kształt

Kredyt na paszport – czy można wziąć kredyt bez dowodu osobistego?

Kredyt na paszport
Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu na paszport? Jeśli zgubiliśmy dowód osobisty, to niestety nie otrzymamy ani kredytu, ani pożyczki. Do wzięcia tych zobowiązań potrzebne są dane bezpośrednio z dowodu osobistego. Choć warto zauważyć, że są dwa małe wyjątki: kredyt bez dowodu przez internet możemy uzyskać w banku, w którym mamy konto oraz wtedy, gdy jesteśmy obcokrajowcem starającym się o kredyt w Polsce. Jak to możliwe?

Kredyt na paszport? Nie ma czegoś takiego

Polskie prawo uniemożliwia wzięcie kredytu na paszport. To dokument, który przyda się przy przekraczaniu granicy państw spoza Unii Europejskiej, ale nie pomoże nam w otrzymaniu zobowiązania w banku czy firmie pożyczkowej. We wniosku kredytowym trzeba podać swoje imię i nazwisko, dane z dowodu oraz dane dotyczące naszej sytuacji finansowej. Dowód osobisty to także możliwość potwierdzenia, że dana osoba jest tą, za którą się podaje.

Musisz też wiedzieć, że kredyt i pożyczka różnią się od siebie. Jednych udziela bank, a innych firmy pożyczkowe.

Ważne! Jedynym wyjątkiem, w którym można otrzymać kredyt na paszport, jest sytuacja w której o kredyt w banku stara się obcokrajowiec. Jeśli posiada numer PESEL, nadawany przy wydawaniu karty stałego bądź czasowego pobytu, to może wziąć kredyt na paszport.

Ponadto jeśli jesteśmy klientem danego banku – prowadzimy w nim rachunek, a to oznacza, że instytucja ma dostęp do historii naszych przychodów i wydatków – to możemy wnioskować o kredyt przez internet. Wtedy nie potrzebujemy danych z dowodu, ponieważ bank już posiada nasze dane osobowe. Inną kwestią jest, że kredyt online zawsze jest dostępny na niższe kwoty niż ten, po który udamy się osobiście do oddziału. Zanim się zdecydujemy na konkretny produkt, warto sprawdzić dostępne oferty w rankingu kredytów gotówkowych.

Czy pożyczka na paszport jest dostępna?

Niestety, w tym przypadku paszport także nie jest wystarczającym dokumentem. Pożyczki online bez weryfikacji nie oznaczają, że nie zostaniemy w żaden sposób sprawdzeni – firmy pożyczkowe muszą dbać o bezpieczeństwo swoje i klientów. Dlatego pożyczkodawcy wymagają podania danych z dowodu osobistego: numeru pesel, serii i numeru dowodu, organu wydającego. Pożyczka na dowód to jedyna opcja zaciągnięcia albo chwilówki, albo pożyczki ratalnej.

A czy na prawo jazdy można wziąć kredyt?

Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, do takich zalicza się tylko dowód osobisty i paszport. Dlatego też nie uzyskamy kredytu na prawo jazdy. Jedyne, co możemy zrobić jeśli np. chwilowo nie mamy dowodu osobistego, to zawnioskować o kredyt przez internet – i to tylko w tym banku, w którym posiadamy własny rachunek. Jeśli będziemy prowadzić wspólne konto bankowe z inną osobą, tylko bank może wymagać osobistej wizyty w banku i pokazania dowodu od obu osób.

Sprawdź jednak oferty kredytów dla wolnych zawodów i dowiedz się na jakie finansowanie możesz liczyć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Podstawowym warunkiem jest odpowiednia zdolność finansowa – jeśli nie wiesz, czy ją masz, to najpierw dowiedz się jak sprawdzić zdolność kredytową. Ponadto trzeba być osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych oraz mieć własny lub prowadzony z drugą osoba rachunek bankowy. Trzeba być także osobą pełnoletnią. Banki wymagają wypełnienia wniosku kredytowego, który znajduje się na stronach instytucji oraz dostępny jest w tych oddziałach banku, które zajmują się udzielaniem kredytów.

Jest wiele rodzajów kredytów, ale pamiętaj, że te pozabankowe są jednymi z droższych na rynku.

Obecnie otrzymanie kredytu to naprawdę prosta sprawa. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, tak więc cała procedura może zająć mniej niż jeden dzień, w dodatku nie będzie wymagała od klienta nawet wychodzenia z domu. Skoro jest więc tyle udogodnień, to dlaczego instytucje jeszcze nie postanowiły wprowadzić kredytu na paszport, o który tak często pytają klienci? Zwyczajnie dlatego, że nie miałoby to sensu. W końcu każda pełnoletnia osoba w Polsce ma obowiązek posiadania dowodu osobistego, a obcokrajowcy, którzy wnioskują o kredyt muszą mieć tylko pesel i kartę stałego pobytu. Dlatego tez kredyt na paszport to coś, co raczej na zawsze zostanie w sferze pytań.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments