kształt

Jak złożyć wniosek o odroczenie spłaty kredytu?

Odroczenie spłaty kredytu.
Prolongata kredytu lub pożyczki oznacza przesunięcie lub wydłużenie terminu płatności zobowiązania. Dostępne sposoby na odroczenie spłaty kredytu oraz naliczane za nie opłaty mogą się różnić zależnie od banku. Prośba o przedłużenie terminu płatności musi zostać złożona przez samego dłużnika, jeszcze zanim dojdzie do opóźnień w spłacie. Sprawdź. jak wnioskować o zawieszenie spłaty twojego kredytu.
 1. Prolongata kredytu – co to jest?
 2. Trzy sposoby na wydłużenie spłaty kredytu w banku
 3. Karencja w spłacie części kapitałowej rat kredytu
 4. Wakacje od spłacania całej raty kredytu
 5. Wydłużenie terminu płatności przez ustalenie nowego harmonogramu spłat
 6. Ile kosztuje odroczenie terminu płatności kredytu?
 7. Jak złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu + wzór pisma

Prolongata kredytu – co to jest?

Zaciągając zobowiązanie finansowe w banku dokładnie sprawdzamy, jakie czynniki wpływają na całkowity koszt kredytu zakładając przy tym, że spłacimy go zgodnie z ustalonym terminem. W niektórych przypadkach jest to jednak niewykonalne. Wystarczy nagła utrata pracy czy długi pobyt w szpitalu, by bank zaczął naliczać odsetki karne za opóźnienia w spłacie. Problemy z terminową spłatą zdarzają się w przypadku wielu klientów, dlatego banki umożliwiają odpłatne odroczenie spłaty kredytu, czyli tzw. prolongatę.

Prolongata kredytu może ułatwić spłatę zobowiązania przez:

 • wydłużenie terminu płatności (umożliwienie płacenia niższych rat, ale rozłożonych na dłuższy okres kredytowania),
 • czasowe zawieszenie spłaty kredytu:
  – zawieszenie spłaty całej raty kredytu (tzw. wakacje kredytowe),
  – zawieszenie regulacji części kapitałowej raty kredytu (tzw. karencja).

Prolongata może dotyczyć przedłużenia całości lub tylko części długu. By uruchomiona została usługa prolongaty, bank i kredytobiorca muszą spisać aneks do umowy pożyczki, w którym zostanie ustalony nowy harmonogram spłaty rat kredytowych.

Trzy sposoby na wydłużenie spłaty kredytu w banku

Restrukturyzacja lub odroczenie spłaty kredytu pozwala dostosować warunki spłaty zadłużenia do bieżącej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Dlaczego banki się na nią zgadzają? Przede wszystkim wolą odzyskać swój kapitał nieco później niż wcale, a po drugie klienci są zobowiązani uiścić dodatkową opłatę za zmianę warunków umowy kredytu. Istnieje kilka wariantów przedłużenia terminu spłaty kredytu, które można wybrać zależnie od swoich potrzeb.

Karencja w spłacie części kapitałowej rat kredytu

Karencja w spłacie to zawieszenie regulowania części kapitałowej raty kredytu. Okres karencji kredytu może wynieść od 1 do 12 miesięcy. W tym czasie kredytobiorca jest zobowiązany do spłacania wyłącznie odsetek od kredytu. Rozwiązanie będzie korzystne przede wszystkim dla klientów, którzy wybrali pożyczkę z ratami malejącymi lub są już na końcowym etapie kredytu, ponieważ wtedy część odsetkowa jest zdecydowanie najniższa. Gdy karencja kredytu dobiegnie końca, kredytobiorca musi uregulować zaległe raty kapitałowe. Może to skutkować zwiększeniem miesięcznych rat kredytu lub wydłużeniem terminu spłaty, co przełoży się na zwiększenie kosztów kredytu.

Wakacje od spłacania całej raty kredytu

Wakacje kredytowe pozwalają na całkowitą przerwę w spłacaniu kredytu. Banki zgadzają się na tę metodę przedłużenia spłaty zdecydowanie mniej chętnie niż na karencję. Okres wakacji od kredytu gotówkowego może wynieść od 1 do 12 miesięcy w całym okresie kredytowania. Po zakończeniu wakacji kredytowych następuje spłata zaległych rat kredytu. Bank może nam zaproponować wydłużenie terminu płatności przy zachowaniu ustalonej wcześniej wysokości rat lub zwiększenie wysokości rat przy zachowaniu ustalonego wcześniej okresu kredytowania. Alternatywnym wariantem spłaty jest doliczenie zaległej części kredytu do ostatniej raty. Jest to dość ryzykowne posunięcie dlatego banki niechętnie się na nie zgadzają.

Zobacz też jak możesz podjąć podpisanie ugody z pożyczkodawcą lub wierzycielami.

Wydłużenie terminu płatności przez ustalenie nowego harmonogramu spłat

Jeśli zaciągnęliśmy zobowiązanie finansowe znacznie przekraczające nasze możliwości spłaty, to chwilowa prolongata pożyczki może zwyczajnie nie wystarczyć. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do placówki stacjonarnej banku i złożenie wniosku o stałą zmianę warunków spłaty kredytu. Dzięki temu możliwe jest ustalenie niższych miesięcznych rat i dłuższego okresu kredytowania posiadanego już przez nas kredytu. Prowizja banku, opłaty administracyjne i sporządzenie aneksu do umowy, który całkowicie zmieni harmonogram spłaty kredytu może kosztować kredytobiorcę nawet kilka tysięcy złotych. Jednym z wymagań banku jest odpowiedni wiek, stan zdrowia czy sytuacja materialna kredytobiorcy. Aneks może przedłużyć termin spłaty aż do maksymalnego okresu kredytowania oferowanego przez bank. Z reguły kredyty gotówkowe są udzielane na 10 lat, a kredyty hipoteczne na 25-30 lat.

Ile kosztuje odroczenie terminu płatności kredytu?

Prolongata terminu płatności nie jest darmowa, ale zazwyczaj jest tańsza niż przesyłane przez bank monity z ponagleniem do zapłaty długu. Koszt odroczenia spłaty może być stały lub ustalony indywidualnie dla każdego kredytobiorcy. Dokładnych informacji może nam udzielić konsultant banku. Koszty prolongaty kredytu to przede wszystkim:

 • wyższe RRSO kredytu, ze względu na dłuższy okres kredytowania,
 • wyższe odsetki od kredytu przy zawieszeniu spłaty,
 • prowizja za sporządzenie aneksu i zmianę harmonogramu spłat.

Wysokość opłat zależy od takich czynników jak metoda prolongaty oraz okresu przedłużenia spłaty, wysokość oprocentowania czy termin złożenia wniosku o zmianę terminu spłaty. Maksymalne koszty związane z prolongatą reguluje ustawa antylichwiarska.

Staraj się zrobić wszystko by uniknąć postępowania egzekucyjnego. W innym wypadku stracisz o wiele więcej – szczególnie jeśli do ściągania należności wkroczy komornik.

Jak złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu + wzór pisma

Odroczenie płatności nie następuje automatycznie, gdy przestajemy spłacać raty kredytu. Wniosek o przedłużenie spłaty kredytu musimy złożyć odpowiednio wcześnie, najlepiej od razu gdy pojawią się u nas problemy finansowe. To czy bank zgodzi się odroczyć dług zależy między innymi od terminowej spłaty określonej liczby rat kredytowych. Potwierdza to, że jesteśmy godnymi zaufania klientami, którzy przechodzą tylko chwilowe problemy finansowe. Jeśli dopuścimy do opóźnień w spłacie, bank może odrzucić naszą prośbę o skorzystanie z prolongaty i rozpocząć działania windykacyjne.

Wniosek o karencję w spłacie kredytu powinien być złożony z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem. Wzór wniosku można pobrać z zakładki “Dokumenty” na stronie internetowej banku lub poprosić o niego w oddziale stacjonarnym. Przykładowy wniosek o prolongatę terminu płatności zobowiązania powinien zawierać takie dane jak:

 • miejscowość i data,
 • pełna nazwa i adres banku, który udzielił kredytu,
 • imię, nazwisko i adres kredytobiorcy,
 • tytuł (np. Wniosek o zawieszenie terminu płatności rat),
 • oznaczenie / numer umowy kredytowej,
 • treść wniosku i uzasadnienie (utrata pracy, choroba etc.),
 • przybliżony termin, w którym będziemy finansowo zdolni do ponownego spłacania kredytu,
 • podpis kredytobiorcy,
 • informacja o załączonych dokumentach, które potwierdzają naszą trudną sytuację materialną.

Po wypełnieniu i złożeniu wniosku o prolongatę kredytu musimy zaczekać na wstępną decyzję banku. Jeśli okaże się przychylna, konieczne będzie uregulowanie opłaty administracyjnej i opłaty za sporządzenie aneksu. Po podpisaniu umowy możliwe będzie regulowanie kredytu zgodnie z nowym harmonogramem spłat.

Dla bardzo ciężkich przypadków zadłużenia, istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Jeśli posiadamy więcej niż jedno aktywne zobowiązanie finansowe, alternatywną metodą na przedłużenie spłaty może być rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja pozwala na połączenie wszystkich posiadanych pożyczek w jeden większy kredyt. Gwarantuje to nam dłuższy okres kredytowania, niższą miesięczną ratę oraz podniesienie zdolności kredytowej. Z konsolidacji zadłużenia mogą skorzystać wyłącznie osoby ze stabilną sytuacją finansową, które mają pozytywną historię kredytową.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janko
Janko
3 lat temu

Po pierwsze primo to ludzie zapominają, że wnioski o przedłuzenie składa się zanim dojdzie do zalegania z płatnością. To nie może być tak, że pożyczamy kase, nie oddajemy, przychodzą ponaglenia itp, a my dopiero wtedy myślimy o wniosku. Sorry! To nie tak działa. Zbliża się termin spłaty zobowiązania, kasa nam się nie zgadza to kombinujemy i piszemy wnioski- a nie „a może nikt nie zauważy, że nie oddaliśmy kasy”- bardzo mi przykro- ale kiedyś zauważy! więc lepiej nie liczyć na cud i postępować fair w stosunku do firmy, która pożyczyła nam kase.

Miszi
Miszi
3 lat temu

Super podsumowanie! Do tego bardzo życiowy i praktyczny artykuł.