kształt

Gdzie najłatwiej dostać kredyt?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt?
Gdy potrzeba nam dodatkowej gotówki zadajemy sobie pytanie gdzie najłatwiej i najlepiej wziąć kredyt. Wszystko zależy od tego, ile chcemy pożyczyć i w jak złej sytuacji finansowej jesteśmy. Najmniejszą ilość formalności oferują firmy pożyczkowe, ale w niektórych sytuacjach jedynym rozwiązaniem będzie tradycyjny kredyt w banku. Niezależnie od instytucji, akceptacja wniosku zawsze zależy od oceny zdolności kredytowej klienta. Jak ocenić swoje szanse na kredyt i gdzie się o niego starać?

Spis treści:

 1. W jakim banku najłatwiej o kredyt gotówkowy?
 2. Gdzie najłatwiej dostać kredyt – w banku czy firmie pożyczkowej?
 3. Mniejsza ilość formalności to większe szanse na kredyt.
 4. Czy zawód ma znaczenie dla udzielenia kredytu?
 5. Gdzie najłatwiej dostać kredyt ze złą historią kredytową?
 6. Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?
 7. Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

W jakim banku najłatwiej o kredyt gotówkowy?

Nieoczekiwane wydatki zdarzają się każdemu. Gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy szukamy banku, w którym otrzymanie kredytu będzie szybkie i bezproblemowe. Wnioskowanie o kredyt gotówkowy jest z roku na rok coraz mniej skomplikowane. Wiele instytucji decyduje się ograniczać formalności do minimum, by sprostać wymaganiom nowych klientów. Teraz o kredyt ubiegać się mogą nawet 18-latkowie! Przykładowe warunki przyznawania pożyczek bankowych przedstawia poniższa tabela:

Gdzie najłatwiej dostać kredyt – w banku czy firmie pożyczkowej?

Jak wynika z raportu “Kredyt Trendy 2018” przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej – zadłużamy się coraz częściej. W ciągu całego ubiegłego roku banki i SKOKi udzieliły 227,3 tys. kredytów mieszkaniowych; 3,9 mln kredytów gotówkowych i 7,4 mln kredytów konsumpcyjnych. Jeszcze wyższy wzrost liczby klientów odnotowały pozabankowe firmy pożyczkowe, które udzieliły 2,7 mln pożyczek na łączną kwotę 7,4 mld zł. Aż 76 proc. konsumentów była zadłużona jednocześnie w obu sektorach, bankowym i pożyczkowym.

Trudno odpowiedzieć na pytanie gdzie najlepiej wziąć kredyt, ponieważ zależne jest to od indywidualnych potrzeb i upodobań konsumenta. Kredyty na bardzo wysokie kwoty znaleźć można właściwie wyłącznie w bankach, które wymagają nienagannej historii kredytowej oraz dokumentów potwierdzających możliwość spłaty. Pożyczki pozabankowe udzielane przez firmy pożyczkowe mogą być natomiast idealne dla osób potrzebujących błyskawicznego zastrzyku gotówki (do maksymalnie 255 550 zł) niemal bez formalności. Zanim zdecydujemy gdzie wziąć kredyt, powinniśmy poznać podstawowe różnice między bankiem a pozabankową firmą pożyczkową.

Mniejsza ilość formalności to większe szanse na kredyt kredyt

Czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy na dowolny cel musi się wiązać z koniecznością gromadzenia stosu dokumentów i skomplikowanym procesem kredytowym? Okazuje się, że nie. Bez wątpienia wpłynął na to rozwój branży finansowej, jaki możemy obserwować w ostatnich latach. Niemal codziennie na rynku pojawiają się konkurencyjne instytucje finansowe, które oferują swoim klientom niespotykane wcześniej oferty promocyjne i rozwiązania technologiczne. By sprawdzić gdzie najłatwiej dostać kredyt, należy zwrócić uwagę na aspekty jak:

 • sposób wnioskowania o kredyt,
 • metody weryfikacji tożsamości,
 • wymagania wobec klienta,
 • niezbędne dokumenty,
 • przebieg procesu kredytowego (w tym sposób podpisania umowy i czas wypłaty pieniędzy).

Obecnie można złożyć wniosek o pożyczkę na dowód, przez internet i wniosek pożyczkowy możemy złożyć drogą online, bez konieczności wizyty w placówce. Do potwierdzenia tożsamości wystarczy: zdjęcie lub skanu dowodu osobistego oraz podanie adresu zamieszkania i numeru telefonu. Zazwyczaj konieczna jest też weryfikacja konta bankowego (za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub skorzystania z automatycznej weryfikacji w usłudze Instantor, Kontomatik, KontoConnect czy Grosz Connect). Jeśli nie posiadamy konta w banku, możemy skorzystać z pożyczki z kurierem, który potwierdzi naszą tożsamość podczas dostarczania umowy.

Czy zawód ma znaczenie dla udzielenia kredytu?

W przypadku pożyczki przez internet równie proste będzie udzielenie informacji o swojej sytuacji majątkowej. Korzystając z tzw. pożyczki bez zaświadczeń będziemy musieli złożyć wyłącznie oświadczenie online (jest ono częścią formularza rejestracyjnego) zawierające informacje takie jak miejsce zatrudnienia oraz wysokość miesięcznych dochodów. Jeśli nasza zdolność kredytowa jest wystarczająco dobra, pożyczkodawca nie będzie wymagał zaświadczenia podpisanego przez szefa czy dodatkowych dokumentów.

Warto także zaznaczyć, że pożyczkodawcy uznają różne źródła dochodu, m.in. te pochodzące z umowy o pracę/zlecenie/dzieło/ kontrakty służb mundurowych; dochody z działalności gospodarczej, rolniczej i pracy dorywczej podczas studiów; środki pochodzące ze świadczeń rentowych, emerytalnych, rodzinnych (np. 500 +) i alimentów oraz niektóre zasiłki (w tym zasiłek przedemerytalny). Duże szanse na kredyt mają także osoby wykonujące wolne zawody zaufania publicznego – prawnicy, lekarze i pielęgniarki, strażacy, policjanci, wykładowcy akademiccy etc. Przedstawiciele tych zawodów uznawani są za odpowiedzialnych i wiarygodnych finansowo, a te cechy są wyjątkowo ważne dla banków i firm pożyczkowych.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt ze złą historią kredytową?

Nasza zdolność kredytowa jest na podstawie sytuacji majątkowej, wieku, wysokości wydatków przeznaczanych na utrzymanie oraz tego jak radziliśmy sobie ze spłatą kredytów w przeszłości. Wszystkie instytucje finansowe mają prawo sprawdzić historię zobowiązań klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz bazach dłużników KRD, ERIF czy BIG Infomonitor. Gromadzone są tam informacje o naszych obecnych i przeszłych pożyczkach, liczbie wniosków kredytowych i ewentualnych opóźnieniach w spłacie. Prawo bankowe nakłada na banki obowiązek dokładnej weryfikacji klienta we wszystkich bazach danych, co nie jest konieczne w instytucjach pozabankowych.

Coraz więcej firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie m.in. pożyczki bez sprawdzania BIK. Skorzystać z nich mogą osoby, które:

 • nie posiadają żadnej historii kredytowej (pożyczka z pustym BIK),
 • w przeszłości miały problem z terminową spłatą zobowiązań,
 • mają kilka aktywnych zobowiązań finansowych i starają się o kolejne,
 • rozważają wzięcie kredytu i nie chcą obniżać swojej oceny punktowej BIK (tzw. scoring BIK).

Osoby mocno zadłużone także mogą liczyć na pożyczkę, jednak dostępność takich ofert jest dość ograniczona. Klienci posiadający wpisy do KRD mogą starać się o uzyskanie pożyczki pod zastaw (samochodu lub innej wartościowej rzeczy) bądź pożyczki z poręczycielem. Poręczyciel to osoba, która zaświadczy, że spłaci zobowiązanie w razie niewywiązania się pożyczkobiorcy z umowy. Do bazy dłużników możemy trafić za opóźnienia w spłacie kredytu, alimentów, rachunków a nawet mandatu za jazdę na gapę. Sprawdzenie siebie w KRD zajmuje chwilę, a pozwoli ocenić nasze szanse na akceptację wniosku o kolejną pożyczkę.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt hipoteczny?

Wnioskowanie o pożyczki online jest szybkie i wygodne. Niestety, jeśli potrzebujemy naprawdę dużego zastrzyku gotówki, jedynym rozwiązaniem może być tradycyjny kredyt w banku. Kredyt hipoteczny udzielany wyłącznie przez banki i SKOKi to jeden z najbardziej znanych produktów finansowych na rynku. Zabezpieczenie spłaty zobowiązania stanowi w tym wypadku nieruchomość, której kredytobiorca jest właścicielem. Wśród rodzajów tego zobowiązania wymienić można

 • zabezpieczone nieruchomością pożyczki hipoteczne na dowolny cel (do 50-80 proc. wartości nieruchomości),
 • zabezpieczone hipoteką kredyty hipoteczne, które mogą być przeznaczone na sfinansowanie określonych inwestycji mieszkaniowych tj. kupno działki czy budowa dom.

Gdzie najlepiej wnioskować o kredyt hipoteczny? Oczywiście tam, gdzie wymagania względem klienta są najmniejsze. Nie wszyscy kredytobiorcy zdają sobie sprawę, że banki stosują różne podejścia do szacowania zdolności kredytowej, dlatego jej finalna ocena może się różnić zależnie od instytucji (główną rolę gra tutaj miesięczny dochód kredytobiorcy). Z tego powodu wielu konsumentów korzysta z pomocy doradcy finansowego.

Doradca pomoże w negocjowaniu warunków kredytu z bankiem i uniknięciu niekorzystnych zapisów w umowie, a nawet podpowie jak sprzedać mieszkanie z kredytem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pozabankowe firmy pożyczkowe nie mogą co prawda udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości, ale pozwolą sfinansować wymagany przez bank wkład własny (do 20 proc. kredytu) czy zrobić remont mieszkania, by podnieść jego wartość.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań w jeden duży kredyt. Pozwala to na regulowanie jednej niskiej raty w miesiącu oraz wydłużenie okresu kredytowania. Banki zajmują się wyłącznie konsolidacją zobowiązań bankowych, a dodatkowo mogą wymagać zabezpieczenia na nieruchomości. Zanim wybierzemy się do banku z wnioskiem o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy wykorzystać wszystkie sposoby na podniesienie zdolności kredytowej. Pomocne będzie tu dodatkowe źródło dochodu lub poręczyciel. Warto zebrać też wszystkie niezbędne dokumenty, by nie przeciągać niepotrzebnie procesu kredytowego. Będą to m.in.:

 • umowy kredytów, które chcemy skonsolidować,
 • wyciągi z kont i kart kredytowych,
 • zaświadczenie o dochodach i miejscu pracy,
 • dokument potwierdzający nasz stan cywilny.

Produkt taki jak pożyczka konsolidacyjna w firmach pozabankowych teoretycznie nie istnieje. Możliwe jest natomiast zaciągnięcie wysokiej pożyczki ratalnej, z której środki przeznaczymy na spłatę zaległych zobowiązań. Taki manewr będzie możliwy, o ile nie mamy opóźnień w spłatach, ponieważ pożyczka konsolidacyjna wymaga niestety wysokiej zdolności kredytowej. Wnioskowanie nie różni się od standardowej umowy pożyczki. Czasem jednak może być konieczne ustanowienie zastawu będącego zabezpieczeniem spłaty.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
4 lat temu

Gdzie wziac kredyt- odpowiedz zawsze jest ta sama- TO ZALEŻY! Od kwoty, na co ma byc przeznaczona kwota, czas splaty, wieku… blablabla… na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi.