Nadpłata kredytu hipotecznego
ofin.plKredyty hipoteczneNadpłata kredytu hipotecznego - jak spłacić wcześniej hipotekę?

Nadpłata kredytu hipotecznego - jak spłacić wcześniej hipotekę?

Nadpłata kredytu hipotecznego pozwala kredytobiorcom na wcześniejsze spłacenie części lub całości zobowiązania. Można to zrobić, płacąc wyższą ratę lub dokonując regularnych nadpłat. Dzięki temu zmniejsza się kwota głównego zadłużenia, co skutkuje niższym oprocentowaniem i mniejszą ratą. Aby skrócić okres kredytowania, konieczne jest podpisanie aneksu do umowy z bankiem. Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 roku gwarantuje prawo do wcześniejszej spłaty. Wprowadza ona również nowe zasady dla banków, takie jak jasność ofert czy obowiązek restrukturyzacji kredytu w przypadku problemów ze spłatą. Kredytobiorca ma zawsze prawo do wcześniejszej spłaty, a bank musi dostarczyć informacje o warunkach spłaty w ciągu 7 dni. Koszt kredytu ulega obniżeniu o opłaty za skrócony okres, ale bank może pobrać rekompensatę za wcześniejszą spłatę. Nadpłata w programie Mieszkanie dla Młodych ma swoje specyficzne zasady. Generalnie, jeśli ktoś ma środki, nadpłata kredytu hipotecznego jest opłacalna, zwłaszcza przy niskich stopach procentowych. Można ją wykorzystać do zmniejszenia raty lub skrócenia okresu kredytowania, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Nadpłata kredytu hipotecznego - co to jest?

Nadpłata kredytu hipotecznego jest to proces, w którym pożyczkobiorca dokonuje dodatkowych wpłat na swoje konto kredytowe, aby spłacić swoje zadłużenie szybciej niż zakłada to harmonogram spłat. Może to być atrakcyjna opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach odsetek i skrócić okres spłaty kredytu. Nadpłata występuje zarówno jeśli raz za zapłacimy więcej za ratę i kiedy nadpłacamy regularnie. Zapłatę całej kwoty wcześniej nazywamy wcześniejszą spłatą kredytu. Nadpłacając, zmniejszamy kwotę zobowiązania, czyli podstawę do wyliczenia oprocentowania. Dzięki temu zmniejszy się rata kredytu hipotecznego Aby skrócić okres kredytowania, należy zawrzeć z bankiem aneks do umowy kredytowej. Możliwość nadpłaty gwarantuje ustawa o kredycie hipotecznym z 23 marca 2017 roku.

Ustawa o kredycie hipotecznym - kiedy weszła w życie i jakie zasady obowiązują banki?

Ustawa o kredycie hipotecznym weszła w życie 22 lipca 2017 roku. Od tego czasu banki obowiązują nowe zasady. Reklamy kredytów hipotecznych nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd, oferta ma być jasna. Kredyt może być udzielony tylko w walucie, w której zarabia kredytobiorca. W praktyce eliminuje to hipoteczne kredyty walutowe. Jeśli występuje problem ze spłatą, to banki mają teraz obowiązek zaproponowania restrukturyzacji kredytu. Kiedy nie przyniesie ona skutku, to kredytobiorca nadal ma 6 miesięcy na sprzedaż mieszkania. Oprócz innych udogodnień dla konsumentów, ustawa mówi o warunkach wcześniejszej spłaty. Jest to opisane w rozdziale 5 ustawy.

Kiedy kredytobiorca ma prawo do spłaty kredytu hipotecznego przed terminem

Po pierwsze kredytobiorca zawsze ma prawo do spłaty kredytu hipotecznego przed terminem, zarówno całości lub części zobowiązania. Bank ma wtedy obowiązek dostarczyć konsumentowi informacje na temat warunków spłaty w ciągu 7 dni. Po drugie koszt kredytu ulega obniżeniu o opłaty za okres o który skrócono umowę, nawet jeśli te opłaty zostały już zapłacone. Po trzecie, niestety, bank może zastrzec w umowie rekompensatę za wcześniejszą spłatę zobowiązania. W przypadku kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu rekompensata może zostać pobrana najwyżej do 36 miesięcy po podpisaniu umowy. Nie może być ona większa niż 3 proc. spłacanej kwoty kredytu. Natomiast kredyty oprocentowane na stałej stopie obowiązuje rekompensata podczas trwania całości okresu kredytowania. Ustawa o kredycie hipotecznym w 2018 roku zmieniła się jedynie w szczegółach dotyczących wymagań wykształcenia pośredników kredytowych. Paradoksalnie, rok ten był wyjątkowy, gdyż zazwyczaj co roku rząd wprowadzał zmiany do prawa o kredytach hipotecznych. Kredyt hipoteczny w 2018 roku nie zmienił się pod tym względem.

Nadpłata kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych

Nadpłata kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych przebiega na innych zasadach niż zwyczajne. Jeśli jesteśmy jego uczestnikami, to nie możemy nadpłacić więcej niż kwotę przyznaną w ramach programu. Nadpłatą nie są dodatkowe środki z programu przewidziane za narodziny trzeciego dziecka. Dodatkowe środki za trzecie dziecko przysługują młodej parze do pięciu lat od otrzymania wsparcia z MdM.

Kiedy nadpłata kredytu hipotecznego się opłaca?

Nadpłata kredytu hipotecznego opłaca się zawsze, jeśli tylko mamy na to pieniądze. Wyjątki mogą stanowić kredyty o oprocentowaniu stałym oraz kredyty hipoteczne nadpłacone przed trzema latami ich trwania. W takich przypadkach bank zapewne pobierze prowizję za nadpłatę. Nadpłacać najbardziej opłaca się właśnie teraz, kiedy stopy procentowe są rekordowo niskie. Nie pozostaną one takimi w nieskończoność i wkrótce wielu Polakom przyjdzie płacić raty kredytu mieszkaniowego o kilkaset złotych większe, niż dotychczas. Zapewne niejeden kredytobiorca na wskutek nagłego podwyższenia stóp będzie musiał ogłosić upadłość konsumencką. Nadpłatę można wykorzystać dwojako: do zmniejszenia wysokości rat kredytu i do skrócenia okresu kredytowania. W obu przypadkach jest to działanie bardzo opłacalne, gdyż unikamy w taki sposób oprocentowania i innych kosztów kredytowania, wyliczanych z pozostałej kwoty zadłużenia.

Komentarze

K
Opinia od:
Kormak

Czy opinia była przydatna?

0
prowizja za przedterminowa splate kredytumoze nie jest gigantyczna, ale jednak sa to jakies pieniadze- ktore lepiej miec niz nie miec.2019-08-22 22:42:30
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5