Bank specjalistyczny — co to takiego?
Bank specjalistyczny to instytucja finansowa wyspecjalizowana w określonej branży lub udostępniającą swoje oferty na określonym terytorium. Główną cechą banków specjalistycznych jest wyspecjalizowany zestaw usług, dostosowany do potrzeb konkretnej grupy klientów. Są to w większości banki komercyjne. Część z nich może należeć do grupy kapitałowych banków uniwersalnych, jako np. dedykowany bank hipoteczny o znanej marce.
Jak działają banki specjalistyczne?
Banki specjalistyczne działają identycznie jak banki uniwersalne z wyjątkiem ograniczonego katalogu usług. Korzystając z kredytu hipotecznego w banku specjalistycznym, klient nie spotka się z żadnymi różnicami w procesie wnioskowania. Proponowane oferty często będą jednak bardziej przychylne niż u konkurencji.
Banki specjalistyczne określają swoje cele statutowe względem formy i zakresu działania, udostępniając wyspecjalizowaną formę produktów. Pozwala im to na zaoferowanie szerszej i bardziej dopracowanej oferty w danej kategorii od typowego banku uniwersalnego.
Produkty oferowane przez banki specjalistyczne
Banki specjalistyczne mogą udostępniać wszelkie produkty bankowe, choć zwykle ograniczają się do ich jednej kategorii. Zależnie od banku specjalistycznego, mogą one oferować:
- Kredyty gotówkowe, hipoteczne lub budowlane.
- Kredyty i dofinansowania związane z działalnością rolną.
- Kredyty walutowe i usługi kantoru.
- Produkty inwestycyjne.
- Usługi bankowości dla firm.
- Usługi banku uniwersalnego dla mieszkańców określonego regionu.
Jakie są największe banki specjalistyczne na świecie?
Największymi bankami specjalistycznymi na świecie są banki inwestycyjne, z uwagi na charakter swoich produktów. Pośród najbogatszych z nich znajdziemy JPMorgan, Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America Merrill Lynch oraz Morgan Stanley. Swoje sukcesy zawdzięczają one międzynarodowej działalności, w tym oddziałom w Azji jak Goldman Sachs Gao Sheng, Morgan Stnaley Huaxin Securities, czy Citi Orient Securities.
Jakie są największe banki specjalistyczne w Polsce?
Największymi bankami specjalistycznymi w Polsce są:
- Millennium Bank Hipoteczny S.A.,
- ING Bank Hipoteczny,
- PKO Bank Hipoteczny,
- Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
- mBank Hipoteczny.
W Polsce funkcjonuje niewiele banków specjalistycznych. Do największych instytucji tej kategorii w naszym kraju należeć będą banki hipoteczne.
Do kogo skierowana jest oferta banków specjalistycznych?
Oferta banków specjalistycznych skierowana jest do wszystkich klientów. Każda grupa klientów może znaleźć bank specjalistyczny z ofertą skierowaną do niej. Jest to szeroka kategoria instytucji finansowej. Pośród banków specjalistycznych wyróżniamy:
- Banki budowlane
- Banki detaliczne
- Banki handlu zagranicznego
- Banki hipoteczne
- Banki inwestycyjne
- Banki komunalne
- Banki krajowe
- Banki przemysłowe
- Banki regionalne
- Banki rolne i melioracyjne
Podsumowanie najważniejszych informacji o bankach specjalistycznych
Banki specjalistyczne udostępniają część usług z katalogu banków uniwersalnych, specjalizując swoją ofertę w kierunki konkretnej klienteli. Należy jednak pamiętać, że określenie to może odnosić się również do banków regionalnych, których oferta nie musi odbiegać od banku uniwersalnego.
Komentarze