kształt

Upadłość konsumencka – czym jest i kiedy możemy ją ogłosić?

Kiedy powinniśmy ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to proces, podczas którego sąd uznaje naszą niewypłacalność. Aby tak się stało, musimy złożyć w odpowiedniej placówce specjalny wniosek. Co powinno się w nim znaleźć i jakie są konsekwencje przyznania się do upadłości finansowej?

Co to jest upadłość konsumencka?

Jeśli nie spłacimy na czas któregoś z licznych rodzajów kredytów lub nie uregulujemy płatności za prąd, na naszym koncie powstanie zadłużenie. Chcąc się go pozbyć, często nieodpowiedzialnie pożyczamy pieniądze, wpadając w spiralę zadłużenia. Zdarza się, że jedynym wyjściem jest wtedy ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli przyznanie się do bankructwa i niewypłacalności.

Upadłość konsumencką należy ogłosić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Po przyznaniu się do niewypłacalności sąd musi przeanalizować naszą prośbę. Trudno określić, jak długo będzie trwał ten proces. Wszystko zależy od ilości wierzycieli, z którymi jako dłużnicy jesteśmy związani. Przyjmuje się jednak, że rozpatrzenie wniosku zadłużonego trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?

Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Każda osoba fizyczna lub firma, która posiada na swoim koncie zadłużenie, z którym nie jest w stanie sobie poradzić. Co ważne, zadłużenie to nie może powstać z naszej winy, czyli np. wtedy, gdy nieodpowiedzialnie pożyczyliśmy i przerósł nas koszt kredytu. Oznacza to, że sąd pozytywnie rozpatrzy tylko te sprawy, które dotyczą niewypłacalności powstałej np. wskutek choroby, wypadku czy utraty pracy. Informacje te zostaną dokładnie zweryfikowane.

Nie potrzebujemy pozwolenia wierzyciela, aby ogłosić upadłość. W trakcie procesu będziemy mogli się jednak z nim kontaktować w celu przeprowadzenia negocjacji.

Ważne: upadłości nie może ogłosić osoba, która na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy posiadała lub prowadzi działalność gospodarczą.

Jak wypełnić wniosek o upadłość konsumencką?

Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy sporządzić specjalny wniosek. Dokument należy skierować do sądu upadłościowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby wnioskującej. Adres placówek zajmujących się upadłością majątku znajdziemy w internecie. Koszt złożenia dokumentów to ok. 30 zł. Dodatkowymi opłatami są: opłata skarbowa czy pełnomocnictwo (ok. 20 zł).

Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku o upadłość konsumencką?

  • nasze dane;
  • dane sądu, do którego zgłaszamy sprawę;
  • informacje o naszym zadłużeniu;
  • prośba dotycząca zgody na ogłoszenie upadłości;
  • data i miejsce sporządzenia wniosku;
  • podpis;
  • załączniki.

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej? Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, dojdzie do zajęcia, a następnie licytacji majątku dłużnika. W jego skład wchodzą wszystkie przedmioty posiadające wartość rynkową. Pamiętajmy, że majątek współmałżonka znajdujący się np. na wspólnym koncie bankowym również wchodzi w skład “masy upadłościowej”. Jeśli zdecydujemy się więc na ogłoszenie upadłości, zmianie ulegnie zdolność finansowa całej rodziny. Co ważne, proces upadłościowy może mieć miejsce raz na 10 lat.

Czytaj także:

Kredyt bez wkładu własnego – w którym banku?

Kredyt hipoteczny nie traci na popularności. Według danych BIK, już niemal 4 mln Polaków spłaca hipotekę. Ostatnich 20 lat pokazało olbrzymi wzrost zainteresowania kredytami na mieszkanie. W 1999 roku ich łączna kwota wynosiła około 6 mld [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Upadłość konsumencka – czym jest i kiedy możemy ją ogłosić?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to proces, podczas którego sąd uznaje naszą niewypłacalność. Aby tak się stało, musimy złożyć w odpowiedniej placówce specjalny wniosek. Co powinno się w nim znaleźć i jakie są konsekwencje [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Dodaj komentarz
avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o