kształt

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze
Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, a to nie jedyny sposób jak odzyskać swoje pieniądze. Przelew możemy anulować z poziomu bankowości online lub w placówce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma prawny obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w terminie 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

Przelew na złe konto – co możesz zrobić ty, a co bank?

Nawet jeśli dobrze wiemy jak zrobić przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” zadajemy sobie, gdy wykonamy przelew na zbyt wysoką kwotę lub przelew na zły numer konta. Nazwa odbiorcy w przelewie ma dla banku niewielkie znaczenie. Najważniejszy jest zawsze numer konta, a każda osoba posiadająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku składa się z aż 26 cyfr.

Sposób na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najpopularniejsze to:

  • Przelew na nieistniejące lub nieaktywne konto – w tym wypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie konieczny. Błędy we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i następuje automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na nasze konto przy następnej sesji ELIXIR, czyli w czasie od 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest konieczna niezwykle rzadko.
  • Błędny przelew bankowy między własnymi rachunkami – osoby posiadające więcej niż jedno konto bankowe w danym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak łatwo przypuszczać pomyłki się zdarzają i zdarza się, że klienci zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast dlatego nie można ich anulować. W tym wypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
  • Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na zły numer konta musimy zgłosić to do banku, który w ciągu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, a ten już z samym zainteresowanym.

Zrobiłem przelew na niewłaściwe konto. Jak odzyskać pieniądze od odbiorcy?

Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest możliwe i konieczna będzie reklamacja do banku. Składa ją właściciel rachunku, a w przypadku konta wspólnego jeden z właścicieli. Co ważne – bank może, ale wcale nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może przesłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do zapłaty, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na jaki musi wpłacić pieniądze. Na tym odpowiedzialność banku się kończy. Zwrot przelewu powinien trafić na specjalny rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną przekazane na nasze konto w ciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy i nie poniesie z tytułu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”. Po przesłaniu przez nasz bank wezwania do zapłaty, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, będziemy musieli zgłosić sprawę do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W sytuacji gdy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sprawy na drogę sądową, bank ma prawo ujawnić dane osobowe odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew i jaki bank oferuje taką usługę?

Wykonałeś przelew na złe konto, ale szybko zauważyłeś błąd? Masz jeszcze szansę na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w polskiej walucie obsługiwane są przez system ELIXIR prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. ELIXIR działa w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia. Wejście do systemu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie mają tu także godziny sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach. O ile przelew nie został jeszcze wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zamknięciu systemu nie można cofnąć przelewu.

Istnieją trzy sposoby jak anulować przelew. Możemy to zrobić:

  1. samodzielnie z poziomu bankowości online – często opcja dostępna wyłącznie dla przelewów z datą przyszłą,
  2. przez infolinię banku,
  3. w stacjonarnym oddziale banku.

Wycofanie przelewu może się wiązać z dodatkowymi kosztami rzędu 20-120 zł. Szansę na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową mamy wyłącznie w niektórych bankach. Poniżej kilka z nich.

Bank Czy można anulować przelew? Jak anulować przelew?
PKO BP ✔️ Z poziomu bankowości internetowej
Getin Bank ✔️ Przez infolinię
Eurobank ✔️ Przez infolinię
mBank ✔️ Przez infolinię
Santander Bank Polska ✔️ Przez infolinię (opłata 25 zł)
Credit Agricole ✔️ W placówce banku (możliwe anulowanie wyłącznie poleceń złożonych stacjonarnie)
Idea Bank ✔️ Przez infolinię
Citi Handlowy ✔️ Przez infolinię
BNP Paribas Bank ✔️ Przez infolinię (opłata 25 zł)
BOŚ Bank ✔️ / ❌ Wyłącznie przy przelewach odroczonych

Dzięki temu już nigdy nie zrobisz przelewu na złe konto

Wiesz już co zrobić gdy przelew poszedł na złe konto, ale zawsze lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Trudniej o błędny przelew bankowy, jeśli dane do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co jeszcze możemy zrobić? Przede wszystkim:

  • z uwagą wpisywać numer rachunku odbiorcy,
  • zdecydować się na ustawienie odbiorcy zdefiniowanego,
  • w przypadku cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.

Wykonując przelew na złe konto nie stracimy pieniędzy, ale możemy przysporzyć sobie problemów. Przykład? Jeśli posiadamy otwarte kredyty czy pożyczki pozabankowe to ich koszt całkowity zależny jest od terminowej spłaty. W przypadku promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia wiąże się z koniecznością uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego oczekiwania na zwrot błędnego przelewu może przyczynić się do opóźnień w regulowaniu rat zobowiązania i skutkować negatywną informacją w BIK.

Jak wiemy, informacje z raportu BIK są bardzo ważne dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą też świadczyć o niesolidności przedsiębiorcy. Nie wspominamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który może skutkować wypowiedzeniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto wykonywać ze szczególną starannością.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szymek
Szymek
3 lat temu

Co? Jak ktoś przeleje Ci kase na Twoje konto, a Ty się nie zorientujesz to odpowiadasz za to karnie> Przecież to CHORE!