kształt

Doradca kredytowy – czy warto korzystać z pomocy doradcy finansowego?

Doradca kredytowy - czy się opłaca?
Doradca kredytowy to osoba, która ma za zadanie pomóc klientom w wyborze dobrej oferty kredytu. Za swoją pracę pobiera niemałe wynagrodzenie, ale często nawet tego nie zauważamy, ponieważ zostaje ono wliczone w koszty kredytu. Inaczej jest jednak, jeśli korzystamy z porad doradcy niezależnego. Wtedy za konsultację płacimy sami, bez pośrednictwa banku. Ile doradca kredytowy może zrobić na naszym kredycie? Czy to się opłaca - jemu i kredytobiorcy?
  1. Czym zajmuje się doradca kredytowy?
  2. Ile bierze doradca kredytowy za załatwienie kredytu?
  3. Doradca w banku czy niezależny doradca kredytowy – kogo wybrać?
  4. Czy warto korzystać z pomocy pośrednika finansowego?

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Doradca finansowy to ekspert w dziedzinie finansów, zorientowany w aktualnej sytuacji ofert kredytowych. Może być doradcą niezależnym – niezwiązanym z żadną instytucją lub doradcą zależnym, czyli takim, który współpracuje z konkretną instytucją/instytucjami. Niezależny doradca finansowy przedstawia klientom oferty wszystkich banków – przynajmniej te oferty, które uzna za najbardziej korzystne w danej sytuacji.

Pośrednik związany z konkretną instytucją także będzie szukał najlepszych ofert, natomiast obszar jego poszukiwań będzie zawężony do konkretnych banków lub nawet jednego banku. To nie skreśla zależnych doradców kredytowych. Jeśli chcemy wziąć kredyt w konkretnym banku (ponieważ np. właśnie tam prowadzimy już rachunek bankowy i jesteśmy zadowoleni z tej instytucji), to wizyta u nich przed wzięciem kredytu jest jak najbardziej wskazana! Wtedy ekspert może doradzić nam, jak obniżyć koszty konkretnego kredytu. Przykładowo bardzo często wspólne konto bankowe, na które wpływa określona, łączna suma pieniędzy raz na miesiąc, może obniżyć koszt kredytu o kilka procent. Taką ofertę ma m.in. MBank (w tym przypadku na konto musi wpływać min. 6 tys. zł miesięcznie).

Pośrednik finansowy nie tylko przedstawia konkretne oferty po wysłuchaniu oczekiwań klienta. Wstępnie sprawdza zdolność kredytową, pomaga skompletować dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego oraz w imieniu klienta składa wnioski kredytowe (po konsultacji). Pośrednik otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę dopiero w momencie uruchomienia przez bank zobowiązania. W przypadku niezależnych doradców kredytowych, wynagrodzenie może być pobierane od konsultacji lub standardowo – w formie kilku procent od zaciągniętego zobowiązania.

Ile bierze doradca kredytowy za załatwienie kredytu?

Doradca finansowy bierze opłatę bezpośrednio od klienta (jeśli jest niezależnym doradcą kredytowym) lub otrzymuje wynagrodzenie od banku, z którym współpracuje. Wysokość wynagrodzenia zależy od wysokości kredytu, który został zaciągnięty. Doradca dostaje z niego tzw. procent. Dodatkowo może zarobić na sprzedaży takich usług, jak ubezpieczenie kredytu hipotecznego czy nawet karta kredytowa przypisana do konta, które zostaje (jeśli akurat tak jest) do rachunku otwieranego przy wzięciu kredytu.

Doradca kredytowy może zarobić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na sprzedaży jednego kredytu. Im lepsza opinia na temat wybranego doradcy, tym wyższe stawki za jego pomoc (w przypadku doradców niezależnych). Obecnie średnia wysokość prowizji wypłacanej pośrednikowi za uruchomiony kredyt to 2 proc. jego wartości. Jednak ta suma płacona jest dopiero, gdy kredyt dojdzie do skutku, a od momentu kontaktu klienta z pośrednikiem do momentu faktycznego zaciągnięcia zobowiązania potrafi minąć kilka miesięcy.

Doradca w banku czy niezależny doradca kredytowy – kogo wybrać?

Wiele osób pomoc doradcy finansowego wrzuca po prostu w koszty zakupu mieszkania. Jeśli wybierają pośrednika w banku, to w teorii nie zauważają tego kosztu, bo będzie on wliczony w koszt wzięcia kredytu i rozłożony w ratach razem z innymi częściami zobowiązania.

Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy doradcy kredytowego, nie musimy tego robić. Możemy sami sprawdzić, jakie dokumenty przygotować, poszukać ofert w internecie i udać się do wybranego banku. Możemy sprawdzić zestawienia różnego rodzaju, takie jak ranking kredytów gotówkowych, jeśli zdecydujemy się na akurat taki rodzaj zobowiązania. Istnieje wiele opcji, a doradca kredytowy jest po prostu jedną z nich. Jeśli wiemy, że damy radę bez niego to pewnie tak będzie. W innych przypadkach doradca finansowy może być dobrym rozjaśnieniem sytuacji.

Ważne! Z pomocy doradcy kredytowego możemy korzystać w każdej sytuacji związanej z kredytem. Nawet jeśli już posiadamy zobowiązanie, to możemy zasięgnąć płatnej lub bezpłatnej porady. Przykładowo, jeśli chcemy sprawdzić, czy nadpłata kredytu hipotecznego będzie akurat opłacalna, możemy udać się do eksperta w oddziale banku, który udzielił nam zobowiązania.

Czytaj także:

Konopi inwestorzy – chwilowa moda czy okazja na zysk?

Konopna gorączka na całym świecie Dziś 37 spośród 50 kontynentalnych stanów USA zalegalizowało w jakimś stopniu marihuanę. Kanada legalizację ma dawno za sobą. W Europie Niemcy obiecali swoim obywatelom legalny rynek marihuany od 2024 [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin

Kredyt studencki – najważniejsze informacje

Czym jest kredyt studencki? Kredyt na studia, a właściwie kredyt studencki jest formą kredytu, z którego korzystać mogą studenci którzy nie ukończyli 30 roku życia oraz doktoranci do 35 lat. Przeznaczona może być na pokrycie kosztów [...]
Redakcja Ofin Redakcja Ofin
0 0 votes
Ocena
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments