać zawezwanie do próby ugodowej?
Jeśli na naszym koncie pojawiło się zadłużenie trudne do spłaty, wierzyciel będzie próbował zawrzeć z nami ugodę. Może to zrobić kierując do sądu pismo o zawezwanie do próby ugodowej. Pamiętajmy, że czynność ta przerwa bieg przedawnienia. Jak przebiega postępowanie pojednawcze i jakie informacje powinny zawierać dokumenty sądowe?

Co to jest zawezwanie do próby ugodowej?

Zdarza się, że przerośnie nas koszt kredytu i na naszym koncie pojawi się zadłużenie. W jego wyniku otrzymamy monit, czyli wezwanie do zapłaty. Jeśli je zignorujemy, ponieważ nie mamy z czego uregulować płatności, czekają nas przykre konsekwencje. Nadal możemy jednak negocjować z wierzycielem warunki spłaty naszego długu. Pomoże nam w tym zawezwanie do próby ugodowej.

To rodzaj postępowania sądowego, w którym jedna ze stron sporu (najczęściej finansowego) namawia drugą do jego zaprzestania. Dzięki porozumieniu dotyczącym spłaty długu, wierzyciel otrzyma gwarancję zwrotu pieniędzy, a dłużnik nowe warunki działania – to odroczenie spłaty kredytu lub pożyczki. W ten sposób możemy uniknąć spirali zadłużenia.

Zawezwanie do próby ugodowej odbywa się poprzez rozmowy dłużnika z wierzycielem. Postępowanie prowadzone jest przez sąd rejonowy. Obie strony sporu mogą negocjować wysokość raty zobowiązania czy termin jego spłaty. Istnieje również możliwość ubiegania się o umorzenie odsetek.

Jak przebiega postępowanie pojednawcze?

Jeśli nie dokonamy płatności za kredyt czy pożyczkę na czas, windykator będzie próbował ściągnąć od nas należność. Warto więc jak najszybciej podjąć próbę negocjacji z wierzycielem i ustalić nowe warunki spłaty długu. Jak przebiega postępowanie pojednawcze?

Odbywa się ono przed sądem. Instytucja pełni jednak tylko rolę obserwatora. Czuwa nad właściwym i zgodnym z prawem przebiegiem negocjacji. Co ważne, żadna ze stron sporu nie jest zmuszona do tego, aby stanąć przed sądem. Zarówno wierzyciel, jak i dłużnik, pojawiają się na sali rozpraw dobrowolnie. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, zostanie podpisana ugoda. W przeciwnym razie sprawą zajmie się komornik.

Sięgając po kredyt warto więc wziąć pod uwagę przykre konsekwencje braku jego spłaty. Aby zabezpieczyć pożyczone pieniądze przed naszą niewypłacalnością, możemy sięgnąć np. po ubezpieczenie kredytu. W niektórych przypadkach za długi można pójść do więzienia!

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej – jak go napisać?

Aby ubiegać się o postępowanie pojednawcze w określonej sprawie, musimy złożyć do sądu właściwego dla przeciwnika wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Jak go sporządzić? Dokument powinien zawierać kilka istotnych dla sądu danych. Są to:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu;
  • dokładne dane dłużnika oraz wierzyciela;
  • nazwa sądu, do którego kierujemy swój wniosek;
  • wysokość długu, o który prowadzony jest spór i jego opis;
  • uzasadnienie dokumentu;
  • podpis wierzyciela.

Opłata od wniosku o zawezwanie do próby ugodowej

Wzywając przeciwnika do ugody musimy pamiętać, że będziemy zobowiązani do poniesienia pewnych kosztów. Nie są to duże wartości szczególnie, gdy wysokość długu, o którego spłatę walczymy, jest bardzo wysoka.

W przypadku, gdy wartość roszczenia nie przekracza 10 000 zł, zapłacimy 40 zł. Jeśli należność, o której zwrot się ubiegamy, przekracza 10 000 zł, poniesiemy koszt rzędu 300 zł. Istnieje jednak możliwość zwrotu poniesionych opłat. Może to mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy wierzyciel nie pojawi się podczas postępowania pojednawczego.

Niekiedy ostatnim możliwym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka, która dostępna jest dla osób fizycznych od kilku lat.

Zawezwanie do próby ugodowej – przerwanie biegu przedawnienia?

Próba ugody z wierzycielem może przynieść nam korzyść. Są nią nowe warunki spłaty zadłużenia, które dopasowane są do naszej obecnej zdolności kredytowej. Co ważne, jeśli chcemy wziąć pożyczkę, ale nasz scoring BIK jest niewystarczający, możemy zawnioskować o ofertę pożyczki z komornikiem. Musimy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje wady. W przypadku ugody z wierzycielem musimy liczyć się z tym, że nastąpi przerwanie biegu przedawnienia.

Co ważne, lata liczone do anulowania długu zostaną unieważnione nawet wtedy, gdy nie staniemy przed sądem. Wierzyciel osiągnie swój cel kierując do zadłużonego klienta jedynie pismo. Przedawnienie będzie liczone od nowa od momentu, w którym sąd orzeknie, że wystąpiła próba zawarcia ugody, ale finalnie do niej nie doszło.

Zanim zdecydujemy się więc na kredyt, warto przemyśleć, czy nas na niego stać. Dodatkowe koszty często mogą przerosnąć nasze możliwości szczególnie, jeśli nieodpowiednio dopasujemy wysokość zobowiązania. Dobrze jest więc wcześniej skorzystać z pomocy specjalisty.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments