Bank samochodowy
ofin.plBankiBank samochodowy - wszystko, co trzeba wiedzieć

Bank samochodowy - wszystko, co trzeba wiedzieć

Bank samochodowy to instytucja finansowa, która jest częścią większego koncernu motoryzacyjnego, jak na przykład Volkswagen czy Toyota. Specjalizują się one głównie w produktach związanych z motoryzacją, takich jak kredyty i leasing samochodowy, jednak ich oferta często jest równie szeroka, jak w przypadku tradycyjnych banków komercyjnych, włączając konta osobiste, oszczędnościowe oraz ubezpieczenia. Ich działanie nie różni się znacząco od działań innych banków komercyjnych, z tym wyjątkiem, że często proponują atrakcyjne warunki finansowania dla pojazdów produkowanych przez powiązany z nimi koncern motoryzacyjny. Na świecie istnieje wiele takich instytucji, znane są one pod nazwą automotive captive finances, a do największych z nich należą BMW Financial Services, Toyota Financial Services czy Volkswagen Credit. W Polsce działalność banków samochodowych jest mniej rozwinięta, ale funkcjonuje ich kilka, w tym Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Choć oferta jest uniwersalna, często przyciągają one klientów właśnie atrakcyjnymi warunkami finansowania pojazdów.

Bank samochodowy — co to takiego?

Bank samochodowy to typ banku komercyjnego ustanowiony przez koncern samochodowy jak Volkswagen czy Toyota. Swoją nazwę zawdzięczają one nie tylko pochodzeniu ale też charakterowi ofert. Bardzo często banki tego typu mają najlepsze oferty kredytów i leasingów samochodowych, przyciągając uwagę klientów planujących zakup nowego pojazdu. Nie jest to jednak regułą: banki samochodowe mogą mieć różnorodne katalogi usług, niekoniecznie związanych z motoryzacją.

Jak działają banki samochodowe?

Banki samochodowe działają tak samo, jak inne banki komercyjne. Oferują one szereg usług związanych z obrotem pieniądza, od kont osobistych po lokaty. Bardzo często banki samochodowe kładą nacisk na produkty motoryzacyjne jak kredyty samochodowe oraz leasing, oferując pomoc w zakupie aut produkowanych przez dany koncern motoryzacyjny.

Produkty oferowane przez banki samochodowe

Produkty oferowane przez banki samochodowe to:

W banku samochodowym możemy skorzystać z większości usług, z którymi spotkamy się w banku uniwersalnym.

Jakie są największe banki samochodowe na świecie?

Dwanaście największych banków samochodowych na świecie to:

 1. BMW Financial Services
 2. Toyota Financial Services
 3. GM Financial
 4. Honda Financial Services
 5. Subaru Motors Finance
 6. Mercedes-Benz Financial Services
 7. Ford Credit
 8. Infiniti Financing
 9. Volkswagen Credit
 10. Nissan Motor Acceptance Corporation
 11. Lexus Financial Services
 12. Hyundai Motor Finance

Banki samochodowe za granicą określane są mianem automotive captive finances. Większość marek samochodowych ustanowiła zależne im spółki finansowe.

Jakie są banki samochodowe w Polsce?

W Polsce funkcjonuje zaledwie pięć banków samochodowych, są nimi:

 1. Toyota Bank,
 2. Volkswagen Bank,
 3. Fiat Bank,
 4. Renault Credit International Bank Polska
 5. Stellantis Financial Services

Różnica w ich wielkości wynika głównie z zakresu oferowanych usług. Stellantis Financial Services zostało utworzone we współpracy PSA Finance, Vauxhall Finance, Fiat Chrysler Automobiles Automotive Service i banku BNP Paribas. Choć za instytucję odpowiedzialne jest wiele serwisów, udziela ona klientom indywidualnym wyłącznie leasingu i pożyczek, znacznie ograniczając zysk względem banków Toyoty czy Volkswagena, których katalog nie odstaje od ofert banków uniwersalnych.

Do kogo skierowana jest oferta banków samochodowych?

Oferta banków samochodowych skierowana jest do każdego typu klientów. Pojedyncze produkty mogą być bardziej nastawione na potrzeby klientów indywidualnych lub firm, jednak oferta jest zwykle uniwersalna. Konsument może otrzymać leasing samochodu, a przedsiębiorstwo wynająć ich flotę.

Podsumowanie najważniejszych informacji o bankach samochodowych

Banki samochodowe są bankami uniwersalnymi. Wielokrotnie podkreśliliśmy jakość ich usług motoryzacyjnych jak kredyty i ubezpieczenia pojazdów. Należy jednak pamiętać, że posiadają one również standardowe usługi, jak konta osobiste czy oszczędnościowe, często o zaskakujących warunkach. Mimo że nie są tak często omawiane w dyskusji, jak przeciętne banki komercyjne, banki samochodowe zdecydowanie zasługują na uwagę klientów.

Często zadawane pytania

Jaki jest najstarszy bank samochodowy na świecie?
Ford Motor Credit Company powstał w 1959 roku i wciąż funkcjonuje pod marką Ford Credit, jest to najstarszy bank samochodowy na świecie.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5