kształt

Rata balonowa – co to jest?

Czy rata balonowa się oplaca?
Rata balonowa jest jednym ze sposobów na regulowanie zadłużenia. To dość nietypowe rozwiązanie stosuje się właściwie tylko do jednego rodzaju kredytu. Czym jest spłata balonowa? Jakie instytucje ją stosują? Dowiedz się najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o racie balonowej.

Rata balonowa – czym się różni od rat równych i malejących?

Kiedy podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu, często stajemy przed problemem wyboru rodzaju spłaty zobowiązania. Dostępne obecnie na rynku finansowym pożyczki ratalne i kredyty bankowe to przede wszystkim regulowanie zadłużenia poprzez raty równe, rosnące lub malejące (te ostatnie, jeśli chodzi o kredyty hipoteczne). Co ciekawe, istnieje także inna opcja – a jest nią rata balonowa.

Spłata balonowa polega na tym, że kredytobiorcy regulują przez większość okresu kredytowania tylko te należności, które są nakładane z tytułu odsetek – rzeczywistą kwotę kredytu zwraca się najczęściej wraz z ostatnią ratą roczną. Proces ten można porównać do nadmuchiwania balonu i stąd też nazwa – rata balonowa. Taki kredyt balonowy jest nieco podobny do kredytu hipotecznego, gdzie ma się do czynienia z ratą rosnącą – nie należy jednak utożsamiać tych dwóch form spłaty.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt balonowy, musimy liczyć się z długim okresem kredytowania i wysoką ostatnią ratą finansowania. Oczywiście ważne jest tutaj posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, a także brak negatywnych wpisów w rejestrach baz dłużników. np. BIK. Rata balonowa jest najpopularniejsza w przypadku finansowania samochodu. Taki kredyt z ratą balonową wymaga jednak posiadania wkładu własnego np. 10 proc. wartości auta, które chcemy nabyć. Nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś już korzystał z pojazdu, który kupujemy – na rynku finansowym znajdują się również oferty kredytu balonowego na samochód używany.

Gdzie można dostać kredyt ze spłatą balonową?

Rata balonowa jest rozwiązaniem stosowanym głównie przez banki, ale też salony samochodowe, które współpracują z instytucjami finansowymi. Obecnie w Polsce nie ma zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o taki rodzaj spłaty. Banki, które posiadają w ofercie kredyt balonowy, to:

  • Santander Consumer Bank,
  • Toyota Bank.

Kredyt balonowy Santander można wykorzystać tylko na zakup nowego samochodu – osobowego lub dostawczego. Co ważne, akceptowane są różne źródła dochodu – także z zagranicy. Oprocentowanie kredytu zaczyna się od 2,99 proc. w skali roku, z RRSO na poziomie 9,80 proc. – istnieje także możliwość uzyskania pieniędzy bez potrzeby wkładu własnego. W przypadku tego produktu można wnioskować maksymalnie o 26 493,00 zł z okresem kredytowania do 72 miesięcy. Do ubiegania się o kredyt balonowy potrzebne będą tylko trzy dokumenty – potwierdzający tożsamość, potwierdzający źródło i wysokość osiąganych dochodów oraz ten dotyczący kupowanego pojazdu. Dodatkowo klienci mogą wykupić ubezpieczenie zobowiązania w kilku wariantach. Wstępne wnioskowanie o finansowanie z balonową ratą kredytu polega na skontaktowaniu się z infolinią lub wypełnieniu formularza kontaktowego na stronie głównej banku.

Kwota Okres RRSO Oprocentowanie Wpłata własna Ubezpieczenie
do 26 493,00 zł do 72 miesięcy 9,80 proc. od 2,99 proc. od 0 zł TAK (dobrowolne)

Kolejną ofertą kredytu balonowego jest ta proponowana przez Toyota Bank. W tym przypadku dostępne są 4 warianty: Kredyt SMARTPLAN nowa Toyota, Kredyt SMARTPLAN używany samochód, Standard Kredyt nowa Toyota oraz Standard Kredyt używana Toyota. Co ważne, produkty te dotyczą jedynie samochodów dostępnych w salonach Toyoty, jednak mogą to być zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Aby móc regulować należność poprzez ratę balonową w Toyota Bank, należy udać się do autoryzowanego dealera marki Toyota, wybrać dany model samochodu i wypełnić wniosek kredytowy. Rozpatrzenie dokumentów zajmuje zazwyczaj godzinę. Po wydaniu pozytywnej decyzji można podpisać umowę kredytową.

Nazwa Zobacz ofertę Kwota Okres RRSO Oprocentowanie Wkład własny
SMARTPLAN nowa Toyota Zobacz ofertę Cena samochodu pomniejszona o wkład własny 36 lub 48 miesięcy 8,41 proc. od 5,49 proc. min. 10 proc.
SMARTPLAN używany samochód Zobacz ofertę Cena samochodu pomniejszona o wkład własny do 4 lat 9,55 proc. od 6,49 proc. min. 10 proc.
Standard Kredyt nowa Toyota Zobacz ofertę Cena samochodu pomniejszona o wkład własny do 96 miesięcy 11,14 proc. od 5,99 proc. od 0 proc.
Standard Kredyt używana Toyota Zobacz ofertę Cena samochodu pomniejszona o wkład własny 36 miesięcy 11,28 proc. od 6,99 proc. min. 10 proc.

Obliczanie wysokości raty balonowej

Niewątpliwą zaletą raty balonowej jest to, że miesięczna rata jest dużo niższa w porównaniu do standardowych kredytów. To jednak pewne ryzyko dla kredytodawców, co wiąże się ze stosunkowo wysokim RRSO. Aby dowiedzieć się, jakiej wysokości będą raty finansowania, należy je podzielić na dwie kategorie, gdzie pierwszą będą raty miesięczne w postaci odsetek, a drugą rata z odsetkami i kosztem kredytu balonowego.

Ratę miesięczną można obliczyć poprzez:

  • pomnożenie przez siebie kwoty kredytu, wysokości oprocentowania i liczby dni kredytowania,
  • podzielenie uzyskanego wyniku przez 365.

Jeśli więc weźmiemy kredyt balonowy na 30 000 zł z okresem kredytowania na 24 miesiące i oprocentowaniem 4,50 proc., to rata miesięczna wyniesie ok 2663 zł.

A w jaki sposób sprawdzić, jak wysoka będzie rata ostatnia? Wystarczy pomnożyć przez siebie kwotę kredytu, wysokość oprocentowania i liczbę dni, których dotyczy ostatnia płatność.

Wady i zalety kredytu z ratą balonową

Rata balonowa niesie za sobą wiele korzyści, gdzie największą są niskie raty miesięczne. Dodatkowo kredytobiorcy po zakończeniu okresu kredytowania mogą często wymienić samochód na nowy, a także niekiedy podzielić ostatnią, największą ratę, na części.

Z drugiej strony wnioskujący o kredyt balonowy muszą wykazać się historią kredytową. Jeśli nie jest ona satysfakcjonująca dla kredytodawcy, to raczej nie ma co liczyć na finansowanie z taką ratą. Utrudnieniem może być tu także stosunkowo wysokie RRSO i konieczność opłacenia dużej sumy pieniędzy w ostatniej racie.

Alternatywy dla kredytu balonowego

Jeśli nasza historia kredytowa nie jest zbyt dobra, godną rozważenia alternatywą dla raty balonowej mogą być kredyty samochodowe bez BIK, przy których kredytodawcy nie sprawdzają tej bazy dłużników. Dzięki temu nawet zadłużone osoby mają szansę na uzyskanie potrzebnych pieniędzy.

Kolejnym godnym rozważenia rozwiązaniem jest leasing, proponowany m.in. przez banki. Taka umowa jest w znacznej mierze skierowana do przedsiębiorców i polega na odpłatnym korzystaniu z pojazdu w określonym czasie. Gdy okres leasingu dobiegnie końca, istnieje możliwość wykupu użytkowanego samochodu.

Warto także zwrócić uwagę na kredyt gotówkowy, który jest szeroko dostępny w ofercie instytucji finansowych. W ten sposób nie tylko będziemy mogli wnioskować o bardzo wysokie kwoty, ale przeznaczymy je także na dowolny cel. To szczególnie polecane rozwiązanie, jeśli potrzebujemy gotówki na zakup auta i dodatkowe wydatki, np. wymianę felg na aluminiowe czy kupno lepszego systemu nagłaśniającego.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments