Banki komercyjne
ofin.plBankiBanki komercyjne - wszystko, co trzeba wiedzieć

Banki komercyjne - wszystko, co trzeba wiedzieć

Bank komercyjny to rodzaj prywatnej instytucji finansowej, której podstawowym celem jest generowanie zysku. Różni się od banków państwowych czy centralnych, a jego działalność jest ściśle regulowana przez prawo bankowe. Zarządzane przez akcjonariuszy, nie podlegają strukturom spółdzielczym i skupiają się na obsłudze oraz organizacji obiegu pieniądza. Banki komercyjne oferują szereg usług finansowych dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw, takich jak prowadzenie rachunków osobistych i oszczędnościowych, udzielanie kredytów, zarządzanie funduszami inwestycyjnymi czy usługi walutowe. Mogą one funkcjonować jako banki uniwersalne, oferujące pełen zakres usług, lub specjalizować się w wybranych segmentach rynku. Banki komercyjne mają szeroki zakres klientów, od osób prywatnych po duże korporacje. Wśród nich wyróżnić można banki clearingowe, cyfrowe, hipoteczne, inwestycyjne, offshore, rozwoju, samochodowe, specjalistyczne oraz uniwersalne, każdy skierowany do innych grup odbiorców.

Bank komercyjny — co to takiego?

Bank komercyjny to prywatna instytucja finansowa działającą w celu generowania przychodu. Termin ten wyszczególnia bank jak przedsiębiorstwo, w odróżnieniu od banków zarządzanych przez organizacje państwowe czy posiadających charakter banku centralnego. Celem banku komercyjnego jest obsługa i organizacja ruchu pieniądza. Działalność banków komercyjnych jest regulowana przez prawo bankowe. Banki komercyjne odróżnia od banków spółdzielczych ich forma zarządzania. Są one własnością akcjonariuszy, nie podlegają zarządowi spółdzielni.

Jak działają banki komercyjne?

Banki komercyjne działają głównie w celu osiągnięcia zysku poprzez świadczenie różnych usług bankowych i finansowych dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw. Zajmują się one gromadzeniem pieniędzy, obsługiwanie transakcji oraz udzielanie kredytów zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorstwom. Zależnie od swojej strategii generowania zysku, bank komercyjny może przyjąć rolę banku uniwersalnego lub banku specjalistycznego, oferując usługi wybranym zakresie rynku finansowego.

Produkty oferowane przez banki uniwersalne

Banki komercyjne mogą oferować wszystkie rodzaje usług bankowych. Mowa tu o prowadzeniu rachunków osobistych i oszczędnościowych, udzielaniu kredytów, prowadzeniu funduszy inwestycyjnych czy kantoru walutowego. Ponadto usługi te mogą być kierowane do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

Jakie są największe banki komercyjne na świecie?

Wedle rankingu S&P Global z 2023 roku, największymi bankami komercyjnymi na świecie są:

  1. Industrial and Commercial Bank of China Ltd.
  2. China Construction Bank Corp.
  3. Agricultural Bank of China Ltd.
  4. Bank of China Ltd.
  5. JPMorgan Chase & Co.
  6. Bank of America Corp.
  7. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.
  8. HSBC Holdings PLC
  9. BNP Paribas SA
  10. Crédit Agricole Group

Rozmiar banków komercyjnych określa się na podstawie ich wolnych aktywów.

Większość z tych instytucji to banki uniwersalne, które oferują najszerszą gamę produktów. Często prowadzą one działalność międzynarodową, co tym bardziej zwiększa ich grono odbiorców.

Jakie są największe banki komercyjne w Polsce?

Największe banki komercyjne w Polsce to:

  1. PKO BP
  2. Pekao
  3. Santander
  4. ING Bank Śląski
  5. mBank
  6. BNP Paribas
  7. Bank Millennium
  8. Alior Bank

Oceniając rozmiary banków komercyjnych w Polsce, kierujemy się ich ilością klientów w Polsce oraz aktywów zgromadzonych na naszym rynku.

Lista ta wyglądałaby inaczej gdybyśmy wzięli pod uwagę zyskowność banków międzynarodowych. Instytucje takie jak BNP Paribas czy Credit Agricole należą do grup kapitałowych o rekordowej ilości aktywów.

Do kogo skierowana jest oferta banków komercyjnych?

Banki komercyjne kierują swoją ofertę do wszelkiego rodzaju klientów. Z tego powodu występuje wiele rodzajów banków komercyjnych:

  • Bank clearingowy, pośredniczący w transakcjach.
  • Bank cyfrowy, skierowany do osób wymagających wyspecjalizowanej obsługi online.
  • Bank hipoteczny.
  • Bank inwestycyjny
  • Bank offshore, dedykowany korporacjom.
  • Bank rozwoju, inwestujący w przedsiębiorstwa
  • Bank samochodowy, posiadający uniwersalną ofertę, lecz lepsze warunki usług motoryzacyjnych jak kredyty samochodowe i ubezpieczenia. Należy do koncernu samochodowego.
  • Bank specjalistyczny, posiadający ścisły cel i zakres usług.
  • Bank uniwersalny, kierujący ofertę do wszystkich klientów.

Podsumowanie najważniejszych informacji o bankach komercyjnych

Banki komercyjne to wszelkie banki, które nie stanowią własności organów prawnych, zamiast tego funkcjonując w ramach działalności przedsiębiorczej. Ich celem, tak jak większości przedsiębiorstw, jest zarabianie pieniędzy. Osiągają go, świadcząc liczne usługi finansowe, które mogą obejmować wszystko od obsługi rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych do prowadzenia funduszy inwestycyjnych.

Często zadawane pytania

Jaki jest najstarszy bank komercyjny na świecie?
Najstarszym na świecie bankiem komercyjnym jest Włoski bank Banca Monte dei Paschi di Siena S.p.A. który funkcjonuje od 1472 roku.

Komentarze

Z
Opinia od:
Zuzanna

Czy opinia była przydatna?

0
Jakie dą usługi banku komercyjnego ?2024-03-25 17:54:14
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5