kształt

Kredyt odnawialny

heading-image

Ranking kredytów gotówkowych – czerwiec 2023

1

ocena

maks. kwota
250 000 zł
maks. okres
120 mc-y
2

ocena

maks. kwota
50000 zł
maks. okres
36 mc-y
3

ocena

maks. kwota
60000 zł
maks. okres
84 mc-y
4

ocena

maks. kwota
120000 zł
maks. okres
120 mc-y
5

ocena

maks. kwota
200000 zł
maks. okres
120 mc-y
Jesteś na zakupach i nagle zabrakło ci gotówki? A może spotkały cię nieprzewidziane wydatki i wypłata nie wystarcza? Właśnie w takich sytuacjach warto sięgnąć po kredyt odnawialny. Na czym polega jego działanie? Bank pożycza nam określoną kwotę, która czeka na naszym koncie do czasu, aż będzie nam potrzebna. Odsetki naliczane są wyłącznie od części kredytu, z której skorzystamy. Czy jest to produkt idealny? Sprawdź, kiedy warto się na niego zdecydować.

Czym jest i jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny znany jest też jako limit w ROR, limit odnawialny, linia kredytowa czy kredyt rewolwingowy. Na czym polega? Kredyt odnawialny jest produktem ściśle związanym z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) klienta. Jest to jeden z typów kredytu gotówkowego, który pozwala na wielokrotne korzystanie z udzielonego przez bank kredytu przez określony czas. Zazwyczaj umowa kredytu odnawialnego zawierana jest na 12 miesięcy. Jedynym warunkiem jest regularna spłata całości lub części zobowiązania w trakcie trwania umowy kredytowej.

Kredyt odnawialny zwiększa saldo dostępnych środków na naszym koncie osobistym. Oznacza to, że z gotówki możemy swobodnie korzystać wykonując przelew, wypłacając gotówkę w bankomatach kartą wydaną do rachunku, dokonując transakcji bezgotówkowych w sklepach czy płacąc online. Dodatkowo, dzięki bankowości internetowej możemy na bieżąco monitorować stan naszego kredytu. Kredyt odnawialny oferowany jest dla firm i osób fizycznych, które posiadają wystarczająco wysoką zdolność kredytową.Główną zaletą linii kredytowej jest jej elastyczność. To od nas zależy kiedy i w jaki sposób będziemy korzystać z kredytu. Jeśli przyznana nam kwota kredytu okaże się niewystarczająca, możemy złożyć wniosek o podwyższenie limitu.

Kredyt odnawialny a debet

Co odróżnia kredyt odnawialny a zwykły debet na koncie? Debet jest usługą dostępną dla wszystkich osób posiadających konta osobiste w banku. Chęć skorzystania z debetu możemy zgłosić online lub podczas rozmowy z konsultantem banku. W przypadku wnioskowania o kredyt odnawialny, konieczne będzie podpisanie umowy kredytowej, przedstawienie zaświadczeń o dochodach etc.

Zobacz najnowszy ranking kredytów gotówkowych dla firm i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Termin spłaty debetu wynosi 30 dni, a umowa kredytu odnawialnego zawierana jest na rok z możliwością przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Pozwala to na wygodniejsze i bardziej elastyczne korzystanie z przyznanych środków.

Jak spłacić kredyt odnawialny – kalkulator kosztów

Opłaty związane z kredytem odnawialnym do przede wszystkim odsetki, jednorazowa prowizja za udzielenie kredytu oraz opłaty za podwyższenie limitu i odnowienie umowy z bankiem (prowizja wyniesie 1-2 proc. udzielonego limitu). Po uruchomieniu kredytu, będziemy mogli korzystać z niego przez określony czas. Pieniądze są w tym okresie dostępne na naszym koncie, a odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty i wyłącznie za dni, w których korzystaliśmy z kredytu. Oznacza to, że wnioskując o kredyt odnawialny nie czeka nas comiesięczna spłata w ratach, jak to ma miejsce przy innych rodzajach kredytów bankowych.

Dla lepszego wytłumaczenia jak działa kredyt odnawialny, posłużmy się przykładem. Jeśli posiadamy na koncie 4 000 zł własnych środków i 2 000 zł kredytu odnawialnego, to będziemy mogli korzystać z łącznej kwoty 6 000 zł. Naliczanie odsetek od kredytu zaczyna się wyłącznie, gdy na naszym koncie zostaje mniej niż wskazuje wysokość kredytu, czyli w tym przypadku 2 000 zł. Jeśli zatem z dostępnych 6 000 zł wydamy 5500 zł, zapłacimy odsetki kredytowe naliczane od kwoty 1 500 zł, ponieważ właśnie taką kwotę limitu kredytowego wykorzystaliśmy. Jeśli w danym miesiącu nie korzystamy z kredytu odnawialnego, bank nie naliczy nam żadnych odsetek.

Warto zaznaczyć, że to opcja kredytu na oświadczenie bowiem banki mają dostęp do konta i widzą czy firma posiada dochody i jakiej są wielkości. To ułatwia podjęcie decyzji kredytowej.

Spłata kredytu odnawialnego odbywa się automatycznie za każdym razem, gdy zasilimy nasze konto osobiste gotówką. Możemy również pobrać całą kwotę kredytu odnawialnego na raz, a spłacić wraz z odsetkami dopiero ostatniego dnia umowy. Mogą to być dochody z umowy o pracę, stypendium, emerytury etc. Wtedy limit kredytowy zostaje odnowiony, a my będziemy mogli wielokrotnie korzystać z pełnej sumy. Po upływie okresu umowy, będziemy mogli ją odnowić bez dodatkowych formalności.

Kredyt odnawialny czy gotówkowy – co się bardziej opłaca?

Co wybrać – standardowy kredyt bankowy czy kredyt odnawialny? Opinie są podzielone. Otwarta linia kredytowa na koncie może zastąpić oferowane przez banki kredyty bez zaświadczeń, ale wyłącznie w przypadku, gdy zależy nam na drobnym wsparciu finansowym. Kredyt odnawialny udzielany jest na znacznie niższe kwoty, ale ma zdecydowanie niższe oprocentowanie. Szczególnie, że odsetki płacimy tylko od wydanej kwoty limitu. Niektóre banki nie pobierają żadnych odsetek, jeśli spłata limitu nastąpi w ciągu 7 dni od skorzystania z niego. Wymagania wobec kredytobiorców są podobne przy obu produktach finansowych.

Jeśli zależy nam na stałym dostępie do dodatkowej gotówki, alternatywą dla kredytu odnawialnego może być również karta kredytowa. Różnica polega na tym, że cała kwota limitu odnawialnego jest oprocentowana, gdzie w przypadku karty kredytowej możemy korzystać z okresu bezodsetkowego przez ponad 50 dni i płacimy głównie za wypłaty gotówki z bankomatów i przelewy z karty na konto osobiste. Opłat za korzystanie z karty możemy uniknąć, jeśli uda się nam spełnić określone warunki banku dotyczące wartości lub liczby transakcji płatniczych w miesiącu. Z kredytu odnawialnego korzystamy wyłącznie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gdzie znaleźć konto z kredytem odnawialnym?

Kredyty odnawialne posiadają w swojej ofercie niemal wszystkie działające w Polsce banki komercyjne. Dostępny limit kredytu odnawialnego dla danego klienta może się różnić w zależności od wybranego banku. Zazwyczaj wysokość kredytów odnawialnych nie przekracza sześciokrotności miesięcznych wpływów na konto kredytobiorcy. Znaczenie ma tu również długa i pozytywna historia rachunku bankowego i bezproblemowa współpraca klienta z bankiem. Prowizja za otwarcie linii kredytowej waha się od 0,5 do 2 proc.

Warto zaznaczyć, że kredyt odnawialny może być idealnym kredytem konsolidacyjnym aby spłacić inne pożyczki lub wierzycieli.

Jak wnioskować o kredyt odnawialny?

Linia kredytowa dostępna jest dla wieloletnich klientów banku lub osób, które dopiero chcą założyć w nim konto osobiste. Przyznanie kredytu odnawialnego oraz wysokość limitu uzależniona jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy przez bank. Wymagany wiek kredytobiorców to zazwyczaj 18-80 lat.

Warunki uzyskania kredytu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą to m.in.:

  • posiadanie konta w danym banku od co najmniej kilku miesięcy,
  • regularne wpływy na powiązany rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w określonej wysokości,
  • stałe zatrudnienie oraz zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy,
  • w niektórych przypadkach konieczne może być ubezpieczenie kredytu odnawialnego na wypadek śmierci klienta lub nagłego pogorszenia jego sytuacji materialnej – zakres ubezpieczenia może obejmować spłatę całego zadłużenia lub spłatę odsetek za 6 miesięcy.

Wniosek o przyznanie limitu można złożyć w oddziale lub przez bankowość internetową. Znaczenie ma tu przede wszystkim pozytywna historia rachunku.

 

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szczepan
Szczepan
3 lat temu

Jak tylko pojawiły się kredyty odnawialne była to dla mnie czysta magia!
Jak się zapoznałem z tematem okazało się to dla nas rozwiązaniem idealnym.
Oczywiście- ile ludzi tyle opinii, a każdy z nas jest różny i nasze potrzeby też się różnią dlatego nie namawiam- za to polecam zapoznac się z ideą i a nóż okaże się to również rozwiązanie dla Ciebie.

Monia
Monia
3 lat temu

kredyt odnawialny to wynalazek na miare internetu i telefonu komorkowego. Najlepsze rozwiazanie ever.