kształt

Kredyt na paszport – czy można wziąć kredyt bez dowodu osobistego?

Kredyt na paszport
Czy istnieje możliwość wzięcia kredytu na paszport? Jeśli zgubiliśmy dowód osobisty, to niestety nie otrzymamy ani kredytu, ani pożyczki. Do wzięcia tych zobowiązań potrzebne są dane bezpośrednio z dowodu osobistego. Choć warto zauważyć, że są dwa małe wyjątki: kredyt bez dowodu przez internet możemy uzyskać w banku, w którym mamy konto oraz wtedy, gdy jesteśmy obcokrajowcem starającym się o kredyt w Polsce. Jak to możliwe?

Kredyt na paszport? Nie ma czegoś takiego

Polskie prawo uniemożliwia wzięcie kredytu na paszport. To dokument, który przyda się przy przekraczaniu granicy państw spoza Unii Europejskiej, ale nie pomoże nam w otrzymaniu zobowiązania w banku czy firmie pożyczkowej. We wniosku kredytowym trzeba podać swoje imię i nazwisko, dane z dowodu oraz dane dotyczące naszej sytuacji finansowej. Dowód osobisty to także możliwość potwierdzenia, że dana osoba jest tą, za którą się podaje.

Ważne! Jedynym wyjątkiem, w którym można otrzymać kredyt na paszport, jest sytuacja w której o kredyt w banku stara się obcokrajowiec. Jeśli posiada numer PESEL, nadawany przy wydawaniu karty stałego bądź czasowego pobytu, to może wziąć kredyt na paszport.

Ponadto jeśli jesteśmy klientem danego banku – prowadzimy w nim rachunek, a to oznacza, że instytucja ma dostęp do historii naszych przychodów i wydatków – to możemy wnioskować o kredyt przez internet. Wtedy nie potrzebujemy danych z dowodu, ponieważ bank już posiada nasze dane osobowe. Inną kwestią jest, że kredyt online zawsze jest dostępny na niższe kwoty niż ten, po który udamy się osobiście do oddziału. Zanim się zdecydujemy na konkretny produkt, warto sprawdzić dostępne oferty w rankingu kredytów gotówkowych.

Czy pożyczka na paszport jest dostępna?

Niestety, w tym przypadku paszport także nie jest wystarczającym dokumentem. Pożyczki online bez weryfikacji nie oznaczają, że nie zostaniemy w żaden sposób sprawdzeni – firmy pożyczkowe muszą dbać o bezpieczeństwo swoje i klientów. Dlatego pożyczkodawcy wymagają podania danych z dowodu osobistego: numeru pesel, serii i numeru dowodu, organu wydającego. Pożyczka na dowód to jedyna opcja zaciągnięcia albo chwilówki, albo pożyczki ratalnej.

FirmaWeź pożyczkęKwota (zł)Czas spłatyDowód osobistyPierwsza za darmo
LendOnWeź pożyczkę100 – 3 000maks. 62 dni✔️✔️
ExtraPortfelWeź pożyczkę100 – 6 0005 – 45 dni✔️✔️
NetCreditWeź pożyczkę300 – 5 00014 – 30 dni✔️✔️
PożyczkaPlusWeź pożyczkę200 – 10 0005 – 45 dni✔️✔️
Kuki.plWeź pożyczkę200 – 15 0001 – 30 dni✔️✔️
HapiPożyczkiWeź pożyczkę800 – 25 0003 – 48 msc.✔️
Super GroszWeź pożyczkę1 000 – 15 0004 – 48 msc.✔️
LoanMeWeź pożyczkę800 – 13 6005 – 130 tyg.✔️
Monedo NowWeź pożyczkę1 500 – 20 0006 – 48 msc.✔️
ŁatwaPożyczkaWeź pożyczkę500 – 20 0002 – 48 msc.✔️

A czy na prawo jazdy można wziąć kredyt?

Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości, do takich zalicza się tylko dowód osobisty i paszport. Dlatego też nie uzyskamy kredytu na prawo jazdy. Jedyne, co możemy zrobić jeśli np. chwilowo nie mamy dowodu osobistego, to zawnioskować o kredyt przez internet – i to tylko w tym banku, w którym posiadamy własny rachunek. Jeśli będziemy prowadzić wspólne konto bankowe z inną osobą, tylko bank może wymagać osobistej wizyty w banku i pokazania dowodu od obu osób.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt?

Podstawowym warunkiem jest odpowiednia zdolność finansowa – jeśli nie wiesz, czy ją masz, to najpierw dowiedz się jak sprawdzić zdolność kredytową. Ponadto trzeba być osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych oraz mieć własny lub prowadzony z drugą osoba rachunek bankowy. Trzeba być także osobą pełnoletnią. Banki wymagają wypełnienia wniosku kredytowego, który znajduje się na stronach instytucji oraz dostępny jest w tych oddziałach banku, które zajmują się udzielaniem kredytów.

Obecnie otrzymanie kredytu to naprawdę prosta sprawa. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, tak więc cała procedura może zająć mniej niż jeden dzień, w dodatku nie będzie wymagała od klienta nawet wychodzenia z domu. Skoro jest więc tyle udogodnień, to dlaczego instytucje jeszcze nie postanowiły wprowadzić kredytu na paszport, o który tak często pytają klienci? Zwyczajnie dlatego, że nie miałoby to sensu. W końcu każda pełnoletnia osoba w Polsce ma obowiązek posiadania dowodu osobistego, a obcokrajowcy, którzy wnioskują o kredyt muszą mieć tylko pesel i kartę stałego pobytu. Dlatego tez kredyt na paszport to coś, co raczej na zawsze zostanie w sferze pytań.

Czytaj także:

Wirtualna karta płatnicza – nowoczesne płatności bezgotówkowe

Wirtualna karta płatnicza pozwala na szybkie i wygodne płacenie za zakupy i usługi bez potrzeby używania fizycznego pierwowzoru. Powstała w wyniku gwałtownego rozwoju rynku fintech. Sprawdź, czym ona jest i gdzie można ją aktywować. [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin

Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice

Kredyt i pożyczka mają wiele cech wspólnych, jednak nie są tą samą formą finansowania. Sprawdź, które zapisy prawne je regulują. Dowiedz się, jakie są podobieństwa między kredytem a pożyczką i wybierz produkt finansowy dopasowany do [...]
Redakcja OfinRedakcja Ofin
Dodaj komentarz
avatar
  Powiadomienia  
Powiadom o