Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2025
ofin.plDługiKwota wolna od zajęcia 2025 - ile może zabrać komornik?

Kwota wolna od zajęcia 2025 - ile może zabrać komornik?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to gwarantowana prawnie minimalna suma środków, której komornik nie może zająć w trakcie egzekucji, aby zapewnić dłużnikowi środki niezbędne do podstawowej egzystencji. Należy rozróżnić kwotę wolną od potrąceń z wynagrodzenia za pracę (określoną w Kodeksie pracy i powiązaną z płacą minimalną netto) oraz kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym (określoną w Prawie bankowym i powiązaną z płacą minimalną brutto). W 2025 roku, wraz ze zmianami płacy minimalnej, limity te również ulegają aktualizacji.

Czym jest kwota wolna od egzekucji komorniczej?

Kwota wolna od egzekucji komorniczej to prawnie ustalona suma pieniędzy, jaką komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika, by nie został on bez środków do życia. Określa ją art. 87 kodeksu pracy.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2025?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2025 wynosi 3499,50 zł, czyli 75% wynagrodzenia minimalnego, wynoszącego 4666 zł brutto. Komornik ma prawo wymagać od nas części dochodów pochodzących ze świadczeń takich jak emerytura czy renta, jednak może on zająć wyłącznie dochód ponad kwotę wolną.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego w przypadku długów alimentacyjnych wynosi zaś 40% wynagrodzenia – 60% komornik może zabrać. Nie ma tu sztywno ustalonych kwot, w tym przypadku limit zależy od zarabianej przez dłużnika sumy.

Jaki procent wynagrodzenia za pracę może zająć komornik?

Zgodnie z prawem komornik może zająć do 50 proc. wynagrodzenia za pracę, a jeśli źródłem zadłużenia są świadczenia alimentacyjne – do 60 proc. pensji. To ile komornik może zabrać, zawsze zależy od obowiązującej w danym roku płacy minimalnej i wymiaru czasu pracy pracownika wskazanym w umowie o pracę. Kwota wolna od potrąceń dla osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin zmniejsza się proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Co wpływa na kwotę wolą od zajęcia komorniczego?

Na kwotę wolną od zajęcia komorniczego może wpływać:

  • rodzaj potrącenia – potrącenia mogą być następstwem niespłaconych długów alimentacyjnych, świadczeń innych niż alimentacyjne, udzielonych i nierozliczonych zaliczek pieniężnych czy niezapłaconych kar pieniężnych z odpowiedzialności porządkowej;
  • wymiar godzin pracy – kwota wolna od egzekucji ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu wraz ze skróceniem godzin pracy dłużnika, co ma bezpośredni wpływ na poziom jego dochodów;
  • miejsce zamieszkania dłużnika – jeśli miejsce pracy dłużnika jest w innym mieście niż jego stałe miejsce zamieszkania, koszt uzyskania przychodu jest wyższy niż podstawowy, co wpływa na obniżenie kwoty wolnej od potrącenia komorniczego.

Ile może zająć komornik zależnie od źródła dochodu i formy zatrudnienia?

Zależnie od źródła dochodu i formy zatrudnienia, komornik może zająć z konta:

  • 25% świadczenia z emerytury bądź renty.
  • 25% świadczenia macierzyńskiego, chorobowego lub pogrzebowego.
  • 50% wypłaty osoby zarabiającej przynajmniej dwukrotność płacy minimalnej.
  • 60% wypłaty lub świadczenia dłużnika alimentacyjnego, niezależnie od źródła dochodu.
  • 100% wypłaty z umowy zlecenie lub umowy o dzieło.

Czego nie może zająć komornik – co jest wyłączone z egzekucji komorniczej?

Standardowo z egzekucji komorniczej wyłączony jest:

  • zasiłek rodzinny i pielęgnacyjny,
  • świadczenia alimentacyjne,
  • świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
  • świadczenia rodzinne,
  • dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych,
  • zasiłki dla opiekunów,
  • świadczenia z pomocy społecznej,
  • świadczenia integracyjne,
  • świadczenie wychowawcze,
  • jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, 500+.

W określonych przypadkach możliwa jest egzekucja niektórych świadczeń. Warunkiem jest posiadanie dodatkowego źródła dochodu i możliwość zabezpieczenia podstawowych potrzeb.

Jaka jest najszybsza metoda odzyskania wierzytelności przez komornika?

Najszybszą metodą odzyskania wierzytelności jest blokada konta przez komornika. Zajęcie konta umożliwia przekazanie części naszych dochodów do komornika za pośrednictwem banku. Zajęta kwota jest następnie przekazywana wierzycielowi. Egzekucji podlegać będą zarówno środki już zgromadzone na koncie, jak i te, które dopiero na nie wpłyną. Wolne od potrąceń będzie 50 proc. wpływów z umowy o pracę. Na koncie musi pozostać co najmniej kwota wolna od zajęcia komorniczego. Zajęcie konta ma też inne negatywne następstwa.

Na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim można prowadzić egzekucję z rachunku wspólnego dłużnika i jego małżonka. Ponadto na skutek zajęcia rachunku bank ma zakaz wypłacania pieniędzy z rachunku do wysokości wskazanej przez komornika. Bank ma także prawo wypowiedzieć nam limit kredytowy na koncie i kartę kredytową oraz zablokować środki na rachunku oszczędnościowym.

Kiedy komornik blokuje konto, bank nie musi powiadamiać dłużnika. Powinien to listownie zrobić sam komornik lub inny organ, który dokonał zajęcia.

Jak długo trwa zajęcie konta przez komornika? Kiedy następuje odblokowanie konta przez komornika?

To jak trwa zajęcie konta przez komornika  zależy od samego dłużnika. Odblokowanie konta przez komornika następuje w trzech sytuacjach:

  • całe zadłużenie zostało spłacone,
  • podpisano ugodę z wierzycielem,
  • podniesiono zarzut przedawnienia roszczenia.

Czas, kiedy komornik musi odblokować konto, następuje natychmiast po wygaśnięciu zadłużenia. Jeśli tego nie zrobi, dłużnik powinien złożyć wniosek do komornika o odblokowanie konta bankowego i wystosować skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego.

Pożyczka dla osób z komornikiem – gdzie taką znaleźć?

Pożyczki dla osób z komornikiem są dostępne wyłącznie w sektorze pozabankowym, jednak nawet tutaj istotny jest poziom i rodzaj zadłużenia. Brak zdolności kredytowej ogranicza pole manewru na rynku pożyczek. Osoby szukające pożyczki dla mocno zadłużonych z długim okresem kredytowania powinny szukać ofert pożyczki pod zastaw i z poręczycielem. Warte uwagi są serwisy takie jak:

Jeśli komornik zablokował nasze konto, najlepszym wyjściem będą pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego i z dostawą do domu. Tylko w ten sposób komornik nie zajmie pieniędzy, o które wnioskowaliśmy. Wygodną opcją jest także limit kredytowy na karcie (np. Cardina). Umożliwi to wykonywanie operacji bezgotówkowych oraz wypłatę pieniędzy na całym świecie w miejscach oznaczonych logo MasterCard, nawet podczas egzekucji komorniczej.

Kwota wolna od zajęcia – podsumowanie najważniejszych informacji

Kwota wolna od zajęcia stanowi zaledwie minimalny dochód, za który nie łatwo się utrzymać. Na szczęście większość dochodu z programów socjalnych nie jest obejmowane zajęciem komorniczym. W najgorszej sytuacji będą dłużnicy alimentacyjni, którym komornik może zająć wynagrodzenie bez względu na kwotę wolną od zajęcia.

Często zadawane pytania

Czy kwota wolna od zajęcia na koncie bankowym i z wynagrodzenia to to samo?
Nie, są to dwie różne kwoty wolne, wynikające z innych przepisów i inaczej obliczane. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę (przy potrąceniach niealimentacyjnych) jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto i chroni dochód u źródła (u pracodawcy). Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym jest miesięcznym limitem środków, które dłużnik może wypłacić lub wykorzystać z zajętego konta, równym 75% minimalnego wynagrodzenia brutto (limit ten odnawia się co miesiąc).
Jak obliczana jest kwota wolna przy pracy na część etatu?
Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę. Przykładowo, dla osoby pracującej na pół etatu, kwota wolna wyniesie połowę kwoty wolnej przysługującej osobie pracującej na pełen etat.
Czy kwota wolna od zajęcia dotyczy również umów zlecenia/o dzieło?
To skomplikowane. Jeśli dochody z umowy zlecenia lub o dzieło mają charakter świadczenia powtarzającego się i stanowią jedyne źródło dochodu dłużnika, to zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego stosuje się do nich odpowiednio przepisy o egzekucji z wynagrodzenia za pracę (w tym limity potrąceń i mechanizm kwoty wolnej). Jeśli jednak są to dochody dodatkowe lub jednorazowe, traktowane są jak "inne wierzytelności" i mogą podlegać zajęciu w całości (powyżej kwoty wolnej na rachunku bankowym).
Co zrobić, jeśli komornik zajął więcej niż pozwala kwota wolna?
Jeśli dłużnik uważa, że komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia lub środków na koncie z naruszeniem przepisów o kwocie wolnej, powinien złożyć formalną skargę na czynności komornika. Skargę wnosi się do sądu rejonowego za pośrednictwem komornika w terminie 7 dni, wskazując na nieprawidłowości i żądając zwrotu nienależnie pobranych środków.
Czy kwota wolna od zajęcia na koncie odnawia się co miesiąc?
Tak, kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym (75% minimalnego wynagrodzenia brutto) jest limitem miesięcznym. Oznacza to, że w każdym nowym miesiącu kalendarzowym dłużnik ma prawo do dysponowania środkami do tej wysokości, o ile wpłyną one na konto. Niewykorzystana część kwoty wolnej z danego miesiąca nie przechodzi na miesiąc następny.
Czy środki z 800+ wpływają na kwotę wolną na koncie?
Nie. Świadczenie wychowawcze (800+), podobnie jak inne świadczenia socjalne wymienione w art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego (np. świadczenia rodzinne, alimentacyjne), jest ustawowo wyłączone spod egzekucji. Oznacza to, że środki te nie powinny być zajmowane przez komornika i nie wliczają się do limitu kwoty wolnej od zajęcia na rachunku bankowym. W praktyce, jeśli środki te wpłyną na już zajęte konto, dłużnik może potrzebować interwencji w banku lub u komornika, aby wykazać ich źródło i uzyskać do nich dostęp.
Czy mogę wypłacić kwotę wolną z zablokowanego konta w kasie banku?
Zazwyczaj tak. Mimo zajęcia rachunku bankowego, bank ma obowiązek umożliwić dłużnikowi dostęp do środków w ramach przysługującej mu w danym miesiącu kwoty wolnej od zajęcia. Najczęściej można to zrealizować poprzez wypłatę gotówki w oddziale banku. Szczegółowe procedury mogą się nieznacznie różnić w zależności od banku.
Czy komornik informuje o zamiarze zajęcia wynagrodzenia lub konta?
Tak, komornik ma obowiązek powiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji i o dokonaniu zajęcia wynagrodzenia (zawiadomienie wysyłane jest do pracodawcy i dłużnika) oraz rachunku bankowego (zawiadomienie wysyłane do banku i dłużnika). Jednakże zajęcie staje się skuteczne wobec pracodawcy lub banku już w momencie doręczenia im zawiadomienia, co często następuje zanim dłużnik odbierze swoje pismo pocztą.

Komentarze

M
Opinia od:
Monia

Czy opinia była przydatna?

0
To jest smieszne, że komornik nie moze wejsc na minimalna krajowa, ale moze wejsc na nizsza emeryture!2019-08-25 23:00:57
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5