Banki specjalistyczne
ofin.plBankiBanki specjalistyczne - wszystko, co trzeba wiedzieć

Banki specjalistyczne - wszystko, co trzeba wiedzieć

Banki specjalistyczne to instytucje finansowe, które koncentrują swoją działalność na konkretnych usługach lub sektorach rynku, dostosowując ofertę do specyficznych potrzeb swoich klientów. Często są to banki komercyjne, które mogą również wchodzić w skład większych grup kapitałowych, działając np. jako dedykowane banki hipoteczne. Ich działanie jest podobne do banków uniwersalnych, lecz zakres oferowanych usług jest bardziej ograniczony i skoncentrowany na konkretnym obszarze. Dzięki specjalizacji, banki te mogą oferować bardziej korzystne warunki w swojej niszy niż banki uniwersalne. Działają one na podstawie statutów, które definiują ich cele i formę działania, umożliwiając im oferowanie dopracowanych i atrakcyjnych produktów w swojej specjalności. Wśród produktów oferowanych przez banki specjalistyczne znajdują się różnego rodzaju kredyty (gotówkowe, hipoteczne, budowlane), dofinansowania związane z rolnictwem, kredyty walutowe, produkty inwestycyjne czy dedykowane usługi bankowości dla firm lub mieszkańców określonego regionu. Oferta banków specjalistycznych skierowana jest do szerokiego spektrum klientów, z możliwością znalezienia banku dostosowanego do konkretnych potrzeb. Wśród banków specjalistycznych wyróżniamy między innymi banki budowlane, detaliczne, hipoteczne, inwestycyjne, komunalne, krajowe, przemysłowe, regionalne, rolnicze i melioracyjne, czy handlu zagranicznego.

Bank specjalistyczny — co to takiego?

Bank specjalistyczny to instytucja finansowa wyspecjalizowana w określonej branży lub udostępniającą swoje oferty na określonym terytorium. Główną cechą banków specjalistycznych jest wyspecjalizowany zestaw usług, dostosowany do potrzeb konkretnej grupy klientów. Są to w większości banki komercyjne. Część z nich może należeć do grupy kapitałowych banków uniwersalnych, jako np. dedykowany bank hipoteczny o znanej marce.

Jak działają banki specjalistyczne?

Banki specjalistyczne działają identycznie jak banki uniwersalne z wyjątkiem ograniczonego katalogu usług. Korzystając z kredytu hipotecznego w banku specjalistycznym, klient nie spotka się z żadnymi różnicami w procesie wnioskowania. Proponowane oferty często będą jednak bardziej przychylne niż u konkurencji.

Banki specjalistyczne określają swoje cele statutowe względem formy i zakresu działania, udostępniając wyspecjalizowaną formę produktów. Pozwala im to na zaoferowanie szerszej i bardziej dopracowanej oferty w danej kategorii od typowego banku uniwersalnego.

Produkty oferowane przez banki specjalistyczne

Banki specjalistyczne mogą udostępniać wszelkie produkty bankowe, choć zwykle ograniczają się do ich jednej kategorii. Zależnie od banku specjalistycznego, mogą one oferować:

 • Kredyty gotówkowe, hipoteczne lub budowlane.
 • Kredyty i dofinansowania związane z działalnością rolną.
 • Kredyty walutowe i usługi kantoru.
 • Produkty inwestycyjne.
 • Usługi bankowości dla firm.
 • Usługi banku uniwersalnego dla mieszkańców określonego regionu.

Jakie są największe banki specjalistyczne na świecie?

Największymi bankami specjalistycznymi na świecie są banki inwestycyjne, z uwagi na charakter swoich produktów. Pośród najbogatszych z nich znajdziemy JPMorgan, Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America Merrill Lynch oraz Morgan Stanley. Swoje sukcesy zawdzięczają one międzynarodowej działalności, w tym oddziałom w Azji jak Goldman Sachs Gao Sheng, Morgan Stnaley Huaxin Securities, czy Citi Orient Securities.

Jakie są największe banki specjalistyczne w Polsce?

Największymi bankami specjalistycznymi w Polsce są:

 • Millennium Bank Hipoteczny S.A.,
 • ING Bank Hipoteczny,
 • PKO Bank Hipoteczny,
 • Pekao Bank Hipoteczny S.A.,
 • mBank Hipoteczny.

W Polsce funkcjonuje niewiele banków specjalistycznych. Do największych instytucji tej kategorii w naszym kraju należeć będą banki hipoteczne.

Do kogo skierowana jest oferta banków specjalistycznych?

Oferta banków specjalistycznych skierowana jest do wszystkich klientów. Każda grupa klientów może znaleźć bank specjalistyczny z ofertą skierowaną do niej. Jest to szeroka kategoria instytucji finansowej. Pośród banków specjalistycznych wyróżniamy:

Podsumowanie najważniejszych informacji o bankach specjalistycznych

Banki specjalistyczne udostępniają część usług z katalogu banków uniwersalnych, specjalizując swoją ofertę w kierunki konkretnej klienteli. Należy jednak pamiętać, że określenie to może odnosić się również do banków regionalnych, których oferta nie musi odbiegać od banku uniwersalnego.

Często zadawane pytania

Jaki jest najstarszy bank specjalistyczny na świecie?
Najstarszym bankiem specjalistycznym na świecie jest Berenberg Bank, powstały w 1590 roku jako bank kupiecki, zajmujący się inwestycjami i produktami kredytowymi. Z czasem klasyfikacja ta stała się zamienna z określeniem banku inwestycyjnego.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5